Hoće Mila u sudnici

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Hoće Mila u sudnici


Izvor: Dan

NOVI PREDLOZI ODBRANE NA SUĐENjU OPTUŽENIMA ZA DEPORTACIJE

drustvo06112010.jpg



~Advokat Lutovac je zatražio saslušanje Mila Đukanovića, koji je svoj iskaz dao u istrazi, Milice Pejanović-Đurišić, Vladimira Šušovića, bivšeg vrhovnog državnog tužioca, i Svetozara Marovića, generalnog sekretara DPS-a Novim predlozima stranaka, pred specijalnim vijećem Višeg suda u Podgorici, kojim predsjedava sudija Milenka Žižić, juče je nastavljeno suđenje devetorici bivših funkcionera i službenika MUP-a Crne Gore, optuženih za deportacije bosanskih izbjeglica 1992. godine.
Zastupnik optužbe Lidija Vukčević predložila je da se saslušaju svi svjedoci predloženi optužnicom koji dosad nijesu saslušani na glavnom pretresu i da se putem video linka u svojstvu svjedoka saslušaju Ifeta Čengić i Rabija Zec, koje iz zdravstvenih razloga nijesu u mogućnosti da pristupe pretresu.
Advokat Ljubiša Novaković predložio je da se kao dokazni materijal sprovede akt koordinatora radne grupe Asima Dizdarevića upućen MUP-u i ministru Nikoli Pejakoviću kao i odgovor na taj akt.
Advokat Branislav Lutovac zatražio je da se u svojstvu svjedoka sasluša Milica Pejanović-Đurišić, član predsjedništva RCG 1992. godine, i to na okolnosti da li je predsjedništvo bilo obaviješteno o ovoj akciji i da li je u vezi sa njom donosilo bilo kakve odluke. Zatražio je i saslušanje Zorana Žižića, potpredsjednika Vlade, koji je vršio nadzor nad zakonitošću rada MUP-a, a na okolnosti načina izvođenja ove akcije, načinu donošenja odluka, a posebno o statusu izbjeglih lica, jer je Žižić u Vladi bio zadužen za donošenje takvih propisa.
Lutovac je zatražio saslušanje Mila Đukanovića, koji je svoj iskaz dao u istrazi, Vladimira Šušovića, bivšeg vrhovnog državnog tužioca, i Svetozara Marovića, generalnog sekretara DPS-a.
Branilac je zatražio i suočavanje bivšeg ministra policije Nikole Pejakovića i Vladimira Šušovića na okolnosti da li je akcija izvršena nakon konsultacije sa vrhovnim tužiocem, a kako to stoji u odgovoru na poslaničko pitanje koji je dao Nikola Pejaković od 2. jula 1992. godine.
Zamolbenim putem Lutovac je tražio i saslušanje svjedoka Miće Stanišića, tadašnjeg ministra MUP-a Republike Srpske, koji se sada nalazi u Beogradu, vezano za nivo na kojem su donesena odluka i izvršena akcija, koja su lica potraživana i po kojim osnovama, i da personalno navede lica sa državnog i policijskog nivoa u CG sa kojima je kontaktirao u vezi sa akcijom.
Advokat je zatražio i saslušanje ključnog svjedoka koji u istrazi nije saslušan šifrant Željko Pejović, koga treba osloboditi čuvanja službene tajne, kao i njegovog kolegu Ranka Pekića, koji je primio depešu.
Zatraženo je i svjedočenje Vučića Petrovića, komandira stanice policije OB Žabljak u maju 1992 . godine, koji bi se izjasnio po čijoj se depeši postupalo kritičnom prilikom i da li svjedok tu depešu danas posjeduje.
Predlog je i da se sasluša Miomir Rončević, službenik CB Plužine, da se razjasni da li je predao 40 lica Foči, po čijem nalogu i kada, te da li mu je prijem tih lica potvrđen i od koga.
Lutovac je zatražio i saslušanje Husa Kunića, vojnog penzionera iz Herceg Novog, na okolnosti izvođenja ove akcije. Lutovac je predložio i da sud pribavi pismene isprave - zapisnik sa sjednica Vrhovnog savjeta odbrane SRJ u maju 1992. iz arhiva Ministarstva odbrane Srbije, a posebno na okolnosti vojne mobilizacije i vraćanja vojnih obveznika rođenih u BiH.
Lutovac je zatražio i da se pribavi akt o sistematizaciji u MUP-u CG 1992. godine, koji je bio na snazi u vrijeme izvođenja ove akcije, te bilten o pojavama i događajima za maj 1992. godine.
Predlog je i da se pribave informacije SDB-a, koje su se dnevno dostavljale predsjedniku republike, predsjedniku vlade i skupštine te da se pribavi od MUP-a poslovnik o radu kolegijuma ministra i Centara bezbjednosti i od MUP-a pribaviti knjigu sa dolaznim i odlaznim telegramima.
Predlog advokata Zdravka Begovića bio je da se u svojstvu svjedoka sasluša putem video linka oštećeni Esad Čengić, koji živi u Sarajevu, i radnici OB Ulcinj Strugar i Vuković, koji su navedeni u dnevniku događaja da su postupali po naređenju Šljivančanina, i Dragomir Stojanović.
Advokat Radovan Vukmanović zatražio je saslušanje Ibrahima Cungua, inspektora službe za suzbijanje kriminaliteta u Ulcinju, i to na okolnosti šta mu je poznato u vezi saslušanja i dovođenja u prostorije OB Ulcinj i zadržavanja Lojo Nedžiba, te inspektora Sabrije Suzuković oko privođenja i zadržavanja Esada Čengića.
Advokat Vukmanović je tražio i saslušanje u svojstvu svjedoka Antona Elezovića vezano za to da li mu je otac svjedoka Čengića nudio da mu proda vozilo, te skrivanja tog vozila od strane Esada Čengića. Advokat je zatražio i saslušanje bračnog para Šandal, koje pominje svjedok Brajović na okolnosti da li su se petnaest dana krili od Avdije Grbovića i da li ih je Grbović ucjenjivao i na koji način.
Okrivljeni Glendža zatražio je da se identifikuje i sasluša šef kabineta ministra u maju 1992. i aprilu 1993. godine, imajući u vidu da je u tom periodu bio "predstavnik za nezakonito postupanje" prema Esadu Čengiću, Azri Lojo, Munibu Hodžiću i Jasmini Begović, te da li je to lice postupalo vezano za postavljeno poslaničko pitanje.
Naredni pretres zakazan je za 9. novembar, kada će biti saslušani svjedoci Veselin Malović, Ljubiša Mijatović i Dobrica Bulatović, dok će o ostalim predlozima vijeće naknadno odlučiti.
Na optuženičkoj klupi nalazi se Branko Bujić, Sreten Glendža, Milorad Šljivančanin i Božidar Stojović, a uskoro se očekuje i izručenje Boška Bojovića, Milisava Markovića, Radoja Radunovića i Milorada Ivanovića, koji su uhapšeni 28. oktobra u Beogradu i nalaze
u ekstradicionom pritvoru. Duško Bakrač u ovoj akciji nije uhapšen.

VJ.D.

Razgovor sa Marašem

Okrivljeni Šljivančanin zatražio je saslušanje u svojstvu svjedoka Ljubiše Mijatovića, tadašnjeg načelnika SDB-a Berane, koji je po ovlašćenju ministra Vukašina Maraša došao kod njega u Herceg Novi i tražio da razgovaraju o deportacijama. On je tražio i saslušanje Veselina Malovića, analitičara Čedomira Baćovića, radnika katastra Predraga Vujisića, Rustena Šabotića i Miladina Milosavljevića.
Šljivančanin je zatražio i da se pribavi od ANB audio i video kaseta razgovora sa Vukašinom Marašem, obavljenim od 25. do 28. avgusta 1997. godine vezano za deportacije.
 
Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
Mila?he,he,he, ko je taj ko ce knjaza da propituje???ha,ha,ha
 
Natrag
Top