Nedostižni vrhunac

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
02. 02. 2010 Press

Nedostižni vrhunac


Od nemogućnosti postizanja orgazma pati čak svaka peta žena koja to neretko skriva. Problem je moguće uspešno izlečiti, samo je neophodno priznati ga

1.jpg


Svaka peta žena ne može da doživi orgazam i verovatno ne zna da je njen problem moguće izlečiti, a uspešnost je oko 80 odsto. Problemi su neretko izazvani traumama potenciranim stresom i egzistencijalnim problemima.
U današnje vreme smatra se i normalnim da sve žene doživljavaju orgazam. Zapravo, danas se očekuje da žena ima više od jednog orgazma i to brzo. Takođe se od nežnijeg pola očekuje da doživi vrhunac bez obzira na vrstu stimulacije ili partnerovu veštinu i seksualno umeće. Međutim, orgazam je individualna stvar svake žene, a problemi nastaju kad ih uopšte nema ili ih je, pak, previše.
- Muškarci su se mnogo ranije izborili za rešavanje svojih seksualnih problema. Zahvaljujući testosteronu i jakom seksualnom nagonu učinili su sve da produže i poboljšaju svoj seksualni život. Brojni lekovi za potenciju i mnogobrojne studije o njima svedoče koliko se tome pridavalo značaja. Međutim, ženski seksualni problemi ostali su po strani, a prema najnovijim svetskim istraživanjima, veliki broj žena različitih životnih dobi ima poteškoća u ostvarivanju seksualnog zadovoljstva - kaže urolog Aleksandar Milošević.


Stimulacija je neophodna

Prema njegovim rečima, problem postizanja orgazma pogađa od 24 do 37 odsto žena, a prema nekim studijama, taj broj varira od 20 do čak 50 odsto.
- Nekih 10 odsto žena nikada nije doživelo orgazam u svom životu. Zbog izostanka direktnog nadražaja klitorisa prilikom normalnog koitusa, mnoge žene ostaju uskraćene za doživljavanje vrhunca. Zato je važno napomenuti da stimulacijom klitorisa ili G-tačke orgazam biva moguć. Interesantno je jedno poređenje - 87 odsto visokoobrazovanih žena skoro uvek doživljava orgazam prilikom masturbiranja, dok svega 42 odsto žena sa srednjom školom to čini sa uspehom. Međutim, ne postoji bitna razlika među njima kada je u pitanju dostizanje orgazma u odnosu sa partnerom - kaže naš sagovornik.

2.jpg

Dr Aleksandar Milošević, urolog i seksolog u KBC Zvezdara

On objašnjava da je anorgazmija, odnosno nemogućnost postizanja orgazma, drugi seksualni problem koji muči žene, odmah iza smanjene seksualne želje, a ispred bola prilikom odnosa ili određenih organskih problema kao što su smanjena lubrikacija i vaginalni spazam.
- Ipak, najveći problemi najčešće potiču od loše komunikacije između partnera. „On misli da zna, a ona ne sme da kaže", kaže ovaj urolog i objašnjava kako bi trebalo da se rešavaju ovi problemi.


Najteži su psihogeni poremećaji

- Najteže od svih se rešavaju poremećaji na psihogenoj osnovi kao što je smanjena seksualna želja ili averzija prema seksu. Zato žene moraju da priznaju sebi da imaju problem i kažu šta ih muči. Treba ih ohrabriti da se dobro osećaju u vezi sa onim što im pričinjava seksualno zadovoljstvo, da budu svesne toga i da porazgovaraju sa partnerom o tome kad za to budu spremne. Veoma je važna edukacija o seksu i blagovremeno informisanje o mogućnostima za rešavanje problema - ističe Milošević i kaže da osim razgovora, za sada, ne postoji „čarobna pilula" koja se koristi za rešavanje anorgazmije ili smanjene seksualne želje kod žena.
- Zbog jake psihološke komponente, kod ovih problema razgovor sa seksologom (psihijatar, psiholog, endokrinolog, ginekolog ili urolog koji se bave seksologijom) jedan je od ključnih faktora - kaže on.
Inače, postoje i mnoge sociokulturalne razlike u pogledu na ženski orgazam. Postoje zemlje gde je orgazmičnost i multiorgazmičnost žene na visokoj ceni, do kultura u kojima devojčicama i mladim ženama ritualno amputiraju klitoris da nikada ne bi iskusile seksualno zadovoljstvo, zaključuje dr Milošević.


Druga krajnost
Nedavno je nemačka TV stanica Pro 7 prenela priču o Sandri Gabelsberger koja se već šest godina bori protiv - orgazama. Naime, ta 29-godišnjakinja doživljava 70-ak orgazama dnevno i to joj predstavlja veliki problem u životu.
- Ne mogu da ih sprečim. Jednostavno dolaze svakih 20-ak minuta, nezavisno gde se u tom trenutku nalazim. Kad osetim da nadolazi seksualni vrhunac, najčešće jedino što mogu da učinim jeste da pobegnem u WC - rekla je Sandra koja je zbog doživljavanja orgazama bez nadražaja ostala i bez svih muškaraca s kojima je ulazila u vezu.
Sličan problem s mnogobrojnim i ničim izazvanim orgazmima ima i Britanka Sara Karmen koja u jednom danu može da ih doživi i do 200. Ona veruje da su njeno stanje izazvali antidepresivi koji su joj propisani kada je imala 19 godina. Danas ima 26 godina, a i nju je dečko ostavio zbog poremećaja, a od tada je promenila još nekoliko partnera koji nisu znali kako da se nose s njom i njenim specifičnim problemom.

Zablude i istine o ženskom orgazmu
ZABLUDA: Orgazam je uvek fantastično iskustvo i nešto nije u redu sa ženama koje ne mogu da ga dožive.

ISTINA: Neke žene doživljavaju orgazam, a da ne znaju. Neke ga ne doživljavaju u smislu da osećaju kako im rade mišići materice, ali osećaju isti stepen zadovoljstva. Poređenja radi, neke žene koje se veoma uzbude i ne dožive orgazam osećaju se nervoznim, a čak mogu da osete i bol u materici.

ZABLUDA: Normalne žene doživljavaju orgazam kroz seksualni odnos.

ISTINA: Samo trećina žena doživljava redovno orgazam kroz seksualni odnos. Druga trećina može da postigne orgazam, ali uz dodatnu stimulaciju. Poslednja trećina nikada ne doživljava orgazam kroz polni odnos, već manualnom ili oralnom stimulacijom.

ZABLUDA: Nemogućnost postizanja orgazma znači da je žena frigidna ili da nešto ozbiljno ne valja u njenom odnosu s partnerom.

ISTINA: Žene koje su imale orgazme u prošlosti, ali ih više nemaju, možda imaju medicinskih problema ili nikada nisu naučile kakva im je zapravo stimulacija potrebna.

ZABLUDA: Žena mora da doživi orgazam da bi uživala u seksu.

ISTINA: Taj je mit prisutniji kod muškaraca, nego kod žena. Mnoge žene uživaju u fizičkoj intimnosti i bez orgazma.

J.Marković

 
Natrag
Top