Новозаветна пасха 14. Нисана - 5.4. увече

Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
На основу Христове заповести да обележавамо пасхалну вечеру у спомен на Њега (Новозаветну пасху), апостоли и први хришћани су обележавали сваке године 14. Нисан Божијег календара (а не римског, оба су) што је 5. април увече (дан почиње сумраком, значи почиње 6. април). Квасни хлеб и вино су само за помен, не значи да треба да се преједамо и опијамо (Корићанима, 11 глава). Да поткрепим ово, у тексту се каже:

Лука, глава 22
15. И рече им: Врло сам желео да ову пасху једем с вама пре него пострадам; 16. Јер вам кажем да је одселе нећу јести док се не сврши у царству Божијем.

17. И узевши чашу даде хвалу, и рече: Узмите је и разделите међу собом;
18. Јер вам кажем да нећу пити од рода виноградског док не дође царство Божије.

19. И узевши хлеб даде хвалу (захвали Богу Оцу), и преломивши га даде им говорећи: Ово је тело моје које се даје за вас; ово чините за мој спомен.

20. А тако и чашу по вечери, говорећи: Ова је чаша нови завет мојом крви која се за вас пролива.



Марко, глава 14
22. И кад јеђаху узе Исус хлеб и благословивши преломи га, и даде им, и рече: Узмите, једите; ово је тело моје.
23. И узе чашу и давши хвалу даде им; и пише из ње сви.
24. И рече им: Ово је крв моја новог завета која ће се пролити за многе.

25. Заиста вам кажем: више нећу пити од рода виноградског до оног дана кад ћу га пити новог у царству Божјем.


1. Коринћанима, глава 11
23. Јер ја примих од Господа шта вам и предадох, да Господ Исус ону ноћ у коју биваше предан узе хлеб.
24. И захваливши преломи и рече: Узмите, једите, ово је тело моје које се за вас ломи; ово чините мени за спомен.

25. Тако и чашу, по вечери, говорећи: Ова је чаша нови завет у мојој крви; ово чините, кад год пијете, мени за спомен.

26. Јер кад год једете овај хлеб и чашу ову пијете, смрт Господњу обзнањујете, докле не дође.

27. Тако који недостојно једе овај хлеб или пије чашу Господњу, крив је телу и крви Господњој.


1. Коринћанима, глава 5
7. Очистите дакле стари квасац, да будете ново тесто, као што сте пресни; јер и пасха наша закла се за нас, Христос.

8. Зато да празнујемо не у старом квасцу, ни у квасцу пакости и лукавства, него у пресном хлебу чистоте и истине.

Историчар Бедеа је забележио:

"Sledeci Zakon Božiji zapisan u Starom Zavetu, Jovan je imao običaj da započne Praznik Uskrsa (Pashu) uveče, četrnaestog dana u prvom mesecu, bilo da je tada bila subota, ili neki drugi dan" (Crkvena istorija engleskog naroda,Tom III, str. 25).


Једноставно се ломи хлеб и подели чаша са вином за спомен. Јела се и остала храна поред тога, то доказује и део из Корићана јер су се неки преједали и опијали вином. Битно је само обележити на тај начин, поред осталог, и захвалити Богу, баш како је и Христ урадио.

Да се људи не саблажњавају да ли се јео квасни или бесквасни хлеб, можда се јео и бесквасни после, али за тај чин иде квасни (поткрепљује и превод са грчког језика: артос - квасни хлеб), као и вино.

1. Коринћанима, глава 11
33. Зато, браћо моја, кад се састајете да једете, ишчекујте један другог. 34. Ако ли је ко гладан, нека једе код куће, да се на грех не састајете. А за остало уредићу кад дођем.

Ко држи пост, ваља да испуни по црквеним правилима.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
"Sledeci Zakon Božiji zapisan u Starom Zavetu, Jovan je imao običaj da započne Praznik Uskrsa (Pashu) uveče, četrnaestog dana u prvom mesecu, bilo da je tada bila subota, ili neki drugi dan" (Crkvena istorija engleskog naroda,Tom III, str. 25).

Ne znam šta bi trebalo ođe da se komentariše po pitanju onoga što je zapisano u Jevanđelju, ali ovo boldirano gore nikada nisam viđela da se primjenjuje u praksi, niti mi je ikada ijedan sveštenik govorio da to treba nešto posebno da se naglasi, ili uradi u smislu obreda. Malo me i zbunio izvor " Crkvena istorija engleskog naroda ". Ja sam mislila da je ovo nešto vezano za pravoslavlje, ali ja za ovo nisam nikada čula.
Ako govorimo o citatu iz Jevanđelja, koji jasno govori o prelamanju i razdjeljivanju hljeba i pijenja vina, zbog čega se u pravoslavnim crkvama to pomiješa i daje svakome istom kašičicom. Nije isto podijeliti i razdijeliti i smiješati hljeb i vino. Zašto ne drže komade podijeljenog tijela na poslužavniku, kao što drže naforu, a da gutljaj vina uzmemo iz posude, kao što je jasno i glasno navedeno u gorjem citatu Jevanđelja?
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Није битна историја енглеског народа, већ чињеница да се тај дан обележавао. Не пребацујмо одмах лопту на питања странци-домаћи, ово нема везе са било чим од тога, већ само са оним шта је Христ рекао да радимо у спомен и шта је забележено код неког историчара. Ништа друго. Једноставно, та књига се тако зове. Могао сам то да изоставим јер сам претпоставио да ће неко да се ухвати за то, али не кријем ништа. То не значи да неко мора да се одриче било које своје традиције, свако ради онако како мисли да треба...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Није битна историја енглеског народа, већ чињеница да се тај дан обележавао. Не пребацујмо одмах лопту на питања странци-домаћи, ово нема везе са било чим од тога, већ само са оним шта је Христ рекао да радимо у спомен и шта је забележено код неког историчара. Ништа друго. Једноставно, та књига се тако зове. Могао сам то да изоставим јер сам претпоставио да ће неко да се ухвати за то, али не кријем ништа. То не значи да неко мора да се одриче било које своје традиције, свако ради онако како мисли да треба...

Pogrešno si me shvatio. Odlično je što si naveo izvor, jer tako i treba, a ja sam pitala, jer sam zbunjena , s obzirom da za to nikada nisam čula, pa ne znam đe se to u praksi primjenjuje? Ali se hvatam za drugo,za pričešćivanje, jer je iz avedenog citata, nastao obred Pričešća, za podijeljeno i pomiješano, ali ću to morati da pitam popa kada dođe na slavu na Đurđevdan. Ima krv da mu popijem dok mi ne objasni.:)
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Немам појма ко се тога држи, можда ће неко знати од форумаша. Ја решио први пут ове године да урадим онако како је било у почетку, па нек ми је Бог у помоћи (да ми се не препече хлеб).
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Немам појма ко се тога држи, можда ће неко знати од форумаша. Ја решио први пут ове године да урадим онако како је било у почетку, па нек ми је Бог у помоћи (да ми се не препече хлеб). :d

Дуго сам гуглао и видим да се дуго држала вечера, па сам чврсто решио да држим и ја. Баш бих волео да знам да ли још неко држи. Кад дође жена са посла ставиће ме у топ ако направим чудо у кухињи.

A viđi nešto Adriane. Da li si ti o tome razgovarao sa sveštenicima SPC-e , ili si čitajući sam došao na tu ideju? Pozdravljam da se drži Jevanđelja, ali me baš interesuje šta bi ti popovi rekli i kako bi to objasnili ?A ja kakva sam, kada me nešto zainteresuje, moram odmah da provjerim, pa ću svratiti do crkve da ih pitam. Neću čekati Đurđevdan.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Много пута сам добио одговор: управу си, али... или добијем одговор које ни дете не би прихватило, поготову што сам се ослањао на Писмо. Зато ће ти сваки рећи: по предању је..., или предање је изнад Писма. Немој да се зачудиш. По том истом предању је и Лука насликао икону Богородице, што је највећа лаж коју сам успео да истражим. Све то ме је навело на мисли да ту нешто није како треба. То је било баш давно. С обзиром да се више не зна ко пије, а ко плаћа, најбоље је вратити се на извор. Бар ћу ја тако. Дуго сам планирао, слушао шта црква прича, али сад кад видим у којој је апостасији и да се сама не држи својих канона, шта друго могу него да се вратим на извор. Без предрасуда према другима, без да се замерим било коме.

Није моја идеја само, видим да многи пишу о томе, само не знам ко се држи тога још. Само знам да су се први хришћани тога држали и мени је то сасвим довољно. Не правим своју цркву (секту) са ритуалима (да неко не помисли тако нешто), само испуњавам у свом дому спомен на Христову жртву и то је то. Тако је Он рекао да радимо.

"Јер кад год једете овај хлеб и чашу ову пијете, смрт Господњу обзнањујете, докле не дође."
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Vidim da si citirao tekstove koji govore o pricesti ili veceri gospodnjoj, a onda si napomenuo da je nama ostavljeno da taj obicaj praktikujemo na odredjeni datum u Aprilu...Da li to govioris o tradicionalnom praznovanju uskrsa..? Ispravi me ako gresim.

S tim u vezi, sta mislis o Hristovim recima koje je izrekao na poslednjoj veceri, da to cine njemu za spomen kad god se sastanu...a iz Dela Apostolskih vidimo da su se svaki dan sastajali po kucama i lomili hleb sa radoscu..
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
То наравно, кад год су се састајали то је било нормално, као и сад кад би "сели да ручамо". На основу тога су неки почели да причају како је субота замењена за недељу, али то нема везе са тим. Овде се ипак обележава пасха која је у Старом завету најављивала Христову жртву и апостоли су обележавали сваке године на тај дан, а касније и први хришћани. Одлуком да се престане са "јудаисањем" добијамо данашње причешће.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
То наравно, кад год су се састајали то је било нормално, као и сад кад би "сели да ручамо". На основу тога су неки почели да причају како је субота замењена за недељу, али то нема везе са тим. Овде се ипак обележава пасха која је у Старом завету најављивала Христову жртву и апостоли су обележавали сваке године на тај дан, а касније и први хришћани. Одлуком да се престане са "јудаисањем" почињене су многе грешке, али више се не оптерећујем са тим. Осећам да не грешим што радим као и апостоли и прави хришћани који су своју веру доказали у римским колосеумима, на крстовима, под копљима и мачевима.



Ja ipak mislim da vecera Gospodnja nema nikakve dodirne tacke sa tradicionalnim praznikom uskrsa kakav se danas proslavlja u tradicionalnim crkvama, i da ima drugo poreklo, kao i pojedini elementi zastupljeni u njemu - uskrsnja jaja, zecevi, pilici, itd..

Sto se tice tekstova koji govore o sastajanju Apostola i lomljenju hleba, mislim da oni upravo govore o veceri Gospodnjoj, onako kako im je Isus i zapovedio..

Ali da ne kvarimo ugodjaj, neka ostane na tome...
 
Natrag
Top