FIA Formula 1 World Championship

MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.688
Neki novi klinci Formule 1

Od početka ovogodišnjeg šampionata Formule 1 deli nas desetak dana i očekivano je da postoje pitanja na koje jedva čekamo odgovore. Da li Luis Hamilton i Mercedes mogu da nastave tamo gde su stali prošle sezone? Šta može Sebastijan Fetel u svojoj prvoj sezoni u Ferariju? Može li Vilijams da napravi korak napred u odnosu na prethodnu godinu? Gde je trenutno Meklaren-Honda u odnosu na najbolje timove? I, naravno, šta možemo da očekujemo od debitanata ove sezone?



Samo Vidic/Red Bull Content Pool
Utisak je da ova godina donosi najjaču debitantsku postavu u poslednjih nekoliko godina, a pred svakim od njih trojice su velika očekivanja. Maks Ferstapen će sa 17 godina biti najmlađi vozač u istoriji Formule 1 i prvi maloletnik u šampionatu. Karlos Sains junior će nastaviti putem svog legendarnog oca, doduše na drugačijem terenu, dok Felipe Nasr predstavlja poslednjeg u nizu Brazilaca koji poseduju šampionski potencijal.

O podijumima i pobedama je rano pričati, ali su svi saglasni da su sva trojica predodređeni za nešto veliko, samo ostaje da se vidi da li će svoju priliku iskoristiti. Nasr je bio posebno impresivan tokom testiranja, Ferstapen i Sains su evidentno napredovali, ali ih tek čeka ono pravo. Mladi Brazilac ima tu, može se reći, sreću da će veća pažnja biti upućena dvojcu ekipe Toro Roso, pa je te strane pred njim lakši posao, ali je poznato da je Formula 1 nemilosrdna prema klincima ako se ne dokažu.

Poslednjih godina, i Zauber i Toro Roso su bili odlična odskočna stanica za sve oni koji su znali to kako da iskorististe. Serhio Peres je bio impresivan u debitantskoj sezoni u švajcarskoj ekipi, da bi potom dobio priliku u Meklarenu, ali se posle jedne sezone preselio u Fors Indiju. Sebastijan Fetel, Danijel Rikardo i Danil Kvjat su svi prvo dobili priliku u Toro Rosu, u kojem su se izborili za šansu u Red Bulu. Sada već četvorostruki šampion je najbolji primer ’škole’ Red Bula koji je odradio sve bitne korake do vrha, Rikardo nije daleko da to isto učini, a za Kvjata je još rano suditi.




Sauber Motorsport AG
I upravo to, iskoristiti priliku, najbitnije je u Formuli 1, uz novac, što je direktno povezano sa malim timovima. Najbolji primer za to su poslednjih godina Haime Algersuari i Žan-Erik Vernj, koji su praktično sve dobili na tanjiru, ali je pitanje koliko ljudi se seća nekog njihovog rezultata.

Algersuari je stigao u Toro Roso 2009. godine umesto Sebastijana Burdea i vrlo brzo je postao najmlađi osvajač bodova u istoriji, ali je ubrzo i nestao. Vernj se zadržao duže, čak tri sezone, ali o njegovim vožnjama dovoljno govori to da su Rikardo i Kvjat, koji su mu bili timske kolege, dobili priliku u Red Bulu, a on ne. Francuz je više puta isticao da veruje da je podjednako zaslužio to mesto kao oni, ali istina je da nije bio ni blizu, jer se za tri godine nije izdvojio u odnosu na masu. Ipak, ljudski je nadati se, ali je isto i vreme da krenemo sa predstavljanjem novih klinaca u Formuli 1.



Maks Ferstapen

Getty Images/Red Bull Content Pool
Zbog njegovih godina, ali i činjenice da iza sebe ima samo jednu sezonu u jednosedima, pažnja usmerena Maksu Ferstapenu će možda moći da se poredi sa onom posvećenom braniocu titule Luisu Hamiltonu. 17-godišnji Ferstapen već je ispisao nove stranice istorije Formule 1, ali je to samo početak, veruju svi oni koji duže vreme prate dešavanja u tom šampionatu.

Holanđanin, inače, ima odlično predznanje o Formuli 1, pošto je njegov otac Jos osam godina vozio u šampionatu, a branio je boje Benetona, Simteka, Futvorka, Tirela, Stjuarta, Erouza i Minardija. Imao je 106 startova, a najbolji rezultat ostvario je u svojoj debitantskoj sezoni, 1994. godine, kada je u Mađarskoj i Belgiji bio treći.

Mladi Ferstapen je prošle godine vozio u evropskoj Formuli 3 u kojoj je zauzeo treće mesto, ali je ostvario deset pobeda, više nego bilo koji od njegovih konkurenata. Još na sredini sezone, Ferari i Red Bul su počeli da se bore za njega, ali je austrijski tim očigledno bio brži. Mnogi su se još tada pitali šta je Red Bulu dalo prednost, a odgovor je usledio samo nekoliko nedelja kasnije, kada je objavljeno da će voziti za Toro Roso u 2015.




Getty Images/Red Bull Content Pool
Ta vest je izazvala podeljena mišljenja, posebno zbog nedostatka iskustva, a možda najoštriju osudu takvog poteza dao je šampion iz 1997. Žak Vilnev, istakavši da je „Ferstapen uvreda za Formulu 1“. Holanđanin se nije obazirao na to, koristio je svaki priliku da napreduje, a još nije napravio nikakav incident koji bi mogao da pokaže da je Toro Roso doneo pogrešnu odluku njegovim angažovanjem.

Zanimljivo, potez italijanskog tima naterao je Svetsku automobilsku federaciju da promeni pravila po pitanju ulaska vozača u Formulu 1. Tako će samo punoletni vozači moći da se nađu u šampionatu, što znači da će Ferstapen biti prvi i poslednji maloletnik u Formuli 1. Na prvoj trci sezone – Velikoj nagradi Australije, 15. marta, imaće 17 godina i 166 dana, što je neverovatan podatak, ali je do sada odlično uspeo da se izbori sa pritiskom, a svi se nadaju da će tako biti i kada ono pravo krene.

Naravno da želim da budem brz. Ali, najvažnije je da budem konstantan i ne napravim mnogo grešaka. Mislim da mi je to glavni cilj. Naravno, u budućnosti se nadam da ću postati svetski šampion, jer mi je i to veliki san“, naglasio je Ferstapen.



Karlos Sains junior

Samo Vidic/Red Bull Content Pool
Sam pomen Karlosa Sainsa sve ljubitelje auto-moto sporta podseti na reli, ali se mladi Španac odlučio da krene stopama svog legendarnog oca na drugom terenu. Sains je tri godine stariji od Ferstapena, iza sebe ima veće iskustvo u jednosedima od svog timskog kolege, ali će njih dvojica zajedno činiti najmlađu vozačku postavu u istoriji Formule 1.

Sains je promenio veliki broj šampionata na putu do Formule 1, a čak i titula u Svetskoj seriji Reno nije mu garantovala mesto. Ipak, još jednom je potvrđeno da Red Bul veću nadu polaže u vozače iz te serije, nego iz GP2 serije, na primer. Najbolji primeri za to su Sebastijan Fetel i Danijel Rikardo.




Getty Images/Red Bull Content Pool
20-godišnji Španac je, očekivano, auto-moto sportom počeo da se bavi kroz karting, a pre šest godina bio je vicešampion Evrope. U jednosedima je debitovao u Formuli BMW, a prvu titulu osvojio je u Formuli Reno 2.0 2011. godine, usledile su sezone u britanskoj Formuli 3, evropskoj Formuli 3 i GP3 seriji, pre ulaska u Formulu Reno. Sains je na 14 trka imao sedam pobeda, nijednom više se nije našao na podijumu, ali mu je to bilo dovoljno za titulu.

Još pre te titule, ljubitelji Formule 1 su se nadali da će dobiti šansu. Nesumnjivo je da šampionske gene, a i zaista je lepo ponovo videti prezime Sains u elitnom društvu, a da to nije Dakar reli. Stariji Sains je dvostruki svetski reli šampion, kao i osvajač Dakara, a mlađi ima sve preduslove da uspe i ispiše istorije Formule 1 i auto-moto sporta uopšte.

Sjajno je imati svetskog reli šampionata uz sebe. Zahvalan sam jer mi je otac preneo svoje iskustvo, dao mi je neverovatne savete. Kada sam bio mlađi nisam imao praktično svoje ime, bio sam njegov sin i zbog toga sam bio pod velikim pritiskom. Ali, izborio sam se za ulazak u Formulu 1 sam, ne zato što sam nečiji san. Ja sam Karlos Sains i sposoban sam da budem vozač Formule 1“, jasan je Sains.



Felipe Nasr

Sauber Motorsport AG
Možda se o Felipeu Nasru najmanje priča od svih rukija, jer niti je najmlađi, niti ima toliko poznatog oca, ali je i njemu treba posvetiti jednaku pažnju. 22-godišnji Brazilac od svih debitanata ima najveće iskustvo što se tiče Formule 1, jer je prošle sezone bio test vozač Vilijamsa, od kojeg ga je Zauber praktično preoteo.

Nasr je u švajcarskom timu zamenio Adrijana Zutila tako što je timu doneo novog sponzora – Banco do Brasil, koji je Zauberu omogućio da finansijski kompenzuje Nemcu to što neće voziti ove godine. Međutim, iako mu je novac možda olakšao put do mesta u Formuli 1, tokom testiranja Nasr je pokazao da je zaslužio svoje mesto u šampionatu.

Brazilac je više puta dan završio kao najbrži, a po vremenima je svog timskog kolegu Markusa Eriksona ostavio daleko iza sebe. Treba napomenuti da Erikson iza sebe ima već jednu sezonu u Formuli 1, pošto je prošle godine branio boje Katerhema, ali se veće nade što se tiče Zaubera u ovogodišnjem šampionatu polažu u Nasra.




Sauber Motorsport AG
Brazilac je imao zanimljiv put do Formule 1, preko tri različite Formule BMW, britanske Formule 3 i GP2 serije, koju je vozio u poslednje tri sezone. Titulama se okitio u evrpskoj Formuli BMW 2009. godine i britanskoj Formuli 3 2011, dok je u GP2 seriji najbolji rezultat imao prošle sezone, kada je bio treći. Ostvario je četiri pobede i ukupno deset puta bio na podijumu, vozeći za Karlin.

Ti rezultati nagoveštavaju da on može mnogo, ali se od njega možda i ne očekuje da se pridruži Emersonu Fitipaldiju, Aertonu Seni i Nelsonu Pikeu među šampionima. Ipak, da se nađe na najvišem stepeniku pobedničkog postolja u bliskoj budućnosti potencijal ima, samo je pitanje da li će se sve poklopiti. Svakako, pravi ljubitelji Formule 1 će obratiti posebnu pažnju na njega i ostale rukije, a sada nam je ostalo da samo odbrojavamo do početka nove sezone.

Da se ja pitam, već bih bio u Melburnu. Nestrpljiv sam da dočekam svoj debi u Formuli 1. Vredno sam radio da bih stigao ovde, a Velika nagrada Australije će biti jedinstven doživljaj za mene“, rekao je Nasr.
 
Učlanjen(a)
30.04.2013
Poruka
3.249
Konačno da se Formula1 podmladi i reorganizuje, baš mi je drago da je FIA i World Motorsport Council dao šansu i mladjima i devojkama da se oprobaju u F1, samo za mene će biti veliki trenutak kad FIA dozvoli drugom promoteru da radi marketing i promociju, stari i isluženi britanski perverznjak Bernie Ecleston nije više dorastao za to, jedini lek je da se ugledaju na WRC i angažuju veliki promoterski gigant Red Bull media house, poznato je da su englezi bili spremni da ugase Svetski reli šampionat 2012 e, zbog svoje sebičnosti i lenjosti, da nije nemac preuzeo komandu izgubili bi reli šampionat, plašim se i za Formulu, godinama pratim i znam, gde englez rukovodi taj sport odumire i gubi gledanost.
 
Učlanjen(a)
10.08.2009
Poruka
120
svaka ti je ka njeguseva :)

slazem se sa svim recenim, vidi se mali pomak i nadam se da ce biti jos dosta priblizavanja timova i vozaca fanovima, da ne bude potpuno nedostupno i ima mnogo sportova koji bi mogli da pokazu formuli 1 kako treba

Bernie je previse star i mislim da ne shvata vaznost socijalnih medija i internet i da treba omoguciti mnogo vise inormacija nego sto je Bernie spreman. Pa ni live timing ne radi ako ne platis basnoslovno za njihovu oficijelnu aplikaciju ... i to svake godine... Sta reci vise
 
Učlanjen(a)
30.04.2013
Poruka
3.249
Glasam uvek da Bernija Eclestona zameni Dieter Matešić Red Bull, onda će Formula postati prepoznatljiva, govorim i znam , radim za WRC Promotera GmbH, podigli su WRC za 80%, nadam se da i F1 to čeka, smanjili su broj emitera, ljudi se pogube dok pronadju TV programe da prate, nemaju svi Sky Sports F1, Svetski reli šampionat po poslednjoj sondaži učešća gledaoca sa Reli Meksika prestigao je i Veče dodele oskara, sve govori o radu Nemca za kormilom FIA WRC.
 
Učlanjen(a)
10.08.2009
Poruka
120
meni iskreno nije vazno, dok god sport napreduje, a inace redbull je stvarno jako dobar u marketingu tako da ti verujem da su dosta popravili WRC pogotovu sto radis i upucen si u ovo mnogo bolje nego ja
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.688
Hamilton sa pola u odbranu titule
IZVOR. B92 | JT
Vozač Mercedesa Luis Hamilton startovaće sa pol pozicije na Velikoj nagradi Australije kojom u nedelju počinje ovogodišnji šampionat Formule 1.


17353625485503dd8556170713987627_orig.jpg

Beta/AP Photo/Ross Land

Hamilton je do 39. pol pozicije došao sjajnim krugom od 1:26.327 na stazi "Albert park", a u prvom redu na startu trke, u 6 ujutro, pridružiće mu se timski kolega Niko Rozberg.

Na trećoj poziciji naći će se Felipe Masa u Vilijamsu, i to pošto je u direktnom duelu pobedio Sebastijana Fetela, pred njegov debi u Ferariju.

Hamilton je u kvalifikacijama za prvu trku nastavio tamo gde je stao prošle sezone, a Mercedes je potvrdio apsolutnu dominaciju. Branilac titule je bio najbrži tokom sva tri dela i pol pozicija nijednog trenutka nije došla u pitanje, a na kraju je Rozberga pobedio za šest desetinki, ali treba napomenuti da je Nemac imao probleme sa motorom, koji mu se u jednom trenutku ugasio. Koliko je nemački tim ispred svih najbolje govori da je Masa kvalifikacije završio sa jednom sekundom i tri desetinke zaostatka za Hamiltonom.

Iako nije uspeo da nadmaši dvojac Mercedesa, Brazilac je bio najbolji među ostalim vozačima, i to pošto je u samom finišu kvalifikacija odvozao svoj najbolji krug. Iako se činilo da će Fetel biti taj koji će biti iza Hamiltona i Rozberga, vozač Vilijamsa je četvorostrukog svetskog šampiona nadmašio za 39 stotinki.

Fetel je tako morao da se zadovolji četvrtim mestom, ali je sve vreme bio ispred svog timskog kolege Kimija Raikonena, koji će biti peti na startu. Iza će slediti Valteri Botas u drugom Vilijamsu, vozač Red Bula Danijel Rikardo, odnosno Karlos Sains junior, koji je u bolidu ekipe Toro Roso bio najbolji među debitantima. Prvu desetoricu kompletirali su vozači Lotusa Roman Grožan i Pastor Maldonado.

Prvi deo kvalifikacija je doneo razočaranje, ali ne i iznenađenje zbog eliminacije vozača Meklarena Džensona Batona i Kevina Magnusena. Još tokom testiranja bilo je jasno da će Baton i Magnusen, koji menja Fernanda Alonsa, biti daleko iza vodećih, a tokom kvalifikacija su bili najlošiji od svih vozača koji su izašli na stazu, pa će zauzeti poslednji startni red.

Dvojac Menora Vil Stivens i Roberto Merhi nisu ni vozili kvalifikacije, pa se tako neće ni naći na startu prve trke sezone. Stivens i Merhi nisu kompletirali nijedan krug od početka akcije na stazi „Albert park“, pa je teško poverovati da bi i dobili dozvolu da voze, čak i da su pokušali da je izdejstvuju. Uz vozače Meklarena, u prvom delu kvalifikacije je završio i Markus Erikson u Zauberu, koji će zauzeti 16. mesto na startu.

U drugom delu kvalifikacija usledila je velika borba, a kao najveće iznenađenje može da se okarakteriše eliminacija drugog vozača Red Bula Danila Kvjata, koji je imao 13. vreme. Ispred Rusa našli su se Felipe Nasr u drugom Zauberu i Maks Ferstapen, koji će u nedelju sa 17 godina postati najmlađi vozač koji je vozio trku u istoriji Formule 1. Iza je sledio dvojac Fors Indije – Niko Hilkenberg i Serhio Peres.

Izveštaju kvalifikacija treba dodati da je Gvido van der Garde odustao od tužbe protiv Zaubera, iako je ekipu dobio na sudu, kako u Švajcarskoj, tako i Australiji. Iako je sud naložio da se Van der Garde nađe na stazi ovog vikenda, Zauber u petak to nije ispunio, ali se isto tako nije ni potrudio da on dobije superlicencu. Zbog toga je bilo i nemoguće da Holanđanin vozi na „Albert parku“, pa je sam odlučio da odustane od tužbe, jer bi, da nije, šefici Zaubera Moniši Kaltenborn pretio zatvor.


Rezultati kvalifikacija za Veliku nagradu Australije:
1. Luis Hamilton (Velika Britanija) Mercedes 1:26.327
2. Niko Rozberg (Nemačka) Mercedes 1:26.921
3. Felipe Masa (Brazil) Vilijams 1:27.718
4. Sebastijan Fetel (Nemačka) Ferari 1:27.757
5. Kimi Raikonen (Finska) Ferari 1:27.790
6. Valteri Botas (Finska) Vilijams 1:28.087
7. Danijel Rikardo (Australija) Red Bul 1:28.329
8. Karlos Sains junior (Španija) Toro Roso 1:28.510
9. Roman Grožan (Francuska) Lotus 1:28.560
10. Pastor Maldonado (Venecuela) Lotus 1:29.480
...
11. Felipe Nasr (Brazil) Zauber 1:28.800
12. Maks Ferstapen (Holandija) Toro Roso 1:28.868
13. Danil Kvjat (Rusija) Red Bul 1:29.070
14. Niko Hilkenberg (Nemačka) Fors Indija 1:29.208
15. Serhio Peres (Meksiko) Fors Indija 1:29.209
...
16. Markus Erikson (Švedska) Zauber 1:31.376
17. Dženson Baton (Velika Britanija) Meklaren 1:31.422
18. Kevin Magnusen (Danska) Meklaren 1:32.037
nisu vozili:
Vil Stivens (Velika Britanija) Menor
Roberto Merhi (Španija) Menor
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.688
Koja "ludnica" od F1,Švarceneger radi Intervju...a šta reći o samo 11 kola koja su završila trku,malo je reći BRUKA!!!!!!!Sledi izveštaj,poz svima...a me niko loše ne shvati koji još veruju u u ovaj sport,ja vala više ne gledam ovo........
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.688
Hamilton dominantno do trijumfa
IZVOR. B92 | JELENA TRAJKOVIĆ
Aktuelni šampion Formule 1 Luis Hamilton ostvario je dominantnu pobedu na trci za Veliku nagradu Australije, kojom je startovala nova sezona.


420533435504be65bb025415209838_orig.jpg

Beta/AP Photo/Andy Brownbill

Vozač Mercedesa je na taj način na stazi „Albert park“ nastavio tamo gde je stao prošle godine, ostvarivši 34. trijumf u karijeri.

Drugo mesto, sa sedam sekundi zaostatka, zauzeo je Niko Rozberg u Mercedesu, dok se na trećem stepeniku pobedničkog postolja našao Sebastijan Fetel, na svom debiju u Ferariju.

Prvu trku ovogodišnjeg šampionata Formule 1 obeležila je apsolutna dominacija Mercedesa, kao i greške i kvarovi praktično svih ostalih timova. Hamilton je bez problema vodio tokom svih 58 krugova, odmah ostavivši Rozberga iza sebe, dok je i Nemac imao veoma usamljenu trku na drugoj poziciji. Fetel je do trećeg mesta došao u okršaju sa Felipeom Masom u Vilijamsu i to zahvaljujući odličnoj taktici po pitanju odlazaka u boks.

Velika nagrada Australije nije donela mnoštvo atraktivnih poteza, već su u centru pažnje bile greške i kvarovi. Na startu trke na „Albert parku“ našlo se samo 15 vozača, a kroz cilj je prošlo samo 11 i ’kratak’ za bodove od svih njih ostao je Dženson Baton u Meklarenu.

Pored toga što je Menor očekivano propustio otvaranje sezone, na startu prve trke nisu se našli Valteri Botas u Vilijamsu, zbog bolova u leđima, kao i vozači Red Bula i Meklarena Danil Kvjat i Kevin Magnusen, zbog kvarova. Već posle starta, na stazi je ostalo 13 vozača, a odustajanja Kimija Raikonena i Maksa Ferstapena su posledica greške tima, odnosno kvara motora.

Epitet junaka trke, uz Hamiltona, definitivno zaslužuju Fetel i Felipe Nasr u bolidu Zaubera. Četvorostruki svetski šampion je već na prvoj trci u Ferariju došao do podijuma, što je posle prošle sezone italijanskog tima ravno trijumfu. Nasr je na svom debiju kao petoplasirani prošao kroz cilj i to pošto je iza sebe uspeo da ostavi vozača Red Bula Danijela Rikarda.

Odličan debi imao je i vozač ekipe Toro Roso Karlos Sains junior, koji je na kraju bio devetoplasirani, iako je zbog greške tima ostao predugo u boksu. Ispred njega bili su vozač Fors Indije Niko Hilkenberg i Markus Erikson u drugom Zauberu, dok je osvajače bodova kompletirao Serhio Peres.

Uz sve to, treba napomenuti da ostaje žal što su Raikonen i Ferstapena morali da odustanu, ne svojom krivicom. Finac je konačno podsetio na onog starog, imao je šansu da se umeša u borbu sa Masom, a možda i Fetelom, ali mu tim prilikom odlaska u boks nije dobro pričvrstio točak. Ferstapen je u nedelju ispisao nove stranice istorije, pošto je sa 17 godina postao najmlađi vozač ikada u Formuli 1, i sjajno je vozio i bio među osvajačima bodova do odustajanja zbog kvara.

Najveće razočaranje, ali verovatno očekivano, predstavlja izdanje Meklarena, odnosno Batona. Iako se Britanac borio svim silama da dođe do jednog boda, bolid britanskog tima je jednostavno bio daleko sporiji od svih ostalih. Pored Meklarena, najveći gubitnik je i Lotus, pošto su Pastor Maldonado i Roman Grožan trku u Australiji završili već u prvom krugu.

Ovogodišnji šampionat Formule 1 nastavlja se Velikom nagradom Malezije 29. marta.

Tok trke:

Problemi na Velikoj nagradi Australije pojavili su se još pre starta trke, pošto Valteri Botas zbog bolova u leđima nije ni mogao da statuje. Sve se nastavilo dok su vozači zauzimali svoje mesto na startu, pošto se Kevinu Magnusenu pokvario motor, a Danilu Kvjatu menjačka kutija, pa je na startu bilo 15 vozača.

Hamilton je startovao odlično i zadržao vođstvo ispred Rozberga i Mase, a odmah je viđen i incident, a pored staze je završio Pastor Maldonado u Vilijamsu. Došlo je takođe do kontakta i između Kimija Raikonena u Ferariju i vozača Toro Rosa Karlosa Sainsa juniora, ali su nastavili bez problema. Na stazu je odmah izašlo bezbednosno vozilo, a ubrzo je trka bila gotova i za drugog vozača Lotusa Romana Grožana, koji se parkirao u garaži.

Dok je na stazi bio takav režim, Nasr je otišao u boks, a Peres je pretekao Eriksona, pa je po izlasku bezbednosnog vozila morao da mu vrati poziciju. Hamilton je bez problema zadržao vođstvo, Rozberg ga je pratio, dok je Fetel vršio veliki pritisak na Masu, a Rikardo pretekao Sainsa u borbi za šesto mesto. Ubrzo se i Raikonen našao ispred mladog Španca, a ispred njih poredak je bio: Hamilton, Rozberg, Masa, Fetel, Nasr, Rikardo.

Hamilton je posle deset krugova bio oko sekunde ispred Rozberga, dok je Masa bio još šest sekundi dalje. Iza njih, najmanja razlika je bila između Rikarda i Raikonena, a iako je Finac napadao, nije uspevao da se nađe ispred miljenika domaće publike na „Albert parku“. U 15. krugu je posle velike bobe došlo do kontakta između Džensona Batona u Meklarenu i vozača Fors Indije Serhija Peresa, a Meksikanac je završio na travi, ali se vratio na stazu kao 13.

Vodeći dvojac je vozio izjednačene krugove, a razlika između Hamiltona i Rozberga je bila dve sekunde. Raikonen je u 17. krugu produžio u boks, pošto nikako nije uspevao da pretekne Rikarda, ali su njegovi mehaničari napravili grešku i on je izgubio malo vremena. Finac se, međutim, bez problema našao ispred Batona i Peresa, na 11. poziciji.

Masa je bio sledeći u boksu, u 22. krugu, a sledio ga je Hilkenberg, a da su napravili pravi potez pokazalo je to što je Brazilac vrlo brzo sustigao Rikarda. Australijanca je odmah tim, u 24. krugu, pozvao po nove pneumatike, a u sledećem krugu je isto uradio Ferari po pitanju Fetela, koji se vratio ispred Mase.

Sains je bio sledeći u boksu, u koji je otišao sa sedme pozicije, ali su usledili probleme, zbog kojih je stajao više od deset sekundi. Mladom Špancu se zaglavio zadnji levi točak, a odmah su sledili i vozači Mercedesa, koji su rutinski odradili svoja stajanja. Posle prvih odlazaka u boks poredak je bio: Hamilton, Rozberg, Fetel, Masa, Raikonen, Ferstapen, koji je tek trebalo da ode po nove pneumatike.

Mladi Holanđanin je u 34. krugu otišao u boks, ali je trka vrlo brzo bila gotova za njega, pošto je zbog kvara motora morao da se parkira pored staze. Tako je 12 vozača ostalo na stazi, a van bodova bili su Baton i Sains, ali je Španac brzo pretekao Peresa u borbi za deseto mesto. Rozbergu su u 38. krugu poručili da prištedi gorivo da bi mogao da napadne Hamiltona u samom finišu trke.

Raikonen je u 41. krugu po drugi put otišao u boks, ali je samo nekoliko trenutaka kasnije odustao pošto mu mehaničari nisu dobro pričvrstili zadnji levi točak. U međuvremenu, razlika između Fetela i Mase se smanjivala, ali ne dovoljno da bi Brazilac mogao da napadne. Baton je timu prijavio da ima velike probleme, ali je ostao na stazi, međutim, bio je van osvajača bodova., a do kraja trke nije bilo nikakvih promena.

Rezultati trke za Veliku nagradu Australije:
1. Luis Hamilton (Velika Britanija) Mercedes 1:31:54.067
2. Niko Rozberg (Nemačka) Mercedes + 7.640
3. Sebastijan Fetel (Nemačka) Ferari + 25.523
4. Felipe Masa (Brazil) Vilijams + 29.196
5. Felipe Nasr (Brazil) Zauber + 1:26.149
6. Danijel Rikardo (Australija) Red Bul + jedan krug
7. Niko Hilkenberg (Nemačka) Fors Indija + jedan krug
8. Markus Erikson (Švedska) Zauber + jedan krug
9. Karlos Sains junior (Španija) Toro Roso + jedan krug
10. Serhio Peres (Meksiko) Fors Indija + jedan krug
11. Dženson Baton (Velika Britanija) Meklaren + dva kruga
odustali:
Kimi Raikonen (Finska) Ferari
Maks Ferstapen (Holandija) Toro Roso
Roman Grožan (Francuska) Lotus
Pastor Maldonado (Venecuela) Lotus
nisu startovali:
Valteri Botas (Finska) Vilijams
Danil Kvjat (Rusija) Red Bul
Kevin Magnusen (Danska) Meklaren

Generalni plasman konstruktora:
1. Mercedes 43
2. Ferari 15
3. Zauber 14
4. Vilijams 12
5. Red Bul 8
6. Fors Indija 7
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.543
Prvenac Fetela u Ferariju!
IZVOR. B92 | JELENA TRAJKOVIĆ
Vozač Ferarija Sebastijan Fetel trijumfovao je na Velikoj nagradi Malezije, drugoj trci ovogodišnjeg šampionata Formule 1.


13677072725517c7e50a027146072129_orig.jpg

Beta/AP Photo/Vincent Thian

Fetel je do prve pobede u Ferariju, a 40. u karijeri, došao sjajnom vožnjom na stazi „Sepang“ u vremenu od 1:41:05.793 minuta.

Drugo mesto, sa osam i po sekundi zaostatka, zauzeo je branilac titule Luis Hamilton, dok je treći kroz cilj prošao njegov timski kolega iz Mercedesa Niko Rozberg.

Fetel je u Maleziji uspeo da pobedi Mercedes njihovim oružjem – sjajnom taktikom, ali i odličnom vožnjom. Četvorostruki svetski šampion je očigledno svojim dolaskom promenio nešto u italijanskom timu, pošto je u Sepangu odlično reagovao i u pravom trenutku ga zvao u boks, što je i odlučilo trku.

Nemac je tako ujedno doneo Ferariju prvi trijumf posle skoro dve godine, pošto je poslednju pobedu za italijanski tim upisao Fernando Alonso na trci u Španiji 2013. Takođe, prekinuo je niz od osam trijumfa Mercedesa, pošto su ili Hamilton ili Rozberg bili na najvišem stepeniku pobedničkog postolja od prošlogodišnje Velike nagrade Belgije, na kojoj je slavio Danijel Rikardo.

Hamilton je vozio odlično, ali ga je taktika tima, kao i manjak pneumatika koštao u Maleziji. Baš kada je očekivao da će dobiti brže pneumatike, Britanac je ostao bez istih, što ga je koštalo u finišu trke, iako je dao sve od sebe da sustigne Fetela. Rozberg je, s druge strane, već na startu ispao iz konkurencije za trijumf, a koliko nije mogao da pripreti najbolje je pokazao način na koji ga je Fetel pretekao.

Odličnu trku imao je i drugi vozač Ferarija Kimi Raikonen, koji je imao peh na startu, kada je ostao bez jednog pneumatika, ali je sjajno uspeo da se vrati. Detalj sa početka trke je gotovo izvesno Finca onemogućio da se bori za pobedničko postolje, ali je na kraju potpuno zasluženo ostavio vozače Vilijamsa Valterija Botasa i Felipea Mase.

Jedan od junaka trke definitivno je vozač Toro Rosa Maks Ferstapen, koji je postao najmlađi osvajač bodova u istoriji Formule 1 zahvaljujući sedmom mestu. 17-godišnji Holanđanin je odvozao sjajnu trku i poslednji je vozač koji je bio unutar jednog kruga od Fetela, a kroz cilj je prošao ispred timskog kolege Karlosa Sainsa juniora. Osvajače bodova kompletirali su vozači Red Bula Danil Kvjat i Danijel Rikardo.

Najveći gubitnici druge trke bili su vozači Fors Indije Serhio Peres i Niko Hilkenberg, koji su pretili da se ozbiljno bore za bodove, ali su izazvali dva incidenta, pa su izgubili vreme zbog kazni. I u Maleziji je viđena izuzetno loša trka za Meklaren, pošto su Fernando Alonso i Dženson Baton morali da se povuku u garažu, dok je drugo odustajanje upisao Pastor Maldonado u Lotusu.

Ovogodišnji šampionat Formule 1 nastavlja se Velikom nagradom Kine u Šangaju 12. aprila.

Tok trke
21194095335517c2340e275105419497_orig.jpg

Beta/AP Photo/Andy Wong

Pred start trke na stazi je zabeležena temperatura od 64 stepena (ne vazduha, već staze), kao i izuzetno velika vlažnost vazduha. Iako kiše nije bilo na radaru, najavljeno je da postoji mogućnost padavina kasnije tokom trke.

Hamilton sjajno startovao, ispred Fetela, koji je zatvorio Rozberga, a sledili su ih Rikardo, Masa, Kvjat, Ferstapen i Erikson. Šveđanin je brzo pretekao najmlađeg vozača u istoriji Formule 1, dok je Raikonen najlošije startovao i pao na 14. mesto. Problemi za Finca su se nastavili, pošto je pao na poslednju poziciju kada mu je pukao zadnji levi pneumatik, posle kontakta sa Felipeom Nasrom u Zauberu.

Iako je izgubio mnogo vremena, Raikonen je uspeo da se domogne boksa, isto kao i Pastor Maldonado u Lotusu, i vrati se na stazu. U četvrtom krugu je viđeno i prvo odustajanje, kada je pored staze završio vozač Zaubera Markus Erikson, a na stazu je izašlo bezbednosno vozilo. Vozači Mercedesa, kao i još nekolicina njihovih rivala, su to iskoristili da bi otišli po nove pneumatike, a najveći gubitnik tada je bio Rozberg, pošto ga je ekipa nespremno dočekala.

U Mercedesu su bili spremni za Hamiltona, dok je Rozberg odmah sledio, zbog čega je izgubio nekoliko pozicija, dok je Fetel ostao na stazi, pa je preuzeo vođstvo. Hamilton je tada bio na šestoj poziciji, a iza Fetela sledili su Hilkenberg, Grožan, Sains i Peres, dok je Rozberg držao deveto mesto.

Trka je nastavljena u sedmom krugu, Hamilton je odmah krenuo sa napadima, pa je brzo pretekao Peresa, a isto je učinio i Rikardo. Masa je počeo da gubi na snazi motora, ali je pao samo na osmo mesto, iza Rozberga. Aktuelni šampion je nastavio da napreduje i u 11. krugu se probio do drugog mesta, sa devet sekundi zaostatka u odnosu na Fetela.

Dva kruga kasnije, Rozberg je uspeo da se domogne petog mesta, dok je razlika između Fetela i Hamiltona bila deset sekundi. U međuvremenu, Sains se na nedozvoljeni način odbranio Rikardo menjajući putanju, što je odmoglo Australijancu. Alonso i Baton su u tim trenucima držali deveto i deseto mesto, sa manje od 40 sekundi od Fetela.

Četvorostruki svetski šampion je u 18. krugu otišao u boks i na stazu se vratio iza dvojca Mercedesa. Vrlo brzo je počeo da nadoknađuje vreme u odnosu na Rozberga i već u 21. krugu je stigao u poziciju da ga pretekne, što je učinio na kraju kruga, pri kočenju vozača Mercedesa. Alonsu su nedugo zatim poručili da mora da se povuče iz trke, pa je njegova prva trka sezone završena posle 22 kruga.

U 24. krugu Fetel je uspeo da se nađe i ispred Hamiltona, koji je odmah produžio u boks i vratio se na treću poziciju, sa 18 sekundi zaostatka u odnosu na vozača Ferarija. Nedugo zatim došlo je do kontakta između Kvjata i Hilkenberga, pošto je Rus bio previše agresivan, pa se i okrenuo na stazi. Rozberg je u 27. krugu po drugi put otišao u boks i po povratku je bio četvrti, iza Raikonena.

Hamiltonu su iz tima poručili da ide na pobedu, a Rozbergu na drugo mesto, s tim što moraju da obiđu Fetela pri kraju trke. Ubrzo se na stazi za 360 stepeni okrenuo i Grožan, posle kontakta sa Peresom, ali je uspeo da nastavi trku. I Hilkenberg i Peres su zbog incidenata kažnjeni sa po deset sekundi prilikom odlazaka u boks. Sjajnu borbu u tim trenucima vodili su Ferstapen i Botas, iz koje je kao pobednik izašao mladi Holanđanin.

Branilac titule je za po jednu sekundu sustizao Fetela, a 20 krugova pre kraja razlika je bila 14 sekundi. Rozberg je bio još 26 sekundi dalje, a sledili su ih Masa, Botas, Ferstapen, Raikonen i Kvjat. Fetel je po drugi put po pneumatike otišao u 38. krugu i vratio se tik ispred Rozberga, dok je Hamilton bio sve sporiji i gubio je vreme, pa ga je tim pozvao u boks.

Britanac je po izlasku iz boksa bio 12 sekundi iza Fetela, ali je imao praznu stazu pred sobom. Hamilton je isto kao i Fetel imao tvrđe pneumatike, a iako se žalio timu da je to bio pogrešan izbor, iz Mercedesa su mu poručili da je jedina druga opcija bila već istrošena mekša smesa. Usledila je konfuzija u nemačkom timu, pošto su Hamiltona pitali da li bi ponovo otišao u boks, da bi mu trkački inženjer rekao suprotno.

Rozberg je potom pozvan u boks, u koji je otišao u 42. krugu i vratio se na treće mesto. Hamiltonu su potom poručili da zadrži tempo i da će tako sustići Fetela pet krugova pre kraja, da bi Britanac oštro odgovorio: „Ne pričajte mi u krivinama, mogao sam da izletim“. Aktuelni šampion je nadoknađivao vreme i deset krugova pre kraja razlika je bila oko deset sekundi, ali je Hamilton tada tek nailazio na vozače koje je preticao za jedan krug.

Iz trke se u međuvremenu povukao i Baton, čime je kompletirao novi loš vikend za Meklaren. Šest krugova pre kraja u garaži se parkirao i Maldonado, a do kraja trke nije bilo nikakvih uzbuđenja, pa je Fetel bez problema upisao 40. trijumf u karijeri. Fetel je bio osam i po sekundi iza, a Rozberg još četiri sekunde dalje, a potom su sledili Raikonen, Botas, Masa i Ferstapen. Prvu desetoricu kompletirali su Kvjat i Rikardo, a prvi van bodova bio je Grožan.

Rezultati trke za Veliku nagradu Malezije:
1. Sebastijan Fetel (Nemačka) Ferari 1:41:05.793
2. Luis Hamilton (Velika Britanija) Mercedes + 8.569
3. Niko Rozberg (Nemačka) Mercedes + 12.310
4. Kimi Raikonen (Finska) Ferari + 53.822
5. Valteri Botas (Finska) Vilijams + 1:10.409
6. Felipe Masa (Brazil) Vilijams + 1:13.586
7. Maks Ferstapen (Holandija) Toro Roso + 1:39.085
8. Karlos Sains junior (Španija) Toro Roso + jedan krug
9. Danil Kvjat (Rusija) Red Bul + jedan krug
10. Danijel Rikardo (Australija) Red Bul + jedan krug
11. Roman Grožan (Francuska) Lotus + jedan krug
12. Felipe Nasr (Brazil) Zauber + jedan krug
13. Serhio Peres (Meksiko) Fors Indija + jedan krug
14. Niko Hilkenberg (Nemačka) Fors Indija + jedan krug
15. Roberto Merhi (Španija) Menor + tri kruga
odustali:
Pastor Maldonado (Venecuela) Lotus
Dženson Baton (Velika Britanija) Meklaren
Fernando Alonso (Španija) Meklaren
Markus Erikson (Švedska) Zauber

Generalni plasman vozača:
1. Luis Hamilton 43
2. Sebastijan Fetel 40
3. Niko Rozberg 33
4. Felipe Masa 20
5. Kimi Raikonen 12
6. Felipe Nasr 10

Generalni plasman konstruktora:
1. Mercedes 76
2. Ferari 52
3. Vilijams 30
4. Zauber 14
5. Toro Roso 12
6. Red Bul 11
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.543
Fetel: Pobeda iz snova za Šumija
IZVOR. B92 | JT
Četvorostruki šampion Sebastijan Fetel posvetio je pobedu na Velikoj nagradi Malezije svom heroju Mihaelu Šumaheru, a za trijumf je rekao da je kao iz snova.


14567244225517dec8f3db3675061626_orig.jpg


Vozač Ferarije iznenađujuće trijumfovao na drugoj trci ovogodišnjeg šampionata Formule 1, ostavivši iza sebe dvojac Mercedesa Luisa Hamiltona i Nika Rozberga na stazi “Sepang”, i tako italijanskoj ekipi doneo prvu pobedu još od trke u Španiji 2013.

“Ovo mi je bio san. Mihael je bio moj heroj. Svi klinci koji su se takmičili u kartingu su želeli da se ugledaju na njega. Kada bi se pojavio da nam čestita, to bi za nas bio najlepši trenutak u našim životima. Još ne shvatam koliko je ovo poseban osećaj”, rekao je Fetel.

Fetel je na kraju prošle godine napustio Red Bul, sa kojim je osvojio četiri titule, i prešao u Ferari, a tada je istakao da je jedan od razloga to što želi da nastavi Šumaherovim putem. Šumaher je sa Ferarijem osvojio pet titula i trenutno se o njegovom stanju ne zna mnogo, sem da je na lečenju u svojoj kući posle teške nesreće koju je doživeo tokom skijanja krajem 2013. godine.

Hamilton i Rozberg na Velikoj nagradi Malezije nisu mogli da prate Fetelov ritam, a iako je Ferari napravio korak napred, Nemac ističe da je Mercedes imao probleme zbog uslova u Sepangu.

Njih je verovatno mnogo mučila vrućina, više nego što je bilo očekivano. S druge strane, nama to nije bio problem kakav smo očekivali. Zbog toga smo bili konkurentni i uspeli smo da ih fer pobedimo”, rekao je Fetel.

Fetel je istakao da će se na narednoj trci, Velikoj nagradi Kine, tačno videti koliko je vrućina sada predstavljala problem nemačkom timu.

Sada idemo na drugačiji tip staze, verujem da će tamo biti hladnije. Mislim da će se Mercedes mučiti u toplijim vremenskim uslovima u ovom delu sezone, ali očekujem da će biti jaki u Kini. Oni su ti koji ujedno održavaju tempo. Sada smo mi iskoristili njihove mane, a na sledećoj trci ćemo dati sve od sebe, pa ćemo videti za koliko će to biti dovoljno”, naglasio je Fetel.

Vozač Ferarija je istakao da je oduševljen svojom prvom pobedom u italijanskom timu, a 40. u karijeri, ali je naglasio da mu je Mercedes mnogo pomogao nap utu do nje.

Definitivno mi nije nedostajao samo šampanjac, već i najviši stepenik pobedničkog postolja. Sjajno je doći ovde posle teške sezone, tokom koje nisam dobio vrhunski bolid. Ove godine balans bolida mi više odgovara, ali se vidi da je slično i sa Kimijem. Imali smo odličnu strategiju, Mercedes nas je poprilično iznenadio ranim odlaskom u boks. Tokom treninga smo videli da nisu zadovoljni srednjim pneumaticima, a Hamilton je imao probleme tokom prvog stinta i uspeo sam da se održim blizu i uživao sam u tome. Znao sam da moram da se potrudim da pneumatici potraju što duže, a tokom drugog stinta su me jurili i bilo je teško. Na kraju sam uspeo da napravim solidnu prednost i održim je”, istakao je Nemac.
 
Natrag
Top