Koji windows na stariji laptop-lite ili...

Učlanjen(a)
28.12.2011
Poruka
180
Pozdrav ljudi
Jutros sam instalirao windows 10 na stariji laptop Toshiba satelite, dual core 2,1 ghz, 4 gb ram, 300 gb hdd
Nije bas prosla instalacija kao nadogradnja sa win 8.1 koji je prethodno bio na laptopu, pa sam morao ici na cistu instalaciju. Odradjeno bez vecih problema (morao sam ponovo aktivirati win) ali nakon instalacije vidim da sam imao cd windows 10 pro verzija 1909. Odmah sam ukljucio update na 22h2 i nece pa nece. Stigne do nekih 73% i stane. E sad razmisljam da ponovo sve odradim i da instaliram win 10 lite verziju. Ima li neko iskustva sa tim lite verzijama, imaju li sve potrebne drajvere, brzina, stabilnost i sl
 
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.131
Taj laptop skoro pa nije ni za Windows 7. Za bilo koji win 10, modificirani ili ne, procesor je slab, hdd disk takodje a i memorija nije za pohvaliti.
 
Učlanjen(a)
28.12.2011
Poruka
180
Taj laptop skoro pa nije ni za Windows 7. Za bilo koji win 10, modificirani ili ne, procesor je slab, hdd disk takodje a i memorija nije za pohvaliti.
Sta mi predlazes?
Treba mi za video online casove. Znaci samo da skype mogu osposobiti. Bio je vec windows 8.1. ali nije imao podrsku i nisam mogao na internet da se povezem. Javlja mi non-stop da je sigurnost ugrozena i blokira pristup internetu.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.554
Додај рам меморију, да имаш бар 8гб и избаци хард диск а стави ссд. Ја сам пред нову годину инсталирао 11-цу на лап топ из 2011 али сам прво, исто, додао на постојећих 4гб рама још 4 и заменио хард са ссд диском и лап топ ради без проблема са старим процесором В950.
 
Učlanjen(a)
28.12.2011
Poruka
180
Додај рам меморију, да имаш бар 8гб и избаци хард диск а стави ссд. Ја сам пред нову годину инсталирао 11-цу на лап топ из 2011 али сам прво, исто, додао на постојећих 4гб рама још 4 и заменио хард са ссд диском и лап топ ради без проблема са старим процесором В950.
Bas sam danas o istom razmisljao. Mozda uloziti nekih 50-tak maraka i trebalo bi da radi odlicno.
Ali sam opet cisto radi eksperimenta skinuo win10 lite i preko rufusa uradio instalaciju. Prvi utisci su dobri. Fino i dosta brzo radi, bar sad na pocetku. Instalirao skype i povezao se radi probe i sve proslo ok. Samo brate nista nema na njemu. Skroz je prazan, go. Ali i ne treba mi nista osim skype-a za video instrukcije i casove.
A ostaje svakako ovo za ssd i jos 4 gb rama.
 
Učlanjen(a)
28.12.2011
Poruka
180
Jedino Windows XP. Imaš i ovdje na forumu.
Ne znam da li bi mogao na internet sa xp-om, jer bio je 8.1 na laptopu i fino je radio. Ali nije vise bilo moguce povezivanje na internet. Konektovan si ti, ok, ali bilo koja pretraga izbaci upozorenje da je sistem ugrozen i samo x.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Trebalo bi da moze Windows 10 na njemu da radi, ne bas dobro ali ce raditi. Za lite Buildove, sve zavisi kakav je build. Iskreno ja se ne bih zezao sa tim ako ne znam koje su sve izmene napravljene. Vecinom se isti efekat moze dobiti i sa original iso i gasenjem svih nebitnih servisa i uklanjanjem bloatware.



Neki Linux bi mnogo bolje radio. Trebalo bi da ima i Skype za Linux:

1705356108427.png

Recimo Linux Mint sa Mate, i ako je samo skype potreban, to bi trebalo ok da radi. Podrska je obicno ok za laptopove i u 99% slucajeva, dok god je standardan model a ne nesto egzoticno, radice bez ikakvog dodatnog cimanja. Moze i da se proba live sa USB-a pre instalacije za kompatibilnost.

4GB RAM je minimum potrebno, sa 8GB ce raditi komotno dok god se ne preteruje. Najveci problem je CPU koji najcesce ili ne moze se menjati ili ne vredi menjati.

Sata SSD moze da se uzme za male pare od 120-240 GB i to je najbolja investicija.

Problem sa Windows-om 8.1 je moguce resiti sa instaliranjem certifikata:
Kod:
https://github.com/giannisftaras/dstcertfix

Nije doduse testirano na Win 8.x ali sam ga koristio na Visti, Win 7 i XP. Mogu se naravno instalirati i certifikati rucno ali je malo vece cimanje.
 
Učlanjen(a)
28.12.2011
Poruka
180
Trebalo bi da moze Windows 10 na njemu da radi, ne bas dobro ali ce raditi. Za lite Buildove, sve zavisi kakav je build. Iskreno ja se ne bih zezao sa tim ako ne znam koje su sve izmene napravljene. Vecinom se isti efekat moze dobiti i sa original iso i gasenjem svih nebitnih servisa i uklanjanjem bloatware.



Neki Linux bi mnogo bolje radio. Trebalo bi da ima i Skype za Linux:

Pogledajte prilog 163211

Recimo Linux Mint sa Mate, i ako je samo skype potreban, to bi trebalo ok da radi. Podrska je obicno ok za laptopove i u 99% slucajeva, dok god je standardan model a ne nesto egzoticno, radice bez ikakvog dodatnog cimanja. Moze i da se proba live sa USB-a pre instalacije za kompatibilnost.

4GB RAM je minimum potrebno, sa 8GB ce raditi komotno dok god se ne preteruje. Najveci problem je CPU koji najcesce ili ne moze se menjati ili ne vredi menjati.

Sata SSD moze da se uzme za male pare od 120-240 GB i to je najbolja investicija.

Problem sa Windows-om 8.1 je moguce resiti sa instaliranjem certifikata:
Kod:
https://github.com/giannisftaras/dstcertfix

Nije doduse testirano na Win 8.x ali sam ga koristio na Visti, Win 7 i XP. Mogu se naravno instalirati i certifikati rucno ali je malo vece cimanje.
Hvala puno na detaljnom pojasnjenju i savjetu. I sam sam u jednom momentu pomislio na linux i sjetio se kada sam iz BUG casopisa tj. sa njegovih DVD-ova probavao neku live verziju linuxa. Davno je to bilo. A, takodjer se slazem sa time da se samo isplati uloziti u ssd od 120 ili 240 gb. Sistem bi dobio na zivosti, jer kad je full win 10 pro mogao pristojno raditi prekjucer sa svim tim sto sam nabrojao, sa ssd-om bi to izgledalo puno bolje. Testirati cu ovo sto sam uradio jucer i javiti vam. Uglavnom treba mi samo za video lekcije preko skype
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.333
Hvala puno na detaljnom pojasnjenju i savjetu. I sam sam u jednom momentu pomislio na linux i sjetio se kada sam iz BUG casopisa tj. sa njegovih DVD-ova probavao neku live verziju linuxa. Davno je to bilo. A, takodjer se slazem sa time da se samo isplati uloziti u ssd od 120 ili 240 gb. Sistem bi dobio na zivosti, jer kad je full win 10 pro mogao pristojno raditi prekjucer sa svim tim sto sam nabrojao, sa ssd-om bi to izgledalo puno bolje. Testirati cu ovo sto sam uradio jucer i javiti vam. Uglavnom treba mi samo za video lekcije preko skype
Od kako sam postavio 3 SSD-a za 3 OS-a,Win.10 za 15 sec. izlazi na net,kada se pokrene.Na HDD-u nisam mogao da se nacekam da se samo pokrene.
 
Natrag
Top