Krovna konstrukcija

Član
Učlanjen(a)
26.12.2010
Poruka
13
Platio sam radnike da mi naprave krovnu konstrukciju i pokriju kucu . Povremeno sam dolazio da ih nadgledam . Za moje oko sve je bilo kao sto sam ja zelio . I kad su zavrisli sve je izgledalo dobro ( ali samo dobro za mene koji se ne razumije u krovne kontrukcije ) Medjutim posle 2,3 mjeseca , tj. sad kad se popnem u potkrovlje , vidim da su se neke grede koje drze rogove( to su takozvane stolice , koliko ja znam ) pocele kriviti tj naginjati put unutra . U mom mjestu ne pada nesto veliki snijeg , ali po mome misljenju i 30-40cm snijega bi moglo lose utice na kontrukciju . Sta da radim ? :/
 
Član
Učlanjen(a)
26.07.2012
Poruka
455
Da bi krovna konstrukcija imala stabilnost moraju se na svakih 2,5 do 3 m (obično na svaki treći par rogova) montirati klješta (mi ih tako zovemo) kako bi razuprle podrožnice i sprečile njihovo približavanje po osi x. Još bolje je ako se klješta montiraju na svaki par rogova kao na slici ali je to malo skuplje. Ako nemate na krovnoj konstrukciji klješta vrlo verovatno ćete imati problema pogotovo kada se krovište dodatno optereti sa snegom. Ako to nije urađeno trebalo bi to uraditi što pre!!!




Pogledajte prilog 29758
 
Član
Učlanjen(a)
26.12.2010
Poruka
13
Da li ta klijesta imaju da se kupe na stovarista ? (ovaj slika nece da mi se otvori) Mozete li mi objasniti sta su to podroznice ? . Jos bih dodao da sam primijetio na krovnoj konstrukciju da je zarezivanje roga samo uradjeno na djelu roga kod simsa . Da li je to trebalo da se uradi i na dijelu roga koji se naspanja na stolicama ?
 
Član
Učlanjen(a)
26.07.2012
Poruka
455
Kljesta su komadi jelove građe obično 10x12xpotrebna dužina.Podrožnice su delovi krovne konstrukcije na koju se oslanjaju rogovi, i napravljen je propust kod tebe jer su se "karmovi" - urezi na rogovima trebali uraditi dge god rog seda. Kod nas se stolica zove kompletna drvena konstrukcija na koju sedaju rogovi. Ako se pak podroznice oslanjaju na pregradne zidove ili zidane stupove onda netreba stolica.
Smanjio sam sliku pa se nadam da ćeš moći otvoriti!

krov1a.jpg
 

Prilozi

  • krov1a.jpg
    krov1a.jpg
    27,9 KB · Pregleda: 295
  • krov1.jpg
    krov1.jpg
    53,2 KB · Pregleda: 297
Član
Učlanjen(a)
26.07.2012
Poruka
455
Evo ti i jedan link pa ce ti verujem biti jos jasnije!

Kod:
http://www.vizijadanas.com/tesarski_radovi.html

Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
26.12.2010
Poruka
13
Hvala vam puno . Uz ovakva objasnjenja lako je shvatit nacin gradnje krovne konstrukcije . Sto prije cu morati raditi rekonstrukciju , jer konstrukcija moga krova nije ni primaci ovima ! Hvala jos jednom !
 
Član
Učlanjen(a)
26.07.2012
Poruka
455
drago mi je ako sam ti pomogao, ako bude još kakvih nejasnoća slobodno se javi!
pozdrav!
 
Natrag
Top