Nema opasnosti od većih poplava

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Hidrološka situacija povoljna

poplava-v.jpg


Situacija sa porastom vodostaja na svim rekama u Srbiji se smirila. Porast se trenutno beleži na Tisi, gde se dodatni rast nivoa reke očekuje i narednih dana, ali daleko ispod granica kada bi trebalo da se preduzimaju mere odbrane od poplava, kaže za „Blic“ Nena Kovačević, načelnik Odeljenja za hidrološku prognozu u Republičkom hidrometeorološkom zavodu Srbije.

Osim na Tisi, porast vodostaja beleži se i na Neri i Tamišu, ali ni one nisu u granici za preduzimanje mera odbrane od poplava.
- Na ostalim rekama, pre svega Savi i Dunavu, beleži se stagnacija. Danas i sutra očekuje se da reke u Srbiji, osim Tise, dođu u fazu opadanja, tako da u narednih sedam dana ne očekujemo porast vodostaja ni na jednoj od reka Srbije - kaže Kovačevićeva.
Zbog izlivanja reka, poplave su u prethodnih nekoliko dana pričinile ogromnu materijalnu štetu u opštinama Sjenica, Novi Pazar, Užice, Požega i Arilje, a u sjeničkoj opštini u poplavama je život izgubio i pedesetogodišnji R. Dž.
Zvonimir Kocić, glavni inženjer zaštite od voda u Javnom vodovodnom preduzeću „Srbijavode“, objašnjava da su se plavljenja koja su zabeležena u prvoj nedelji novembra desila na neuređenim deonicama vodotokova, na kojima se odbrana od poplava ne može organizovati. Ove deonice i područja su, kaže on, u nadležnosti lokalnih samouprava i njihovih štabova koji imaju odgovaran zadatak da u slučaju izlivanja iz korita spreče ljudske žrtve i štete.
- Stručne službe JVP „Srbijavode“ sarađuju sa štabovima u cilju pružanja tehničke pomoći za efikasniju odbranu. Pored toga preduzimamo i određene intervencije u neposrednoj zoni objekata u našoj nadležnosti, kako bi se poboljšali uslovi za izlivanje i time sprečile veće štete - kaže Kocić.
On objašnjava da se odbrana od poplava sprovodi na osnovu operativnog plana koji donosi nadležno ministarstvo, dok prognozu vanrednih hidroloških situacija daje Republički hidrometeorološki zavod.
- U ovom momentu, s obzirom na to da je zemlja natopljena usled kiša, najverovatnije da će izlivanja iz neuređenih korita biti još, ali se to teško može prognozirati. Na objektima u nadležnosti JVP „Srbijavode“ za ovakve hidrološke okolnosti koje su se desile ne očekujemo problemi, ali je neophodna pripravnost - ističe Kocić, i dodaje da se sva kritična mesta predlažu za rešavanje kroz godišnji program poslovanja u kojem, nažalost, nema dovoljno sredstava, pa se prioritet daje najugroženijim područjima, pri čemu je najveći prioritet nad naseljima.


Projekti za najugroženija područja
Trenutno je u pripremi dvadesetak projekata za koja su već pribavljena tehnička dokumentacija i dozvole za gradnju.
- Među njima su projekti zaštite u slivu Jadra kod Loznice, nasipi reke Save kod Šapca, Tamnava kod Uba, Mlava kod Petrovca i Požarevca, Gabrovačka reka u Nišu, Južna Morava kod Aleksinca, Vrnjačka reka, Bjelica kroz Guču i drugi koji treba da budu realizovani u naredne dve godine - kaže Zvonimir Kocić.


Autor: Marija Škrbić
 
Natrag
Top