Mobingu izloženo 40 posto zaposlenih

Mobingu izloženo 40 posto zaposlenih





BANjALUKA - Mobing, odnosno, zlostavljanje na radnom mestu u Srpskoj prvi put biće “tretirano” posebnim zakonom koji bi narodni poslanici trebalo da razmatraju krajem ovog meseca ili početkom oktobra.

Potvrdila je ovo za “Novosti” Velka Odžaković, generalni sekretar Saveza Sindikata RS, koji je ujedno i inicijator donošenja ovog zakona koji će uskoro u formi nacrta prvo pred Vladu. Ona je naglasila da je poseban antimobing zakon neophodan da bi se zaustavio trend “nekažnjivog maltretiranja radnika” u RS i da bi se brže procesuirali slučajevi mobinga. Odžakovićeva dodaje da retko koji slučaj mobinga radnika završi na sudu jer su mnogi izgubili poverenje u pravosuđe. Dosadašnja iskustva pokazala su da sudski postupci u ovakvim slučajevima traju i do tri godine.

rs-mobing_310x186.jpg


- Ovo nepoverenje mora biti otklonjeno novim zakonskim rešenjima. Insistiramo i da nacrt zakona ide u javnu raspravu, da građani daju svoje mišljenje - rekla je Odžakovićeva.

Istraživanja SSRS među radnicima, članovima sindikata, pokazalo da je oko 40 odsto njih često izloženo mobingu kako od poslodavca tako i od šefova. Nažalost, samo oko četiri odsto njih prijavi zlostavljanje. U SSRS naglašavaju da se ovaj postotak odnosi samo na kolektive u kojima deluje sindikat i na radnike koji su se odvažili da kažu da su mobingovani. Situacija je mnogo gora tamo gde nema sindikata.

- O tome svedoči podatak da se godišnje SSRS se obrati za pomoć manje od deset zlostavljanih radnika - dodaje Odžakovićeva.

Anica Ramić, predsednik Udruženja građana “Stop mobing”, ističe za naš list da se ovom udruženju od početka godine za pomoć obratilo 13 radnika koji su mobingovani. Prošle godine branili su interese 17 zlostavljanih radnika.

- Prijave se odnose na ucenjivanje, zakidanje na zaradi, sprečavanje napredovanja, ponižavanje, pretnje, fizičko uznemiravanje - precizirala je Ramićeva. U ovom udruženju ističu da je veliki, prvi korak u borbi protiv mobinga u BiH nedavna presuda Osnovnog suda u Prijedoru koji je doneo prvostepeno rešenje
kojim je okrivljeni, šef Vatrogasne jedinice u Prijedoru proglašen odgovornim i novčano kažnjen što je mobingovao vatrogasca. Ramićeva je dodala da je ovo prva odluka donesena po zahtevu ombudsmana BiH koji je zahtevao pokretanje prekršajnog postupka, ali ostaje da se vidi šta će da se desi u drugostepenom postupku.


Izvor:
Novosti.rs

 
Natrag
Top