Krckavo zadovoljstvo

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
PRESS
Krckavo zadovoljstvo

Ljubav prema orašastim plodovima traje još od davnih vremena. Rimljani su obožavali orahe, venecijanski bogataši bademe, Kelti lešnike, a kraljica od Sabe bila je luda za pistaćima

Orasi

1.jpg


Orasi i lešnici su u srednjem veku bili simbol plodnosti, a često su im pripisivana i magična svojstva


Kraj godine već je vekovima rezervisan za romantično krckanje, seckanje i mlevenje orašastih plodova, bez kojih su nezamislive tradicionalne poslastice. Ali, svi kojima je stalo do zdravlja s njima se druže cele godine. Mogu da se grickaju samostalno, kao stvoreni su za kolače, ali i slana jela. Orašastih plodova je mnogo, a Lola vam ovog puta predstavlja orahe, bademe, lešnike i pistaće.

Orasi potiču iz Persije iz koje su preko Kine dospeli u staru Grčku u kojoj su važili za afrodizijak, a posle i u Rim, u kome su bili pravi delikates. Zanimljivo je da su ga Rimljani samo sadili, a za spremanje poslastica i ostalih jela uvozili iz Persije. U srednjem veku bili su simbol plodnosti, a korišćeni su i kao moćno sredstvo protiv uroka, veštica i zlih demona. Iz Evrope orasi su dospeli i u Ameriku. Tamo je 1867. počeo i njihov komercijalni uzgoj, pa je Kalifornija danas jedan od najvećih izvoznika oraha. Od oraha se koristi jezgro, koje se jede samo, ili se naseckano ili mleveno dodaje u kolače, torte, praline i čokolade, ali i salate (na primer Valdorf) i sosove i nadeve. Od oraha se prave i sladoled i vrlo cenjeno delikatesno ulje. Od nedozrelih oraha se pravi pekmez, kisele se, a veoma je popularan i liker od zelenih oraha.

Bademi koji su rodom iz zapadne i srednje Azije bili su i na jelovniku Egipćana, Grka i Rimljana, a posebno su bili cenjeni u srednjem veku. Od badema se pravila masa (2/3 badema i 1/3 šećera) koja je naročito bila omiljena u Veneciji, pa je po njenom zaštitniku i dobila ime marcipan (marci panis, hleb Svetog Marka). Naravno, marcipan je u to doba zbog ekskluzivnosti badema, ali i šećera, bio vrlo skup i dostupan samo bogatima. Kako je važio i kao lek protiv bolesti srca i lošeg varenja te sredstvo za jačanje posle porođaja, prodavao se i u apotekama.
U srednjem veku je bilo omiljeno i mleko od badema koje je onima koji su mogli da ga priušte bilo osnova za mnoga jela i sosove, a u vreme posta i zamena za obično mleko. Danas su bademi omiljene grickalice koje se jedu pržene sa solju, čilijem, biberom, šećerom i cimetom. Bademi se u kuhinji koriste celi, naseckani, mleveni, za kolače, torte, ali i za sosove i paniranje ribe i mesa. Od badema se pravi liker amareto.

Lešnici su, baš kao i ostali orašasti plodovi, bili na jelovniku još u kamenom dobu. Potiču iz Male Azije iz koje su dospeli u Grčku, a potom i u Rim, odakle su se proširili po celoj Evropi. U davna vremena važili su za simbol potentnosti i plodnosti, dok su Kelti smatrali da njihova konzumacija podstiče mudrost i verovali da se tamo gde rastu krije ulaz na drugi svet. Kako njihovo jezgro sadrži velik procenat aromatičnih ulja (više od 60 odsto), neobično su ukusni, ali i kalorični. Stoga 100 g lešnika, koje nazivaju i bademi severa, sadrži oko 600 kalorija. No, uprkos tome, lešnici su zbog svog neodoljivog ukusa nezaobilazan sastojak različitih poslastica, ali i pudinga, krema, namaza, nadeva i sladoleda. Kako su i vrlo hranljivi, dodaju se pahuljicama, musliju.

Pistaći ili zeleni bademi takođe su omiljeni od pamtiveka, pa je na primer kraljica od Sabe ušla u istoriju i zbog toga što je, kao njihov obožavalac, umela da ceo godišnji rod svog kraljevstva rezerviše samo za sebe i svoj dvor. I danas su pistaći među najomiljenijim grickalicama. Nezaobilazna su sirovina za sladoled i fina peciva i mnoge orijentalne poslastice, među kojima je najpopularnija baklava. Zbog svog ukusa ali i boje, uveliko se koriste i za ukrašavanje jela. Ali, pistaći savršeno pasuju i jelima od mesa, pa se dodaju paštetama, sosovima, nadevima i jelima od povrća i pirinča.

Supa

supa.jpg


Supa od lešnika
Sastojci za 4 osobe
l 30 g butera
l 20 g brašna
l 100 g pečenih lešnika
l 900 ml vode
l 2 kašičice začina
l pola kašičice mlevenog belog bibera
l malo muskatnog oraščića
l pola kašičice mlevenog čilija
l 200 ml pavlake
l 1-2 kašike soka od limete

Priprema

Na otopljenom buteru kratko propržite brašno. Dodajte mlevene lešnike i kratko propržite. Dodajte vodu i mešajte do ključanja. Dodajte začin, biber, muskatni oraščić, čili i nastavite da kuvate još 10-ak minuta na laganoj vatri. Pred kraj, dodajte pavlaku i sok od limete.


Pita

pita.jpg


Pita od oraha
Sastojci
Za testo:
l 300 g oštrog brašna
l 250 g butera ili margarina
l 1 jaje
l 1 kašika kisele pavlake
Za nadev:
l 8 jaja
l 300 g šećera
l 300 g oraha
l 100 g suvog grožđa
l cimet
l muskatni oraščić
l rum
l narendana korica limuna
l šećer u prahu

Priprema

Od brašna, margarina, jaja i kisele pavlake umesite testo, pa ga ostavite pokriveno na hladno mesto. Zatim ga razvijte u dva dela (jedan malo veći) prema veličini tepsije. Veći deo stavite na dno namašćene tepsije tako da su rubovi malo podignuti, na njega izlijte nadev od oraha, pa poklopite drugim testom. Pecite oko 50 minuta na temperaturi od 220 stepeni. Priprema nadeva: žumanca i šećer penasto umutite, zatim dodajte mlevene orahe, grožđe, cimet, muskatni oraščić, rum i limunovu koricu, a na kraju lagano umešajte čvrst sneg od belanaca. Pitu pospite šećerom.


Pistaći

pistaci.jpg


Kolači s pistaćima
Sastojci
l 3 belanceta
l 80 g šećera
l narendana kora od pomorandže
l 100 g brašna
l 100 g očišćenih pistaća

Priprema

Belanca mešajte dok ne dobijete čvrst sneg, pa postepeno dodajte šećer i nastavite da mešate dok se šećer ne istopi. Dodajte pomorandžinu koru, lagano umešajte brašno i na kraju pistaće. Kalup obložite papirom za pečenje, izlijte pripremljenu smesu i pecite na 180 stepeni 30 minuta.
Pečeni kolač izvadite iz kalupa, pokrijte krpom i ostavite neka se dobro ohladi. Ohlađeni kolač isecite i poslažite ih na pleh obložen papirom, pa ga sušite u rerni na 100 stepeni 30 do 40 minuta. Pospite iseckanim pistaćima.


Meso

meso-2.jpg


Svinjski file
u sosu od badema
Sastojci za 4 osobe
l 3 kašike ulja
l 600 g svinjskog filea
l 2 kašičice začina
Za sos:
l 30 g butera
l 100 g luka
l 120 g badema
l 2 čena belog luka
l 2 kašičice začina
l 100 g šargarepe
l kašika peršunovog lista
l 150-200 ml vode
l 50-100 ml belog vina
l 20 g suvog grožđa
l 2 kašike belog ruma

Priprema

Na buteru kratko propržite luk. Dodajte mlevene bademe, beli luk, začin, narendanu šargarepu, peršun. Nalijte vodu i zajedno kuvajte oko 5 minuta. Na kraju umešajte vino i suvo grožđe koje ste prethodno potopili u rum. File nasecite na deblje šnicle, propržite ih sa svake strane, pospite začinom, dodajte malo vode i pirjajte dvadesetak minuta.
a
Ove zdrave grickalice kao stvorene su za slatkiše, ali i slana jela

Pastrmka s bademima
Sastojci
l 4 pastrmke
l 100 grama badema
l 100 grama butera
l 30 grama brašna
l 100 grama limuna
l so

Priprema

Pastrmkama odstranite glave i repove, pa tako dobijene filete posolite i premažite limunovim sokom. Na zagrejanom buteru propržite filete sa obe strane, a onda na istoj masnoći propržite oljuštene i na listiće iseckane bademe i prelijte filete.


Kolačići od lešnika

Sastojci:
l 150 g margarina ili butera
l 150 g šećera
l 1 vanilin šećer
l 2 jaja
l 150 g brašna
l malo praška za pecivo
l 250 g mlevenih lešnika
l čokoladna glazura

Priprema

Margarin mešajte sa šećerom, vanilin šećerom i malo soli dok ne postane jednolična smesa. Dodajte jedno po jedno jaje, brašno i prašak za pecivo i na kraju mlevene lešnike, napravite loptice i pecite ih oko 10-15 minuta. Ukrasite glazurom.




 
Natrag
Top