Elohim-Bog,Bogovi,ili VI u mnozini

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
kad biblija spominje rec oblicje ili lik,u zavisnosti od prevoda,da li mislis da su bukvalno izgledali kao Bog???
Zar ne pise u Bibliji da ne moze covek videti Boga i ostati ziv?
Ili ne pravite nikakvog lika ili slike od coveka i zene itd,jer me ne videste.....
Nadalje Bog saziva sastanke na nebu
npr Jov1:6 A jedan dan dođoše sinovi Božji da stanu pred Gospodom, a među njih dođe i Sotona.
Zar ne mislis da je Isus sin Bozji?
Ako tako mislis ,sta mislis koliko ih jos ima na nebu?
Za sto se ti pozivi koje si spomenuo ne bi odnosili na njih?
Gde ovde vidis da se spominje sveti duh?
Pitao sam te za rec "trojstvo",pa jos sveto nigde se ne spominje u Bibliji.
Kad Bog govori "mi" to se ne odnosi na 3 osobe,vec na najmanje dve osobe.Kolko je njih u tome ucestvovalo nigde ne pise ,pa nije lepo forsirati broj 3.


Verujem da je Bog stvorio po svome liku, kako fizickom, tako i intelektualnom, sa slobodom volje, izbora, vladanja, itd..

Po onome sto je napisano o tri licnosti Bozanstva, i o Duhu Svetome kao zasebnoj licnosti, moze se zakljuciti da se Duh Sveti u ovom tekstu podrazumeva, jer je i on Gospod, kao i Bog, i Isus Hristos.

Naravno, Isus sin Bozji u svom zemaljskom oblicju, ali Vecni Bog u nebeskom.
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Ja upravo svo vreme to cinim, ali ti time sto kazes da ne odgovaram na tvoja pitanja samo zavodis pridoslice koje su se tek sada ukljucile na forum, a oni koji su od ranije i koji prate diskusiju vide da sam ti dao mnostvo komentara na tvoja poitanja.

Pre svega, citat koji vec duze vreme pominjes kao dokaz u prilog tome da postoji jedan Bog a koji glasi:

12:29 And
SonName.gif
answered him, The first of all the commandments is, Hear, O Israel;
HisName.gif
is our Elohim,
HisName.gif
is one:
si pogresno shvatio, i nisi sagledao sve pojedinosti na koje sam ja sve vreme ukazivao.

Kao drugo, taj tekst nije dat sa ciljem da se bavi kvantitetom, vec kvalitetom, odnosno ova zapovest je data da sacuva Izrael od laznih Bogova okolnih naroda u koje su oni verovali i kojima su se klanjali, i da ih uputi na to da postoji samo jedan pravi Bog, a da su Bogovi okolnih naroda izmisljeni.

Ono sto nisi zapazio je to, da se u ovom tekstu pominju dva Bozja imena, JHWH i ELOHIM, sto opet upucuje na jedinstvenog Boga koji se ljudima otkriva u vise licnosti.
Da ponovim, izraz ELOHIM u svojoj strukturi oznacava mnozinu, to dokazuje nastavak `IM u ovom Bozjem imenu, kada bi oznacavalo jedninu u tom slucaju bi trebalo da stoji `EL - Bog, a ne ELOHIM.


Pomenuo bih tekst iz 1 knjige Mojsijeve 1. 26 27 koji sam vise puta pominjao, gde Bog kaze obracajuci se dvema ostalim licnostima Bozanstva `HAJDE DA NACINIMO COVJEKA PO SVOJEMU OBLICJU, KAO STO SMO MI, KOJI CE BITI GOSPODAR OD RIBA MORSKIH, I OD PTICA NEBESKIH...
U ovom tekstu za rec Bog koristi se upravo izraz ELOHIM.
Kada Bog ovde kaze `DA NACINIMO, on se ovde ne obraca Andjelima, vec dvema licnostima sebi ravnim koji cine trojedinog Boga, jer tekst kaze da nacinimo po svome oblicju, koliko likom, toliko i sa moci razuma, slobodne volje, i vladanja.

Ovo je takodje povezano i za tekst iz 1 knjige Mojsijeve 11. 6 - 8 u vezi gradjenja Vavilonske kule, gde tekst kaze `I GOSPOD SIDJE DA VIDI GRAD I KULU STO GRADJAHU SINOVI COVECIJI PA RECE, VIDI JEDAN JEZIK I JEDAN NAROD, I NECE IM SMETATI DA URADE STO SU NAUMILI, HAJDE DA SIDJEMO DA IM POMETEMO JEZIKE...TAKO IH GOSPOD RASU ODANDE... iz ovog teksta se moze videti da je upravo Bog sisao da vidi ljude kako grade kulu, a ne Andjeli, jer tekst kaze ` sto se moze zakljuciti da se on ovde obraca ostalim dvema licnostima Bozanskog trojstva.
Zakljucak je dakle taj, da su tri licnosti u starom zavetu delovale kao jedno, odnosno jedan Bog..


Prilazem i kontekst ostalih tekstova koji potvrdjuju biblijsko ucenje o Bogu koji se otkriva u vise licnosti:

OTAC I SIN VECNI BOG - uporedni tekstovi:

- Bog prvi i poslednji - Knjiga proroka Isaije 44. 6 / 41. 1 - 4
- Isus (Alfa i Omega ) prvi i poslednji - Otkrivenje Jovanovo 1. 7 - 8 / 11. 16 - 17 / 21. 5 - 7 / 22. 12 - 13
----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Bog car nad carevima i gospodar nad gospodarima, vecni Bog koga niko nije video i koji prebiva u
svetlosti kopjoj se ne moze pristupiti - 1 poslanica Timotiju 6. 14 - 16
- Isus car nad carevima i gospodar nad gospodarima - Otkrivenje 19. 14 - 16 / 17. 14
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Pogledace na mene Boga koga su proboli - Knjiga proroka Zaharije 12. 9 - 10
- Isus je proboden - Jevandjelje po Jovanu 19. 31 - 37 /
- Isusov drugi dolazak, ugledace ga koji su ga proboli - Otkrivenje Jovanovo 1. 7
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Isusu predano kraljevstvo i njegova vlast vecna, on je poceo da vlada kao kralj - knjiga proroka Danila 7.
13 - 14
- Bogje poceo da vlada kao kralj - Otkrivenje 11. 17 / 19. 16
----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Bog pastir - knjiga proroka Isaije 40. 9 - 11
- Isus pastir dobri - Jevandjelje po Jovanu 10. 11 - 14
----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Stena bese Bog - 5 knjiga Mojsijeva 32. 1 - 5
- Bog stena vecna - knjiga proroka Isaije 26. 4
- Stena bese Hristos - 1 Korincanima poslanica 10. 1 - 4
----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Bog ce macem kazniti svako telo - knjiga proroka Isaije 66. 13 - 18
- Isus ce kazniti Macem - Otkrivenje Jovanovo 11. 19 - 16
----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Boga slavite u srcima svojim - knjiga proroka Isaije 8. 12 - 13
- Isusa Gospoda slavite u srcima svojim - 1 poslanica Petrova 3. 15
----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Obasjavace ih Bog - Otkrivenje Jovanovo 21. 22 - 23 / 22. 5
- Obasjace te Isus - Efescima poslanica 5. 14
----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Odmah ce u svoj Hram doci Bog - knjiga proroka Malahije 3. 1
- Isus dolazi u Hram - Jevandjelje po Luki 4. 16 / Jevandjelje po Mateju 21 poglavlje
----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Bog dunu Duh u nos Adama - 1 knjiga Mojsijeva 2. 7
- Isus dunu Sveti Duh na apostole - Jevandjelje po jovanu 20. 22
----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Bozji svedoci - knjiga proroka Isaije 43. 10 - 13
- Isusovi svedoci, on je Bog - Dela apostolska 1. 8
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Isus dolazi kao Bog - Titu poslanica 2.13
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Isus vecni Bog - Psalam 102. 20 - 29 / Jevrejima poslanica 1. 8 - 12
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Gledacemo lice Bozje i njegovo ime bice na celima spasenih - Otkrivenje 22. 3 - 4
- Gledacemo lice Isusovo - Jevandjelje po Jovanu 16. 16 - 22 / 1 poslanica Jovanova 3. 2
- Boga niko nikad nije video, sto znaci da ce spaseni gledati lice Isusovo - 1 poslanica Jovanova 1. 18 /
1 poslanica Timotiju 6. 14 - 16
----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Isus Bog - Jevandjelje po Jovanu 20. 26 - 29
----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Isus Bog otac - Jevandjelje po Jovanu 14. 8 - 14
----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Molitve upucene Isusu jer je on Bog - Dela apostola 22. 16 - 19 / 7. 59. 60 / 1 poslanica Korincanima 1. 2
----------------------------------------------------------------------------------------------------
- Bozji Duh je Hristov Duh, on je Bog - Rimljanima poslanica 8. 9 - 10
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Licno sam svedok da si AA,odgovorio vise puta na njegova pitanja i sam sam mu odgovarao s faktom !!! a on i dalje spamuje, jedno te isto pita non stop.

I uvek postavlja stihove na engleskom tj englesku verziju KJ-sa za koju je KS-re otkupila autorska prava i koju su iskasapili radi pokrica svoje doktrine.

AA,ima zadatak da preuzima nove clanove foruma i da ih vodi u zabludu,da ih huska protiv Hriscana.

Zato bezbroj puta pise i pita jedno te isto i hiljadu puta da mu das odgovor na pitanje "ELOHIM" jedini bog,on ce i dalje da spamuje u interesu KS-re, samo da se neotkrije istina novim clanovima foruma koji nisu tako dobro izucili bibliju.

Pozdrav brate u Hristu od Gere.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Laodikejac.
kad kazes da je Bog po svom liku napravio coveka,sta mislis zasto je Bog rekao Mojsiju da Izraelci ne naprave njegovu sliku,jer ga nisu videli?
Ne zaboravi da je Biblija prepuna simbolike ,te da se ne treba sve shvatati bukvalno,ili mislis da nema nikakve simbolike?

Sto se tice reci elohim,najbolje je da se koristi jevrejski tekst ,radi lakseg razumevanja.
Jevreji tu rec nikada nisu ni pomislili da oznacava trojstvo,a kamoli je preveli sa trojstvo.
Zasto je trojicari koriste kao takozvani dokaz za trojstvo ,to je na njima da dokazu argumentima,ali ne klimavim kao kula od karata.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Laodikejac.
kad kazes da je Bog po svom liku napravio coveka,sta mislis zasto je Bog rekao Mojsiju da Izraelci ne naprave njegovu sliku,jer ga nisu videli?
Ne zaboravi da je Biblija prepuna simbolike ,te da se ne treba sve shvatati bukvalno,ili mislis da nema nikakve simbolike?

Sto se tice reci elohim,najbolje je da se koristi jevrejski tekst ,radi lakseg razumevanja.
Jevreji tu rec nikada nisu ni pomislili da oznacava trojstvo,a kamoli je preveli sa trojstvo.
Zasto je trojicari koriste kao takozvani dokaz za trojstvo ,to je na njima da dokazu argumentima,ali ne klimavim kao kula od karata.


Bog je napravio coveka po svome oblicju, to jasno pise, to u biblijskom kontekstu moze pretstavljati cinjenicu da je Bog stvorio coveka sa intelektualnim osobinama koje poseduje sam Bog, a to je moc razuma, odlucivanja i slobodne volje, vladanja, itd.
Ja licno verujem da je Bog stvorio coveka i po svom telesnom oblicju, i da je stvarajuci ljude uzeo model sebe samoga.
Naprimer u Mojsijevim knjigama je zapisan jedan dogadjaj gde je Mojsije trazio da vidi slavu Bozju, ali mu Bog na tu molbu odgovara da ga on moze videti sa ledja, a da se njegovo lice ne moze videti...sta mislis, kakav oblik Boga je Mojsije video.
Takodje, u knjizi prporoka Danila, prorok Danilo opisuje nebeski sud, i kaze da je video sina covecijega koji je dosao do starca koji sedi na prestolu, odnosno Boga oca.

Ja verujem da Bog moze uzeti i druge oblike, ali da je Bozje oblicje slicno nasem, sa razlikom Bozje savrsene slave i savrsenstva..

Sto se tice izraza `ELOHIM, on ne oznacava trojstvo, ali aludira na mnozinu, odnosno na vise osoba.
I sami Jevreji potvrdjuju da ovaj izraz oznacava mnozinu, ali kazu da ne znaju koliko licnosti sadrzi ovaj izraz.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
U svakom slucaju drago mi je da ti kazes da "verujes"da Bog ima ljudsko telo,izvini ako gresim...
Kad spominjes Mojsija ,lepo pise da Boga niko od ljudi ne moze videti i ostati ziv....
U verovanja takodje utice i prevod ili prepis Biblije.
U svakom slucaju Isus Hrist nam je dao zapisano u Bibliji da postoje tela zemaljska i tela nebeska.,i da je on od onih visih nebeskih.
Sama ta cinjenica je sasvim dovoljna da oznaci kolika je razlika ....kao nebo i zemlja,kao noc i dan,kao istina i laz.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Bog nema ljudsko telo, vec oblicje ljudskog tela, a to su dva razlicita pojma.

Ponovicu sta sam napisao:
`Ja verujem da Bog moze uzeti i druge oblike, ali da je Bozje oblicje slicno nasem, sa razlikom Bozje savrsene slave i savrsenstva..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Ovo sto si sada rekao ,zvuci vec mnogo bolje.
Mi smo zaista napravljeni po Bozjem oblicju,jer imamo slicna osecanja kao i on,
ljubav,ljutnju,gnev....
U svakom slucaju Bog nije od zemlje niti ima zemaljsko telo.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
I naravno rec "elohim "ne predstavlja trojstvo ili mnostvo bogova,vec je to rec koja ukazuje na postovanje,kao u drugom licu mnozine "VI", "Vi Gospodine",ali ne i "vi gospodo".
To je sva poenta.:)
 
Član
Učlanjen(a)
28.04.2013
Poruka
114
I naravno rec "elohim "ne predstavlja trojstvo ili mnostvo bogova,vec je to rec koja ukazuje na postovanje,kao u drugom licu mnozine "VI", "Vi Gospodine",ali ne i "vi gospodo".
To je sva poenta.:)

Ta riječ predstavlja jedinstvo u mnoštvu...

U svakom slucaju drago mi je da ti kazes da "verujes"da Bog ima ljudsko telo,izvini ako gresim...
Kad spominjes Mojsija ,lepo pise da Boga niko od ljudi ne moze videti i ostati ziv....
U verovanja takodje utice i prevod ili prepis Biblije.
U svakom slucaju Isus Hrist nam je dao zapisano u Bibliji da postoje tela zemaljska i tela nebeska.,i da je on od onih visih nebeskih.
Sama ta cinjenica je sasvim dovoljna da oznaci kolika je razlika ....kao nebo i zemlja,kao noc i dan,kao istina i laz.

Isus Krist nije napisao niti jednu riječ u Bibliji.On je za života samo citirao Stari Zavjet,dok su Novi Zavjet napisali Isusovi sljedbenici,a nakon par stotina godina Katolička crkva ih je spojila u jednu cjelinu koju danas zovemo Novi Zavjet.I naravno danas imamo Bibliju kakvu imamo.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
eh,nije nego...
Da nije mozda i paganski bog "Dagon" Trojedan Bog ,jer se doticna rec elohim odnosi izmedju ostalih i na njega?
 
Natrag
Top