Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Imao sam prilike sa više Muslimana razgovarati i nisam ni od jednog čuo da priznaje kako je Isus umro na krstu niti da je duh sveti u vernicima koji veruju Hrista.
Isusa priznaju za velikog poslanika i proroka i poštuju Mariju kao osobu.
Generalno gledano takvi su kao što napisai i gostoljubiviji su od mnogih Hrišćana.
Ali kako kod njih tako i kod nas postoje osobe ne dortasle u duhovnosti pa bi ratovali i ubijali i vređali suprotnu stranu....to nisu vernici već formalisti koji se kriju iza izgleda a dela ih otkrivaju.

Nemam način da pomognem mnogim hrišćanima da veruju Pisanoj reči a kako onda pomoći Muslimanu koji uči iz druge knjige gde se glavna poruka iz biblije izostavlja i nadomešćuje drugim elementom to čine i neke hrišćanske organizacije, na žalost.

Pre par godina sam dobio podatak od dr. teologije koji je doktorirao u Islamskoj veri i govori više jezika pa i meni razumljiv da postoji u zapisu (ali sam zaboravio kojem) da je Isus razapet i umro i vaskrsao u treći dan i da taj predavač ima mnogo prijatelja Muslimana (braće) kojima je pokazao te zapise i oni se obratili u hrišćanstvo.
Inače rekao je da je veliki uticaj imao njegov govor na arapskom koji odlično poznaje.
Zanimljivo mi je bilo da su se uglavnom učeni ljudi obratili koji takođe ozbiljno izučavaju Kuran i sve ostale zapise (neznam koji su to zapisi )to Muslimani znaju.

Bilo bi dobro da takvi ljudi to objave na mnogim jezicima da Muslimani vide da jeste Isus zaista postradao kao što je i najavljeno i vaskrsao i da se Duh izlio na praznik duhova i da dolazi na svakog vernika koji ima Isusa za pomirnicu.
Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Zeleo bih da navedem nekoliko tekstova iz Kur`ana, koji pominju odredjene licnosti, kao i dogadjaje iz biblije.

Postoje muslimani koji su postali Hriscani, i kojima su upravo ovi tekstovi, i neki drugi, pomogli da upoznaju istinu onakvu kakva je zapisana u svetoj Bozjoj reci bibliji.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Sura XIX, 1 - 15

JOVAN KRSTITELJ:


1. Kaf-ha-ja-ajin-sad.
2. Kazivanje o milosti Gospodara tvoga prema robu Njegovu Zekerijjau,
3. kad je on Gospodara svoga tiho zovnuo,
4. i rekao: ""Gospodaru moj, kosti su mi oronule i glava osijedjela, a nikada nisam, kad sam Ti, Gospodaru moj, molbu uputio, nesretan ostao.
5. Bojim se ro|aka svojih po krvi poslije mene, a `ena mi je nerotkinja, zato mi pokloni od Sebe sina
6. da naslijedi mene i porodice Jakubovu, i u~ini, Gospodaru moj, da bude{ s njim zadovoljan."
7. "O Zekerijja, javljamo ti radosnu vijest da }e ti se dje~ak roditi, ime }e mu Jahja biti, nikome prije njega to ime nismo htjeli dati."
8. "Gospodaru moj," – re~e on – "kako }u imati sina kad mi je `ena nerotkinja, a ve} sam duboku starost do`ivio?"

9. "Eto tako!" – re~e. "Gospodar tvoj je rekao: ’To je Meni lahko, i tebe sam ranije stvorio, a nisi ni{ta bio."
10. "Gospodaru moj," – re~e – "daj mi neki znak!’ – "Znak }e ti biti {to tri no}i ne}e{ s ljudima razgovarati, a zdrav }e{ biti."
11. i on izi|e iz hrama u narod svoj i znakom im dade na znaje: "Hvalite ga ujutro i nave~e!’
12. "O Jahja, prihvati Knjigu odlu~no!’ – a dadosmo mu mudrost jo{ dok je dje~ak bio
13. i nje`nost i ~ednost, i ~estit je bio
14. i roditeljima svojima bio je dobar, i nije bio drzak i nepristojan.
15. I neka je mir njemu na dan kada se rodio i na dan kada je umro i na dan kad bude iz mrtvih ustao!



Sura XIX, 16 - 21


ANDJEO NAJAVLJUJE MARIJI ISUSOVO RODJENJE:


16. I spomeni u Knjizi Merjemu: kada se od uku}ana svojih na isto~nu stranu povukla
17. i jedan zastor da se od njih zakloni uzela, Mi smo k njoj meleka D`ibrila poslali i on joj se prikazao u liku savr{eno stvorena mu{karca.
18. "Utje~em se Milostivom od tebe, ako se Njega boji{!’ – uziknu ona.
19. "A ja sam upravo izaslanik Gospodara tvoga" – re~e on – "da ti poklonim dje~aka ~ista!’
20. "Kako }e imati dje~aka" – re~e ona – "kad me nijedan mu{karac dodirnuo nije, a ja nisam nevaljalica!’
21. "To je tako!’ – re~e on. "Gospodar tvoj je rekao; ’To je Meni lahko’, i zato da ga u~inimo znamenjem ljudima i znakom milosti Na{e. Tako je unaprijed odre|eno!"
22. I ona zanese i bremenita se skloni daleko negdje.
23. i poro|ajni bolovi prisili{e je da do|e da stabla jedne palme. "Kamo sre}e a sam ranije umrla i da sam potupno u zaborav pala!" – uzviknu ona.
24. I melek je, koji je bio ni`e nje, zovnu; "Ne `alosti se, Gospodar tvoj je dao da ni`e tebe potok pote~e.
25. Zatresi palmino stablo, posu}e po tebi datule svje`e,
26. pa jedi i pij i budi vesela! A ako vidi{ ~ovjeka kakva, ti reci: "Ja sam se zavjetovala Milostivom da }u {utjeti, i danas ni s kim ne}u govoriti."
27. I do|e ona s njim porodici svojoj, nose}i ga. "O Merjemo," – reko{e oni – "u~inila si ne{to ne~uveno!
28. Ej ti, koja u ~ednosti li~i{ Harunu, otac ti nije bio nevaljao, a ni mati tvoja nije bila nevaljalica."
29. A ona im na njega pokaza. "Kako da govorimo djetetu u be{ici?" – reko{e.
30. "Ja sam Allahov rob" – ono re~e -, "meni }e On Knigu dati i vjerovjesnikom me u~initi
31. i u~ini}e me, gdje god budem, blagoslovljenim, i naredi}e mi da dok sam `iv molitvu obavljam i milostinju udjeljujem,
32. i da majci svojo budem dobar, a ne}e mi dopustiti da budem drzak i nepristojan.
33. I neka je mir nada mnom na dan kada sam se rodio i na dan kada budem umro i na dan kada budem iz mrtvih ustajao!’
34. To je Isa, sin Merjemin, - to je prava istina o njemu, - onaj u koga oni sumnjaju.



Sura V, 46


BOG POSLAO ISUSA SINA MARIJINOG ( Tevrat i Indjil - stari i novi zavet biblije ):


46. Poslije njih smo Isaa, sina Merjemina, poslali, koji je priznavao Tevrat prije njega objavljen, a njemu smo dali Ind`il, u kome je bilo uputstvo i svjetlo, i da potvrdi Tevrat, prije njega objavljen, u kome je tako|e bilo uputstvo i pouka onima koji su se Allaha bojali,




Sura III, 44 - 60


ISUSOVO RODJENJE I SLUZBA:


44. To su nepoznate vijesti koje ti objavljujemo. Ti nisi bio me|u njima kada su pera svoja od trske pobacali da bi vidjeli koji }e se od njih o Merjemi brinuti, i ti nisi bio me|u njima kad su se prepirali.
45. A kada meleki reko{e: "O Merjema, Allah ti javlja radosnu vijest, od Njega Rije~: ime }e mu biti Mesih, Isa, sin Merjemin, bi}e vi|en i na ovom i na onom svijetu i jedan od Allahu bliskih;
46. on }e govoriti ljudima jo{ u kolijevci, a i kao odrastao, i bi}e ~estit",-
47. ona re~e: "Gospodaru moj, kako }u imati dijete kada me nijedan mu{karac nije dodirnuo?" – "Eto tako", - re~e -, "Allah stvara {to On ho}e. Kada ne{to odlu~i, On samo za to rekne: ’Budi!’ – i ono bude."
48. I pou~i}e ga pismu i mudrosti, i Tevratu i Ind`ilu,
49. i poslati kao poslanika sinovima Israilovim: "Donosim vam dokaz od Gospodara va{eg: napravi}u vam od ilova~e ne{to poput ptice i puhnu}u u nju, i bi}e, voljom Allahovom, prava ptica. I iscjeli}u slijepa od ro|enja, i gubava, i o`ivljava}u mrtve, voljom Allahovom, i kaziva}u vam {ta jedete i {ta u domovima gomilate; to }e, uistinu, biti dokaz za vas, ako pravi vjernici budete;
50. i da potvrdim istinitost Tevrata, objavljenog prije mene, i da vam dopustim ne{to {to vam je bilo zabranjeno. I donosim vam dokza od Gospodara va{eg, - zato se Allaha bojte i mene slu{ajte -,
51. Allah je diosta i moj i va{ Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je pravi put!"
52. A kada se Isa uvjerio da oni ne}e da vjeruju, uzviknuo je: "Koji }e biti pomaga~i moji na Allahovom putu?" – "Mi", - reko{e u~enici, - "mi }emo biti pomaga~i Allahove vjere, a ti budi svjedok da smo mi poslu{ni Njemu.
53. Gospodaru na{, mi u ono {to Ti objavljuje{ vjerujemo i mi Poslanika slijedimo, zato nas upi{i me|u vjernike!"
54. I nevjernici po~e{e smi{ljati spletke, ali ih je Allah otklonio, jer On to umije najbolje.
55. I kada Allah re~e: "O Isa, du{u }e ti uzeti i k Sebi te uzdignuti i spasi}u te od nevjernika i u~ini}u da tvoji sljedbenici budu iznad nevjernika sve do Smaka svijeta. Meni }ete se, poslije, svi povratiti i Ja }u vam o onome u ~emu se niste slagali presuditi:
56. one koji ne budu vjerovali na stra{ne muke }u udariti i na ovom i na onom svijetu i niko im ne}e mo}i pomo}i."...
57. A onima koji budu vjerovali i dobra djela ~inili, On }e njima punu nagradu dati. – Allah ne voli nasilnike.
58. Ovo {to ti kazujemo jesu ajeti i Kur’an mudri.
59. Isaov slu~aj je u Allaha isti kao i slu~aj Ademov: od zemlje ga je stvorio, a zatim rekao: "Budi!" – i on bi.
60. Istina je od Gospodara tvoga, zato ne sumnjaj!


Sura IV, 155 - 159


ISUSOVA SMRT, VASKRSENJE, I VAZNESENJE:


155. Ali zato {to su zavjet prekr{ili i {to u Allahove dokaze nisu povjerovali, {to su ni krive ni du`ne vjerovjesnike ubijali i {to su govorili: "Na{a su srca okorjela" – Allah im je, zbog nevjerovanja, njihova srca zape~atio, pa ih je samo malo vjerovalo –
156. i zbog nevjerovanja njihova i zbog izno{enja te{kih kleveta protiv Merjeme
157. i zbog rije~i njihovih: "Mi smo ubili Mesiha, Isaa, sina Merjemina, Allahova poslanika:... A nisu ga ni ubili ni raspeli, ve} im se pri~inilo. Oni koji su se o njemu u mi{ljenju razilazili, oni su sami o tome u sumnji bili; o tome nisu ni{ta pouzdano znali, samo su naga|ali; a sigurno je da ga nisu ubili,
158. ve} ga je Allah uzdigao Sebi. – a Allah je silan i mudar.
159. I nema nijednog sljedbenika Knjige koji, kada bude umirao, ne}e u njega onako kako treba povjerovati, a na Sudnjem danu on }e protiv njih svjedo~iti.


Sura V, 110 - 116


ISUSOVA CUDA:


110. Kad Allah rekne: "O Isa, sine Merjemin, sjeti se blagodati Moje prema tebi i majci tvojoj: kada sam te D`ibrilom pomogao pa si s ljudima, u be{ici i kao zreo mu`, razgovarao; i kada sam te pismenosti i mudrosti, i Tevratu i Ind`ilu nau~io: i kada si, voljom Mojom, od blata ne{to poput ptice napravio i u nju udahnuo i kada je ona, voljom Mojom, postala ptica; i kada si, voljom Mojom, o ro|enja slijepa i gubavca iscijelio; i kada si, voljom Mojom, mrtve dizao; i kada sam od tebe sinove Israilove odbio, kad si im ti jasne dokaze donio, pa su oni me|u njima koji nisu vjerovali – povikali: "Ovo nije ni{ta drugo do prava vrad`bina!’

111. I kada sam u~enicima naredio: ’Vjerujte u Mene i Poslanika Moga!’ – oni su odgovorili" ’Vjerujemo, a Ti budi svjedok da smo mi muslimani".
112. A kada u~enici reko{e: "O Isa, sine Merjemin, mo`e li nam Gospodar tvoj trpezu s neba spustiti?" – on re~e: "Bojte se Allaha ako ste vjernici"
113. "Mi `elimo" – reko{e oni – "da s nje jedemo i da na{a srca budu smirena i da se uvjerimo da si nam istinu govorio, i da o njoj budemo svjedoci".
114. Isa, sin Merjemin , re~e: "O Allahu, Gospodaru na{, spusti nam s neba trpezu da nam bude praznik, i prvima od nas i onima kasnijim, i ~udo Tvoje, i nahrani nas, a Ti si hranitelj najbolji!"
115. "Ja }u vam je spustiti" – re~e Allah -, "ali }u one me|u vama koji i poslije ne budu vjerovali kazniti kaznom kakvom nikoga na svijetu ne}u kazniti".




Sura IV, 136

STARI I NOVI ZAVET:

136. O vjernici, vjerujte u Allaha, i Poslanika Njegova, i u Knjigu koju On Svome Poslaniku objavljuje, i u Knjigu koju je objavio prije. A onaj ko ne bude vjerovao u Allaha, i u meleke Njegove, i u knjige Njegove, i u poslanike Njegove, i u onaj svijet – daleko je zalutao.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sto se tice Kur`ana kao verske knjige, biblijski stav po pitanju verskih knjiga bilo koje vrste, koji su nastali nakon objave starozavetnih i novozavetnih spisa biblije, a koji se u doktrinalnom smislu razlikuju od onoga sto je vec objavljeno u biblijskim spisima, kao i po pitanju proroka koji bi objavili nesto suprotno sto nije u skladu sa vec objavljenom recju zapisanom u bibliji, je zapisan u samoj bibliji i glasi:

`Čudim se da se tako odmah odvraćate na drugo jevanđelje od Onog koji vas pozva blagodaću Hristovom,
Koje nije drugo, samo što neki smetaju vas, i hoće da izvrnu jevanđelje Hristovo.
Ali ako i mi, ili anđeo s neba javi vam jevanđelje drugačije nego što vam javismo, proklet da bude!
Kao što pre rekosmo i sad opet velim: ako vam ko javi jevanđelje drugačije nego što primiste, proklet da bude!
Zar ja sad ljude nagovaram ili Boga? Ili tražim ljudima da ugađam? Jer kad bih ja još ljudima ugađao, onda ne bih bio sluga Hristov.
Ali vam dajem na znanje, braćo, da ono jevanđelje koje sam ja javio, nije po čoveku.
Jer ga ja ne primih od čoveka, niti naučih, nego otkrivenjem Isusa Hrista. ( Galatima poslanica 1. 6 - 12 ).

`A kad seđaše na gori maslinskoj pristupiše k Njemu učenici nasamo govoreći: Kaži nam kad će to biti? I kakav je znak Tvog dolaska i kraja veka?
I odgovarajući Isus reče im: Čuvajte se da vas ko ne prevari.
Jer će mnogi doći u ime moje govoreći: Ja sam Hristos. I mnoge će prevariti.
Čućete ratove i glasove o ratovima. Gledajte da se ne uplašite; jer treba da to sve bude, ali nije još tada kraj.
Jer će ustati narod na narod i carstvo na carstvo; i biće gladi i pomori, i zemlja će se tresti po svetu.
A to je sve početak stradanja.
Tada će vas predati na muke, i pobiće vas, i svi će narodi omrznuti na vas imena mog radi.
I tada će se mnogi sablazniti, i drug druga izdaće, i omrznuće drug na druga.
I izići će mnogi lažni proroci i prevariće mnoge. ( Jevandjelje po Mateju 24. 3 - 11 ).

Nazalos, danas kada je u svetu u velikoj meri zastupljen nacionalizam, i nacionalni ponos, tesko je objaviti univerzalnu biblijsku istinu o spasenju u Isusu Hristu onima koji je ne poznaju, jer u nekim muslimanskim zemljama je cak i zakonom zabranjeno propovedanje bilo koje druge vere osim Islama, u suprotnom postoje zakonske mere kojima se ova pojava sankcionise, od kojih je jedna i smrtna kazna, za one koji bi se usudili da propovedaju Hriscanstvo u zemlji u kojoj je to zabranjeno..
 
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Iz ponuđenog teksta ne nađoh da je Isus razapet i umro.
Ako neko kaže da veruje svim Božjim prorocima a zabranjuje reči tih proroka čemu onda veruje?
Taj problem imaju i neke hrišćanske crkve koje takođe tvrde da veruju prorocima ali izvrću njihove reči pretvarajući ih u simboliku.
Teško će to ići i na jednoj i na drugoj strani jer se celoj istini mora verovati a ne samo nekom delu.
Kad Bog obeća da će ugotoviti telo za žrtvu onda je ugotovio i zbilo se. Kad Bog kae da nije odbacio Izrailja onda ga nije odbacio.

Ako Isus nije Mesija znači da nije postradao i onda nema jevanđelja, a ako jeste a jeste onda Bog reče istinu i ispuni obećano i Isus jeste Mesija i radosna vest (jevanđelje) se i sastoji u spasenju po veri u Isusa.
Kad je Kornelije slao po Petra da mu Petar saopšti REČI ŽIVOTA Petar mu je govorio o oproštenju greha kroz veru u Isusa kao pomirnicu jer nas samo ta žrtva savršena može očistiti trajno i dati život.
Ko to ne shvati uzalud sav ljudski trud kad Božiju milost odbacimo ili nosimo drugo jevanđelje gde uslovljavamo ljude da se delima zakona spašavaju a ne verom kroz milost kao i Kornelije i rimski stražar.

Pozdrav.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
ISUSOVA SMRT, VASKRSENJE, I VAZNESENJE:
45. A kada meleki reko{e: "O Merjema, Allah ti javlja radosnu vijest, od Njega Rije~: ime }e mu biti Mesih, Isa, sin Merjemin, bi}e vi|en i na ovom i na onom svijetu i jedan od Allahu bliskih;

155. Ali zato {to su zavjet prekr{ili i {to u Allahove dokaze nisu povjerovali, {to su ni krive ni du`ne vjerovjesnike ubijali i {to su govorili: "Na{a su srca okorjela" – Allah im je, zbog nevjerovanja, njihova srca zape~atio, pa ih je samo malo vjerovalo –
156. i zbog nevjerovanja njihova i zbog izno{enja te{kih kleveta protiv Merjeme
157. i zbog rije~i njihovih: "Mi smo ubili Mesiha, Isaa, sina Merjemina, Allahova poslanika:... A nisu ga ni ubili ni raspeli, ve} im se pri~inilo. Oni koji su se o njemu u mi{ljenju razilazili, oni su sami o tome u sumnji bili; o tome nisu ni{ta pouzdano znali, samo su naga|ali; a sigurno je da ga nisu ubili,
158. vec ga je Alah uzdigao sebi. – a Allah je silan i mudar.
159. I nema nijednog sljedbenika Knjige koji, kada bude umirao, ne}e u njega onako kako treba povjerovati, a na Sudnjem danu on }e protiv njih svjedo~iti.

Iz ovih tekstova se jasno vidi da se tu govori o Isusu kao Mesiji, kao i o njegovom raspecu i vaznesenju na nebo, prema tome, Muslimani nemaju nikakve razloge da ne veruju u Hrista kao Mesiju, i da ga ne prihvate kao spasitelja, jer je to jasno navedeno cak i u njihovoj svetoj knjizi Kur`anu.
Prema tome, oni previdjaju jednu jasnu biblijsku istinu, koja se nalazi i u Kur`anu, odnosno hvali im najvaznija stvar, a to je vera u Isusa i njegovu otkupnu zrtvu na krstu.

Sto se tice proroka, u bibliji i u starom i u novom zavetu su dati kriterijumi po kojima se mogu prepoznati pravi proroci, naspram laznih.
a u jednom od narednih komentara prilozicu biblijske tekstove koji govore o tome.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Isus je u Kur'anu opisan kao jedinstven lik, s posebno naglasenim: Isus je Mesija, Rijec od Boga, i zajedno s majkom znamenje ljudima do Sudnjeg dana.
Nikada neces cuti da ce musliman reci da je razaoet ili ubijen.
Ali Kur'an daje objasnjenje zasto je tako, pa kaze: ni ubijen ni razapet, ljudima je Bog poslao Prividjenje.

Prividjenje nista ne umanjuje ulogu Isusovu, nsta ne umanjuje zlocu onih sto su mu htjeli nauditi, nista ne umanjuje Isusovu misiju, ni jednom pogledu.

Prividjenje otzklanja sumnju da je Isus pravi, istinski Bozji poslanik, jer Stari zavjet kaze da ce se lazni poslanik razapeti.

S druge strane Bog se odaziva molitvama: "Boze otkloni ovaj pehar od mene!"- zavapio je Isus. I Bog mu se odazvao, poslao je Prividjenje ljudima koji ionako ne vjeruju.

Primjera Spasa ima i ranije, u Potopu nije cijelo covjecanstvo izginulo, Abrahamov din je zamijenjen ovnom, bez da se umanjila Abrahamova vjera i poslusnost....


Glorificiranje Isusove Otkupne zrtve, ili bar kako je krscani isticu, svakako nema smisla. Nema smisla jer zlo je nastavljeno, zle ljude i antikriste je najavio Isus, dakle, od cega su otkupljeni?
I Isus jos kaze: nece vama trnuti zubi jer su oci jeli kiselo grozdje, nego vama!

Izgleda da ljudi zaboravljaju da je Isusova Misija data korz Jevandjelje, Jevandjelje znaci Radosna vijest, a Rdosna vijest je vijet o Uskrsnucu svih umrlih. Samo ce neki uskrsnuti govoreci: jao nama, bolje da se nismo rodili!
Dakle: Radosna vijest dobrim ljudima!

Kur'an doplazi da potvrdi Jevadjelje ali i da opomene olos.

Zato je Kur'an: Radosna vijest i Opomena.


Kritike na racun Kur'ana u kome se govori o ubijanju mnogobozaca od strane vjernika Biblije (Starog i Novog zavjeta) su zaista neprimjerene!
Zar SZ ne govori o brutalnim ubijanjima naroda, i pravljenju zamki (ne ubijaju li i ne muce Palestince, iako su paletinci vjernici Abrahamove vjere?) ljudima do Kraja Svijeta? Ne kazuje li Otkrovenje o teskim obracunima koji ce se dogoditi?
Osim toga i proslost i sadasnjost isprepletena je mnogobrojnim ubijanjima i iskorijenjivanjima naroda od strane krscana, i to vjernika, monoteista, a da ne govorimo o mnogoboscima. Mislim da inventura na ovaj nacin ne bi donijela ista pozitivno krscanstvu na ustrb Kur'ana. Te prema tome.....:(
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Isus je u Kur'anu opisan kao jedinstven lik, s posebno naglasenim: Isus je Mesija, Rijec od Boga, i zajedno s majkom znamenje ljudima do Sudnjeg dana.
Nikada neces cuti da ce musliman reci da je razaoet ili ubijen.
Ali Kur'an daje objasnjenje zasto je tako, pa kaze: ni ubijen ni razapet, ljudima je Bog poslao Prividjenje.

Prividjenje nista ne umanjuje ulogu Isusovu, nsta ne umanjuje zlocu onih sto su mu htjeli nauditi, nista ne umanjuje Isusovu misiju, ni jednom pogledu.

Prividjenje otzklanja sumnju da je Isus pravi, istinski Bozji poslanik, jer Stari zavjet kaze da ce se lazni poslanik razapeti.

S druge strane Bog se odaziva molitvama: "Boze otkloni ovaj pehar od mene!"- zavapio je Isus. I Bog mu se odazvao, poslao je Prividjenje ljudima koji ionako ne vjeruju.

Primjera Spasa ima i ranije, u Potopu nije cijelo covjecanstvo izginulo, Abrahamov din je zamijenjen ovnom, bez da se umanjila Abrahamova vjera i poslusnost....


Glorificiranje Isusove Otkupne zrtve, ili bar kako je krscani isticu, svakako nema smisla. Nema smisla jer zlo je nastavljeno, zle ljude i antikriste je najavio Isus, dakle, od cega su otkupljeni?
I Isus jos kaze: nece vama trnuti zubi jer su oci jeli kiselo grozdje, nego vama!

Izgleda da ljudi zaboravljaju da je Isusova Misija data korz Jevandjelje, Jevandjelje znaci Radosna vijest, a Rdosna vijest je vijet o Uskrsnucu svih umrlih. Samo ce neki uskrsnuti govoreci: jao nama, bolje da se nismo rodili!
Dakle: Radosna vijest dobrim ljudima!

Kur'an doplazi da potvrdi Jevadjelje ali i da opomene olos.

Zato je Kur'an: Radosna vijest i Opomena.


Kritike na racun Kur'ana u kome se govori o ubijanju mnogobozaca od strane vjernika Biblije (Starog i Novog zavjeta) su zaista neprimjerene!
Zar SZ ne govori o brutalnim ubijanjima naroda, i pravljenju zamki (ne ubijaju li i ne muce Palestince, iako su paletinci vjernici Abrahamove vjere?) ljudima do Kraja Svijeta? Ne kazuje li Otkrovenje o teskim obracunima koji ce se dogoditi?
Osim toga i proslost i sadasnjost isprepletena je mnogobrojnim ubijanjima i iskorijenjivanjima naroda od strane krscana, i to vjernika, monoteista, a da ne govorimo o mnogoboscima. Mislim da inventura na ovaj nacin ne bi donijela ista pozitivno krscanstvu na ustrb Kur'ana. Te prema tome.....:(


Znaci ti tvrdis da muslimani ne veruju da je Isus razapet na krstu, vec da im je Bog poslao neku vrstu prividjenja.
Kakvo je to prividjenje, i sta je onda po tebi smisao Isusovog dolaska, i gde u starom zavetu pise da ce se razapeti lazni prorok...?

U starom zavetu postoji mnostvo prorocanstava o Mesiji koji ce se zrtvovati za ljudske grehe, jedan od takvih se nalazi u knjizi proroka Isaije 53 poglavlju

`Ko verova propovedanju našem, i mišica Gospodnja kome se otkri?
Jer izniče pred Njim kao šibljika, i kao koren iz suve zemlje; ne bi obličja ni lepote u Njega; i videsmo Ga, i ne beše ništa na očima, čega radi bismo Ga poželeli.
Prezren beše i odbačen između ljudi, bolnik i vičan bolestima, i kao jedan od koga svak zaklanja lice, prezren da Ga nizašta ne uzimasmo.
A On bolesti naše nosi i nemoći naše uze na se, a mi mišljasmo da je ranjen, da Ga Bog bije i muči.
Ali On bi ranjen za naše prestupe, izbijen za naša bezakonja; kar beše na Njemu našeg mira radi, i ranom Njegovom mi se iscelismo.
Svi mi kao ovce zađosmo, svaki nas se okrenu svojim putem, i Gospod pusti na Nj bezakonje svih nas.
Mučen bi i zlostavljen, ali ne otvori usta svojih; kao jagnje na zaklanje vođen bi i kao ovca nema pred onim koji je striže ne otvori usta svojih.
Od teskobe i od suda uze se, a rod Njegov ko će iskazati? Jer se istrže iz zemlje živih i za prestupe naroda mog bi ranjen.
Odrediše Mu grob sa zločincima, ali na smrti bi s bogatim, jer ne učini nepravdu, niti se nađe prevara u ustima Njegovim.
Ali Gospodu bi volja da Ga bije, i dade Ga na muke; kad položi dušu svoju u prinos za greh, videće natražje, produžiće dane, i šta je Gospodu ugodno napredovaće Njegovom rukom.
Videće trud duše svoje i nasitiće se; pravedni sluga moj opravdaće mnoge svojim poznanjem, i sam će nositi bezakonja njihova.
Zato ću Mu dati deo za mnoge, i sa silnima će deliti plen, jer je dao dušu svoju na smrt, i bi metnut među zločince, i sam nosi grehe mnogih, i za zločince se moli. ( knjiga proroka isaije 53 poglavlje ).

Ja ipak mislim da su se i muslimani udaljili od svog izvornog ucenja, i da ono danas nema veze sa onim sto je objavljivao Muhamed, a naravno politika i odnos prema Jevrejskoj naciji su tu odigrali kljucnu ulogu...
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Budimo realni i iskreni: na vise mjesta opbejlodanjene su derogacije i netacne stvari i u SZ i u NZ. Mogao bi se naciniti podugacak spisak. JS kazu: to su greskice:dntknw:, zar Bog cini ikakve greskice? Ili laze? Zar neces odbaciti svaku rijec koja je lazna jer laz sigurno nije od Boga?

Da, Bog je poslao ljudima koji su ucestvovali i bili aktivni u pokusaju likvidacije najboljeg od njih svih Prividjenje.
Mislis li da je Bogu bilo tesko poslati Prividjenje, a bilo lakse poslati zivoga ovna za Abrahamovoga sina?
Ili mislis da je lakse Davidu Coperfildu lakse napraviti prividjenje nego Bogu?
A ne bi spasao "Svoga" sina? Bog se odaziva molitvama, pogotovu Isusovim.
(Ponovljeni zakon govori o Muhammedu i govori o laznom proroku koji treba da se ubije. Muhammed nije ni razapet ni ubijen.)

Tako da prica o zrtvovanju za grijehe nije taknuta Prividjenjem!

O kome zapravo prica Isaija 53? Zasto si tako siguran da je Isus u pitanju? Bijase li Isus bolnik, bolesnik, prezren itd? Ta imao je sljedbenike za zivota koji su mu bili vjerni, imao je masu koja ga je slijedila i docekivala kao kralja.
Ali ima i danas onih koji ga preziru.

Ti posmatras davne dogadjaje danasnjim ocima, cim spominjes politku muslimana prema zidovima?
Kakva li bijase politika fasista-krscana? A i to je ocima novije istorije.

Treba znati da su Arapi polubraca od Iazkovaca i Edomaca koji su rodjena braca. Arapi su braca sa Izraelcima jer imadjahu jednoga covjeka za oca: Abrahama.
Vecina danasnjih Palestinaca su Izraleovi genetski potomci. Njih maltretiraju uglavnom oni zidovi koji nemaju nikakvo srodstvo sa Abrahamom: doseljenici iz razlicitih zemalja.
U smislu vjere mnostvo vjernika svih vrsta su se udaljili od svog izvornog vjerovanja, sto vazi, naravno i za muslimane.
Medjutim nisu se svi udaljli. Ja nisam, na primjer, iako sam grijesnik nisam se udaljio.

Kur'an kaze: ne smijes nikoga silom ugoniti u vjeru! Vrlo precizno.
Kur'an kaze: Da je Bog htio bili biste iste vjere! Zasto neko nagoni nekoga, onda?
Kur'an kaze: tvoje je da upozoravas! Samo toliko. A sta ce ko biti covjek nad tim zaista nema nikakve vlasti.
Kur'an kaze: na pozdrav (ne kaze ciji, kojeg naroda, kakvog covjeka, vjere) odvrati jednako ili jos ljepse, Allah ce traziti obracun!
To je Istina iz Kur'ana.
 
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Hari pozdrav.
U pravu si da postoji citat koji govori da će lažni biti pogubljen a kako gledaš na Isaiju 9. 6 ?
Čemu žrtva uopšte ...zar je Bog gladan pa mu treba žertva ili ima neko drugo značenje jer je tražio u hramu žrtvu svaki dan?
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Sjetimo se malo pocetka zrtvovanja.... kroz pricu o Abelu i Kainu.
Da li je Bog od njih trazio ikakvu zrtvu?
Nije!
Sada se psotavlja pitanje zasto nije blagonaklono primljena Kainova zrtva.
Mozemo li predpostaviti?
Pokusajmo:
Kain je bio zemljoradnik, sto znaci da je ogradio "njegovu" njivu i ponekad korio Boga zbog suse.
On je uspostavio granice na zemlji, kao i svojinu, a zahvalnost Bogu kako-kad.
Abel je bio stocar, zahvalan Bogu za svaku prinovu u stadu.
Pa je prinio Bogu zrtvu u znak zahvalnosti Bogu, a Kain u znak gordosti svojim uspjehom.
Od tada zrtva zivotinje ima vecu vrijednost.
A ne zbog toga sto zivotinja ima vecu vrijednost nego neko drvo ili bakterija cak. To mi redamo vrijednosti na taj nacin!
Hindusi prinose kolacice, cvijece....
U Kur'anu Bog kaze: ne dolaze do Boga vase zrtve i dim nego vasa dodbra djela! Zar nije prelijepo i tacno?

Izaija 9.6. vise govori o nekom vremenu koje ce nastati nakon Sudnjeg dana, jer Izaija nikada ne bi rekao da je iko jednak Bogu!Ne znam ko bi mogao pomisliti da se ovdje radi o Isusu? Nema ni jedne cvrste naznake.

Sto se tice Davidova prijestolja, iako ne znaju, muslimani opisuju Muhammeda kao nasljednika i cuvara Davidova prijetolja jednakim rijecima kao sto krscani opisuju Isusa.
To Isus svakako ne bi mogao biti, jer je zacet Bozjom voljom bez ljudskog sjemena, dok bi Muhammed bez problema mogao biti Davidov krvni nasljednik.
 
Natrag
Top