Hormoni deluju i na raspoloženje

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Hormoni deluju i na raspoloženje

Dnevni avaz 24.05.2010 18:30



Malo je žena kod kojih menstruacija protiče bez ikakvih smetnji. Pod menstruacijskim ciklusom podrazumevaju se sve promene u organizmu žene koje se odigravaju između dve menstruacije.

Promjene se ponavljaju u pravilnim ritmičkim intervalima, a rezultiraju pojavom menstruacijskog krvarenja krajem ciklusa.

Ciklus se računa od početka jedne do početka naredne menstruacije i kod najvećeg broja žena traje 28 dana. Prva polovica ciklusa, tzv. folikularna faza, pod utjecajem je hormona estrogena i može biti različite dužine.


Ovulacija nastupa u prosjeku četrnaestog dana ciklusa, ali se može javiti i ranije ili kasnije. Druga polovica ciklusa, tzv. lutealna faza, pod utjecajem je kako estrogena tako i progesterona i prilično je ujednačenog trajanja - od 12 do 14 dana.


Individualne razlike


Fiziološka odstupanja dužine trajanja ciklusa počinju, prije svega, na varijacijama dužine folikularne faze, a kreću se uglavnom u rasponu od 24 do 35 dana. Ipak, značajne su individualne razlike ne samo u dužini ciklusa nego i u intenzitetu menstruacijskog krvarenja.


Najznačajnije promjene tokom menstruacijskog ciklusa su one na jajniku koje obuhvaćaju sazrijevanje jajašca (folikulogeneza), pucanje folikula i oslobađanje jajašca (ovulacija), prihvaćanje i transport jajašca u jajovodu, odnosno promjene sluznice maternice (endometrij).


Pri tome, veoma veliki utjecaj na regulacijske mehanizme mogu imati vanjski utjecaji kao što su stres, opće raspoloženje, tjelesna težina itd.


Međutim, ciklične promjene koje se dešavaju u tijelu žene ne odnose se samo na protok tekućina i biohemijskih materija, već obuhvataju i psihičke momente. Naime, sazrijevanje jajašca tokom prve faze menstruacijskog ciklusa označava, na neki način, pripremu za rađanje.


Porast nivoa estrogena tokom ove faze prati, pored ostalog, pojačana aktivnost lijeve hemisfere mozga (rječitost), dok je u isto vrijeme smanjena aktivnost desne hemisfere mozga (vizuelno-prostorna sposobnost).


Potreba za odmorom


Zato se većina žena u ovoj fazi izvrsno osjeća, oduševljavaju ih nove ideje, pune su energije i poleta, tako da ovulacija može predstavljati vrhunac mentalne i emotivne kreativnosti.


Druga faza ciklusa predstavlja doba "procjenjivanja i razmišljanja" (racionalizacija), osvrtanje na ono što je urađeno, kao i na negativne ili teške aspekte života koji bi se trebali promijeniti ili prilagoditi.


Tokom ove faze žena se okreće više prema unutra (postaje introvertnija). Također, neposredno prije i za vrijeme menstruacije žena se povlači u sebe. Ona je usporenija i osjeća potrebu za dužim odmorom.


Malo je žena kod kojih menstruacija protječe bez ikakvih smetnji. Ona je uglavnom praćena izraženim bolovima u malom trbuhu i krstima, a to se stanje naziva dismenoreja.





 
Natrag
Top