Molitva mrtvima učenje iz Biblije ili ne?

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Molitva mrtvima učenje iz Biblije ili ne?

U Bibliji imamo da se ljudi jedino mole Bogu.

Svi pravedni su prizivali Boga i molili se Njemu. Nijedan jedini pravednik nije prizivao ime nekog mtvaca. Ima jedan koji je prizivao Samuela ali nije pravednik a to je Saul i otišao je kod babe vračare da zovne navodno Samuela.


Joel 3,5Svi što prizivaju ime Jahvino spašeni će biti, jer će na brdu Sionu i u Jeruzalemu biti spasenje, kao što Jahve reče, a među preživjelima oni koje Jahve pozove.


Psalam 145,18 Gospod je blizu svijeh koji ga prizivaju, svijeh, koji ga prizivaju u istini.


Jona 3,8 Nego i ljudi i stoka da se pokriju kostrijeću, i da prizivaju Boga jako, i da se vrati svaki sa svoga zloga puta i od nepravde koja mu je u ruku.



Djela apostolska 9,14 I ovdje ima vlast od glavara svešteničkijeh da veže sve koji prizivaju ime tvoje.

2. Ljetopisa 6,40Sada, Bože moj, neka tvoje oči budu otvorene i tvoje uši pažljive na molitve na ovom mjestu!


Psalam 5,4 Jahve, zorom glas mi već čuješ, zorom ti već lijem molitve u nadi čekajuć`.


Psalam 21,3 Ti mu ispuni želju srca, ne odbi molitve usana njegovih.



Psalam 65,3 ti molitve uslišuješ. Svaka put dolazi k tebi



Psalam 66,19 No Bog me uslišio: obazro se na glas molitve moje.


Psalam 106,44 On pogleda opet na nevolju njinu kad njihove molitve začu Psalam 116,1 Ljubim Jahvu jer čuje vapaj molitve moje:


Daniel 9,23Od početka tvoje molitve izišla je riječ, i ja dođoh da ti je navijestim. Ti si miljenik. Pazi dobro na riječ, razumij viđenje.


2. Korinćanima 13,7Molimo se Bogu da ne činite nikakva zla; ne da se mi pokažemo pravi, nego da vi dobro činite, pa izašli mi i kao nepravi.


2. Korinćanima 13,9Da, radujemo se kad smo mi slabi, a vi jaki. Za to se i molimo, za vaše usavršavanje.


I ljudi kada se za druge ljude mole mole se Bogu, a ne mrtvima.


2. Solunjanima 1,11Zato i molimo uvijek za vas da vas Bog učini dostojnima poziva i snažno dovede do punine svako vaše nastojanje oko dobra i djelo vaše vjere


Biblija jasno kaže kako i kome da se molimo.


Matej 6,9 Ovako dakle molite se vi: Oče naš koji si na nebesima, da se sveti ime tvoje;




Luka 11,2 A on im reče: kad se molite Bogu govorite: oče naš koji si na nebesima, da se sveti ime tvoje; da dođe carstvo tvoje; da bude volja tvoja i na zemlji kao na nebu;


Naravno Isus je Bog i Njemu se možemo isto moliti.


Djela apostolska 7,59 I dok su ga kamenovali, Stjepan je zazivao: "Gospodine Isuse, primi duh moj!


Djela apostolska 7,60 Onda se baci na koljena i povika iza glasa: "Gospodine, ne uzmi im ovo za grijeh!" Kada to reče, usnu.


4. Mojsijeva 6,27 I neka prizivlju ime moje na sinove Izrailjeve, i ja ću ih blagosloviti.


Psalam 79,6 Izlij gnjev svoj na narode koji te ne znaju, i na carstva koja ne prizivlju tvojega imena.


Psalam 86,5 Jer si ti, Gospode, dobar i milosrdan i veoma milostiv svima koji te prizivlju.


Psalam 99,6 Mojsije i Aron, sveštenici njegovi, i Samuilo jedan od onijeh koji prizivlju ime njegovo, prizivahu Boga, i on ih usliši.


Jeremija 10,25 Izlij gnjev svoj na narode koji te ne poznaju, i na plemena koja ne prizivlju imena tvojega, jer proždriješe Jakova, proždriješe ga da ga nema, i naselje njegovo opustiše.


Rimljanima 10,12 Jer nema razlike među Jevrejinom i Grkom: jer je on Bog sviju, i bogat za sve koji ga prizivlju.


1. Korincanima 1,2 Crkvi Božijoj koja je u Korintu, osvećenima u Hristu Isusu, pozvanima svetima, sa svima koji prizivlju ime Gospoda našega Isusa Hrista na svakome mjestu i njihovome i našemu:



2. Timotiju 2,22 Bježi od želja mladosti, a drži se pravde, vjere, ljubavi, mira, sa svima koji prizivlju Gospoda od čistoga srca;
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Pa nije molitva mrtvima nego ''obracanje mrtvima''.
A da li ima u Bibliji , ne nema, sem u knjizi makabejcima 'molitva za mrtve'.

A zasto stalno ovakve teme?
Zar je ovo uopste bitno za covekovo spasenje?
Hocu li ja izgubiti zivot ako verujem u besmrtnost duse, a ti u njenu smrtnost?

Nema logike.
Kao ni za ostale teme, da svi moramo u isto verovati, jer u suprotnom necemo biti spaseni.
Svi se slazemo oko jednog, a to je Hristov zakon, i to je dovoljno za spasenje.
Evandjelje se bavi Hristom a ne sporednim stvarima kao sto je ova.
Evandjelje se bavi 'spasenjem od greha''.
A ova i slicne teme, su korisne samo za jacanje intelektualnog potencijala , pa ko hoce nek mudruje :)
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Ova tema je po mom mišljenju dobra i veoma korisna.
To je ključ za otvaranje cele pozadine tradicionalnog verovanja.
Ako verujemo da je čovek po smrti gore na nebu i da on ima molitve i neku vrstu pomoći može da ponudi živom onda su sva ona slavljenja svetih ispravna a u suprotnom su pogrešna.

Ovo nije presudno za spasenje to sigurno ali je potvrda ili demant dogme.
Verujem da čovekov duh odlazi k Bogu ali ne mislim da on ima ikakvu spoznaju šta se dole dešava ili da čuje molitve od dole ili viku ili bol već je tamo u blaženstvu i čeka povratak u telo.
Tako sva slava pripada samo Bogu i jedino se Njemu možemo moliti jer Isus nam nije dao da se molimo čoveku a mrtve da pitamo ili slavimo to nije po Pismu.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Pa nije molitva mrtvima nego ''obracanje mrtvima''.
A da li ima u Bibliji , ne nema, sem u knjizi makabejcima 'molitva za mrtve'.

A zasto stalno ovakve teme?
Zar je ovo uopste bitno za covekovo spasenje?
Hocu li ja izgubiti zivot ako verujem u besmrtnost duse, a ti u njenu smrtnost?

Nema logike.
Kao ni za ostale teme, da svi moramo u isto verovati, jer u suprotnom necemo biti spaseni.
Svi se slazemo oko jednog, a to je Hristov zakon, i to je dovoljno za spasenje.
Evandjelje se bavi Hristom a ne sporednim stvarima kao sto je ova.
Evandjelje se bavi 'spasenjem od greha''.
A ova i slicne teme, su korisne samo za jacanje intelektualnog potencijala , pa ko hoce nek mudruje :)
Znači ljudi kada se Bogu mole ne obraćaju mu se?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Znači ljudi kada se Bogu mole ne obraćaju mu se?
Bogu se moli, a mrtvima se obraca.
Molitva je čin obožavanja.
I zato se niko ne moli svecima..
Kada se obratiš svecu, to nije molitva, vec pitanje upućeni bratu da se moli za tebe. Ti "njega pitas da se on moli" a "ti se njemu ne moliš" jer on nije Bog.
Jel sad shvataš?
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Bogu se moli, a mrtvima se obraca.
Molitva je čin obožavanja.
I zato se niko ne moli svecima..
Kada se obratiš svecu, to nije molitva, vec pitanje upućeni bratu da se moli za tebe. Ti "njega pitas da se on moli" a "ti se njemu ne moliš" jer on nije Bog.
Jel sad shvataš?

Mire pozdrav.
Imam pitanje:
Ako imamo Boga koji je kadar izvršiti svaku našu želju ili molitvu zar nam treba neko ko bi bio pomoćnim jer nam samo obraćanje Bogu nije dovoljno?
Meni nije problem da molimo jedni za druge jer tako i piše ali ne da se molimo jedni drugima i ti tako razumeš koliko vidim i tu se slažemo, ali onaj deo gde ja trebam mrtvom čoveku da pitam Duha koji nema telo da on nešto učini za mene mi je ne primereno.
Zašto?
Zato što duh kod Boga nije otišao da bi slušao nas MNOŠTVO na zemlji niti može jer bi stalno prenosio hiljade molitvi a to nije moguće čovekovom umu i onda više nebi Bog slušao naše molitve već duh mrvog čoveka....a to mi je neumesno. Jeste taj duh živ ali nema vlast niti moć da on posreduje jer piše da imamo jednog posrednika ili zastupnika Isusa Hrista.
Da je Marija živa u telu ja bih voleo da se ona pomoli za mene a ja Bogu da zahvaljujem za takvu vernicu.

Ni Petar ni Pavle sad ne slušaju ko se dole svađa ili ratuje niti znaju misli naše jer to je Božji posao.
Ne mogu zamisliti da bilo ko od navedenih primaju molitve u kojima ih mi molimo da oni nešto kod Boga urade zato što kaže ŠTO JE SVEZANO NA ZEMLJI SVEZANO JE I NA NEBU.Dok smo živi što smo uradili, uradili smo. Da nije tako onda bi se gore ispovedali gresi i molilo i za oprost ali toga gore nema bar ja tako čujem iz zapisa.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Bogu se moli, a mrtvima se obraca.
Molitva je čin obožavanja.
I zato se niko ne moli svecima..
Kada se obratiš svecu, to nije molitva, vec pitanje upućeni bratu da se moli za tebe. Ti "njega pitas da se on moli" a "ti se njemu ne moliš" jer on nije Bog.
Jel sad shvataš?

A što onda piše da se mole mrtvima. Molitva i obraćanje je isto.

Ponovljeni zakon 18,11 nitko tko bi bajao, zazivao duhove i duše predaka ili se obraćao na pokojnike.

Ovo je gadost u Božijim očima, obraćanje (molitva) mrtvima. Pa pravoslavci i obožavaju mrtve.

I kojim stihom iz BIblije dokazuješ svoju nauku?

Gdje piše da se trebamo obratiti svecu da bi se on molio za nas. Ma sve ste izvrnuli.

Rimljanima 8,34 Ko će osuditi? Hristos Isus koji umrije, pa još i vaskrse, koji je s desne strane Bogu, i moli za nas?

Samo se Isus moli za nas. A vi ste na mjesto Isusa stavili svece.

Onaj ko se moli Bogu za nas je jedino Isus, jer je on posrednik Boga i ljudi i to jedini.

1. Timoteju 2,5 Jer jedan je Bog, jedan je i posrednik između Boga i ljudi, čovjek - Krist Isus,

Zato PC i sluša svoje predanje ( ljudsku nauku) a ne Bibliju.

Bog sve te molitve preko svetaca odbija, gade mu se, a satana i demoni se vesele kada se u tradicionalnim crkvama obraćaju Mariji, Anti, Vasiliju itd. Jer ih Marija, Anto i ostali ne čuju. Govore prazne riječi.

Matej 15,9 No zaludu me poštuju učeći naukama i zapovijestima ljudskima.

Obožavate mrtve i to se vidi po molitvama Mariji i svecima. Marija je nazvana svemoćnom, uzvišenija je od anđela. Sveci su zaštitnici ljudi, kao i paganski bogovi. Samo su imena zamijenjena. Umejsto paganskog boga je stavljeno ime nekog sveca.

U grčkoj paganskoj mitologiji razni bogovi su bili zaštitnici raznih zanjimanja ljudi ili pak djece, trudnica itd.

Sveti Nikola (Patara između 255. i 270. - Myra, Turska, oko 346.), svetac katoličke i pravoslavne Crkve, biskup, zaštitnik djece i pomoraca. Wikiped.

A sada pročitajte ovo

Hermes ili Hermo (grč. Ἑρμῆς, Hermễs) u grčkoj mitologiji glasnik je bogova, zaštitnik putnika i lopova, pastira, pjesnika, atletičara i trgovaca; Zeusov i Majin sin. Hermesov je pandan u rimskoj mitologiji Merkur. Wikiped.

Evo još dokaza da obožavate mrtve.

Učenje SPC o Mariji je isto kao i katoličko.

Primi sveblagomoćna, Prečista Vladičice Bogoroditeljko, časne darove. I tebi jedinoj prikladne, od nas nedostojnih slugu Tvojih; od svih pokoljenja izabrana, koja si se od svih stvorenja nebeskih i zemaljskih uzvišenija javila, svetija od heruvima, i od serafima slavnija, od pamtivijeka skrivena tajna, i anđelima nepoznata, koja si od anđela radost primila!
Koju pohvalu da ti prinesemo, Prečista? Kako da te nazovemo, Bogorodice?
Jer Proročkih riječi saglasje slušali smo mi o Tebi, anđelsko stajanje pred Tobom [gledali] sa strahom i trepetom, čedno [rodivši (začelom)], jer nosiš tijelo čovječje [primivšega] i onog koji nosi sve i sva, i koji je propovijedi svih svetih o tebi ispunio. Vladičice, ne prezri malo moljenje moje, sagriješismo, da ne poginemo.
Ti si zastupnica rodu čovječijem, jer si rodom milostiva i koja si milostivoga rodila. Prečiste usne otvori i milostivom molitvom umoli Ga za nas.
Ti koja si čistija od sunca i koja si zasijala da nas ogriješ, nas koji sjedimo u tami, Tvoje najmilostivije zastupništvo pred Njega stavljamo, da nas prečistim Tvojim molitvama izbavi one grozne i strašne muke u Dan njegovog [drugog] Dolaska.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------Ovo je klasično obožavanje Marije i njeno izjednačavanje sa Isusom,

1. Marija je nazvana blagoMOĆNOM
2. Prečistom
3. Ona ima sluge
4. Uzvišenija od svih stvorenja
5. Uzvišenija od anđela
6. Odaje joj se hvala
7. Njoj se mole
8. Ona je zastupnica
9. Ona ima prečiste usne
10. Čistija je od Sunca
-------------------------------------------------------------------------
„Bogorodicom se ulazi u spasenje” (Justin, Dogmatika).

Naravno sve same laži. Isus je jedan i jedini put do Boga. Jovan 14,6

Isus je jedini zastupnik kod Boga Oca.

Isus je jedini uzvišeniji od anđela i od stvorenja.

Jedino se hvala odaje Bogu.
Jedino je Isus imao čiste usne od grijeha i laži.

Jedino se Bogu treba moliti.

U Psalmima jasno piše da niko nije dobar kao što je Bog dobar.

A sve ovo za Boga imamo u Bibliji.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
A što onda piše da se mole mrtvima. Molitva i obraćanje je isto.
Moze se reci da je ''molitva'' i ''obracanje'' jedno te isto, ali ovde to nije slucaj , jer se pravi jasna razlika kome se upucuje molitva, kada se obracas svecu, jasno se odvaja on kao osoba od Boga.
Dakle nema ''obozavanja Svetaca''
I njega se ''moli'' kao sto ''molis brata'' da se ''moli Bogu za tebe''.
Nista vise od toga!

Ili ces reci, da je ''molitva bratu na zemlji'' da ''moli Boga umesto tebe'' -paganizam, i da ti ustvari ''obozavas smrtnog coveka'' a ''zaobilazis posrednika Isusa Hrista''?
Moze li ovo biti razumno?

Ponovljeni zakon 18,11 nitko tko bi bajao, zazivao duhove i duše predaka ili se obraćao na pokojnike.
Tekst kaze ''BAJAO'' - niko ovde ne ''baje'' , i niko ne vrsi komunikaciju sa mrtvima da bi od njih sanzao ''buducnost'' ili bilo kakve ''informacije''. Vec sam ti objasnio.
Nekromantija se vrsi zato da bi se ''saznalo nesto od umrlog'' i to je ''spiritizam''.
Pravoslavlje ''ne vrsi nikakvu komunikaciju sa mrtvima''.
Oni se samo pominju u molitvama, da ako cuju pomole se Bogu za nas.
A odgovor od njih se ne ocekuje, zato to nije ''spiritizam'' i ne postoji mogucnost ''prevare'' , jer pravoslavlje ne prihvata ''dvosmernu komunikacju sa umrilima''.
Naprotiv , ''dvosmerna komunikacija'' koja je u stvari ''spiritizam'' je kod Pravoslavaca zabranjena!

Ovo je gadost u Božijim očima, obraćanje (molitva) mrtvima. Pa pravoslavci i obožavaju mrtve.

Niko ne ''obozava mrtve''.
Ti bi to najbolje treblao da znas sta znaci rec ''obozavati'' u religioznom smislu posto radis u skoli.
Dakle ne mozes tvrditi da u Pravoslavlju postoji ''obozavanje svetaca''.
Obozava se samo Bog Otac i Isus Hristos!

Rimljanima 8,34 Ko će osuditi? Hristos Isus koji umrije, pa još i vaskrse, koji je s desne strane Bogu, i moli za nas?
Samo se Isus moli za nas. A vi ste na mjesto Isusa stavili svece.
Nismo mi na mesto Isusa stavili svece, vec molimo ''nasu bracu svece na nebu'' da se pomole Bogu Isusu za nas .
Kao sto bi se i ti ovog trenutka pomolio za mene Isusu kada bi ja to trazio..

Onaj ko se moli Bogu za nas je jedino Isus, jer je on posrednik Boga i ljudi i to jedini.
1. Timoteju 2,5 Jer jedan je Bog, jedan je i posrednik između Boga i ljudi, čovjek - Krist Isus,
Pa naravno, i ti isto onda krsis pravilo o ''jednom posredniku'' kada se ''molis za svog brata na zemlji''. Jel tako??? Posredujes za njega, a opet ''jedan je posrednik''..
Daj nemoj izvrtati pismo!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Moze se reci da je ''molitva'' i ''obracanje'' jedno te isto, ali ovde to nije slucaj , jer se pravi jasna razlika kome se upucuje molitva, kada se obracas svecu, jasno se odvaja on kao osoba od Boga.
Dakle nema ''obozavanja Svetaca''
I njega se ''moli'' kao sto ''molis brata'' da se ''moli Bogu za tebe''.
Nista vise od toga!

Ili ces reci, da je ''molitva bratu na zemlji'' da ''moli Boga umesto tebe'' -paganizam, i da ti ustvari ''obozavas smrtnog coveka'' a ''zaobilazis posrednika Isusa Hrista''?
Moze li ovo biti razumno?

Kako nije isto, šta dokazuješ da ovdje nije slučaj svojom naukom. Kako nema obožavanja svetaca kada im se pridaju božanski atributi, oni su zaštitnici ljudi, gradova, država. Jesam ti dao jasno poređenje u kojem su paganski bogovi zaštitnici i sveci. Pa drugo je što se ljudi mole za sebe i za druge ljude. Gdje se neko mrtav moli Bogu?

Tekst kaze ''BAJAO'' - niko ovde ne ''baje'' , i niko ne vrsi komunikaciju sa mrtvima da bi od njih sanzao ''buducnost'' ili bilo kakve ''informacije''. Vec sam ti objasnio.
Nekromantija se vrsi zato da bi se ''saznalo nesto od umrlog'' i to je ''spiritizam''.
Pravoslavlje ''ne vrsi nikakvu komunikaciju sa mrtvima''.
Oni se samo pominju u molitvama, da ako cuju pomole se Bogu za nas.
A odgovor od njih se ne ocekuje, zato to nije ''spiritizam'' i ne postoji mogucnost ''prevare'' , jer pravoslavlje ne prihvata ''dvosmernu komunikacju sa umrilima''.
Naprotiv , ''dvosmerna komunikacija'' koja je u stvari ''spiritizam'' je kod Pravoslavaca zabranjena!

Pa svaka molitva mrtvima je bajalica. Kako ne vrši jesam ti dao razg. čovjeka sa umrlim svecom, navodno je to taj umrli. Vrše komunikaciju sa mrtvima, pa molitva Bogu je komukacija sa Bogom, molitva mrtvima je komunikacija sa naravno ne njima nego demonima. Pa jesam ti dao dvosmjernu komunikaciju.

Niko ne ''obozava mrtve''.
Ti bi to najbolje treblao da znas sta znaci rec ''obozavati'' u religioznom smislu posto radis u skoli.
Dakle ne mozes tvrditi da u Pravoslavlju postoji ''obozavanje svetaca''.
Obozava se samo Bog Otac i Isus Hristos!

Kako ne obožava mrtve ako su oni po tom paganskom vjerovanju zastupnici na nebu, zaštitnici, slave ih itd. Pa nije obožavanje samo smatranje nekog za Boga nego pridavanje božanskih atributa nekome. Mogu tvrditi jer se obožavaju sveci.

Nismo mi na mesto Isusa stavili svece, vec molimo ''nasu bracu svece na nebu'' da se pomole Bogu Isusu za nas .
Kao sto bi se i ti ovog trenutka pomolio za mene Isusu kada bi ja to trazio..

Kako moliš mrtve kada te oni ne čuju, ne vide, nemaju misli, ne hvale Boga.

Mrtvi ne znaju ništa Propovednik 9,5-10

Mrtvi ne hvale Boga Isaija 38,18-19.

Mrtvi nemaju misli Psalam 146,4.

Kažeš mrtvi su na nebu (sveci) a rekao si da idu u pakao.

Pa pomoliću se za tebe Ocu u ime Isusa Hrista.

Pa naravno, i ti isto onda krsis pravilo o ''jednom posredniku'' kada se ''molis za svog brata na zemlji''. Jel tako??? Posredujes za njega, a opet ''jedan je posrednik''..
Daj nemoj izvrtati pismo!

Pa riječ posrednik znači i molitvu i za opraštanje grijeha. Drugog nema osim Isusa, molitva ljudi nije posredovanje za grijehe. Kakve veze ima molitva živih ljudi za druge, niko mrtav se ne moli Bogu.

U pravo ti izvrćeš Pismo.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Kako moliš mrtve kada te oni ne čuju, ne vide, nemaju misli, ne hvale Boga.

Mrtvi ne znaju ništa Propovednik 9,5-10

Mrtvi ne hvale Boga Isaija 38,18-19.

Mrtvi nemaju misli Psalam 146,4.

Kažeš mrtvi su na nebu (sveci) a rekao si da idu u pakao.

Pa pomoliću se za tebe Ocu u ime Isusa Hrista.

Ti još nisi nabavio Bibliju koja ima i Novi zavjet.
 
Natrag
Top