Linux Mint Programi

Učlanjen(a)
13.11.2014
Poruka
14
pozz imam linux minit i sada mi treba programi gde mogu naci tipa skype i ostali sto iduu hvala unapred...:D
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.071
Samo odete u software manager, pronadjete program koji zelite da instalirate i kliknete na njega, pa zatim kliknete na install.
Linux-Mint-12-Software-Manager.png


linux-mint-15-software-manager_2.png


Drugi nacin je instalacija preko terminala, pritisnete ctrl+alt+T, i unesete sledece:
Kod:
sudo apt-get update
(da azurirate riznice, i da bi se instalirao noviji softver)
pa zatim:
sudo apt-get install "ime programa"

npr.
sudo apt-get install skype

Treci nacin je da download-ujete ".deb" fajl i dva puta kliknete na njega, i otvorice vam fajl preko software manager(eventualno mozete instalirati gdebi program), i zatim kliknete install.

Da obrisete program mozete iz software manager-a, kliknete i zatim remove, ili preko terminala:
Kod:
sudo apt-get remove "ime programa"

i da obrisete ostatke programa, podesavanja i slicno:

sudo  apt-get purge "ime programa"

Ili recimo mozete sklopiti to u jednu komandu:
sudo apt-get --purge remove "ime programa"

Ime programa nekada nije isto kao sam naziv programa, jer nekada ukljucuje verziju i slicno. Tako da dok se ne upoznate sa linux-om koristite software manager za pocetak i koristite google za terminal komande za instalaciju programa. Naravno ako ne zelite da ucite previse, uvek mozete koristiti samo software manager i program eiz njega. Za ostalo ne treba mnogo muke, i ima mnogo uputstava sa "Things to do after installing linux mint" i slicno, koja nemojte pratiti slepo vec procitajte sta koja komanda radi...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
07.07.2011
Poruka
557
Torgandwarf, svaka čast na opširnom objašnjenju.
Samo 1 pitanje, nije mi ovo nikako jasno:

Drugi nacin je instalacija preko terminala, pritisnete ctrl+alt+T, i unesete sledece:
Kod:
sudo apt-get update
(da azurirate riznice, i da bi se instalirao noviji softver)
pa zatim:
sudo apt-get install "ime programa"

Je li prvo treba da se downladuje neki program, da bi se mogao instalirati? Po ovome što piše, ne treba izgleda.
Ovako slično uputstvo, samo na engleski, sam čitao da treba uraditi, ako hoću da instaliram neki plugin za CS-card sharing u vezi satelitske TV, koji se zove Oscam. E tada sam to čitao i uopšte mi nije bilo jasno kako to. I zbog te nejasnoće, nisam ni uradio instalaciju tog Oscama.
Ako bi mi malo pojasnio, da probam opet da ga instaliram.
I još samo mišljenje, koji Linux da instaliram u staru mašinu, a da ne koči?
To je neki mali Compaq, sa Celeronom na 2 GHz i čini mi se 256 MB Ram, inregrisana graficka i HDD od 40 GB.
Probao sam par Linuxa koji su stari do unazad 5-6 godina, ali koči mnogo.
Bi li mogao ovaj Mint i koja verzija, od koje godine?

Hvala
 
Poslednja izmena od urednika:
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.071
Nisam siguran za dreambox, ali u verovatno jeste tako, jer uglavnom su linux image-i na dreambox-ovima pa je vrlo verovatno da imaju svoje riznice, verovatno nije potreban download programa. Wget komnda sluzi da downloaduje program, ali verovatno je bolje da pitate na delu foruma koji se bavi satelitskom televizijom. 256 Mb ram je stvarno malo, tako da ne bi bilo lose da uzmete bar jedan stapic od 512Mb, prakticno ne kostaju nista u danasnje vreme. Puppy linux ce sigurno raditi, radi i na mnogo mane od od te konfiguracije, ali sa 512 ram moci ce i bilo koja low usage distribucija, lubuntu, xubuntu i slicno.
 
Član
Učlanjen(a)
07.07.2011
Poruka
557
Nisi mi objasnio ono najbitnije:
Da li se sa tom nekom pisanom komandom u terminal prozoru može tako jednostavno instalirati taj plugin Oscam ili mora se prvo downloadati ručno?
Ti kažeš da se komandom wget downloaduje, a da li znaš možda puni naziv te komande?
A Dreambox jeste u sebi ima softver tzv. Image Enigma, koja je vrsta Linuxa.
Mada to sad nema veze sa mojim slučajem, jer ja imam PC.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.071
Ukoliko koristi enigma online repositories, iliti riznice onda je potrebno ukucati samo
Kod:
sudo apt-get update
sudo apt-get install oscam
Naravno ovo vazi samo ako koristi apt-get za instalaciju. Ima i tu vise mogucnosti...

Ne mogu reci tacnu komandu za wget jer ne znam lokaciju na kojoj se nalazi oscam ali primer bi bio:
Kod:
wget www.nekisajt.com/nekisoftware.tar.gz
e sada u zavisnosti u kakvom je obliku ponudjen software, potrebno ga je raspakovati pa zatim instalirati(moj primer), ili recimo negde cemo morati kompajlirati program, tako da ima mnogo varijacija kako sta uraditi.
Siguran sam da ima negde tutorijal kako uraditi to korak po korak, pa je bolje to potraziti...
 
Активиста
Učlanjen(a)
25.02.2012
Poruka
2.845
koji Linux da instaliram u staru mašinu, a da ne koči?
To je neki mali Compaq, sa Celeronom na 2 GHz i čini mi se 256 MB Ram, inregrisana graficka i HDD od 40 GB.
Odgovor je Arch ili neki distro tipa Archbang + XFCE.
Koci, kocice sve sto je vezano za flash i javu, zbog nizerazrednog procesora, nikad neces imati rezultate kao neki quad-core, mada za sve postoji neka alternativa, opet moras da znas koliko mozes da ocekujes i da budes zadovoljan uradjenim.
 
Član
Učlanjen(a)
07.07.2011
Poruka
557
Taj komp bi mi služio samo kao server, sa linuxom, zato i ne treba nešta specijalno da ima dodataka i programa.
Samo mi je problem ubaciti (instalirati) taj Oscam. I negdje sam pročitao da treba da se valjda kompajlira, iako tu riječ sam čuo još unazad možda i 20 i više godina, ne znam šta tačno znači.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top