Katolicizam i njegovi plodovi

Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Meni je važnije da znam da je Isus zaista umro i vaskrsao. Da nisam u poziciji da moram da branim besmislenu dogmu 'da je umro ali nije umro'. I nemam problem da to što tvrdim zapravo potirem drugom dogmom.
Prosto, moja vera ovde je jedna zaokružena celina. Sretno onima koji sami svoju veru poriču a ne smeju da odbace ono što je suvišak toj veri.

Besmislena dogma? :rolleyes: Kako istina/dogma da je Isus, Sin Božji koji je umro i uskrsnuo može biti besmislena?

Ti si tako osvjedočen?:) Ima li svjedoka, osim tebe?

Jovane, Jovane...meni se više čini da je tvoja vjera jedna zaokružena šupljina.
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Pitah te kako tumačiš ove stihove
Molim te nemoj biti nepotrebno bezobrazan ja sam te puno puta pitala i lijepo zamolila da razjasnite neke stvari kod Ellen White i niste odgovorili na njih, a zapravo mi je Laodikeja i napisao svoje mišljenje pa njega ni neću u to uvlačiti. Ako već smatraš da si jednak Kristu, ti i slični tome razmišljanju bi prvi trebali reflektirati to ponašanje, a nekako baš takvima to i ne ide najbolje...pitam se zašto?

Izvoli odgovor

Isusova cjelovitost i naša povezanost s njim pokazuje da su druge filozofije i tradicije nepotrebne.
Jer u Njemu tjelesno prebiva sva punina Božanstva; i potpuni ste u Njemu, koji je glava svega poglavarstva i moći.
U Njemu prebiva sva punina Božanstva: Ovo je dramatična, nepropusna izjava punog Isusovog Božanstva. Budući da sva punina božanstva prebiva u Isusu, on ne može biti polovični Bog ili mlađi bog.
Sva punina Božanstva tjelesno: Lažno učenje među Kološanima kršćanima bilo je nešto poput ranog oblika gnostičkih krivovjerja koje će se pojaviti kasnije. Ove gnostičke hereze radikalno su odvojile duhovno od materijalnog. Zato je Pavao trebao razjasniti da je sva punina božanstva u Isusu tjelesno, a ne u nekom čudnom, mističnom smislu. Ivan se također bavio ovim lažnim učenjem u 1. Ivanovoj 4:2-3 i drugim odlomcima.

Lažno učenje povezano s tim u ranoj crkvi zvalo se docetizam, koje je tvrdilo da Isus nije imao stvarno ljudsko tijelo; samo se navodo činilo da ima ga ima. Još jedno lažno učenje Cerintov nauk, a ono je govorilo da je “Isus čovjek” odvojen i različit od “Kristovog Duha”.

I vi ste potpuni u Njemu: To može biti istina samo zato što je Isus doista Bog. Da On nije Bog, ne bismo mogli biti potpuni u Njemu. Sve što kaže da nismo potpuni u Njemu također oduzima Isusovo božanstvo.


Apostol Pavao je napisao i da je svima bio sve, tek toliko. Ti ističeš uvijek svoje a tuđe ignoriraš. Proradi malo na tom Kristolikom ponašanju.

Molim te poštuj moju molbu i ne uvlači me više u nepotrebnu raspravu. Pa opet ispričavam se ako sam te ičime uvrijedila.

Svako dobro
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
bezimena ako nemaš odgovor onda se to tako kaže. Umesto da svog sagovrnika nazivaš 'bezobraznim' što o čuda gle, i on nekada postavi tebi neko pitanje, ti očigledno samo gledaš tvoja pitanja, na koja je uzgred odgovoreno i još se i ponavljaš. A gle, bezobrazan je onaj ko tebi postavi neko pitanje.

bezimena, bezimena...moraš poštavati sagovrnika i ti njemu odgovoriti jer onda diskusija ide samo u jednom smeru.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Jer u Njemu tjelesno prebiva sva punina Božanstva; i potpuni ste u Njemu, koji je glava svega poglavarstva i moći.
U Njemu prebiva sva punina Božanstva: Ovo je dramatična, nepropusna izjava punog Isusovog Božanstva

Pa dobro, kako se onda mi možemo onda u toj punini biti?

I vi ste potpuni u Njemu: To može biti istina samo zato što je Isus doista Bog.


Čekaj, zar smo onda i mi Bog kada se ispunimo tom puninom?

"Jer u Njemu živi svaka punina Božanstva telesno.", Kološanima 2,9

"I poznati pretežniju od razuma ljubav Hristovu, da se ispunite svakom puninom Božijom. " Efescima 3, 19

Ako je ta punina kako ti smatraš "božanska priroda", kako smo mi onda pozvani da se ispunimo njome? Takvo objašnejenje ne pije vodu.


Ali ako shvatimo da izraz "punina božanstva" znači sveti, savršeni karakter onda Pavlove reči ne zvuče nelogično. Ako smo pozvani da imamo Hristov karkater (da budemo nalik Njemu u karkateru), to je onda sasvim razumno jer u takvoj "punini" možemo biti. A zamisli da ovo znači Božanska priroda. Pa kako mi možemo učestvovati u Božanskoj prirodi i da se njome ispunimo.

Zato sam te pitao jer ovo ako razumemo ispravno, onda nam to daje odgovor kako treba razumeti ove izraze. Zato te pitah, i svo vreme želim da vidimošta Bibliajkaže. Onda ćemo lako razueti i Elen, na kojoj insistiraš.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
nije točno ja sam baš uvijek odgovarala ti si zapravo pobrkao svu povijest kršćanstva i jesi jako bezobrazan proradi malo na tom svom takozvanom kristolikom ponašanju... ja sam ti odgovorila. Istina je da većina takvih ljudi i kvazi učitelja ne pokazuje karakter sličan Kristovom
Ti mnogo puta samo šutiš kad je u pitanju tvoja proročica koja je i sama bila daleko od kristolikog duha tako da se današnji kritičari i njome naslađuju
Isus nije bio arogantan i egoista već krotkog i poniznog duha ... koji ti ne pokazuješ, eto sam sebe otkrivaš da Isus nije bio kao mi
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Znam ja što vas žulja što sam prevela i postavila ovo:

Samo da pokažem da ljudi koji vjeruju u Trojstvo vjeruju da je Isus jedinorodni Sin Božji, izvor katolik iz Amerike koji piše o povijest i vjeri:

Ako Krist nije bio Bog i Sin iz cijele vječnosti, onda Bog nije bio Otac iz cijele vječnosti. Arijanstvo tako uništava Božje očinstvo, pretvarajući kršćanstvo u oblik islama, koji je od početka otvoreno napadao kršćanski pojam Božjeg očinstva i praksu nazivanja Boga "Oče naš". Doista, ako Bog nije Otac, onda je naše usvajanje u Božju obitelj uništeno, jer nas više ne usvaja kao sinove i kćer u tijelo Boga Sina po Ocu punom ljubavi, već možemo postići ono što je Isus postigao vlastitim silama, a ne slobodnim darom posvojenja Božjom milošću.

Zato je arijanstvo bilo i u osnovi nespojivo s kršćanstvom i kompatibilno s okultnim, koje je u suvremenom svijetu proglašavalo prije svega slobodno zidarstvo. (Vidi encikliku ljudskog roda pape Lava XIII. iz 1884.) Okultizam u svim svojim sortama tvrdi u osnovi istu stvar kao i Arius: božanstvo se može postići; Božansko načelo je unutar svakog pojedinca, čekajući samo da bude aktivirano našim naporima na samopoboljšanju. Isus nije jedinstveni i vječni Sin Božji, već samo sin Božji koji je vlastitim naporima postigao "božanstvo". U tom smislu, Isus je samo primjer za nas. Ako je Isus Bog iz cijele vječnosti, onda mi ljudska bića možemo sudjelovati u njegovom sinovstvu samo kroz božanski dar milosti. Ako je Isus Krist poput Boga, onda mi ljudska bića možemo postići stanje božanstva kao što je on sam učinio, točno onako kako su razne okultne skupine tvrdile tisućljećima (tema o kojoj ću više pisati u budućnosti).

Jedna premisa usađuje ovisnost o Bogu koji priliči stvorenju. Drugi ulijeva božju neovisnost koja priliči Luciferovom ponosu. Doista, ne može se ne čuti odjek zmije u Vrtu: "Jer Bog zna da će vam se, kad je pojedete, oči otvoriti i bit ćete poput Boga ..." [Post 3:5]
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Bezimena, ako je "punina božanstva" zapravo priroda Božija, kako se mi njome 'ispunjavamo'? Možemo li se mi uopšte ispuniti time, kada smo samo stvorena bića?
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Besmislena dogma? :rolleyes: Kako istina/dogma da je Isus, Sin Božji koji je umro i uskrsnuo

Ne znam Isabelita, šta si ti pročitala od onoga što sam napisao, ali nekako deluješ kao u prolazu..tipa vidim nešto i odem a pojma nemam šta sam videla. S tim što ti onda sve pogrešno što si razumela dodatno razradiš kao da je to zaista rečeno (a nigde to nisam rekao) i još daješ onda neki sud. Bolje je uzdržati se od komentara ako nisi razumeo ništa kao u ovom tvom slučaju.

Na žalost, ali tako je.
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Pogledaj malo u sebe i u slične tebi pa ćeš vidjeti da ne treba sve doslovno shvatiti. Isus je za mene Bogočovjek.
Odgovori i ti meni da li imaš ove osobine

Svemoć – Rimljanima 11:36, Efežanima 1:11, Hebrejima 1:3, Marko 14:36, Jeremija 32:17, Matej 19:26, Psalam 115:3
Sveznanje – Psalam 147:5, Ezekiel 11:5, Djela 15:18, Rimljanima 11:33, 1. Ivanova 3:20, Hebrejima 4:13, Rimljanima 2:16
Sveprisutnost – 1. Kraljevima 8:27, Job 11:7-9, Jeremija 23:23-24, Psalam 139:7-10, Psalam 90:1-2

Postoji jedna stvar koja sigurno pokazuje da je Isus drugačiji od nas a to je da mu se Izraelski narod poklonio, oni koji se nisu nikome klanjali osim Bogu. Tako i to tvoje da su oni mislili za sebe da su bogovi u tom smislu pada u vodu.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Ok, za tebe je Bogočovek jar tako si usvojila kao dogmu. I ja sam to tvrdio ranije jer nisam imao dovoljno poznanja.

Ali kada vidimo šta Pismo uči, šta Pavle kaže i objašnjava šta znači izraz 'božanstvo' to nam je onda objašenje šta to znači.

Dakle, pravilo: 'božanstvo' o kome Pavle govori odnosi se na karakter.

Postoji jedna stvar koja sigurno pokazuje da je Isus drugačiji od nas a to je da mu se Izraelski narod poklonio

Postoji, ali to nije Božija priroda. On jeste drugačiji jer nema greha. Mi imamo. To je osnovna razlika.

Sve ove stihove možemo, ali da li misliš da ja sada trebam sve ove stihove ovako nagomilane da objašnjavam u jednom postu ili pak bi trebalo da vidimo svaki stih šta konkretno govori? Ili par najbitnijih stihova.

Odaberi jedan, dva najupečatljivija, pa ćemo reći nešto konkretno.
 
Natrag
Top