Matične ćelije iz placente

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Matične ćelije iz placente


Matične ćelije iz posteljice posebno su pogodne za lečenje od srpaste anemije, odnosno talasemije, koja najviše pogađa stanovnike po obodu Sredozemnog mora, jer su već programirane da proizvode nove krvne ćelije.

v139348p0.jpg


Istraživači Dečije bolnice u Ouklandu, u Kaliforniji, prikupili su odbačene posteljice od žena koje su s porodile carskim rezom i koje su pristale da ih ustupe u naučne svrhe.

Najpre su iz posteljica vakuum pumpom izvukli krv, koje u tom tkivu ima u velikim količinama, a zatim izdvojili matične ćelije. Presađene u ljudski organizam, te ćelije mogu da se uz pomoć hormona navedu da se razviju u bilo koju vrstu tkiva. Naučnici su tragali za novim izvorima matičnih ćelija, jer one imaju potencijal za lečenje mnogih bolesti, kao što je dijabetes, piše "Glas Amerike".

Matične ćelije iz posteljice posebno su pogodne za lečenje od srpaste anemije, odnosno talasemije, koja najviše pogađa stanovnike po obodu Sredozemnog mora, jer su već programirane da proizvode nove krvne ćelije.

Viši istraživač Dečije bolnice u Ouklandu, Frans Kajpers, i njegov kolega Vladimir Serikov, kažu da je je istraživanje o matičnim ćelijama iz placente predstavljalo pokušaj dokazivanja potencijala tih ćelija u lečenju bolesti krvi.

"Da, njih ima u placenti i to je dobro. Ali još je važnije to što možemo da ih izdvajamo iz nje u većim količinama i u aktivnom obliku. Takođe smo pokazali da mogu da se presađuju i spoje sa tuđim organizmom. Rezultat toga je da ćemo imati izvor matičnih ćelija za mnogo veći broj pacijenata," kaže Frans Kajpers.

Lekari u Istraživačkom centru Dečije bolnice u Ouklandu ranije su uz pomoć matičnih ćelija izvađenih iz pupčane vrpce novorođenih beba lečili njihovu stariju braću i sestre od nekih bolesti krvi. Ali istraživači kažu da u pupčanim vrpcama nema dovoljno tih ćelija za lečenje obolelih od leukemije i talasemije. S druge strane, kažu oni, ista količina krvi iz placente sadrži pet puta više matičnih ćelija nego jedinica krvi iz pupčane vrpce. Iako presađivanje koštane srži predstavlja alternativu za lečenje od tih bolesti, oboleli često ne mogu da nađu dobrovoljne davaoce sa odgovarajućim tkivom. Druga velika prednost je u tome što matične ćelije iz placente ređe izazivaju reakciju odbacivanja nego presađena koštana srž.

Ali Frens Kajpers kaže da matične ćelije placente imaju i druge prednosti.

"Te ćelije apsolutno nisu kontroverzne kao embrionske matične ćelije, jer niko neće imati bilo kakav problem sa njihovim korišćenjem. Što je još važnije, do danas niko nije izlečen uz pomoć embrionskih matičnih ćelija, dok mi već neko vreme lečimo ljude matičnim ćelijama dobijenim iz pupčane vrpce. To otvara mnogo veće mogućnosti za pacijente kojima je potrebno lečenje," kaže Frens Kajpers.

Uprkos tim mogućnostima, rasprostranjena upotreba matičnih ćelija uzetih iz placente verovatno je nekoliko godina ispred nas. Dečija bolnica u Ouklandu sada prikuplja sredstva kako bi mogla da započne klinička ispitivanja na ljudima.


Izvor: Glas Amerike
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Matične ćelije i za presađivanje
[/h]B92

Injekcija matičnih ćelija donora, data uz transplantaciju bubrega, mogla bi da zameni doživotno uzimanje imunosupresiva – lekova koji potiskuju imuni sistem i sprečavaju odbacivanje novog bubrega.

7958340714f589cb3066b1859217522_orig.jpg


UC Davis College of Engineering / Flickr.com

Prvi testovi koji su obavljeni u američkim bolnicama su bili uspešni kod malog broja pacijenata. Žurnal „Science Translational Medicine“ objavio je kako većina ispitanika više ne uzima lekovi koji sprečavaju odbacivanje bubrega.

Stručnjaci kažu da bi ovo otkriće moglo značajno da utiče na oblast transplantacije organa.

Jedan od osnovnih problema kod transplantacije organa jeste mogućnost da organizam odbaci novi organ prepoznajući ga kao „strano telo“ i tada počne da ga odbacuje.

Kako bi se ovo sprečilo, pacijenti su prinuđeni da doživotno uzimaju jake lekove koji potiskuju njihov imuni sistem. Ovi lekovi, kao i svaki drugi, pomažu kod jednog problema ali stvaraju i nove – visok krvi pritisak, dijabetes kao i potencijalno opasne infekcije.

Studiju su obavili istraživači sa Univerziteta u Luisvilu i lokalnoj bolnici u Čikagu i ona je uključila osam pacijenata.

Njihov bubreg je stigao od živog donora od koga su uzete matične ćelije iz krvi. Pacijenti su, pre same procedure primanja bubrega, prošli tretmane radioterapije i hemioterapije kako bi njihov imuni sistem bio potisnut.

Potom je usledila transplantacija a par dana kasnije i injekcija matičnih ćelija.

Iako su pacijenti na početku ipak krenuli sa imunosupresivnim lekovima, cilj je bio smanjivati doze i vremenom ih potpuno ukinuti.

Pet od osam pacijenata je uspelo u ovoj ideji, već u roku od godinu dana. Jedna od njih je i 47-ogodišnja Lindsi Porter koja kaže: „Znam sa kojim se sve izazovima susreću ljudi koji imaju transplantiran organ. Ipak, ja se osećam tako zdravo sada.“

Dr Džozef Levental sa Northwestern Univerziteta za BBC objašnjava „Preliminarni rezultati studije mogu imati neverovatan uticaj na transplantaciju organa u budućnosti. Ove tehnike bi pre svega mogle da poboljšaju život pacijenata koji su dobili transplantaran organ.“

Iako su matične ćelije od donora organa korišćene i ranije, ovo je prvi put da su upotrebljene u situaciji kada donor i primalac nisu u srodstvu i nisu imunološki čak ni slični.

Kod:
[U][B][URL="http://www.b92.net/zdravlje/bolesti.php?yyyy=2011&mm=08&nav_id=536686"]Matične ćelije kao lek budućnosti[/URL]
Kod:
[URL="http://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2012&mm=02&nav_id=584964"]Matične ćelije leče Parkinsona?[/URL]
Kod:
[URL="http://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2012&mm=01&nav_id=577374"]Matične ćelije vraćaju vid?[/URL][/B][/U][/FONT][/SIZE][SIZE=3][FONT=georgia][/FONT][/SIZE]
 
Natrag
Top