Maticna ne prolazi P.O.S.T (nekad hoće)

Konfiguracija:

CPU

AMD Phenom X4 9550 24 °C
Agena 65nm Technology

RAM
6.0GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz 5-5-5-15

Motherboard
FUJITSU SIEMENS MS-7304VP-A13 (CPU 1)

Graphics int.
Generic Non-PnP Monitor on ATI Radeon HD 3200 Graphics (Microsoft Corporation WDDM 1.1) ATI video (MSI)

Graphics PCI-E
ATI Radeon HD 4870

Hard Drives
160GB Seagate ST3160023AS ATA Device (Unknown Interface) 19 °C

Audio
High Definition Audio Device

Napajanje
Chieftec Model GPS-400AA-101 A


Problem:

Dešava se da se sistem ne može startovati, nema P.O.S.T.-a , nema zvuka iz beeper-a, pa ni podizanja Windows-a (cooler na procesoru radi)

Ponekad upali (startuje i podigne se sistem) i kompjuter radi bez greške satima i pokrećem najzahtevnije igrice,multimediju,internet..

Nakon gašenja kompjutera opet nekad upali nekad ne. Primetio sam da nekad pokrene cooler na procesoru čim postavim prekidač na napajanju u položaj “1” a nisam pokrenuo uobićajeno tasterom Power, a nekad startuje normalno na taster power SW.

Nekad se dešava da startuje tek kad izvučem pa vratim 20-to pinski konektor na matičnoj.

Proverio sam sledeće komponetne:

- memorije 3x2gb programom Memtest svaku posebno po 3 pass-a , bez greške

- Hard disk , programom HD Sentinel, 100 % healt,100% performance, bez bad sektora

- Grafičku karticu, programom Furmark, 20 minuta u fullscreen-u, max temp 80C

- Napajanje provereno u obližnjem servisu testerom i merio sam napone 3,3 V , 5 V i 12 V , ispravno

- Vizuelno sam proverio sve kondenzatore, nema “naduvenih” ( mrzim taj izraz ..)

- Prikljucio sam i jos 2 dva druga napajanja, jedno je isto Chieftec GPS 550AB-A, isto je problem u pokretanju startovanju sistema.(nekad hoće nekad neće)

- Izvadio sam matičnu, stavio na sto,bez ijednog priključka , sa integrisanom grafikom,samo memorija i procesor ,opet isto nema P.O.S.T.-a nema beep-a ali ... nakon nekoliko paljenja, gašenja pokrene se, startuje, nema pravila ..

Nakon što sam utvrdio da su sve gore navedene komponente ispravne, došao sam do zaključka da je problem u Matičnoj ploči, možda u chip-setu, lošim kontaktima, hladan lem...

Molim za mišljenje, savet ..
 
Probaj da ocistis cmos za slucaj da baguje do toga. Ako si radio bios update uvek ucitas defaul postavke pre i posle. pa restart ap onda podesis sta treba. Takodje ako si menjao cpu vidi da li je potreban update bios-a za njega. Vrlo verovatno je da je ploca pri karju ali eto probaj jos ovo..
 
nisam radio BIOS update, nego sam "ocistio" CMOS ucitao default i nekako se stabilizovalo,tj. vise puta upali nego sto ne upali.
Definitivno je MB problem...
 
pokusaj da izvadis resetujes cmos, tako sto izvuces bateriju i vratis za 5 sek.
proveri da li se neki od kondenzatora naduvao na ploci.
ako jeste onda su kondenzatori losi i treba ih promenuti.
desavalo se da rikne kondenzator ili kondenzatori i da se to desava.
narocito hoce oni oko procesora pogledaj dobro
 
Natrag
Top