Kakvi smo u ljubavnim vezama

Član
Učlanjen(a)
28.09.2009
Poruka
856
Kakvi smo u ljubavnim vezama



Autor: doc dr Tatijana Stefanović

"Ja sam večiti čekač. Kao mala, uvek sam čekala; tatu da se vrati sa puta, mamu da se nasmeje. Nisam dočekala ili vrlo, vrlo retko. Često sam mislila da to znači da moram još više da se trudim, pa će se eto ostvariti. Mama je uvek brinula, naravno, o bratu, da li je jeo, da li mu je hladno, šta je dobio u školi, kada će da se vrati kući. Sada kada se oženio brine još više: šta mu je žena spremila za ručak, da li je stigao na posao. I mene je često primećivala, ali samo zahvaljujući njemu: “Odnesi mu džemper. Vidiš da duva.” Nosila sam, trčala sam da odnesem. Ja sam pak, uvek radila sve što je ona htela, pa i sve što sam pomišljala da bi ona htela. Vezla, plela, prala i brisala šoljice za kafu kad joj dođu komšinice. Doduše, komšinice su me hvalile, a ona je i tada uzdisala zbog nečega. Pravila sam se, naravno, da volim sve to da radim.
Sada, izgleda da to stvarno volim. Kuća mi uvek sija, šoljice su obrisane, sve je spremno da... Ne znam više da li je spremno za mamu ili za njega. Sada na njega čekam, da dođe, da se probudi, da bude bolje volje. Kad sam ga upoznala znala sam da je on onaj pravi. Nije mi se udvarao kao drugi, obični momci. Nije mi se uopšte udvarao. Imao je svoju muziku svoje tajne, svoja veselja, svoje loše trenutke. Mene je tek malo puštao u svoj svet. Neverovatno, ali to je bio znak da se oko njega baš treba potruditi. I eto, u braku smo. Nismo srećni. Ja i dalje čistim i čekam, a on sedi za kompjuterom, pije pivo. Neću se razvesti, jer onda neću imati koga da čekam. Neće ni on, ovde mu je udobno, a napolju su druge žene koje bi tek morao da navikava na svoj, nemušti jezik."


Priče kakva je ova, psiholozi slušaju prilično često. Kroz njih se potvrđuje davno formirana hipoteza o značajnosti ranih odnosa za kasnija životna iskustva osobe. U želji da istražimo navedenu vezu, učinilo se smislenim da kasnija životna iskustva sagledamo u formi bliskih, partnerskih ili ljubavnih odnosa. Naime, ovo je forma u kojoj većina nas provodi život, pa se eventualno identifikovanje faktora koji su povezani sa kvalitetom naših ljubavnih veza čini značajnim. Dakle, pokušali smo da istražimo povezanost između ranih odnosa deteta i roditelja i kasnijih ljubavnih veza. Prihvatljiv teorijski okvir pruža nam teorija afektivnog vezivanja. Jer, teoretičari afektivnog vezivanja osim što nude teorijsko utemeljenje ovoj pretpostavci, obezbeđuju i metodološku osnovu za njeno proveravanje.



Naime, dok se u zapadnoj Evropi i u SAD-u deca "socijalizuju za nezavisnost", u Srbiji majke preferiraju ili da same odgajaju svoje dete na način koji možemo opisati kao prezaštitnički ili da ga daju na staranje sopstvenoj majci.

Da li na osnovu detinjstva možemo određivati ljubavne odnose?

Osnovni cilj istraživanja bio je problem prediktivnosti, odnosno pitanje da li se na osnovu rano formiranih ob*razaca afektivnog vezivanja može predvideti obrazac partnerske vezanosti iste osobe. Dakle, rezultati kažu da je na osnovu ranih odnosa moguće predviđati ljubavne odnose čak sa nivoom značajnosti od 0.01.
Šta zapravo ovi koeficijenti znače pokušaćemo da objasnimo u okviru svakog od obrazaca afektivnosti vezivanja.
Izbegavajuća ljubavna vezanost

Tendenciju ka izbegavajućim ljubavnim odnosima možemo naslutiti na osnovu ranih iskustava u čijoj osnovi su doživljaj odbačenosti i zanemarivanja od oba roditelja. Međutim, kao što već znamo, reč je o osobama koje su još u detinjstvu podigle štit oko svojih mentalnih povreda, osećanja i sećanja, pa ostaje pitanje da li u njihovom odraslom ponašanju postoje znaci koji bi ukazivali na rano odbacivanje i samim tim na sklonost izbegavajućim ljubavnim vezama. Rezultati istraživanja kažu da ih možemo prepoznati na osnovu karakteristične verbalizacije. Njihova priča o detinjstvu je oskudna, stereotipna, sa tendencijom površnog idealizovanja roditelja i bez ijednog konkretnog sećanja (da sve je bilo super, ne sećam se…) Deo njihove odbrane je poricanje važnosti emocionalnog kao i sklonost crnom humoru (dimenzija cinizma).
Model ljubavnog vezivanja definisan je niskom anksioznošću i visokim odbacivanjem što znači distancu i nepoverenje, što znači odbijanje emocionalne razmene sa partnerom, znači omalovažavanje, odnosno nezainteresovanost za emocionalne sadržaje koje partner nudi, a zainteresovanost za fizički izgled partnera. Idealnu partnersku vezu osobe ovog tipa opisuju kao vezu bez obaveza sa slobodom za oboje. Nema očekivanja od partnera, nema ulaganja u vezu... Njihove jedine investicije su u materijalno: kola, telefoni, to ih neće izdati.
Sigurna ljubavna vezanost

Sigurnu partnersku vezu moguće je predvideti na osnovu ranih iskustava u čijoj osnovi je pre svih doživljaj voljenosti. I sigurne osobe je moguće prepoznati na osnovu verbalizacije: fluentna je i koherentna, sećanja se lako odmotavaju bilo da su pozitivna ill negativna.
Partnerske veze odlikuje niska anksioznost i nisko odbacivanje, što znači da u veze ulaze sa otvorenošću i poverenjem u partnera. Njihov jedini usud je što partner može pripadati bilo kom od nesigurnih obrazaca.
Preokupirano ljubavno vezivanje

Okupirano partnersko vezivanje moguće je predvideti na osnovu ranog vezivanja u čijoj osnovi je doživljaj zamenjenih uloga u smislu da su deca brinula o svojim nepredvidivim roditeljima. Kao odrasle osobe prepoznajemo ih po dugim, često besciljnim ali svakako emocionalno šaržiranim pričama. Oni se još uvek bore za naklonost svojih roditelja, još uvek se ljute na njih.
Partnerske veze odlikuje visoka anksioznost i nisko odbacivanje. Partnersku vezu su skloni da vide kao mogućnost kompenzacije, kao mogućnost da budu prihvaćeni, voljeni od novih figura kad već nisu od starih. Doduše, nove figure moraju nadoknaditi i nenadoknadivo i zbog toga se od njih očekuje bezuslovno pripadanje, najveća ljubav na svetu, zato se oni kontrolišu, kinje, pitanjima tipa: Da li me voliš, koliko me voliš, da li me stvarno voliš, a koliko?




Bojažljivo partnersko vezivanje

Bojažljivo partnersko vezivanje moguće je predvideti na osnovu ranih iskustava (brojnih i raznovrsnih, zajednički imenitelj im je da su negativna) ali i na osnovu karakteristične verbalizacije: nejasne, pasivne, zakočene...
Partnerski obrazac im je takođe karakterističan: osobe ovog tipa vezivanja imaju i visoku anksioznost i visoko od*bacivanje, što znači i negativan model sebe ali i negativan model drugih. To ih praktično blokira u pokušajima da se vežu za partnera. Naime, negativnu sliku o sebi oni bi popravili ako bi u partnerskoj vezi bili voljeni i naravno oni maštaju o tome. Ipak, ne usuđuju se da zaista uđu u part*nersku vezu zbog negativne slike o drugima jer ih užasava mogućnost da će biti odbačeni, ismejani. Posledično njihove partnerske veze su retke i haotične, najčešće se svode na maštanje o partneru, bojažljiva flertovanja... U istraživanju, ovi ispitanici imali su prilično doslednu i prilično tipičnu životnu priču: odrastali su uz oca alkoholičara koji je tukao majku i više od dvoje braće ili sestara. Budući da u nalazima drugih istraživača alkoholizam kao problem nije naveden, ostaje pitanje da li je u našoj sredini alkoholizam učestalija patologija od drugih ili se njime pokrivaju i neki drugi poremećaji..





I na kraju, razmišljajući o ljubavnim vezama u svetlu dobijenih rezultata, čini se da nije sve baš toliko nepredvidivo. Rani odnosi sa osobom koja se nama bavi, ukoliko su povoljni postaju naš kapital ali ukoliko su nepovoljni velike su šanse da ostanu kamen spoticanja za čitav život...
 
Učlanjen(a)
10.10.2011
Poruka
89
Odana sve dok smo zajedno.
da ovo je bilo veoma poučno, ja sam dosta izučavao sebe i svoje moguće i nemoguće probleme u kasnijim vezama, sa suprotnim polom, i daleko sam odmakao na tom putu, doduše trebalo je dosta vremena, mogu reći da je moj odnos dijete(ili tinejdžer)-roditelj, bio to da će oni uvijek biti veliki, a ja uvjek mali, da bi to ostvarili uvjek su mene i brata, držali daleko od rodbine, svojih prijatelja, zvali nas svakakvim imenima, i uvijek nas držali dalje od značajnih razgovora(kada bi nam neko došao u kuću) u smislu - to nije za djecu i tačka, mogu vam reći da to stvara komplex i blokira emocije a naposlijetku i misaoni tok i odnos sa okolinom,
ja sam proveo 10 godina živjeći u americi i nakon mog povratka kući začudio sam se da moji roditelji i dalje imaju isti odnos prema meni i bratu, to je kod mene stvaralo razdražljivost, jer sam ih na neki način doživljavao kao neprijatelje(i dalje je trebalo da se pred njima osjećam podređeno), taj obruč činio se neraskidiv, a ja nisam nalazio rješenje drugo nego da se povinujem, trebalo je opet dosta vremena da ojačam i uspostavim kontrolu, nakon serije agresivnih istupa, jednom sam sa policijom odveden na psihijatriju(proveo sam tamo mjesec i po), i upornog isticanja istine da je takav odnos roditelja i doprinjeo mom devijantnom ponašanju u kući i društvu, te mojim neuspjelim emotivnim vezama, oni, iako ne shvaćajući u potpunosti o čemu se radi, počeli su pomalo da popuštaju i prihvataju ipak moje stavove, to je doprinjelo mom uravnoteženju i ja više napeto ne iščekujem neke nove psihičke napade i komentare već se slobodnije i spontanije ponašam i u kući i na ulici, naravno da je nivo agresivnosti opao na neku normalu, i vjerujem da bih sada znao izabrati pravog partnera, zapravo to je već nešto privatno, ćao!
 
Član
Učlanjen(a)
06.10.2011
Poruka
15
... mogu reći da je moj odnos dijete(ili tinejdžer)-roditelj, bio to da će oni uvijek biti veliki, a ja uvjek mali,...

Roditelji često u najboljoj nameri i nesvesno čine greške u odnosu na dete/decu. Ne može se imati isti stav prema svakom detetu jer ne postoje dve identične ličnosti pa, prema tome, i odnos mora biti različit. Lako je dete obući, nahraniti, napiti, utopliti, to može svaki roditelj. A šta ćemo sa onima koji ne posmatraju svoju decu; koji ne vide šta dete nosi u sebi, kakav karakter stasava sa njegovim odrastanjem? To su osnove za budućnost. Kažu da je "dete otac odraslog" i kada se dese neugodnosti, potrebno je "konsultovati detinjstvo".

Nadam se da mi nećete zameriti što komentarišem vašu ispovest. Izražavam zadovoljstvo zbog svega što pišete na kraju. Vi ste se oslobodili ali ne na vreme. Malo ste propatili. Šta se desilo da se oslobodite? Rekla bih da je to VAŠA ODLUKA ali ona se morala desiti odmah, čim vam je počelo smetati njihovo brižno ponašanje. Tu je zasejana klica koju ste dugo nosili u sebi i, Bogu hvala, oslobodili ste iste. Skoro sam sigurna da kada se setite perioda u kome ste se povinovali zahtevima roditelja, zažalite što niste drugačije postupili. To je bilo vaše pravo bez obzira što ste tada bili dete. Svi mi imamo potrebu i pravo da pokažemo i kažemo šta osećamo i to pre svih moraju znati roditelji.

Da bi čovek kroz život mogao nekome reći NE, što je potpuno prirodno, tu lekciju mora prvo savladati u sopstvenoj kući. Vi to niste činili i prošli ste kroz neugodnosti, a ja verujem da je moglo i bez toga. No, da ne idemo unatrag, važno je da ste pobedili sebe (vince te ipsum).

to je doprinjelo mom uravnoteženju i ja više napeto ne iščekujem neke nove psihičke napade i komentare već se slobodnije i spontanije ponašam i u kući i na ulici, naravno da je nivo agresivnosti opao na neku normalu, i vjerujem da bih sada znao izabrati pravog partnera, zapravo to je već nešto privatno, ćao!

Zbog čega kažete slobodnije i spontanije kad može SLOBODNO i SPONTANO i vi, i ja, i svi mi na to imamo apsolutno pravo. Jednom ste bili dete, sada ste odrasli, prepustite se vašem ukusu i radite kako je vama volja. Sada polažete račune isključivo sebi. Ne zamerite što sam bila lična.

Srećno u potrazi za srećom.
 
Učlanjen(a)
10.10.2011
Poruka
89
Roditelji često u najboljoj nameri i nesvesno čine greške u odnosu na dete/decu. Ne može se imati isti stav prema svakom detetu jer ne postoje dve identične ličnosti pa, prema tome, i odnos mora biti različit. Lako je dete obući, nahraniti, napiti, utopliti, to može svaki roditelj. A šta ćemo sa onima koji ne posmatraju svoju decu; koji ne vide šta dete nosi u sebi, kakav karakter stasava sa njegovim odrastanjem? To su osnove za budućnost. Kažu da je "dete otac odraslog" i kada se dese neugodnosti, potrebno je "konsultovati detinjstvo".

Nadam se da mi nećete zameriti što komentarišem vašu ispovest. Izražavam zadovoljstvo zbog svega što pišete na kraju. Vi ste se oslobodili ali ne na vreme. Malo ste propatili. Šta se desilo da se oslobodite? Rekla bih da je to VAŠA ODLUKA ali ona se morala desiti odmah, čim vam je počelo smetati njihovo brižno ponašanje. Tu je zasejana klica koju ste dugo nosili u sebi i, Bogu hvala, oslobodili ste iste. Skoro sam sigurna da kada se setite perioda u kome ste se povinovali zahtevima roditelja, zažalite što niste drugačije postupili. To je bilo vaše pravo bez obzira što ste tada bili dete. Svi mi imamo potrebu i pravo da pokažemo i kažemo šta osećamo i to pre svih moraju znati roditelji.

Da bi čovek kroz život mogao nekome reći NE, što je potpuno prirodno, tu lekciju mora prvo savladati u sopstvenoj kući. Vi to niste činili i prošli ste kroz neugodnosti, a ja verujem da je moglo i bez toga. No, da ne idemo unatrag, važno je da ste pobedili sebe (vince te ipsum).



Zbog čega kažete slobodnije i spontanije kad može SLOBODNO i SPONTANO i vi, i ja, i svi mi na to imamo apsolutno pravo. Jednom ste bili dete, sada ste odrasli, prepustite se vašem ukusu i radite kako je vama volja. Sada polažete račune isključivo sebi. Ne zamerite što sam bila lična.

Srećno u potrazi za srećom.
naprotv, dete cveća, vi kao i bilo ko drugi,(to je , mislim, i svrha ovoga foruma) imate pravo slobodno izražavati svoje mišljenje. mene to lično više zabavlja nego neko formalno polemisanje. mislim da je daleko svrsihodnije direktno adresirati problem, jer ovo je čak, jedan lijep način upoznavanja. mislim da je dio slobode ličnosti i to da je ona u stanju otvoreno govoriti o sebi, pa makar to bio i ovaj forum. meni ovaj forum dođe kao neki poligon oracije, gdje se ja pripremam za istupe tamo gdje nisam zaštićen nickom, tako da je i svaka kritika dobrodošla. hvala,
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
[WARNING]Dobro, sad je vrijeme da se piše o temi.[/WARNING]
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Mislim da odnos sa roditeljima u detinjstvu ima jaku ulogu u našem ljubavnom životu. Takodje sam odnos izmedju roditelja moze da bude kasnije naš obrazac ponašanja prema partneru.
Često se priča o tome kako devojke traže partnere koji su slični njihovim očevima....i mislim da je to apsolutno tačno.
Otac predstavlja zaštitnika i osobu od poverenja,pa upravo to što smo naučile u detinjstvu gledajući svoga oca kako je brižljiv prema nama i majci i uvek tu kad treba....onda tražimo makar delimično sličnog partnera.
Isti slučaj je i u odnosu majki i sinova.....
 
Natrag
Top