Kina gradi misteriozne džinovske strukture u sred pustinije

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kina gradi misteriozne džinovske strukture u sred pustinije


Blic



Na internetu su se pojavile neverovatne fotografije sa Google Earth koje prikazuju neobične ogromne kineske poligone u zabačenim područjima Tibetanske visoravni. Još nema zvaničnih objašnjenja o kakvim se zapravo strukturama radi i čemu one služe.

191545_kina-09_ff.jpg


Postoji nekoliko geometrijskih varijacija prikazanih građevina. Neke izgledaju kao kružne rešetke u čijem središtu su lovački avioni, a pojedine kao izdužene mreže osvetljenih pravougaonika.


191542_kina-06_ff.jpg


Na nekim od fotografija vidi se građevina dugačka 1,6 kilometara i široka 900 metara. Nalazi se severno od reke Šule koja teče preko Tibeta.


191543_kina-07_ff.jpg


Na istom području nalazi se još jedan neobična građevina, koja izgledom podseća na istraživački centar HARP na Aljasci, a koji između ostalih finanasiraju američke vazdušne snage i mornarica. Ako se snimak uveća, mogu se videti i uništeni automobili.


191539_kina-03_ff.jpg


Na jednoj od fotografija vidi se i potpuno neobjašnjiv splet hiljada linija koje se spajaju u gorostasnu mrežu dugačku gotovo 29 kilometara.


191544_kina-08_ff.jpg


Još nema nikakvog zvaničnog saopštenja primećenim strukturama. Jasno je da ogromne dimenzije tih oblika smišljeno napravljene da bi se videle iz orbite. Spekuliše se da se tu izvode probe i da imaju veze sa satelitskim pronalaženjem meta.


191541_kina-05_ff.jpg


Neki iznose teoriju da uočene građevine imaju veze sa vanzemaljcima, a pojedini tvrde da je u pozadini toga zapravo kineski vojni program.


191540_kina-04_ff.jpg


Pojavila su se i objašnjenja koja su na granici besmislenosti, pa tako neki pričaju da prikazani oblici liče na plan grada Vašingtona.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Nove fotografije misterioznih struktura koje Kina gradi u pustinji

Nove fotografije misterioznih struktura koje Kina gradi u pustinji


Blic

Na internetu su se pojavile nove fotografije sa Google Earth koje su pre nekoliko dana zahvaljujući Google Mapsu iscurile u javnost, a prikazuju neobične ogromne poligone u zabačenim područjima Tibetanske visoravni. Iako nema zvaničnih objašnjenja o kakvim se zapravo strukturama radi, u medijima se pojavilo nekoliko verzija.

192168_kina-04_ff.jpg


Džonaton Hil, stručnjak Centra za letove na Mars na Državnom univerzitetu Arizone, odakle se upravlja brojnim kamerama koje se koriste u misijama na Crvenu planetu, kaže da su te formacije gotovo istovetne kao mete koje su SAD koristile za kalibraciju špijunskog satelita “Korona” tokom ‘60-ih godina prošlog veka.


192165_kina-01_ff.jpg


Iako postojanje tih meta za kalibraciju deluje sumnjivo, zapravo i nije, jer Kina ne krije da upravlja satelitima, kao i mnoge druge zemlje, uključujući SAD, piše danas britanski "Dejli mejl".

192167_kina-03_ff.jpg


- Najupečatljivije dve slike rešetke ispreplitanih belih linija predstavljaju ciljeve za podešavanje instrumenata špijunskih satela. Satelitska kamera se fokusira na rešetku i koristi njene koordinate za orijentaciju u svemiru - objasnio je on.

192170_kina-06_ff.jpg


Prema pisanju "Gardijana", džinovske plave strukture su takođe identifikovane: reč je o najvećoj fabrici na svetu za proizvodnju đubriva od potaše, to jest hemijskih jedinjenja kalijuma, koja se nalazi kod slanih jezera Lop Nur.


192169_kina-05_ff.jpg


Ako je nađete na Vikipediji, videćete identičnu fotografiju, mada nije isključeno, ako ste ljubitelj teorija zavere, da se tu krije i nešto zlokobnije. Na jugozapadnom obodu jezera zaraznaje se i džinovski rudnik kalijuma.


Većina ostalih snimaka takođe prikazuje formacije u blizini Lop Nura, gde se nekada nalazio poligon za testiranje nuklearnog oružja i još uvek je tajna vojna lokacija.


Ako se slika uveća, vide se tragovi eksplozija i otpad, što ukazuje na mogućnost da je došlo do eksplozije raketnog silosa ili da je ta struktura korišćenja za vežbe iz gađanja.

192166_kina-02_ff.jpg


Neke snimke ipak nije lako objasniti, recimo nešto što liči na džinovsku električnu mrežu u čijoj se neposrednoj blizini nalaze lako prepoznatljive turbine na vetar.


Turbine možda nisu nikakva tajna, kao recimo tajni vojni poligoni, ali su svakako predstavljaju najjasniju sliku iz svemira o rastućoj moći Kine.
 
Natrag
Top