Linux i rad sa njim

Član
Učlanjen(a)
23.04.2010
Poruka
110
ja sam, moze se reci pocetnik, i uz to okoreli gejmer... i samo iz tog razloga sam uradio dual boot (win 7 i ubuntu)... sve radim na linux-u, ali igre...yes3 ... na win-u...
poZz:yea::yea::yea:
 
Član
Učlanjen(a)
16.03.2010
Poruka
542
vidim da vas ima dosta ovde koji imate iskustva sa radom u linuxu pa bih pitao par stvari koje me muce.
imam instaliran ubnutu 10.10 e sad imam i win7 sve sam to sredio i ok je.
imam 2 konekcije,jednu adsl (koju kradem od komsije) i jednu od wireless provajdera sa static ip adresama
na obe mi net sljaka ok adsl je 1,5 mbps a w-lan mi je 1,3mbps na win 7 mi obe konekcije rade ok al na linux-u mi mulja po 30sec da otvori stranicu pa mi nije jasno u cemu je problem navodno bi to trebalo jos bolje da radi u linux-u?
jeste li probali nekad na linux-u loadbalance tj.da spojite 2 konekcije da teraju 2 neta ko jedan?kazu da je mikrotik majka al me interesuje za linux.hvala i pozz
 
Član
Učlanjen(a)
23.04.2010
Poruka
110
joshida, brate, isprazni storage za privatne poruke...
poZz ;)
 
Član
Učlanjen(a)
24.06.2010
Poruka
117
Juce sam na jednom drugom forumu hteo da pomognem kolegi koji je imao jedan problem. Posto su me drugi pretekli i odgovorili pre mene, mislio sam da to sto sam naucio za 5 minuta podelim sa nekim. Mozda nekome i pomogne ovih par komandi koje cete sad videti.

Elem, "problem" koji je kolega imao jeste da je hteo da od jpg slika napravi pdf dokument. Pored te konverzije koja je trebala da se odradi, primetio sam da mu je falila jedna slika tj. stranica pa je bilo potrebno izvuci iz originalnog pdf-a sliku. Osim toga, slike koje je on obezbedio su bile okrenute counter clockwise (obrnuto kretanju kazaljke na satu) za 90 stepeni pa je i njih trebalo okrenuti. Par problema, lako resivih iz komandne linije. Pa da krenemo:


= Kako rotirati slike i napraviti pdf od njih =


+ Priprema +

- Preimenovati datoteke tako da svaka od njih nosi dvocifreni broj kao ime
(trocifreni broj ako ih ima preko 100). Primer: 01.jpg, 02.jpg ...
- Napraviti direktorijum "rotate" u kojem ce zavrsiti rotirane slike

mkdir rotate
cp ?.jpg rotate/
cd rotate
for file in `ls` ; do mv $file 0$file ; done
mv * ../
cd ../


+ Izvlacenje slika iz pdf +

Posto nam nedostaje stranica 9, trebamo je izvuci iz originalnog pdf-a. "-f" je pocetna stranica, "-l" (malo L) je poslednja

mkdir images/
pdfimages -f 9 -l 9 -j originalna_knjiga.pdf images/


+ Rotiranje slika +

U direktorijumu gde su samo slike, treba da ih rotiramo za 90 stepeni u smeru kazaljke na satu i da takve slike prebacimo u direktorijum rotate/

for file in `ls`; do jpegtran -rotate 90 $file > rotate/$file ; done


+ Konverzija jpeg > pdf +

Prebacimo se u direktorijum sa spremljenim slikama i odradimo konverziju u pdf. Za ovo nam je potrebno da imamo instaliran imagemagick softver

cd rotate/
convert *.jpg knjiga.pdf


To je to. Valjda ce neko biti u slicnoj situaciji pa ce mu ovo uputstvo pomoci. Mozda ...
 
Član
Učlanjen(a)
23.07.2011
Poruka
6
a tu ste se sakrili linuxasi, u temu tutoriali...
samo napred
.. da se nadovezem, svaki linux je userfriendly, osim tri,cetri distribucije. naravno, ne za windows korisnike koji ne znaju nista o ovome kernelu
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.06.2010
Poruka
117
Ovde su nas bacili, u zapecak foruma :) Sto se tice userfrendly pojma i Linux-a, mozda je bolje da, i pored toga sto sam navedo da je to bila ironija, objasnim sta sam mislio. Kombinacija toga da "svi" kazu da je Win userfrendly (stagod to znacilo) a da Lin nije i da neki korisnici Win-a ne znaju ni rezoluciju da promene na svom "userfrendly" OS-u, morao sam da izkomentarisem. Poenta je izmedju ostalog bila i to da je Boki sa svom Windows-om sa Ubuntu temom "unazadio" userfrendlyness tako "korisnog" OS-a. Ajde i ovo da objasnim: - ne zameram Bokiju sto je to uradio, samo se salim (nadam se da on to tako shata) - uopste me nije briga za Windows i njegove korisnike. Vec 3-4 godine sam bez njega i lepo mi je - posto ne znam sta je "userfrendly" OS ne mogu da sudim da li win/lin to jesu ili nisu. Sto se mene tice, na linux-u cu zmurecki da se snadjem do npr. kod windows-a treba da zavrsis neki od njegovih kurseva i dobijes sertifikat da bi znao da ga podesis. Ti kursevi/sertifikati kostaju po 1000E pa ne razumem zasto se ti sto to zavrsavaju ku*ce. Mene bi bilo sramota da dam tolike pare prvo za OS, pa za sertifikat da bi nesto koristio. Ali to sam ja :)
 
Član
Učlanjen(a)
23.07.2011
Poruka
6
ne mozes windows puno podesiti jer je zatvoren kod... i ono malo sto se moze, ne treba ti kurs vec samo malo caprkanja po registaru
 
Član
Učlanjen(a)
02.01.2011
Poruka
21
Boki,zelim da instaliram Linux.Hard disk je velicine 320 gb,podelio sam ga na c(instaliran windows) 40gb, i na D(igrice,filmovi...) 280gb.prilkom instalacije linuxa izbaci mi ovoPogledajte prilog 19794
koju da odaberem,a da neobrisem particije i podatke ostale gore navedene.hteo bih da imam uporedo instaliran na c particiji i windows i linux?
 
Mlada nada
LEGEND
Učlanjen(a)
08.04.2010
Poruka
1.292
Boki,zelim da instaliram Linux.Hard disk je velicine 320 gb,podelio sam ga na c(instaliran windows) 40gb, i na D(igrice,filmovi...) 280gb.prilkom instalacije linuxa izbaci mi ovoPogledajte prilog 19794
koju da odaberem,a da neobrisem particije i podatke ostale gore navedene.hteo bih da imam uporedo instaliran na c particiji i windows i linux?
Mozes li tu sliku (ili šta je već) postaviti negdje drugdje ,iz nekog razloga se ne vidi.
 
Natrag
Top