Neverstvo čuva brak

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
04. 01. 2010 Press
Neverstvo čuva brak

Većina muškaraca ne vara svoje supruge ne zato što ih ne voli, već zato što im jednostavno treba više prostora za disanje, tvrdi u svojoj novoj knjizi "Men, Love, Fidelity", vodeći francuski psiholog Maryse Vaillant


1.jpg




Ona kaže da muškarci ne bi smeli da budu kažnjavani zbog "izleta" već bi žene trebalo da shvate neverstvo kao oslobađajuće iskustvo, jer ono može da bude i znak ljubavi. S druge strane, tvrdi autorka, vernost ne mora da bude dokaz ljubavi i objašnjava kako nastaju monogamni muževi. To su većinom muškarci čiji su očevi bili fizički ili moralno odsutni. Ovi muškarci idelizuju svog oca i funkciju oca. Oni su zatvorenici idealizovane slike čoveka od dužnosti. Prema njenim istraživanjima, četiri od deset Francuza vara svoje žene i neverstvo je gotovo neizbežno.


Šta Vi mislite o ovoj temi?
Meni, za početak, nije jasno zašto se UVEK govori o muškom neverstvu kad i žene to rade u istoj meri?!
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
254
04. 01. 2010 Press
Neverstvo čuva brak

Većina muškaraca ne vara svoje supruge ne zato što ih ne voli, već zato što im jednostavno treba više prostora za disanje, tvrdi u svojoj novoj knjizi "Men, Love, Fidelity", vodeći francuski psiholog Maryse Vaillant

Ona kaže da muškarci ne bi smeli da budu kažnjavani zbog "izleta" već bi žene trebalo da shvate neverstvo kao oslobađajuće iskustvo, jer ono može da bude i znak ljubavi. S druge strane, tvrdi autorka, vernost ne mora da bude dokaz ljubavi i objašnjava kako nastaju monogamni muževi. To su većinom muškarci čiji su očevi bili fizički ili moralno odsutni. Ovi muškarci idelizuju svog oca i funkciju oca. Oni su zatvorenici idealizovane slike čoveka od dužnosti. Prema njenim istraživanjima, četiri od deset Francuza vara svoje žene i neverstvo je gotovo neizbežno.


Šta Vi mislite o ovoj temi?
Meni, za početak, nije jasno zašto se UVEK govori o muškom neverstvu kad i žene to rade u istoj meri?!

Ovo je vrlo kompleksno, višestrano, psihološko (psihijatrijsko?), sociološko itd pitanje.
Vidim, da se treći dan već, forumaši lagano ustežu da išta napišu na ovu temu...
Aj, da krenem od premise (90% čitaoca će me napljuvati do peta, kako sam šovinističko egotčno govedo), da je homo sapiens, kao sisar- promiskuitetno biće... Da je priroda, kao vid očuvanja i jačanja vrste ubacila tako nešto u gen- da li iko može da navede bilo koju vrstu sisara, čije su jedinke, jedna uz drugu 'odsad pa do groba'?
E, sad, sve pa i promiskuitet ima svoje prednosti i mane... Ono što može VRLO LOŠE da se u takvom načinu (napominjem, da teoretišem na mnogo širem nivou od interpersonalnih odnosa, odn govorim, principijelno, ne samo o ljudima) razmnožavanja je incestoidno sparivanje,, koje pre, ili kasnije dovodi do nakaznog, ili mrtvorođenog poroda (a sex, koji je jelte, moramo priznati u stvari, samo nastavak nagona produženja vrste).
Elem, to je, verujem, prvi i glavni razlog, zašto je organizovana ljudska civilizacija, kao jednu od svojih osnova, uvela monogamiju i brak.... Odn, da se na taj način koliko je moguće smanjiti incestoidnost i njegove posledice...
Sad, mnogo uđoh u teoretisanje, ne mislite?
Poenta svega ovoga je, da je društvo, kao ustanova zabranila jedan prirodan način ponašanja (koliko dobar, ili loš, neću da ulazim, isuviše bi bilo subjektivno) ljudi, koji je usput i nagonsko ponašanje...
Tako da, po meni, neverstvo može da se podvede pod 'oslobađajuće iskustvo'- odn, nazovimo ga 'povratak korenima'. Da li da sad nastavljam teoretisanje, šta je U STVARI nevera?
Da li npr, usputni coitus, odn par sati kvalitetnog vremena, jedne noći, nakon u malo više (zlo)upotrebe npr alkohola,, može biti gore, od npr, svakog bogovetnog trenutka u kafani/ kazinu/kladionici/ klubu/ x,y mestu koje će odvući vreme i pažnju koji bi se trebali posvetiti 'onom drugom' (treba li u ovaj dovoljno zamršeni polinom unositi i varijabilu braka, zvanu deca)?
A to što su muški (ma šta se o njima mislilo), uvek veće alapače, hvalisavc, landare, (ako se ne zna da si kresnuo, kao da nisi kresnuo), pa mnogo više da prostite, laju o nemiru svojih genitalija, uopšte ne znači da žene, ne udovoljavaju svojim nagonima, u istoj meri (tu nisam dovoljno kompetentan)...
Mislite o tome...
Izvinte i hvala na pažnji svakom ko je uspeo da me izdrži i ovo pročita!
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Kao i uvek do sada, izdržala sam te i pročitala. :-D
I ima istine u tome što pričaš.
Ja u vezi ili braku imam samo jedno pravilo: dajem punu slobodu, istu tražim za sebe, šta radi kad nije sa mnom - ne zanima me, ali, ako nešto tako i uradi, ne želim da saznam. Ako saznam, gotovo je. Isto važi i za mene, ako radim nešto, trudim se da sakrijem, jer znam da mi neverstvo neće oprostiti.
A da neverstvo može da sačuva brak, pa eto, možda i može, upravo na taj način. U stvari, ako u braku ima problema i ako je pred raspadom, možda sve to može da ga prolongira, dok se nešto drugo ne završi, reše neki drugi problemi, deca porastu, isplate krediti i ko zna šta sve još, jer je svaki brak priča za sebe. A onda će do onog neminovnog ipak doći. Bar ja tako mislim.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Ja u vezi ili braku imam samo jedno pravilo: dajem punu slobodu, istu tražim za sebe, šta radi kad nije sa mnom - ne zanima me, ali, ako nešto tako i uradi, ne želim da saznam. Ako saznam, gotovo je. Isto važi i za mene, ako radim nešto, trudim se da sakrijem, jer znam da mi neverstvo neće oprostiti.
..."Što manje dete znaš to si manje nesretan"... Kao u onoj pesmi, tako nekako ispada! Tako nešto ne bih voleo da saznam, jer bi to momentalno i trajno dovelo do prekida odnosa svake vrste da dotičnom osobom. Naravno, ne bih voleo da mi rastu uši kao kod magarca, pa da ja jedini budem koji to ne zna... Do sada nisam imao potrebu za takvom vrstom "izleta" (ok, seks očima i "ružne" misli nisu prevara:)), tako da nisam baš kompetentan za ovu vrstu komentara...
Slažem se sa milutinom, i već sam jednom komentarisao na sličnu temu, za prevaru i seks je potrebno dvoje, tako da ne možemo pričati o tome kako muškarci imaju potrebu da varaju, ili "muškarci više varaju"! To je smešno... Pošto matematika kaže da na planeti ima više osoba ženskog pola računica je prosta...
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Ja ne mislim da neverstvo cuva brak. Bar moj ne bi sacuvalo sigurno. Ako bih saznala da me vara...to bi me ubilo. Ne bih mogla vise da zivim sa njim. Kao ni on sa mnom u suprotnom. Obzirom da je i dete tu, sve bi se pretvorilo u dramu. Cega je to onda vredno?!? Obzirom da sam dete razvedenih roditelja, ne razmisljam u tom pravcu uopste. Odlucila sam se nataj korak i trudicu se da moj brak ostane ono sto treba da bude. Ne zelim sramotiti sebe, svog supruga kao ni svoje dete. A on je dokazao da to ne bi ucinio. Zasto onda traziti `leba preko pogace.
 
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Većina muškaraca ne vara svoje supruge ne zato što ih ne voli, već zato što im jednostavno treba više prostora za disanje.( ovo sam iskopirao iz prvog posta.)

Mislim da muskarac moze i bez varanja da nadje vise prostora za sebe. Moze sa svojim drustvom otici na utakmicu , kafanu u igraonu na turnir pes-a npr, al ne svaki dan i ne na citav dan. Tako i zena ili djevojka sa svojim drugaricama kafa, trac itd . Po mom misljenju cim pocne varanje veza ili brak pucaju . Po meni to znaci da je partner dosadio i da je doslo vrijeme za promjenu. O hvalisavcima imam pravilo. neboj se psa koji laje, nego onog koji suti i mase repom. A vjeruj mi da i u zivotinjskom svjetu ima vrsta koje se vezu od sad pa do groba.
 
Član
Učlanjen(a)
22.10.2009
Poruka
688
Pa, moram malo i ovde da se oglasim...
Ja ne verujem u to da neverstvo osvežava vezu! Mislim ako je u vezi sve u redu, čemu varanje? U opšte neću da učestvujem u anketi ko više vara - za tango je potrebno dvoje... I, šta to znači - varam jer mi treba prostora? Prevara nije izgovor ni kada se ostaje u braku (vezi) dok deca ne odrastu, ne reše se finansijski problemi... Nekako, varanje mi je ponižavajuće i za onog koji je prevaren ali i za onog koji vara... Ako postoji želja za zabranjenim voćem trebalo bi da se zapitamo da li voće želimo zato što je zabranjeno ili želimo nešto novo?
Pre nego što voće probamo, dobro proučiti da li ćemo se obogatiti za nov ukus ili za - alergiju...
 
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
Da avantura doprinosi ocuvanju veze, s time se ne bih slozio.
S obzirom da imam porodicu, spomenucu samo moje glediste avanture sa tog stanovista. Dakle, ozenjen muskarac i udata zena stupice u avanturu jedino ako i kod jednog i kod drugog "skripi" u braku, a najcesce nezadovljstvo seksualnim odnosima sa parterom, odnosno partnerkom. Kvalitet seksa zavisi, kako od majstora, tako i od violine.
Naravno, razlozi mogu da budu i cista znatizelja i promiskuitetnost. Ziva bica na ovoj planeti nisu monogamna, pa to nije ni u prirodi coveka. Stepen razvijenosti nase svesti ipak nam namece, uprkos tome, neke pravce ponasanja.
Nekada se takve stvari jednostavno dese same od sebe, sticajem okolnosti, bez ikakve namere i pripreme bilo koje strane.
Uglavnom, mislim da to nije nista strasno, ako to obe strane zele, i ako je prilika, zasto da ne. Ali takve stvari treba cuvati za sebe, to ne mora niko da zna, jer to moze da povredi drugu stranu. I naravno, ne treba preterivati.
Eto, to je moje vidjenje.
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
254
Uh, ne mogu a da se bez lažne skromnosti ne osetim ponosnim, kada vidim kako sam uspeo da čačnem u 'osinjak'; svakom je ova tema pipava, nesigurna, klizav teren... Danima stoji post, usamljen, ređaju se posetioci, ali ni jednog odgovora... Priznajem da sam bar 2 dana osmišljavao odgovor.. Sad, nakon ovog kratkog rafala, osmišljavam kako svakom ponaososb da repliciram...
Iliti, ćeraćemo se još...
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Uh, ne mogu a da se bez lažne skromnosti ne osetim ponosnim, kada vidim kako sam uspeo da čačnem u 'osinjak'; svakom je ova tema pipava, nesigurna, klizav teren... Danima stoji post, usamljen, ređaju se posetioci, ali ni jednog odgovora... Priznajem da sam bar 2 dana osmišljavao odgovor.. Sad, nakon ovog kratkog rafala, osmišljavam kako svakom ponaososb da repliciram...
Iliti, ćeraćemo se još...


Bolje da si napisao svoje misljenje nego sto kujes plan kako da ospes rafal na svakog od nas ponaosob.
 
Natrag
Top