Grčevi i dijareja su znaci nervoznih creva

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Grčevi i dijareja su znaci nervoznih creva
Savremena Žena 11.05.2010 13:35



Bolovi u stomaku i poremećaji u ritmu stolice najčešće su posledica sindroma iritabilnog creva. Ovo je hroničan zdravstveni problem i zahteva lekarsku negu.

- Sindrom iritabilnog creva je najčešći problem vezan za sistem za varenje koji lekari opšte prakse dijagnostfikuju - kaže doktor Cvetko Jovanović, lekar specijalista opšte medicine i medicinskog savetovališta „Meditesa“.
- A drugi je po učestalosti razlog izostanka s posla, odmah nakon prehlade - dodaje on.

Zašto se javlja

Stručnjaci još uvek ne znaju šta tačno izaziva problem iritabilnog creva. Neki misle da sindrom nastaje zbog pojačanih, abnormalnih kontrakcija debelog i tankog creva. A razvoj sindroma iritabilnog creva može da se javi i zbog teže infekcije sistema za varenje. Veoma važan faktor nastanka je i stres i pojačano psihičko opterećenje. Ali i intolerancija na određenu hranu što može da sugeriše alergiju kao mogući uzrok njenog nastanka. Na kraju mnogi istraživači smatraju da se kod osoba s izraženim simptomima ovog sindroma radi o pojačanoj osetljivosti creva na normalne nervne nadražaje.

Simptomi

Ovaj problem se najčešće javlja kod mlađih osoba. A čak dva puta češće se dijagnostifikuje kod žena nego kod muškaraca. Simptoma ovog stanja, su:
Bol u stomaku - radi se najčešće o grčevitim bolovima, „šetajućeg“ karaktera, promenljivog intenziteta.
Promena ritma stolice - što uključuje stolice slične dijareji, zatvor ili naizmeničnu smenu dijareje i zatvora.
Dijareja - karakterišu je učestale stolice, mekše konzistencije, u malim količinama. Uglavnom se javljaju tokom dana, najčešće iza obroka i praćeni su osećajem nedovoljnog pražnjenja. Svaki drugi pacijent s ovom simptomatologijom ima sluz u stolici. Dijareje tokom noći, odnosno spavanja, atipični su simptom i upućuju na to da treba tražiti drugi uzrok.
Zatvor - radi se o izostanku adekvatne stolice po nekoliko dana ili nedelja. Stolice su tanke, tvrde konzistencije i takođe stvaraju osećaj nedovoljnog pražnjenja, tako da nije neuobičajeno korišćenje laksativa.
Ostali simptomi u sistemu za varenje su nadimanje, podrigivanje, pojačani gasovi, rani osećaj sitosti nakon jela, gorušica, mučnina.

Dijagnoza

Od dijagnostičkih testova najčešće se rade rutinski laboratorijski testovi (kompletna krvna slika, gvožđe) i pregledi stolice na okultno krvarenje i mikrobiološko pretraživanje. Ponekad treba uraditi i analizu hormona štitnjače.

Terapija

Postoje brojni pristupi lečenju ovog stanja, što govori u prilog činjenici da se tačan uzrok bolesti ne zna, a terapijski pristup je individualan. Tretman je obično dugotrajan i sastoji se od niza kockica (dijete, psihološke potpore, lekova).

Psihološka potpora

Psihološka potpora je veoma važan segment terapije. Otvoreni razgovor s lekarom omogućava bolje razumevanje i prepoznavanje problema psihološke naravi, pa može da se preporuči adekvatan pristup. Kod većine pacijenata važno je pokušati s programom dnevnih vežbi u cilju redukcije stresa i napetosti. Najčešće je to trčanje, pilates, vožnja biciklom, šetnja od pet do sedam kilometara dnevno. Ukoliko lekar proceni, može se potražiti i stručna pomoć psihoterapeuta.

Lekovi

Koji će se od medikamenata koristiti tokom terapije prvenstveno zavisi od kliničke slike, odnosno da li osoba ima dijareju ili zatvor. To su antikolinergički lekovi, antidepresivi, lekovi za zaustavljanje dijareje, spazmolitici i lekovi koji deluju na serotoninske receptore.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Prestanite da "nervirate" svoja creva

Prestanite da "nervirate" svoja creva

Svako od nas je bar jednom doživeo neprijatnu epizodu sa varenjem: zatvor, proliv ili nadutost. Od zatvora ili opstipacije pate milioni ljudi, od kojih su tri četvrtine žene, ali se taj problem često prećutkuje, bilo zbog sramote ili zbog uverenja da se ne može rešiti. Zatvor se manifestuje smanjenjem broja stolica, njihovom tvrdoćom i otežanim pražnjenjem creva. Uzroci su najčešće promena uobičajenih, svakodnevnih životnih navika (putovanja, privremeno nekretanje, preobilni obroci), uzimanje nekih lekova (na primer sedativa ili lekova protiv kiseline) ili bolesti poput dijabetesa, tumora, sindroma nadraženog creva, multiple skleroze i sl, a česta je i u trudnoći.

1.jpg

Zatvor nije bezazlen

Zatvor može uzrokovati druge, vrlo neugodne bolesti poput analnih fisura (oštećenja sluznice analnog kanala), čira rektuma i, vrlo često, hemoroida; tako se stvara začarani krug zbog kog se stanje stalno pogoršava. Zatvor se može javiti samo povremeno ili pak prerasti u hroničan problem ako potraje duže od šest nedelja. Opstipacija je često praćena umorom, jer se organizam nedovoljno oslobađa toksina iz sadržaja creva. Kad je prolaz crevnog sadržaja usporen, sluznica creva duže upija vodu i stolica postaje tvrda.

Na udaru ako se ne krećete

Od zatvora često pate i osobe koje se ne kreću dovoljno. Stoga biste, ako mnogo vremena provodite sedeći, trebalo da iskoristite svaku priliku za malo kretanja. To ne znači da morate da se upišete na fitnes ili da se aktivno bavite sportom: neka vam postane navika da idete peške umesto liftom, prošetate do radnog mesta ili prodavnice umesto da se odvezete automobilom, koristite svaki lep dan za šetnju ili vožnju biciklom. Korisno je i da naviknete creva na pražnjenje uvek u približno isto vreme: ujutro čim se probudite, nakon doručka, posle ručka ili uveče pre spavanja. Važno je da steknete redovni ritam i da ga se pridržavate, ne odgađajući i ne potiskujući poriv za pražnjenjem, osim u izuzetnim situacijama.

Oprezno s laksativima

Samo ako je zaista nužno, možete posegnuti za laksativima, ali bez preterivanja i uvek u dogovoru s lekarom. Dugotrajno, prečesto ili nepravilno korišćenje ovih lekova može izazvati nadraženost creva i neku vrstu zavisnosti, usled koje bi pražnjenje bez laksativa moglo postati problem. Laksative treba koristiti samo kao sredstvo za kratkoročno rešavanje zatvora, nakon kog morate nastojati da stimulišete creva na pražnjenje prirodnim putem.

Vlakna su najmoćnije oružje

Vlakna su materije koje pripadaju grupi ugljenohidrata, a ima ih u mnogim namirnicama: mahunarkama, povrću, voću, žitaricama, hlebu, pirinču i integralnoj testenini. Pomažu da održimo mekoću stolice, jer zadržavaju vodu, poboljšavaju tonus mišića zidova creva i podstiču prolazak stolice kroz creva do rektuma i čmara. Za efikasnost u lečenju i prevenciji zatvora dovoljan je dnevni unos od oko 30 grama vlakana. Većina populacije u proseku dnevno unese u organizam od 5 do 14 grama vlakana, što je nedovoljna količina za normalno varenje. Zato umesto da tražite brza rešenja, pokušajte da zatvor sprečiti ishranom bogatom topivim i netopivim vlaknima.

Namirnice koje obiluju vlaknima

Gotovo sve namirnice biljnog porekla sadrže vlakna u određenoj meri, ali neke od njih trebalo bi da imaju glavno mesto na vašem jelovniku, jer su toliko bogate vlaknima da deluju poput prirodnih čistača creva. Za početak, potrudite se da pri ruci uvek imate jabuku ili krušku, sadrže 4-5 g vlakana po komadu, ali samo ako se jedu s korom, u protivnom se količina vlakana upola smanjuje. Od ostalog voća najbogatije vlaknima su kupine i maline (pola šoljice sadrži oko 8 g), ali nećete pogrešiti ni s jagodama i borovnicama, koje imaju oko 4 g vlakana na pola šoljice. Isto toliko sadrži i zobena kaša koja je, pomešana s tim šumskim voćem, idealan doručak protiv zatvora. Još jedna namirnica koja bi što češće trebalo da se nađe na vašem jelovniku, bilo kao prilog mesnim jelima ili dodatak salati, jesu artičoke, koje u proeku sadrže oko 7 g vlakana po komadu. Osim toga, pokušajte pirinač zameniti ječmom, koji sadrži čak četiri puta više vlakana. Zapamtite takođe da pola šoljice pasulja, sočiva, boba, mahuna ili graška sadrži od 7 do 10 g vlakana. Namirnica koju slobodno možemo nazvati kraljicom dobrog varenja je avokado: jedna voćka srednje veličine sadrži oko 17 g vlakana.

2.jpg

Važna je i voda

Imajte na umu da povećan unos vlakana, ako nije praćen većim unosom tečnosti u organizam, može pogoršati stanje. Prema savetima nutricionista dnevno bi trebalo piti oko 2 litre tečnosti. Naime, veći deo vode apsorbuje se u debelom crevu, a voda prisutna u stolici samo je manji deo ukupne količine. Da biste povećali udeo vode u stolici, jer stolicu tako činite mekšom i olakšavate pražnjenje creva, morate povećati dnevni unos tečnosti u organizam. Zajedničko delovanje vlakana i vode može znatno ubrzati prolaz stolice kroz creva i pražnjenje učiniti lakšim i manje bolnim.

Posegnite i za algama

Zatvor možete preduhitriti i povremenim uzimanjem dodataka prehrani. To su, na primer, one na bazi morskih algi koje povećavaju volumen stolice i omekšavaju je olakšavajući njeno izlučivanje, na bazi pivskog kvasca koji podstiče rad creva, sleza koji sadrži materije blago laksativnog dejstva ili semenki lana koje su takođe bogate vlaknima. Svakodnevnim konzumiranjem probiotika regulisaćete ravnotežu bakterijske crevne flore i poboljšati funkciju sistema za varenje.

Saveti za opuštanje creva

• Ne preskačite obroke; polako žvaćite, pokušajte da steknete naviku da začinite jelo devičanskim maslinovim uljem i izbegavajte pržena jela.

• Izbegavajte brzu hranu i brzo konzumiranje obroka, kao i visoko rafinirane namirnice ili pak one bogate masnoćama.

• Pijte 2 litre vode dnevno: voda je izvor zdravlja i pomaže u omekšavanju stolice u slučaju zatvora.

• Uvedite više namirnica bogatih vlaknima u svakodnevnu ishranu, jer su vlakna neizostavan deo uravnotežene ishrane.

• Redovno se bavite nekom fizičkom aktivnošću: hodanje, trčanje i vežbe za trbušne mišiće pomažu da mišići koji učestvuju u izlučivanju stolice ostanu u dobroj formi.

Probiotici

Probiotici su mikroorganizmi (iz roda laktobacila i bifidobakterija) koji živi dospevaju u creva i tamo obavljaju funkcije korisne za zdravlje organizma. Probiotici se mogu dodavati u razne prehrambene proizvode, poput jogurta, napitaka i drugih proizvoda na bazi fermentisanog mleka. Poslednjih godina sve je više naučnih istraživanja koja dokazuju brojna pozitivna dejstva probiotika na zdravlje, posebno na zdravlje creva, a korisni su i za brže ponovno uspostavljanje ravnoteže bakterijske crevne flore kad je ona narušena zbog uzimanja antibiotika. U slučajevima upale (na primer kolitisa) uravnotežuju crevnu mikrofloru i jačaju odbrambeni mehanizam organizma.

Trudnoća i opstipacija

Povraćanje u trudnoći i povećana potreba za tečnošću pogoršavaju stanje opstipacije. Upravo zbog toga lekari upozoravaju: u trudnoći je prevencija opstipacije vrlo važna i zbog mogućih posledica za majku i plod (hemoroidi, analne fisure, crevne infekcije do kojih dolazi zbog predugog zadržavanja stolice u crevima). Pre svega, treba voditi računa o ishrani, koja mora biti bogata vlaknima i vodom. Uz to, ako je potrebno (ali isključivo pod lekarskim nadzorom) buduća majka može uzimati topiva vlakna: apsorbirajući velike količine vode ta vlakna stvaraju neku vrstu gela koji stolicu čini mekšom i olakšava pražnjenje.

Ako vas muči nadutost

Ako nakon svakog obroka osećate naduvan stomak, grčeve i težinu u donjem delu trbuha i ako vam nakon obroka nedostaje snage i loše ste raspoloženi, ograničite unos namirnica koje prekomerno opterećuju varenje. Počnite s mlečnim prerađevinama. Dnevno pojedite najviše dva mlečna obroka. Posebno izbegavajte velike količine mleka, ali i kafu s mlekom. Potrebnu količinu kalcijuma osigurajte konzumiranjem kozjeg sira ili jogurta. Budite oprezni i s rafinisanim žitaricama, odnosno ograničite unos keksa, belog hleba, rafinisane testenine i pirinča. Celovite žitarice znatno se lakše vare. U ishranu uvrstite mahunarke: sočivo, boraniju...

Izvor: Jutarnji.hr
 
Natrag
Top