Nit me voli, nit me drugom daje

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Nit me voli, nit me drugom daje

Dame, kojima život prođe u iščekivanju da postanu „prve violine“. Čim pozove i kaže da je raskinuo sa devojkom, ona potrči ka njemu u nadi da će joj reći - „ti si ta, tebe sam oduvek voleo“. Ukoliko bi znale da će uvek ostati druge, skupile bi snagu i otišle

VWlJSFQ.jpg


Scenario je sledeći: on ima „najbolju drugaricu” s kojom je u povremenoj emotivnoj ili seksualnoj vezi, ali samo dok ne naiđe druga „suknja”. Iako s njom flertuje, smeje se, razgovara o svemu, traži savete, ide u kupovinu, pa je čak i vodi na porodična slavlja, ne pada mu na pamet da je prizna za devojku. Umesto toga, ulazi u kratkotrajne odnose s drugim ženama, a „privrženoj obožavateljki” ponavlja - „Voleo bih da je ona više kao ti“ i „Ako oboje budemo sami do 35, oženiću te“...

Ovim i sličnim komentarima joj uliva nadu da će se napokon „osvestiti“ i shvatiti da je zaljubljen u nju, sprečava je da se posveti drugom čoveku, govori da „taj i taj” dečko nije za nju. Kako pomoći damama koje muškarac „drži u rezervi“ za slučaj da sve drugo propadne i sa kakvim se osećanjima one suočavaju, razgovarali smo sa psihologom Željkom Kurjački:

- U pitanju je krajnje nepošteno ponašanje. Ako muškarac zna da devojka želi da bude sa njim, etika ljubavi nalaže da je pusti da ode. Ovakvi tipovi često opravdavaju svoje postupke tako što govore da je ona odrasla osoba, sposobna da odlučuje o svom životu. To je tačno, ali to ne umanjuje njegovu moralnu odgovornost za celu situaciju. Svi mi bismo želeli da imamo "i ovce i novce". Ali ono što takođe imamo, ili bi trebalo da imamo, je moralna odgovornost i saosećanje sa drugim ljudima, naročito sa onima do kojih nam je stalo. U ovom slučaju on bi trebalo da je pusti da bude srećna sa drugim muškarcem, bez obzira na to što mu se to možda ne dopada.

Pripadnice lepšeg pola koje se nalaze u ovakvim „vezama“ su itekako svesne svoje situacije. Vole, a svog dragog moraju da gledaju sa drugom. Kada pozove i kaže im da je raskinuo sa devojkom, potrče ka njemu s nadom da će im reći - „ti si ta, tebe sam oduvek voleo“. Ipak, on to nikada ne uradi, a one i dalje ostaju „druge violine“. Kako iščekivanje utiče na njihov život?

- Kod odraslih ljudi, ljubavni život je sigurna luka iz koje se razvijamo i u koju se vraćamo na kraju dana da ojačamo, povratimo snagu za sutra. Ako tu postoji stalan, hroničan problem, tada osoba nema snage da radi druge zadatke koje ima u životu - smatra Kurjački.

Psiholozi takođe napominju da će se osobe koje ostaju u ovakvoj vrsti veze teško zainteresovati za druge muškarce. Ali, zašto onda ne pokušaju da ostave sve iza sebe?

- Zato što veruju da su uložile previše vremena i emocija da bi sada otišle. Ako bi sada prekinule, bacile bi u vodu sva dosadašnja žrtvovanja, pa ostaju i čekaju da se taj bol na kraju isplati. Kada bi mogle da znaju da se njihov odnos sa tim muškarcem neće menjati, da će uvek ostati druge, one bi skupile snagu i otišle. Ali nada je ono što ih drži da ostanu. Potrebno je da prekinu kontakte sa njim bar na nekoliko meseci, kako bi mogle da upoznju novog čoveka i da svoja osećanja, interesovanja, nadanja i fantazije usmere na tog drugog - objašnjava psiholog.

Ipak, teško je odbijati pozive i ne odgovarati na poruke koje svakodnevno šalje, pogotovo ako otvoreno nismo razgovarali o problemu. Kako ignorisati "smajliće" i "slatke" postove na "Fejsbuku", pitanja „zašto me ignorišeš?“

- Ovo je, naravno, teško izvesti, ali postoji jedan mali trik. Pošto mi odluke prekršimo onda kada se osećamo dobro i nekako tada zaboravimo koliko nam je bilo loše, odličan savet je da sebi napišemo pismo. U trenutku kada donosimo odluku da prekinemo sve veze, dobro bi bilo da stavimo na papir kako se osećamo i zbog čega smo se odlučile na taj korak, sa što više detalja. Jer, za nekoliko dana, kada se ne budemo tako osećale, imaćemo podsetnik na to koliko smo bile povređene. Takođe, umesto njegovog imena, u mobilnom telefonu napišite nešto što će vas podsećati na to da ne bi trebalo da se javite kad zove. Na primer, "Jovan" promenite u "Ima drugu" ili "Ne želi ozbiljnu vezu" - savetuje naša sagovornica.

Kako bi izašle iz ovog kruga, prestale da se nadaju da će dotični "ukapirati" da ih voli, psiholozi napominju da bi dame trebalo da shvate da one svesno biraju sporednu žensku ulogu, umesto da "uzmu" glavnu. Kao i to da su same odgovorne za sopstvenu budućnost.

- Sasvim je moguće da će, ako ništa ne promene, doveka ostati u takvoj lažnoj vezi. Najteži deo posla je da zaista sagledaju svoju poziciju i uvide da se neće dogoditi čudo, da ih ne čeka nagrada za strpljenje. Kada to shvate, dolazi ljutnja i tuga za izgubljenim vremenom i prilikama, a nakon toga odlučnost da se menjaju. Žena koja je spremna da „stavi tačku“, imaće hrabrosti da nastupi otvoreno i čuje njegovo „ne“. Važno je da prihvati odbijanje i shvati da je to dobro za nju, jer će samo tako moći da nastavi dalje - naglašava Željka Kurjački.

EMPATIJA

Kod ovog tipa muškaraca problem nije u nezrelosti, već u nedostatku empatije. On prati svoje želje, bez obzira na to da li će nekog usput povrediti ili ne. Čeka da mu dosadi buran ljubavni život, da sam poželi da bude samo sa jednom ženom, a ne da sebe na neki način primorava na skrašavanje.

(Večernje novosti)
 
Natrag
Top