Konfiguracija-video obrada

Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
32
Potreban mi je novi kompijuter koji bi najviše koristio za video obradu i narezivanje diskova (4 rezača)
čuo sam da je najbitniji snažan procesor dok neki kažu da je jednako ili čak više važna ram memorija.
Želeo bi neki konkretan predlog stim da ne pređe 35.000 din bez monitora naravno.
(napomena navijam za AMD al nisam fanatik)
hvala
 
Član
Učlanjen(a)
24.08.2010
Poruka
228
Ovako, matična ploča treba da bude kvalitetne izrade, podržava više načina eksternog povezivanja USB 1.1/2/3, FW, eS-ATA I/II/III. Moja preporuka:
Gigabyte GA-880GMA-UD2H
Četvorojezgarni procesor (sa četiri prava jezgra a ne sa HT-om) sa L3 cache-om:
AMD Phenom II X4 955
Pouzdan, brz Hard disk, velikog kapaciteta:
1TB Seagate barracuda 7200.12 S-ATA 6GB/s
Puno sistemske memorije, koja takođe treba da bude i brza:
2x2GB 1866MHz Exceleram Black Sark CL9, E30135A (realno na Phenomu će raditi u 1600MHz modu i latenca će biti niža CL=8)
Grafička kartica koja podržava 2 ili više monitora:
Radeon 5770 Powercolor PCS+
Kvalitetan i pouzdan sistem napajanja koji daje realnu snagu, a da pritom ima i sve sisteme naponske zaštite (verujem da će ti računar raditi 24h/7):
Cooler Master Elite 332 w/ 420watt PSU (OVP / OCP / OPP / SCP)

Jedino, ova konfiguracija prelazi 350E, ali ako ništa drugo, vodi se otprilike njome, oduzmi ili dodaj ono što ti misliš da bi ti ili ne bi koristilo.
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Napomena:
AMD nije toliko za video render(i za render HD uopsteno), Intel je po tom pitanju bolji i ozbiljniji, dakle, ako hoces masinu za video render onda je bolji Intel Sandy Bridge, koji vec ima optimizovan kontroler na CPU i za GPU, druga stvar je sto je sandy bridge bolji od prethodne serije Gulftown/Westmere.
E sad, ni u AMD platformi za 350 evra neces naci zadovoljavajucu masinu u AM3 socket-u, jer je bolje da render radis preko GPU-a (ima mnogo vecu propusnu moc od CPU-a), dakle posao bi ti zavrsila neka jaca grafika serije HD58xx pa na dalje (5850, 5870 itd sa 256-bit memory interface).
Za video render bitna je brza DDR3 RAM memorija, ali ne toliko, ako radis sa GPU-om, ako ides preko CPU-a onda je bitnija RAM memorija(1600Mhz i jace, latencija kod DDR3 i nije toliko presudna jer se bazira na vecoj ucestanosti od starijih modula DDR2 i DDR SDRAM), kako bi ispratila propusnost CPU-a (npr kod Intelovih CPU-a ide cak do 6.4GT/s, dok kod AMD-a do 5.2GT/s).
Dakle, zavisi sta te interesuje i koliko para si u mogucnosti da se opruzis za to (ako ces zaradjivati na tome, onda bez razmisljanja uzmi Intel platformu), inace posao moze da zavrse obe plaforme, pozzzz
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
32
Hvala na korisnim savetima nešto ću već iskombinovati ,možda se ipak odlučim za Intel ,mada i dalje imam dilemu dali ići na jači procesor ili na veću ram memoriju.
hvala još jednom
 
Član
Učlanjen(a)
24.08.2010
Poruka
228
Slažem se u vezi intela, definitivno je bolji, prem da za će mu sa i5/Z67/8GB/6850/600W-PSU cena otići daleko preko 600E.
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Slažem se u vezi intela, definitivno je bolji, prem da za će mu sa i5/Z67/8GB/6850/600W-PSU cena otići daleko preko 600E.

Naravno druze, ali miran ce biti min. 3 godine, a da uzme sad neku masinu za upola manje para, vec sledece godine bice mu slabo i nece imati neki upgrade (ne mislim na CPU, vec na GPU npr 560 Ti ili jace u perspektivi kada padne cena istih), ovaj CPU ce mu biti dovoljan sasvim, jer i7-2600K je malo bolji (5%-10% sto je nista), a dosta skuplji (skoro 100 Evra).
Ili da saceka sledecu generaciju Intel-a Ivy Bridge (22nm arhitektura i jos bolja specifikacija za PCI Express v3.0, moguce cak x32, LGA 2011 i DDR4 RAM, samo to ce biti mnogo skupo jer je novo), koja ce imati jos bolju integraciju hardware-a.
U svakom slucaju, on ce najbolje odluciti, ima na otplatu do 36 meseci, sto i nece osetiti, da mu sklope racunar i do 700 evra, npr. u win win pozzz
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
32
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
U većini pristojnih zemalja ako neznaš šta je dobro i kvalitetno ti kupi skupo i nećeš pogrešiti.E sad kad nemš ili ne želiš da daš "skupo" nego pokušavaš da napraviš dobar odnos cene i kvaliteta, onda moraš da "probereš".Ovo je neka moja "deviza" bar kad je tehnika u pitanju.Trku sa novim matičnim pločama,ram memorijom,grafičkim kartama i slično nemogu da dobijem ,to sam svatio još pre desetak godina.Svejedno daliste mi odlične smernice i mislim da sam na dobrom putu da sklopim mašinu možda ne baš za 35.000 ali ne ni za 70.000 din.
Još jednom hvala na iscrpnim i detaljnim odgovorima i vašim mišljenjima.


Dobro posto tako kazes, slazem se sa tvoj idejom, onda poslusaj needza-in savet on ti je vec preporucio nesto sto bih i ja za tu kintu, naravno da se ne utrkujes (pratiti nove trendove je i po meni chista zabluda, a ono sto sam ti ja preporucio je sad vec standard), vec sam mislio na kvalitet i brzinu (ako se bavis video obradom profesionalno ili amaterski svejedno).
Koju vrstu video render-a radis, na blue-ray ili klasika?Pozzzz
 
Natrag
Top