Martin Brod: Džaba sva lepota

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Martin Brod: Džaba sva lepota













Izvor:
Novosti.rs








Martin Brod, prava lepotica u koju se niko ne vraća. U mestašcu samo pet đaka i petoro zaposlenih.Na samoj granici između BiH i Hrvatske ili, bolje rečeno, severnoj tromeđi Bosne, Like i Dalmacije, tridesetak kilometara udaljeno od Drvara, u živopisnoj kotlini ušća Unca u Unu, nalazi se naselje Martin Brod.

Kažu da je Una, kojoj su stari Rimljani dali ime zadivljeni njenom lepotom, a koje u prevodu znači „prva i posebna“, ovde najlepša. U to se svako ubrzo uveri gledajući predivne sedrene vodopade više i od 50 metara, sa kojih se kristalno čista voda uz grmljavinu obrušava u svoje korito.



reg-MARTIN-BROD_620x0.jpg



Vodopadi su nastajali u dugom vremenskom peridu zahvaljujući izuzetno čistoj vodi bogatoj mahovinom i algama od kojih nastaju sedrene barijere sa kojih voda pada - kaže nam jedan od radnika „Nacionalnog parka Una“, osnovanog 2008. godine. - Trudimo se da turistima približimo ove lepote i iz godine u godinu njihov broj se povećava. A imamo i veliki broj ribolovaca i raftera, među kojima prednjače Česi i Belgijanci.

Ali, lepota i privlačnost Une nisu dovoljni da dođe do masovnijeg povratka Martinbrođana u mesto iz kojeg su otišli. Jer, ekonomska situacija je i dalje teška.

- Pre poslednjeg rata naselje je brojalo nekoliko stotina stanovnika, a danas nas ima oko 90, i to uglavnom starijih - kaže sa setom u glasu povratnik penzioner Simo Medić, prisećajući se kako je nekad sve vrvelo od života i radosti. - Imamo samo pet đaka i samo petoro zaposlenih: tri na ribnjaku i dvoje u policiji. Da bi se izvadio neki dokument mora da se ide u tri opštine, jer smo do 1995. godine pripadali opštini Drvar, a sada Bihaću. Ali, najveći problem je teška ekonomska situacija.

Jedna od šansi za bolju budućnost je i verski turizam, jer se u mestu nalazi manastir Rmanj.

- Po narodnoj tradiciji podigla ga je Katarina, kćerka Đurđa Brankovića, koja je bila udata za grofa Ulriha Celjskog. U imenu njihovog sina Hermana nalazi se i poreklo imena manastira. Nakon obnove Pećke patrijaršije 1557. manastir postaje sedište Dabrobosanske mitropolije više od jednog veka - svedoči monah Sergej Karanović.

PREDANJE O IMENU

Po predanju, mesto je ime dobilo po devojci Marti koja je bila zaljubljena u nekog vojnika koji je bio na drugoj obali Une. Pokušavajući da dođe do njega svoj kraj je našla u zelenim dubinama reke.

 
Natrag
Top