Globalni rat protiv pušenja

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Globalni rat protiv pušenja


Dve najveće svetske medicinske institucije za borbu protiv raka osnovale su transatlantsku alijansu za borbu protiv pretnji koje ljudskom zdravlju pričinjavaju duvan i pušenje.



Svet je, prvi put u istoriji, krenuo u koordiniranu akciju protiv zla koje sobom nose duvan i pušenje: zemlje-članice Svetske zdravstvene organizacije (SZO) okončavaju pregovore o međunarodnom paktu protiv pušenja dok su Američko društvo za borbu protiv raka i Britanski institut za istraživanja karcinoma, zajedno sa Međunarodnom unijom protiv raka (UIč), udružili snage u borbi za usvajanje opšte međunarodne konvencije u zabrani pušenja.

Borci protiv duvana pritom podsećaju da od posledica pušenja svake godine u svetu umre više od pet miliona ljudi.

"Prvi put u istoriji stvorene je snažna alijansa koja će se suprotstaviti smrtonosnim pretnjama pušenja" - izjavio je doktor Džon Sefrin, predsednik UIČ, svetske organizacije usmerene za borbu protiv raka.

Alijansa će obezbediti fondove i podršku za nove inicijative kako bi se pomoglo zemljama u razvoju koje se žale da su izložene agresivnim naletima međunarodnog duvanskog kartela koji je suočen s osetnim opadanjem broja pušača u bogatim zemljama.

"Duvan je već postao najveći pojedinačni uzrok smrti u svetu koje se, inače, mogu sprečiti" - naglasio je Sefrin na konferenciji za novinare.

"Nastavi li se sadašnji trend, 500 miliona danas živih odraslih osoba prerano i nepotrebno će umreti od bolesti povezanih s duvanom i pušenjem" - dodao je on.

SZO i medicinske ustanove najavile su stvaranje alijanse kao završne faze višegodišnjih pregovora u okviru Međunarodne konvencije za kontrolu duvana (FCTC) koja obuhvata mere za ograničavanje reklamiranja duvana, boru protiv krijumčara cigareta i kampanje da se mlade osobe ubede da ne puše.

FCTC, kao prvi međunardni sporazum pod okriljem SZO, oduševljeno su pozdravile antipušačke organizacije u SAD i Velikoj Britaniji ali su konstatovale da on ipak nije nešto što će iskoreniti pušenje na našoj planeti.

Pritom, SZO predviđa da će broj smrtnih slučajeva u svetu vezanih za pušenje do 2020. godine dostići 10 miliona i da će 70 odsto žrtava biti u zemljama u razvoju.

Medicinske organizacije će, preko UIČ, svake godine ponuditi 10.000 dolara učesnicima antipušačke kampanje u 12 zemalja u razvoju i obezbediti savete, tehničku pomoć i ekspertize za programe.

"Najveći broj od 90 zemalja uključenih u UIČ čine zemlje u razvoju koje ne poseduju sredstva niti propagandnu mašineriju sposobnu da se suprotstavi agresivnoj kampanji proizvođača cigareta"- konstatovao je Dejvid Zaks, predsednik Američkog društva za borbu protiv raka.

U isto vreme Zaks je optužio SAD da su ekonomske interese stavile iznad zdravstvenih blokirajući mnoge akcije FCTC. Zbog toga učesnici antipušačke kampanje smatraju da će, udruživanjem sredstava i napora, pomoći uspešnijoj borbi proitiv pušenja u zemljama u razvoju.



Izvor: FoNet
 
Natrag
Top