Kalcijum za snagu i zdravlje

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Upotreba kalcijuma i pravilno doziranje




Koliko je telo "tvrdo" ili "mekano" zavisi od kalcijuma pa kada se kaže da ga u telu odrasle osobe ima između 1 do 1,5 kg, onda to zvuči – čudno.

Preparati kalcija čvrst su dokaz koliko suplementi mogu biti korisni. Ako se kombinira s D vitaminom, kalcij može smanjiti problem lomova kostiju starijih osoba čak za 50%. Ako je, dakle, kalcij temeljni građevinski materijal našeg kostura, onda bismo o njemu trebali voditi više računa. U praksi to najčešće nije tako. Onaj tko misli da je spominjanjem kostiju i zuba stavljena točka na kalcij prevario se jer je održavanje "čvrstoće" tijela samo jedna od njegovih funkcija. Druge tek dolaze na red.

Kako djeluje


U "orkestru" minerala kalcij ima počasno mjesto premda on radi u sprezi s magnezijem i vitaminom D. Ovaj posljednji često se potpuno zaboravlja, što može imati vrlo neugodne posljedice. Vitamin D, naime, upravlja distribucijom i apsorpcijom kalcija, a ovaj opet utječe na krvni tlak. Reducirajući apsorpciju oksalata (soli oksalne kiseline) koji imaju tendenciju taloženja, kalcij sprječava nastanak bubrežnih kamenaca. U probavnom traktu kalcij veže na sebe dio masti i kolesterola te tako pomaže organizmu u uspostavljanju ravnoteže ovih tvari.
Kalcij se koristi kao preventiva ili pomoćno sredstvo kod celijakije, osteoporoze, rahitisa, visokog tlaka, hiperkolesterinemije, PMS-a, stomatitisa.
Iz ovoga se vidi da je djelovanje kalcija u tijelu višeslojno; od tlaka i propusnosti krvnih žilica, do kvalitete zuba i kostiju. Rahitis u djece samo je jedna od težih posljedica nedostatka ovog minerala. Razvoj ploda u utrobi majke direktno ovisi o opskrbi kalcijem. Razvoj osteoporoze kod starijih osoba rezultat je poremećaja u opskrbi kalcijem.

Gdje se nalazi


Najveći dio kalcija dolazi u organizam putem mlijeka i mliječnih prerađevina, a tko se odriče mlijeka, odriče se i kalcija. Ostali izvori su sjeme sezama, sardine, zeleno lisnato povrće, tofu dobiven pomoću kalcijevih soli itd. Naravno, najveći su izvor kalcija odgovarajući suplementi (kalcijeve soli).

Izbor suplemenata kalcija


Deficit kalcija je moguć kod osoba koje ne konzumiraju mlijeko i mliječne prerađevine (vegetarijanci, makrobiotičari), kod osoba sa Sjevera koje nedovoljno izlažu tijelo suncu i kod djece.
Ako se kombinira s D vitaminom, kalcij može smanjiti problem lomova kostiju starijih osoba čak za 50%.
Nije u pitanju je li izvor kalcija školjka, kalcijev karbonat, glukonat ili neka druga sol, nego koliko kalcija ima u spoju i kakva je apsorpcija iz tih sirovina. Naime, jedno je kalcij naznačen na etiketi, a sasvim je drugo koliko će tog kalcija vaš organizam iskoristiti.
Istraživanje je pokazalo da se kalcijev citrat bolje apsorbira od kalcijeva karbonata, a ta je sirovina ujedno i skuplja. Rješenje u kombinaciji kalcijev citrat/malat (CCM) dalo je u pokusima izvrsne rezultate koji se uveliko koriste kod nekih proizvođača. Za mikrokristalni hidroksiapatit (vrsta koštanog brašna) utvrđeno je da poboljšava koštanu masu, ali nakon saznanja da se "prioni" prenose i putem kostiju (goveđe ludilo), takav izbor je otpao.
Što je veći sadržaj kalcija u sirovini, to su manje tablete. Primjerice, kalcijev karbonat sadrži oko 40% kalcija dok ga u kalcijevu citratu ima samo 24%. Jasno je da se preporučuje kalcijev karbonat jer naprosto za postizanje dnevne količine treba manje tableta. Međutim, česta je pojava da se takve tablete rasipaju (listaju) te da se teže tope. Testiranje se može obaviti tako da tabletu ostavite u pola čaše octa oko 30 minuta uz povremeno protresanje. Ako je sve u redu, ne bi smjelo biti netopiva ostatka.
Premda ima nedostatke u apsorpciji, kalcijev karbonat ima odgovarajući učinak. Štoviše, postoje autori koji tvrde da je bioraspoloživost kalcija iz kalcijeva karbonata približna onoj iz mlijeka. Zapravo, ona je bolja od svih drugih spojeva osim od kombinacije citrat/malat.
U brojnim pokusima utvrđeno je da se suplementi kalcija bolje apsorbiraju kada se tablete uzimaju zajedno s obrocima. Uzimanje između obroka povećava rizik od bubrežnih kamenaca. Zanimljivo da se u prevenciji osteoporoze preporučuje uzimati suplemente kalcija – navečer. Opća je preporuka ne uzimati suplemente kalcija na bazi koštanog brašna zbog visoke kontaminacije olovom i dolomita zbog sadržaja arsena i žive. Helatirani oblik kalcija je skuplji, a nema nikakvih prednosti nad običnim kalcijem.
Za pretvaranje soli kalcija u čisti kalcij, kalcijev karbonat množite s 0,4 (na primjer, 500 mg kalcijeva karbonata x 0,4 = 200 mg kalcija). Kod kalcijeva citrata množite s 0,21 (na primjer, 950 mg kalcijeva citrata x 0,21 = 200 mg kalcija); kod kalcijeva laktata množite s 0,13 (na primjer, – 1 550 mg laktata x 0,13 = 200 mg kalcija), a kod kalcijeva glukonata množite s 0,09 (na primjer, 2 200 mg glukonata x 0,09 = 200 mg kalcija).

Doziranje i toksičnost


Na temelju novih saznanja, Nacionalna akademija znanosti SAD-a utvrdila je vodič za korištenje kalcija u kojem je predviđeno povećanje postojećih preporuka za 25 do 50%. Tako je za dob od 19 do 50 godina preporuka 1 000 mg dnevno, za osobe preko 51 godine života 1 200 mg dnevno. Za žene u postmenopauzi 1 500 mg dnevno. Tijekom dana najbolje je suplementirati u dozama po 500 mg.
Zatvor, plinovi u crijevima i mučnina mogu katkad biti popratni simptomi za vrijeme uzimanja kalcija. Vrlo visoki unos kalcija putem mlijeka može izazvati "alkalni sindrom". Osobe s hiperparatireoidizmom i kroničnom bolesti bubrega ne smiju uzimati suplemente kalcija. Ne preporučuje se veća dnevna doza od 1 200 mg. Ne treba zaboraviti da je za apsorpciju kalcija neophodan vitamin D u količini od 400 i.j. dnevno.
Također ne treba zaboraviti da aminokiselina lizin pospješuje apsorpciju kalcija. Mlijeko ostaje odličan izvor kalcija pa, primjerice, 2 - 3 čaše dnevno mogu osigurati 600 - 900 mg. Laktoza iz mlijeka ubrzava apsorpciju kalcija.
Poznato je da soli kalcija mogu reagirati s antibioticima i nekim drugim lijekovima, što može umanjiti apsorpciju i učinke i jedne i druge strane.

Coolinarika



 
Član
Učlanjen(a)
19.10.2009
Poruka
73
Kravlje mleko je dokazano stetno po ljudski organizam i kalcijum iz mleka se na da upotrebiti. Tvrdnja da je mleko odlican izvor kalcijuma je MIT. Osim toga ne postoji mleko na trzistu koje mozete konzumirati bez opasnosti po zdravlje. Mleko je ultragrejano znaci denaturisano i opterecuje totalno izmenjenim belancevinama, onda je i homogenizovano sto znaci da je pod pritiskom izmedju 150 i 300 Bara ispucano na metalnu plocu i da su svi veliki molekuli mleka pokidani u male. Zbog toga sve ono sto u svezem mleku nije moglo da se svari i crevo ga je izbacivalo sada prolazi kroz barijeru i opterecuje jetru. Kravlje mleko je alergen broj jedan na svetu. Nije zdravo!
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Kalcijum iz mleka loš za mozak čoveka

Kacijum iz mlečnih proizvoda može imati negativne posledice za funkcije mozga, pokazali su rezultati istraživanja američkih naučnika sa Univerziteta Djuk u Severnoj Karolini.


7043_mleko_f.jpg
Najzad je sve jasno - nije ona takva jer je plavuša, već zato što mleko oštećuje mozak


Taj element, koji je prisutan u mleku, može da suzi krvne sudove i dovede do demencije kod starijih osoba, smatraju naučnici i dodaju da vitamin D, koji pomaže apsorpciji kalcijuma, važnog za formiranje kostiju, može još više da pogorša stanje, prenela je agencija Agrofakt.

Rezultati istraživanja, u kojem su učestvovale osobe stare od 60 do 86 godina, su pokazali da je pri istim ostalim uslovima kod osoba koje su koristile mnogo kalcijuma i vitamina D u mozgu dolazilo do većih oštećenja tkiva.

Takva oštećenja su često prisutna kod zdravih starijih ljudi. Ali, ako su ona većih razmera, može doći do povećanja rizika od pojave moždanog udara i demencije. Naučnici su objasnili da taloženje kalcijuma zapušava krvne sudove, zbog čega krv teže dopire do mozga.

Doktor Marta Pejn, koja je učestvovala u ispitivanju, ukazala je da su naučnici sve više zabrinuti zbog viškova kalcijuma u telu, naročito kada reklamiranje podstiče na njegovo povećano unošenje.



Tanjug
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Uloga kalcijuma u lečenju astme


Grupa francuskih naučnika iz Centra za fiziopatologiju u Tuluzu otkrila je ulogu kalcijuma u aktivnosti ćelija imunološkog sistema astmatičnih osoba, što može da bude nov korak u lečenju tog oboljenja.

v161986p0.jpg


Prekomerna reakcija imunološkog sistema, kako su pokazala istraživanja, dovodi do astmatičnih napada, kao i do pojave svih vrsta alergija, a limfocitne ćelije Th2 se smatraju "koordinatorima" tih napada.

Francuski naučnici su, međutim, otkrili da se ćelije Th2 ne mogu aktivirati bez kalcijuma koji prodire u te ćelije preko određenih kanala smeštenih samo u njihovim unutrašnjim zidovima.

Naučnici iz Tuluza su uspeli da smanje aktivnost tih "kalcičnih" kanala delujući na genski materijal ćelija Th2.

Oni su tako razvili supstancu koja kada se unosi u organizam nazalnim putem u velikoj meri smanjuje opasnost od pojave astme, što su pokazali rezultati istraživanja obavljeni na miševima.

Naučnici sada planiraju da potvrde da se i u ljudskim ćelijama Th2 nalaze ti "kalcični" kanali, kako bi mogla da počnu i klinička ispitivanja razvijene supstance.

Rezultati francuskog istraživanja objavljeni su u američkom zdravstvenom časopisu "American Jounal of Respiratory and Critical Care Medicine".


Izvor: Tanjug
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Kalcijum za snagu i zdravlje

Ljepota.ba 02.03.2010 18:40



U našem telu nalazi se čak oko 1,5 kilogram kalcija. Ovaj mineral izgrađuje kosti i zube, a samo mala količina nalazi se u krvi i telesnim tečnostima.

Kalcijum je neophodan za zdravlje srca, rad mišića, metabolizam, kao i za prenos nervnih impulsa. Potrebno je održavati negovu količinu, jer ukoliko organizam osjeti manjak ovog minerala sam će se „poslužiti“, i uzeti kalcijum iz kostiju ili zubi, što može opasno ugroziti naše zdravlje.
Najčešće prvo dolazi do bolova u mišićima, razdražljivosti, vrtoglavice, loše probave i slabosti u ekstremitetima, a onda i do povišenog krvnog pritiska, te bolesti srca i krvnih sudova.
Najveći izvor kalcijuma su mlijeko i mliječni proizvodi, zeleno lisnato povreće i bademi. Ishrana obezbjeđuje samo dio potreba za kalcijom, pa je najčešće neuphodan unos dodatnih preparata ovog minerala, kako bi spriječili nastanak zdravstvenih tegoba, obavezno u kombinaciji sa vitaminom D, za bolju apsorpciju.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Kalcijum – gde ga ima i šta leči?

Kalcijum – gde ga ima i šta leči?

Krstarica 26.04.2010 09:11



Kalcijum je jedan od minerala neophodnih našem organizmu. On čuva naše kosti, ali je i njegov doprinos celokupnom našem zdravlju nemerljiv.

Potrebe za kalcijumom
Količine kalcijuma potrebne ljudskom organizmu zavise od uzrasta i starosti, ali i nekih drugih okolnosti.
Ustanovljeno je da je kalcijuma potrebno:

  • deci do 3 godine starosti - oko 500 mg dnevno
  • deci od 4 do 8 godina starosti - oko 800 mg dnevno
  • deci od 9 do 19 godina - oko 1300 mg dnevno
  • za odrasle od 19 do 50 godina - oko 1000 mg dnevno
  • za trudnice i žene koje doje - oko 1300 mg dnevno
  • za one koji boluju od osteoropoze - oko 1500 mg dnevno
Veoma je važno u mladosti unositi u organizam putem ishrane dovoljne količine kalcijuma, jer će se u suprotnom nedostatak kalcijuma odraziti kroz razne bolesti u kasnijim godinama života.
Po organizam povoljno deluje kombinacija: kalcijuma, magnezijuma, cinka i vitamin D, zato što oni zajednički deluju, međusobno potpomažući lekovita svojstva.
Kofein u većim količinama smanjuje pozitivno dejstvo kalcijuma na organizam.

Šta "leči" kalcijum i kod kojih tegoba pomaže?

Kalcijum je poznat kao gradivni elemenat za jačanje i čvrstinu kostiju, zuba i noktiju, ali je manje poznato da on deluje veoma pozitivno na nerve, mišiće, organe za varenje, krvotok i metabolizam.
Kalcijum povoljno utiče: u trudnoći, tokom dojenja, u perimenopauzi i menopauzi, ublažava tegobe PMS-a i usporava proces starenja.
Kod sledećih problema, bolesti i tegoba - uloga kalcijuma je nezamenljiva:

  • akne
  • alergija
  • anksioznost
  • astma
  • bolne menstruacije
  • bolovi u mišićima
  • glavobolja
  • gojaznost
  • depresija
  • konvulzije
  • neplodnost
  • nervoza i neraspoloženje
  • osteoporoza
  • povišeni krvni pritisak
  • poremećaji ishrane (gojaznost, gubitak apetita...)
  • problemi sa kosom
  • problemi sa libidom
  • problemi sa organima za varenje
  • smetnje u rastu dece
  • stres
  • hipertireoza
Pored toga, najnovijim istraživanjima ustanovljeno je da kalcijum deluje kao aktivator enzima za razvoj moždanih ćelija, pospešuje provođenje bioelektričnih impulsa kroz telo, ima svoj udeo u zgrušavanju krvi, pospešuje dejstvo lekova, omogućava grčenje mišića i učestvuje u proizvodnji hormona.

U kojim namirnicama ima kalcijuma?

Kalcijuma ima u skoro svim namirnicama, ali ćemo navesti one u kojima ga ima najviše:

  • mleko (nemasno i punomasno)
  • mlečni proizvodi (jogurt, kiselo mleko, sir, kačkavalj, kajmak, maslac, pavlaka, puding, sladoled...)
  • žitarice, naročito integralne žitarice (pšenica, raž, ovas, soja, heljda, ječam, kukuruz, pirinač, proso...)
  • južno voće (narandža, kivi, limun, mandarine, banane...)
  • sokovi i drugi napici (sok od narandže, mleko od soje, sokovi od povrća...)
  • riba (losos, oslić, skuša, sardine...)
  • povrće (brokoli, kelj, zelena salata, zeleno povrće, kupus, kineski kupus, spanać, šargarepa, grašak, pasulj, cvekla, krastavac, beli luk, crni luk, patlidžan, dinja, špargla, zeleno lisnato povrće, paradajz...)
  • koštunjavi plodovi i semenke (orah, kesten, badem, lešnik, susam...)
  • pečurke (šitake, šampinjoni, vrganji, lisičarke...)
  • voće (borovnice, malina, kupina, jabuka, smokva, kajsija, grožđe...)
  • ostale namirnice (čokolada, cimet, rasol, surutka, kopriva, tofu...)

Šta činiti?
Veoma je važno raznovrsnom i redovnom ishranom obezbediti organizmu svakoga dana potrebne količine kalcijuma.
Potrebne dnevne količine kalcijuma mogu se uneti u organizam pravilnom i uravnoteženom ishranom, ali u nekim fazama života ili kod nekih bolesti kalcijum se može nadoknaditi korišćenjem multivitamniskih napitaka (šumeće tablete).

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Prirodni kalcij – prijatelj vašeg zdravlja

99380813258929733116.jpg


Kalcij je najvažniji i najzastupljeniji mineral u ljudskom organizmu koji ima izuzetnu ulogu u očuvanju zdravlja i vitalnosti.
Jedan je od najrasprostranjenijih elemenata na zemlji, a i u ljudskom tijelu upravo je on najzastupljeniji mineral.


Ljudski organizam sadrži oko 1-1,5 kg kalcija od čega se gotovo 99% nalazi u kostima i zubima.


To jasno govori o tome da je on prijeko potreban za pravilnu strukturu kostiju te neophodan za zdravlje i ljepotu zubi.


Kada govorimo o važnosti kalcija, svakako moramo napomenuti da su našem tijelu za njegovu apsorpciju i iskorištavanje potrebni još neki minerali i vitamini.


To su minerali magnezij i fosfor te vitamini D i K.

Utjecaj kalcija na zdravlje



Osim što je odgovoran za zdrave kosti i zube i sprječavanje osteoporoze, kalcij ima i druge funkcije važne za ljudski organizam.


Pomaže očuvati zdravlje srca, živaca i mišića. Izrazito je važan za normalno zgrušavanje krvi te za provođenje impulsa u živčanom sustavu.


Pomaže u prevenciji alergije, depresije i PMS-a te ublažava bolove mišića i zglobova.


Jedna od funkcija ovog minerala je i njegov pozitivan utjecaj na tjelesne hormone i enzime.


Dovoljne količine kalcija mogu preventivno djelovati, ublažiti ili spriječiti mnoge tegobe i bolesti.

Alergija i astma


Alergijama i astmi osobito su podložne osobe koje nemaju optimalnu razinu kalcija u organizmu.


Zbog toga u terapiji svih tipova alergija često se koristi kalcij, jer regulira propusnost krvnih žilica i na taj način ublažava alergijsku reakciju.


Uzimanje visokih količina kalcija uvelike smanjuje simptome alergije i astme

Osteoporoza


Osteoporoza je bolest čije su obilježje krhke i lako lomljive kosti do kojih dolazi uslijed gubitka koštane mase odnosno gustoće kostiju.


Već nakon tridesete godine života počinje polagani proces smanjenja gustoće kostiju koji se sa starenjem ubrzava.


Istraživanja su potvrdila da unošenje optimalne količine kalcija tijekom života smanjuje postotak obolijevanja od ove bolesti.

PMS


Istraživanja su pokazala da kalcij može pozitivno djelovati na simptome PMS-a i smanjiti menstrualnu bol.


Simptomi PMS-a su se smanjili za čak pedeset posto u skupini žena koje su svakodnevno uzimale preporučenu količinu kalcija.

Krvni tlak


Neka istraživanja su pokazala da redovito unošenje optimalne količine kalcija u organizam potpomaže smanjenju visokog krvnog tlaka.

Regulacija tjelesne težine


Pojedine studije su utvrdile da kalcij može pridonijeti održavanju optimalne tjelesne težine, ali i pomoći u gubitku kilograma.


Robert Heaney, profesor na Creighton University School of Medicine, zastupa mišljenje da prehrana bogata kalcijem može pomoći gubitku kilograma.

Visoki kolesterol


Iako su potrebna dodatna istraživanja, neke studije pokazuju da povećani unos ovog minerala može pozitivno djelovati na smanjenje kolesterola.


U kombinaciji sa zdravom ishranom i vježbanjem kalcij može pomoći u održavanju njegove normalne razine.

Rahitis


Rahitis je bolest kostiju koja se javlja uslijed nedovoljne količine vitamina D i kalcija u organizmu.


Kosti postaju meke i slabe što može dovesti do raznih koštanih deformacija. Najugroženija skupina su dojenčad, djeca školske dobi i tinejdžeri u pubertetu.

Osigurajte dovoljan unos ovog minerala



O dovoljnom unosu kalcija u organizam potrebno je brinuti od samog rođenja.


Već u najranijoj životnoj dobi on je neophodan jer ima značajnu ulogu u razvoju i pravilnom formiranju kosti.


Stoga je izuzetno važno djeci osigurati potrebnu količinu ovog važnog minerala.


Tinejdžerima u pubertetu također je potreban povećan unos kalcija zbog naglog rasta i razvoja, a posebno se to odnosi na onu skupinu mladih ljudi koji se aktivno bave sportom.


Nakon tridesete godine kosti polako počinju gubiti ovaj dragocjeni mineral, pa ga je i dalje potrebno redovito unositi u organizam kako bi se što duže sačuvale zdrave kosti.


Trudnice i dojilje svakako imaju povećanu potrebu za njegovim unosom.


Dovoljna količina kalcija u trudnoći omogućuje pravilan razvoj kostiju kod bebe, ali i očuvanje kostiju i zubi majke.


Menopauza je razdoblje povećanog rizika za obolijevanje od osteoporoze, pa je dovoljna količina kalcija neophodna upravo u ovom razdoblju života.


Ljudi koji konzumiraju velike količine kofeina, alkohola, sode i oni koji troše kortikosteroide također imaju izraženiju potrebu za kalcijem.


U ovim slučajevima smanjena je njegova apsorpcija, pa je potreban i dodatan unos u obliku dodataka prehrani.


Ne zaboravite na istovremeni unos vitamina D i magnezija, jer oni imaju važnu ulogu u apsorpciji kalcija.


Ako organizmu nedostaje vitamin D niti kalcij neće biti pravilno iskorišten.

Hrana bogata kalcijem



Najbolji način za unošenje ovog minerala u organizam je prirodni način putem zdrave i kalcijem bogate hrane.


No, za one koji iz bilo kojih razloga nisu u mogućnosti prehranom zadovoljiti potrebe organizma za kalcijem, postoje i dodaci prehrani.

Među dodacima prehrani s kalcijem svakako preporučujemo da birate kalcij iz prirodnih izvora, a najbolji je kalcij dobiven iz korala.

Što se tiče prirodne prehrane, možete ga pronaći u slijedećim namirnicama:

  • voće: naranče, bademi, banane, suhe smokve
  • povrće: kelj, brokula, grah, grašak, špinat, zelje, peršin, leća, zelena repa, crveni radič
  • mlijeko i mliječni proizvodi
  • morske alge
Simptomi i posljedice nedostatka kalcija


Nedostatak kalcija u organizmu nema posebno prepoznatljive simptome jer tijelo njegov nedostatak nadoknađuje uzimajući ga iz kostiju.


Na taj način organizam sasvim zadovoljava potrebu za ovim mineralom.


Međutim, kosti će upravo zbog toga s vremenom slabjeti, a posljedica njegovog dugotrajnog nedostatka u kostima će biti pojava osteoporoze u kasnijoj životnoj dobi.


Eventualni simptomi njegovog pomanjkanja u organizmu mogu biti trnci, grčevi, oslabljen apetit, nepravilan srčani ritam, povišen krvni tlak i depresija.

Koralj - čudesan izvor prirodnog kalcija



U fosiliziranom koralju nalazi se ne samo visokovrijedni kalcij, nego i drugi minerali koji omogućuju brzu apsorpciju kalcija i odgovaraju našim ukupnim potrebama.


Ono što koraljne minerale čini tako lako apsorbirajućim je njihova sklonost da postanu ionski pri kontaktu s vlagom.


Ta prirodna sposobnost ionizacije, u kombinaciji s punim spektrom i organskom formacijom, koralj čini jednim od najkorisnijih oblika minerala.


Ovo svojstvo omogućava brzu nadoknadu kalcija u organizmu, te sprječava nastanak oštećenja koštanog sustava.


Izvor: Alternativa za Vas
 
Natrag
Top