Izbegnite najčešće zamke u ljubavnoj vezi

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Pokušajte da uz savet psihologa pronađete odgovarajućeg partnera

Izbegnite najčešće zamke u ljubavnoj vezi


Biljana Tasić | 24. 05. 2010. - 00:02h | Foto: Shutterstock | Press Online

Ljubav ne prestaje da inspiriše umetnike, ali u poslednje vreme postala je predmet istraživanja nekih od najvećih svetskih naučnika. Tako su istraživači sa Univerziteta Kolumbija nakon opsežne studije potvrdili važnost poznavanja vlastitog ljubavnog životnog puta za razumevanje izbora partnera, ponavljanja istih obrazaca ponašanja u vezi, ali i za promenu tih obrazaca i nalaženja sreće u ljubavi.

40791_svljubav-shutterstock7857403_f.jpg


Kada se zaljubimo, svoje želje i očekivanja automatski prebacujemo na partnera


Zašto biramo određenog partnera
Zašto neki ljudi uvek biraju isti tip ličnosti partnera? Zašto se nekim muškarcima veze završavaju na sličan način? Zašto neke žene slabo uče iz svojih loših izbora? Kakva je ličnost onih koji su srećni u ljubavi? Bezbroj pitanja na koja nije lako odgovoriti. Da li smo mi stvarno žrtve naših ranih iskustava iz porodice? Ili su greške u našem ljubavnom ponašanju rezultat pogrešnih zaključaka koje smo izveli iz prethodnih veza? Na ova i mnoga druga pitanja odgovara Marjan Tošić, psihološki savetnik iz Udruženja psiholoških savetnika Srbije.


Kakva smo ljubavna bića postali svakako je rezultat svih naših ljubavnih iskustava, ali i naših zaključaka i tumačenja tih ljubavnih iskustava. Jer ljubav je sve drugo osim slučajnost. Naravno, od slučajnosti zavisi koga ćemo sresti, ali da li ćemo sa nekim početi ljubavnu vezu i hoće li ona potrajati - to nema veze sa slučajnošću. To je deo plana koji je skriven u nama i koji svako može da upozna.
Svako od nas se drugačije odnosi prema pitanjima života i ljubavi. To se možda ne dešava na svesnom nivou, ali svakako je presudno za to koga ćemo voleti i kako. Pri tom pokretač neke veze može da bude sigurnost za kojom čeznemo, prevazilaženje samoće, želja za bliskošću, požuda ili status.


Sindrom ogledala

40792_svljubav-shutterstock36679312_hs.jpg


Odabir partnera je rezultat tumačenja je rezultat svih naših ljubanih iskustava


Kada se zaljubimo, svoje želje i očekivanja automatski prebacujemo na partnera. Ako između dve osobe dođe do iskrica, u mozgu se aktivira posebna grupa neurona koji nas opskrbljuju intuitivnim znanjem o partneru. Ti neuroni simuliraju postupke i osećanja i tako doprinose stvaranju intimnosti i povezanosti. Verujemo da smo u onom drugom pronašli osobu koja se uklapa u naš ljubavni plan i može da doprinese našem ličnom razvoju.

Često to nesvesno nadopunjavanje uspe i tada ostvarujemo srećnu vezu. Ali, neretko dolazi do neslaganja. I tada nastaje problem. Kako se to može objasniti?
Objašnjenje je prosto, ali je veoma složen emotivni proces i sklop u pitanju. Naime, osoba odabire nesreću jer oseća da njenim prevladavanjem može da dođe do sreće. Ako su nerešena pitanja iz prošlosti povezana s nesrećom, osoba mora ponovo da je proživi kako bi mogla da je prevaziđe. Na taj način zaceljuju stare rane.


Psihološko savetovanje

Zato su psihološko savetovanje i psihoterapija najbolji načini da istražimo svoj ljubavni scenario, da postepeno oživljavamo naša sećanja i otkrivamo veze između našeg sadašnjeg ponašanja i ranijih ljubavnih iskustava. Šta nam se tada dogodilo, a kako smo mi to doživeli? Šta smo osećali u nekom odnosu sa majkom, ocem, bratom, sestrom? Šta se dogodilo u našim prvim ljubavnim iskustvima i kako smo mi to razumeli? Koje smo zaključke iz tih iskustava izvukli?


- Jedno je površno se setiti nekih naših ljubavi, odnosa sa partnerima ili odnosa u porodici, a drugo je doživeti ta osećanja, vratiti se stvarno ponovo u te odnose, u ta sećanja i doživeti jasno vezu između tih sećanja i naših sadašnjih postupaka. Kalupi po kojima smo se oblikovali kao ljubavna bića jesu jaki, ali nisu nepromenljivi - objašnjava psiholog Tošić.


Za ljubav nije dovoljno samo srce
Za sreću u ljubavi, nažalost, često nije dovoljno samo srce. Pošto smo složena bića, osim emocija potrebno je i da se na mnogo drugih načina uskladimo sa partnerom: gde ćemo živeti zajedno, od čega ćemo živeti i stvarati porodicu, da li smo jedno drugom inspirativni, na koji način ćemo se dopunjavati, možemo li jedno drugo da nasmejemo, kako zamišljamo našu porodicu, da li su nam pogledi u vezi s podizanjem i vaspitavanjem dece slični, itd.
Na sreću, ima dovoljno parova koji potvrđuju da je prava ljubav moguća i ostvariva. Za mnoge ljude to je još uvek san. San u koji treba verovati do kraja.





 
Natrag
Top