Linux i rad sa njim

Član
Učlanjen(a)
24.06.2010
Poruka
117
Prvo teorija :) : X server podatke o tome kako ce da radi grafika ili odredjuje sam na osnovu automatskog testiranja (a mozda su sad smislili neku novu toplu vodu) ili iz xorg.conf datoteke ili iz novog "fazona" xorg.conf.d direktorijuma. E sad, kod tebe je izgleda kombinacija prva dva slucaja.

1. Probaj da u xorg.conf datoteci dodas "Modes 1280x800" ili rezoluciju koju vec hoces. To bi trebalo da izgleda ovako:

Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device "Device0"
Monitor "Monitor0"
DefaultDepth 24
Option "TwinView" "0"
Option "metamodes" "1024x768 +0+0"

SubSection "Display"
Depth 24
Modes "1280x800"
EndSubSection
EndSection

i restartuj racunar. Mozda bi bilo sigurnije da napravis kopiju originalne xorg.conf datoteke pa tek onda da sredjujes xorg.conf:

cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.original

2. Ako ni ovo ne radi, vrati originalni xorg.conf

rm /etc/X11/xorg.conf ; cp /etc/X11/xorg.conf.original /etc/X11/xorg.conf

pa restartujes racunar. Nakon toga, u datoteci /var/log/Xorg.0.log treba da se pojavi da li postoji neka greska ili sta vec pa on ne ucitava pravi drajver/rezoluciju. Onda obrisi xorg.conf (nemoj da brises xorg.conf.original) pa opet restart i opet Xorg.0.log datoteka. Te dve datoteke, sa xorg.fajlom i bez njega mogao bi da okacis na nekom file hoster-u, npr. megaupload, da ne bi ovde gusili forum. Obavezno u preimenuj dateteke da znamo koja je sa a koja bez xorg.conf datoteke. Mozda je dobro da kopiras i log datoteku i kad koristis modifikovani xorg.conf?

Nisi rekao koju rezoluciju hoces da koristis. Napomeni je u sledecem javljanju da bi je ukljucio u svoje naredne odgovore. A sto se tice Evny i repoa, mislio sam da u Synaptic-u trazis Envy (ili je mozda Envyng, nisam siguran koja je verzija jer ne koristim Ubuntu vec koristim Google da bih nasao kako se program zove :) ). Program bi trebao da utvrdi koju grafulju imas, da skine drajvere i da ih instalira. Mislim da postoji opcija i da ti obrise originalnu xorg.conf datoteku pa je pametno da odmah napravis kopiju iste. Ovaj program mozes da koristis samo ako ti ovo gore ne uspe jer u sustini ja i taj program radimo istu stvar: pokusavamo da namestimo xorg.conf kako treba :)

Do sledeceg javljanja, zdravo :)
 
Član
Učlanjen(a)
24.06.2010
Poruka
117
da, probaj ovo sto kaze 2dulle... meni se desilo posle jednog restarta (i jos uvek mi tako stoji) da mi se turn off applet namesti na sredinu... poZz
10422923.png

A desni klik na ikonicu pa "Move" i povlacenje ikonice u stranu, jel si probao to?
 
Član
Učlanjen(a)
20.10.2010
Poruka
23
skale0710, 'ajde ako ti nije tesko ucini meni uslugu i pogledaj da li imas sledece stvari:

/etc/X11/xorg.conf (datoteka)
ili
/etc/X11/xorg.conf.d (direktorijum)

I jos jedno pitanje, koji drajver koristis za grafiku: vlasnicki ili opensource nVidia drajver?

A mogao bi odmah da probas da podesis rezoluciju i sve ostalo koristeci Envy. Program ces naci u repou, verovatno :)
E
Noedgovori za drajvere imam dve vrste ponudjenih drajvera u "Additional Drivers" i Jedan je NVIDIA ACCELERATED GRAPHIC DRIVER (VERSION 173)
I drugi je NVIDIA ACCELERATED GRAPHIC DRIVER (Recomended) i za oba je License: Proprietary
U primcipu probao sam oba, sve je isto sad trenutno koristim verziju 173
 
Član
Učlanjen(a)
23.04.2010
Poruka
110
A desni klik na ikonicu pa "Move" i povlacenje ikonice u stranu, jel si probao to?

e, nisam to probao... sad sam trenutno na win-u... kasnije cu da se ulogujem na ubuntu i javicu sta sam uradio... poZz
'ajd' jos nesto da te pitam: pre, dok sam gledao filmove (vlc,mplayer,smplayer) kad-kad mi se prelomi slika (to traje manje od sekunde, ali ja to vidim i nervira me)... ponekad mi ta linija preloma samo pretrci po monitoru (dok gledam film)... tada sam imao instaliran compiz... sad sam izbrisao compiz, jer mi je neko rekao da on hoce da odvlaci grafiku i ima dosta bagova... sinoc sam uzeo da odgledam film i opet isto (ne desava se to cesto u toku gledanja filma - desi se jedno 2-3 puta dok gledam film od npr. sta i po do dva)... jel znas, mozda, u cemu je problem? drajveri su mi instalirani (aditional drivers)... jedino ako treba da dodam jos neke drajvere ili neki kodek?
poZz
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.06.2010
Poruka
117
Verovatno je problem u kodecima. Cim ti mozes da pustis taj film, onda imas odgovarajuci kodek. Moguce je da postoji neki propust ili tako nesto u tom kodeku ali to je malo verovatno. Verovatnije je da je "problem" u kodeku koji je koriscen za enkodovanje videa.

Meni se desava da kad gledam .mkv (znam da je to container ekstenzija tako nema potrebe da mi to neko kaze ;) ) da se pojave kockice pri brzoj promeni scene. Ali i to ne mogu da generalizujem pa da kazem da je svaki .mkv takav jer nije. Npr. neki rade savrseno dobro dok kod nekih se to javalja. Isto je i sa .mp4 fajlovima: kod nekih je sve normalno dok kod nekih imam problema sa kasnjenjem zvuka (mislim da je aac audio kodek koriscen na tim filmovima).

Probaj da pustis neku .avi datoteku i vidi da li se to isto desava. Probaj i sa DVD filmom sa DVD-a. Ne verujem da ti je spor procesor (jer si koristio compiz) pa ne verujem da on ne moze da izgura to sto se od njega trazi.
 
Član
Učlanjen(a)
20.10.2010
Poruka
23
Prvo teorija :) : X server podatke o tome kako ce da radi grafika ili odredjuje sam na osnovu automatskog testiranja (a mozda su sad smislili neku novu toplu vodu) ili iz xorg.conf datoteke ili iz novog "fazona" xorg.conf.d direktorijuma. E sad, kod tebe je izgleda kombinacija prva dva slucaja.

1. Probaj da u xorg.conf datoteci dodas "Modes 1280x800" ili rezoluciju koju vec hoces. To bi trebalo da izgleda ovako:

Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device "Device0"
Monitor "Monitor0"
DefaultDepth 24
Option "TwinView" "0"
Option "metamodes" "1024x768 +0+0"

SubSection "Display"
Depth 24
Modes "1280x800"
EndSubSection
EndSection

i restartuj racunar. Mozda bi bilo sigurnije da napravis kopiju originalne xorg.conf datoteke pa tek onda da sredjujes xorg.conf:

cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.original

2. Ako ni ovo ne radi, vrati originalni xorg.conf

rm /etc/X11/xorg.conf ; cp /etc/X11/xorg.conf.original /etc/X11/xorg.conf

pa restartujes racunar. Nakon toga, u datoteci /var/log/Xorg.0.log treba da se pojavi da li postoji neka greska ili sta vec pa on ne ucitava pravi drajver/rezoluciju. Onda obrisi xorg.conf (nemoj da brises xorg.conf.original) pa opet restart i opet Xorg.0.log datoteka. Te dve datoteke, sa xorg.fajlom i bez njega mogao bi da okacis na nekom file hoster-u, npr. megaupload, da ne bi ovde gusili forum. Obavezno u preimenuj dateteke da znamo koja je sa a koja bez xorg.conf datoteke. Mozda je dobro da kopiras i log datoteku i kad koristis modifikovani xorg.conf?

Nisi rekao koju rezoluciju hoces da koristis. Napomeni je u sledecem javljanju da bi je ukljucio u svoje naredne odgovore. A sto se tice Evny i repoa, mislio sam da u Synaptic-u trazis Envy (ili je mozda Envyng, nisam siguran koja je verzija jer ne koristim Ubuntu vec koristim Google da bih nasao kako se program zove :) ). Program bi trebao da utvrdi koju grafulju imas, da skine drajvere i da ih instalira. Mislim da postoji opcija i da ti obrise originalnu xorg.conf datoteku pa je pametno da odmah napravis kopiju iste. Ovaj program mozes da koristis samo ako ti ovo gore ne uspe jer u sustini ja i taj program radimo istu stvar: pokusavamo da namestimo xorg.conf kako treba :)

Do sledeceg javljanja, zdravo :)


E ovako situacija je sledeca:
Prvo sam kopirao xconf. i potom ga izmenio dodao mu models 1024 x 768 i restartovao racunar. i nista se nije desilo rezolucija je ostala ista
a log fajl ima na adresi MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service to je posle prvog restarta.
zatim sam vratio orginal i restartovao i log fajl je na adresi MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service ali mislim da su isti.
Onda sam obrisao fajl i restartovao racunar. prvo sto sam primetio promenile su mi se nijanse na monitoru ona stelovanja za boje. i rezolucija je vracena na 800 x 600 ili mozda cak i niza. a akda sam probao da je promenim u NVidia X settings prikazalo mi sledecu poruku " You do not appear to be using the NVIDIA X driver. Please edit your X configuration file (just run `nvidia-xconfig` as root), and restart the X server."
a log fajl posle treceg restarta bi bio MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service. I to je to :) Eksperimen je delimicno uspeo. Ja cu sad da ostavim ovakvo stanje necu nista da diram :) (zbog daljeg eksperimentisanja) idem malo da se prosetam sa bebom. Pa se cujemo malo kasnije .
Pozz .... :)
pozz
 
Član
Učlanjen(a)
24.06.2010
Poruka
117
Probaj da nadjes u synaptic-u "nvidia-xconfig". Skini i pokreni sa:

sudo nvidia-xconfig

to bi trebalo da rezultira novom xorg.conf datotekom sa svim mogucim opcijama. Mozda tako namesti pravu rezoluciju.

Ako i ovo ne pomogne onda mozemo da zeznemo X server i podesavanja: kopiras xorg.conf.original na xorg.conf i pokrenes sistem. Otvoris terminal i pokrenes:

xrand

mozda ce ti traziti sudo pa ako trazi ti mu daj ;) To bi trebalo da ti pokaze sve rezolucije koje moze da izvuce iz tvoje grafulje. Onda odradis:

xrandr -s 1024x768

sto ce postaviti pravu rezoluciju. Ako ti to odgovara, onda samo da namestimo da se sa pokretanjem sistema startuje i ova komanda a ja pojma nemam kako bi to mogli da odradimo za Ubuntu.

Zaboravio sam da napomenem, a pretpostavljam da to u podsvesti svi vi znate: ja nemam nikakvu odgovornost ako vam padne sistem ili se nesto pokravi ili vam ugine hrcak :) Nije mi namera da se bilo sta od ovog desi ali sranja se desavaju pa da skinem odgovornost sa sebe.
 
Član
Učlanjen(a)
20.10.2010
Poruka
23
Probaj da nadjes u synaptic-u "nvidia-xconfig". Skini i pokreni sa:

sudo nvidia-xconfig

to bi trebalo da rezultira novom xorg.conf datotekom sa svim mogucim opcijama. Mozda tako namesti pravu rezoluciju.

Ako i ovo ne pomogne onda mozemo da zeznemo X server i podesavanja: kopiras xorg.conf.original na xorg.conf i pokrenes sistem. Otvoris terminal i pokrenes:

xrand

mozda ce ti traziti sudo pa ako trazi ti mu daj ;) To bi trebalo da ti pokaze sve rezolucije koje moze da izvuce iz tvoje grafulje. Onda odradis:


xrandr -s 1024x768

sto ce postaviti pravu rezoluciju. Ako ti to odgovara, onda samo da namestimo da se sa pokretanjem sistema startuje i ova komanda a ja pojma nemam kako bi to mogli da odradimo za Ubuntu.

Zaboravio sam da napomenem, a pretpostavljam da to u podsvesti svi vi znate: ja nemam nikakvu odgovornost ako vam padne sistem ili se nesto pokravi ili vam ugine hrcak :) Nije mi namera da se bilo sta od ovog desi ali sranja se desavaju pa da skinem odgovornost sa sebe.

Ok probao sam svasta i nista nisam uradio, komanda xrandr -s 1024x768 radi dobor i to je izgleda najveca rezolucija koju komanda podrzava. tako da mi je to izgleda poslednja opcija. U principu hocu da se zahvalim za ulozeni trud i pristup koji mi vise znaci od samog resenja problema :) :) (ja ionako retko kad restartujem racunar) :)
pozz
 
Natrag
Top