Jedini graditelj koncertnih violina u BiH

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Jedini graditelj koncertnih violina u BiH





Izvor: Nezavisne novine Sanja Čakarević - 20.01.2011 20:16

slitunain.php


DOBOJ - Dobojlija Mirko Vukeljić (61) jedini je graditelj koncertnih violina u BiH, a ovim plemenitim zanatom bavi se 35 godina.
On se izučavanjem gradnje violina bavio desetak godina, tokom kojih je nekoliko puta posjetio poznate evropske majstore kod kojih je učio zanat, a zatim je počeo samostalno da izrađuje ovaj instrument.
"Sedam veličina ima violina, ja gradim jednu polovinu i četiri četvrtine. Nisam se upustio da svih sedam veličina radim, jako su stroge mjere kod svih veličina, sve se po pravilu, po knjizi radi", priča nam Vukeljić.
On ističe da je violina kada se izradi umjetničko djelo, a proces njenog nastajanja je dugotrajan, jer se sve radi isključivo ručno.
"U majstorskom smislu sve ide pješke, nema mašina, sve se rukom radi. Odabir materijala je veoma bitan, tu ako pogriješite violine nema, trudite se koliko god hoćete", kazao je Vukeljić.
Koncertne violine izrađuje od javora i smrče, dok su neki dijelovi od ebanosa. Za gradnju violine potrebno je najmanje 300 sati rada, a Vukeljić u svom ateljeu provodi više od deset sati dnevno.
"Vikendom nikada nisam radio. Vikend ostavim za odmor, volim sport, lov, planinu, volim druženje i tako se odmaram, a ostalim danima radim puno radno vrijeme, zatim naveče radim od 18 do 22 sata", govori Vukeljić.
U njegovom umjetničkom ateljeu godišnje nastanu tri do četiri instrumenta, koja širom svijeta sviraju poznata imena.
"U Tokiju i u Stokholmu na državnim filharmonijama imam svoje violine, u Njemačkoj, u više gradova, Francuskoj, Portugalu. Na Muzičkoj akademiji u Sarajevu su četiri moje violine i viola, u Muzičkoj školi 'Vlado Milošević' i na Muzičkoj akademiji u Banjaluci je nekoliko violina, zatim u Beogradu", navodi ovaj graditelj.
On smatra da je violina najteži instrument za sviranje, zbog čega se "rijetke duše odlučuju da sviraju" na ovom instrumentu, a iako je decenijama uspješno pravi, priznaje da violinu svira vrlo malo.
Osim gradnjom Vukeljić se bavi i reparacijom violina, koja mu daje mogućnost da zaviri u radove mnogih majstora širom planete.
Da li je lakše graditi ili reparirati violinu nije mogao reći, jer njemu priznaje, ništa nije teško raditi.
"Gradnja je gradnja, a reparacija je reparacija, već gotova violina se otvara, interveniše se na razne načine, nisu svi kvarovi isti", dodaje Vukeljić.
Tajne graditeljskog zanata ne krije, jer bi to bio grijeh, a njegovi sinovi, koji su već počeli izrađivati violine naslijediće ovaj plemeniti zanat.
"Gdje god sam u svijetu bio kod graditelja violina i šta god sam pitao sve mi je objašnjeno, pa čak su me pitali da li ima još nešto što su zaboravili da kažu. Poznajem najvećeg graditelja violina u svijetu, on živi u južnoj Njemačkoj", kazao je Vukeljić.
On i Branko Sofrenić, tragično stradali graditelj violina, bili su dio slavne četvorke graditelja violina u bivšoj Jugoslaviji.
 
Natrag
Top