Obrazovanje se spotiče na starim i novim diplomama

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Obrazovanje se spotiče na starim i novim diplomama








Izvor:
Blic.rs






Banjaluka - Agoniji studenata i diplomiranih bolonjaca koji se već pet godina školuju, a da sva zvanja i diplome koje stiču nisu zvanično definisani i prepoznati, ne nazire se kraj.

Tek što je Ministarstvo prosvete i kulture RS krajem 2011. pripremilo radni tekst prvog zakona o zvanjima u visokom obrazovanju, da bar za prostor RS reši ovo pitanje, naišlo se na novi problem. Gotovo istovremeno je aktuelizovano donošenje pravilnika o korišćenju akademskih titula u BiH, na koji se čeka tri godine.


208604_banjaluka01-diplome--foto-d-bozic_f.jpg



Mada donošenje zakona za RS nije direktno uslovljeno usvajanjem tog pravilnika, nivoi i stepeni obrazovanja u oba propisa moraju se uskladiti, što i definisanje zvanja za RS praktično vraća na početne dileme.

Iz Ministarstva prosvete, ipak, poručuju da će nastaviti da rade na donošenju zakona o zvanjima u RS, jer je to zakonska obaveza. Najavljuju da će nacrt zakona završiti do kraja marta. Ovaj zakon treba da zameni uredbu Vlade o korišćenju akademskih titula i da konačno odredi koja se zvanja stiču o visokom obrazovanju u RS.


Njime, ipak, neće biti rešeno mnogo teže pitanje izjednačavanja starih i novih zvanja, koje je trenutno crna rupa u visokom obrazovanju RS i BiH. Nijednim propisom, tako, nije rešeno da li će se diplomcima po starom sistemu četvrta godina studija priznavati kao master ili će se ekvivalencija, eventualno, praviti između magistara i mastera i slična pitanja.


- Propisivanje procedure i pravila za ekvivalenciju je nemoguće zbog nepostojanja kvalifikacionog okvira BiH i RS koji bi predstavljali osnov i okvir za ekvivalenciju.



208605_banjaluka01-studenti-bolonja_f.jpg



Neophodno je prvo uspostaviti okvir kvalifikacija koji treba da definiše ishode učenja za svaki od nivoa obrazovanja, a onda urediti odnos domaćih nivoa obrazovanja u odnosu na evropske i odnos trenutno postojećih nivoa obrazovanja u odnosu na nekadašnje - kaže portparol Ministarstva prosvete Branka Rogač.

Paralelno će, dodaje ona, Ministarstvo učestvovati i u izradi pravilnika o akademskim titulama. Osnovni problem sa donošenjem tog pravilnika godinama je bio to što akademska zajednica nije mogla da se usaglasi o nekim od ključnih rešenja, a između ostalog o ekvivalenciji predbolonjskih i bolonjskih zvanja.

Univerziteti su se nedavno konačno dogovorili o osnovnim rešenjima i prvi tekst tog pravilnika je pripremljen, ali na njega su odmah stigle primedbe. Ovaj put su iz Ministarstva prosvete RS poručili da je tekst nejasan pa će se on sada ponovo izrađivati.

- Zatražili smo ozbiljniji rad na izradi pravilnika u koji će biti uključeni predstavnici svih entitetskih i kantonalnih vlasti u oblasti obrazovanja - kažu u Ministarstvu.

Ovim pravilnikom trebalo bi da bude regulisano i ono što će u RS biti regulisano zakonom o zvanjima, odnosno zvanja koja se proizvode u visokom obrazovanju.

Trenutno se koriste neka koja su stara i po 60 godina, a u međuvremenu se studenti školuju i za zvanja koja zvanično ne postoje. Radna verzija zakona za RS već je poslata univerzitetima na mišljenje a, kako saznajemo, oni imaju dosta primedbi na predviđena rešenja.

Radna grupa Ministarstva od početka se sapliće o titule i priznaje da imaju problema da definišu sve. Predloge rešenja do sada su menjali nekoliko puta.

Razmišljali su i da donesu nova rešenja u odnosu na zvanja - diplomirani, ali i u odnosu na nešto novija zvanja poput - bečeler koja se koriste u poslednje dve-tri godine. Sada, kažu, razmišljaju i da utvrđivanje liste zvanja koja bi se koristila u visokom obrazovanju prepuste Rektorskoj konferenciji RS.



 
Natrag
Top