Hardware Chat arhiv - {rešeni problemi}

Ko je bolji?

  • ATI

    Votes: 67 45,9%
  • Nvidia

    Votes: 79 54,1%

  • Total voters
    146
Član
Učlanjen(a)
15.12.2012
Poruka
13
Gasenje kompa

Komp mi se sam ugasi. Uradio sam test na everestu nije do temperature pa bih zeleo da proverim sta vi mislite da je u pitanju?
 

Prilozi

  • stabilitytest.jpg
    stabilitytest.jpg
    20,6 KB · Pregleda: 101
Član
Učlanjen(a)
06.01.2010
Poruka
333
moze puno toga biti,nis nam nista posebno rekao,moze se napajanje pregrevati,noze se grafika pregrevati ,znaci ima milion stvari koje mogu biti
 
Član
Učlanjen(a)
06.01.2010
Poruka
333
upravo tako ,na zalost tiaj laptop je sa podrskom za Win 7 ,u ostalom kao i svi Satelite modeli
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2012
Poruka
65
..............................

Objasni nam malo vise o problemu kad se gasi sta radis pa se gasi (nesto vise )
moze biti i do struje.....
 
Član
Učlanjen(a)
15.12.2012
Poruka
13
Pa uglavnom mi se gasi kad igram neku igricu a desavalo se da se ugasi sam od sebe a da ja nista ne radim... I gasi se kao da nestane struja a ne kao kad idem na Shut down.
E i da ponekad mi se desi da mi zakuca komp i ne mogu nista da radim osim da pomeram cursor.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.01.2012
Poruka
65
..............................

moje misljenje je da je do graficke ( moj drug je imao isti problem) zamenu graficku sad mu ide sve ok :)
 
Član
Učlanjen(a)
28.09.2009
Poruka
856
Po opisu mogu bit samo dve stvari, pregrejavanje procesora ili graficke, nema treceg ?
Zaboravi Everest i odradi sledece:
Kada se ugasi ponovo ga ukljuci i drzi DEL dugme da udjes u BIOS, kad si tamo idi na karticu HW monitor i ocitaj temperaturu, za grafiku je malo teze, trebas rukom proverit toplotu iste, ako ne mozes drzat prste na njoj vise od 10 sekundi, to je, temp. je preko 70 C, ali iz iskustva pre je CPU, Ocisti dobro od prasine, dodaj jos jedan ventilator ili promeni pastu na istom.
 
Član
Učlanjen(a)
01.12.2012
Poruka
236
U redosledu postupaka čišćenje unutrašnjosti kućišta od fine prašine je prvo. Nikakav zaključak o grešci jednostavno nije validan pre nego se očisti kućište od najfinije prašine. Ne postoji usisivač koji će ovo odraditi kako treba. Čišćenje se vrši izduvavanjem i to kompresorom. Najbolje kod vulkanizera.
Izduvavanje počinješ od napajanja - i to smerom mlaza vazduha kroz otvore iznutra ka napolje. Zatim obrnuto. Mlaz mora dospeti do svih kutaka kućišta. Pošto je pritisak na mlazu visok sve treba čistiti sa najmanje 10cm razdaljine. Ventilatori na hladnjaku procesora i grafičke treba da se blokiraju držanjem slobodnom rukom da se ne okreću kao vetrenjače prebrzo, da im se ne oštete ležajevi i osovinica.
Naročito dobro treba izduvati rebra aluminijumskog ili bakarnog dela hladnjaka procesora i grafičke. Tamo se po prirodi stvari kombinacijom naelektrisanja i naizmeničnog grejanja i hladjenja stvorio fini sloj tvrde prašine koje je odličan termo izolator i ne dozvoljava odavanje toplote u okolinu preko hladnjaka. Dakle, hlađenje je lošije i to do 40%. Ovo je najvažniji deo postupka i ako se to valjano ne odradi skoro da si "džaba krečio".
Tako očišćen računar - treba na muke tantalove. Zaposli ga najzahtevnijom igicom recimo. Pa ako se i dalje dešava - redosledom napajanje, grafika,ram pa procesor zamenom ustanoviti gde je greška.
Ne zaboravi - preko 80% ovakvih "kvarova" je samo stvar neočišćenog hardvera.
I najvažnije - kad središ računar - na izduvavanje svaka tri do 4 meseca. Rad pri povišenoj temperaturi polako ali trajno šteti svim delovima hadvera.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2012
Poruka
84
k9a2gm (MS 7302) Socket am2 (940) ovo je moja ploca. A [h=1]Amd Athlon x2 6000+ jel moze ???[/h]
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Bas si vidim zapeo da radis upgrade.
Moze, ali samo Core Steping G2 (TDP 89 Watt), jer ploca ne podrzava procesore jace od TDP 95W, to sam ti vec objasnio.
Postoje dve vrste arhitekture tog rocessora Windsor i Brisbne (90nm stepping F3 i 65nm Stepping G2), razlika je u arhitekturi, manja arhitektura je manje snage TDP 89W, a postoji jos jedan model Windsor-a sa TDP 89W, ali je tesko njega naci, i moras znati da prepoznas po Stepping Code-u koji pise na processoru kad kupujes.
Posto ima 2 Windsora, koja nisu ista gledas ovaj stepping code CCB8F, on je 89W i Brisbane ti je sve jedno koji ces uzeti jer su svi slabiji i noviji je stepping code NAAFG (i Part number gledaj, to sve pise na procesoru):
ADA6000IAA6CZ Windsor Stepping F3 89W (to ti pise i na zvanicnom sajtu):
Kod:
http://www.msi.com/product/mb/K9A2GM-V2.html#/?div=CPUSupport
ADV6000IAA5DO i ADV6000DOBOX, dakle, prvi je Tray verzija procesora, a drugi je sa hladnjakom, koji god da uzmes neces pogresiti, i jos jedna dobra osobina Brisbane Core-a je multiplier, ima 15.5 x FSB, za razilku od Windsora koji ima 15x, dakle Brisbane radi na 3.1Ghz.
Jeste komplikovano, ali ti je bitno iz razloga sto, ako uzmes pogresan model, nece raditi na tvojoj ploci i bacio si pare, zato dobro pogledaj ove oznake na samom procesoru, tj., na strani gde ide hladnjak.
I jos jedna stvar, ako nadjes Brisbane jezgro, moras uraditi update BIOS-a na verziju 1.2 (ako nije kod tebe ta verzija), ako jeste vec 1.2 onda ga samo zameni i to je sve, Bios skidaj sa MSI sajta za model tvoje ploce, mozes i odande gde je CPU support, samo idi na download sekciju i pod stavkom BIOS skini verziju 1.2 ili poslednji BIOS sve jedno je.
Iskreno nemogu ti reci koliko ces dobiti sa tim procesorom poboljsanje na toj integrisanoj grafici, ali nemoj misliti da ce biti nekih znacajnih poboljsanja (do 20% max.), jer nije dzabe grafika kljucan faktor za igre.
Nadam se, da ces se snaci u ovoj zbrci...
 
Natrag
Top