Kako pored Sata HD dodati Ata HD

Član
Učlanjen(a)
13.09.2011
Poruka
31
Kako da na računar pored SATA HD dodam i ATA HD? Da malo pojasnim, računar koji posedujem (matična GF 615M-P33) ima 4 SATA porta i jedan IDE port. Na računaru je sada postavljen SATA HD od 500 Gb. Pošto imam i dva ATA HD – a, interesuje me kako da ih dodam, mislim postavim jumpere na HD-ovima.
Pozdrav !
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272
Kako da na računar pored SATA HD dodam i ATA HD? Da malo pojasnim, računar koji posedujem (matična GF 615M-P33) ima 4 SATA porta i jedan IDE port. Na računaru je sada postavljen SATA HD od 500 Gb. Pošto imam i dva ATA HD – a, interesuje me kako da ih dodam, mislim postavim jumpere na HD-ovima.
Pozdrav !

A koje velicine su ti ata diskovi?
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272

Nisam neki strucnjak za diskove ali ako stavljas raid znaci sistem ce ga videti kao
kao 80gb iako on ima mozda vise od 80gb

sta se samog postavljanja tice znaci taj sata hard prikljucis na prvi sata port na ploci
u biosu mu odredi da bude master ovaj drugi slave!
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.134
Kako da na računar pored SATA HD dodam i ATA HD? Da malo pojasnim, računar koji posedujem (matična GF 615M-P33) ima 4 SATA porta i jedan IDE port. Na računaru je sada postavljen SATA HD od 500 Gb. Pošto imam i dva ATA HD – a, interesuje me kako da ih dodam, mislim postavim jumpere na HD-ovima.
Pozdrav !

Treba ti ide kabel....

kabel%20ide-500x500.jpg


Plavi priključak ide na ploču...Crni i bijeli idu na diskove......Bijeli priključak ide na disk koji si odredio jumperom da bude prvi u seriji a crni ide na disk koji si jumperom odredio da bude drugi....Odnosno jedan treba da bude Master a drugi Slave....Ako je Windows instaliran na SATA HDD treba u BIOS-U da odrediš kao prioritetni HDD taj SATA HDD jer će u protivnom sistem pokušavati da se podigne sa ATA diska.....Eto, to je onako laički objašnjeno...

hddinstall_jump.jpg
 
Član
Učlanjen(a)
13.09.2011
Poruka
31
Ako sam dobro shvatio diskove (ATA) povezujem isto kao kod računara koji inaju samo IDE portove. Pošto je operativni sistem na SATA disku njemu ću u BIOS-u dodeliti prioritet i to je to.
 
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.134
Ako sam dobro shvatio diskove (ATA) povezujem isto kao kod računara koji inaju samo IDE portove. Pošto je operativni sistem na SATA disku njemu ću u BIOS-u dodeliti prioritet i to je to.


Ako na ploči imaš dva ide kanala onda možeš svaki odvojeno da prikopčaš ali ako ti je dvd optika spojena preko jednog onda ih moraš oba preko jednog kabla spojiti...samo moraš preko jumpera da ih složiš jer ih u protivnom Windows neće vidjeti..U principu tako je kako si i napisao.....
 
Natrag
Top