"Ključ u bravu" zbog tri KM viška u kasi

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
"Ključ u bravu" zbog tri KM viška u kasi





slitunain.php

Izvor: Nezavisne novine Dražen Remiković - 13.02.2011 20:00
000troskovidana1.jpg

000troskovidana1.jpg

BANJALUKA, GRADIŠKA - Zbog tri marke viška u kasi i zbog administrativnih barijera država mi je izrekla kaznu od 2.500 maraka i blokirala račun firme, tvrdi Gordana Todorović, vlasnica ugostiteljskog objekta i samoposluge "Veni Vidi Vici" iz Gradiške.
Ona kaže da joj je poslovanje stopirano nakon što joj je prije nekoliko mjeseci Inspekcija Poreske uprave RS izrekla kaznu zbog nepodudaranja količine novca u fiskalnoj kasi sa količinom proknjiženog novca.
"Inspektor je prilikom kontrole našao tri marke viška u kasi i izdao kaznu od 2.000 KM firmi i 500 KM meni kao odgovornom licu. Napomenuću samo da slovo Zakona o fiskalnim kasama toleriše do 10 maraka viška u kasi nego što piše u knjigama", priča Todorovićeva.
Ona ističe da se odmah nakon izricanja kazne žalila Osnovnom sudu u Banjaluci, koji je njenu žalbu odbio kao neblagovremenu i proslijedio na Poresku upravu, koja joj je krajem prošle godine blokirala račun.
"Dok se postupak ne završi moja firma i ja smo na ledini. Bila sam primorana da otpustim radnike jer nemam od čega da ih plaćam. Planirano je da se objekat proširi na hotel, ali sada ne mogu podići kredit niti otići u banku jer mi je račun blokiran, a sve zbog birokratije", priča Gordana.
Ona kaže da je, u međuvremenu, inspektor koji joj je izrekao kaznu zbog tri marke, od koje je sve krenulo, povukao nalaz, ali da je blokada računa ostala na snazi sve dok se postupak ne završi.
"Nema kome nisam pisala i nema kome se nisam obraćala, ali jednostavno nema šanse da se birokratija ili neko ko već stoji iza tih zavrzlama pobijedi. Imam podršku za ovaj projekat od Ministarstva turizma i trgovine RS, opštinskih vlasti, ali izgleda da sve to pada u vodu zbog te tri marke", govori Todorovićeva.
U Poreskoj upravi RS su nam potvrdili da je u maju prošle godine inspektor ove institucije izdao prekršajni nalog tom restoranu u Gradišci, te da je nakon tražnje o sudskom odlučivanju inspektor zatražio povrat prekršajnog naloga.
"Osnovni sud u Banjaluci je zahtjev za odlučivanje u ovom predmetu odbacio kao neblagovremen i PU je donijela rješenje o naplati blokadom žiro računa i rješenje o naplati obaveza pljenidbom ličnih primanja za odgovorno lice", rečeno nam je u Poreskoj upravi RS.
U banjalučkom Osnovnom sudu potvrđuju da je "Gordana Todorović tražila sudsko odlučivanje o prekršajnom nalogu Poreske uprave", te da je "sud, postupajući po prekršajnom nalogu, donio rješenje kojim je zahtjev za sudsko odlučivanje odbačen kao neblagovremen jer je isti podnesen sudu nakon isteka zakonskog roka od osam dana od dana prijema prekršajnog naloga".
"Žalba je proslijeđena Poreskoj upravi na odgovor i po prijemu odgovora na žalbu ili istekom roka u kojem se ima dostaviti odgovor na žalbu sudu predmet će se po izjavljenoj žalbi proslijediti na odlučivanje Okružnom sudu u Banjaluci", saopšteno nam je iz banjalučkog Osnovnog suda.

Brojke

500 KM kazne izrečeno Todorovićevoj kao odgovornom licu
2.000 KM mora da plati firma
10 KM viška u kasi u odnosu na knjige zakon toleriše
 
Natrag
Top