EFI particija

VIP IPTV
Učlanjen(a)
17.10.2016
Poruka
1.028
Na racunalu imam instalirane Windows 10 i Mac OS 10.11 El Capitan. Normalno, Mac dio je ustvari Hackintosh koji se boota putem Clovera, bootloadera za Mac OS i nalazi se na maloj EFI particiji od cca 200 Mb. Na nju se instalira sam bootloader i neka prosirenja (kext ekstenzije) potrebne za rad Mac OS-a.
Ponekad je jednostavnije neke modifikacije na ovoj particiji vrsiti sa Windows strane pa je jednostavno mountam na Windows stranu i mogu raditi na njoj sto hocu (to je obicna FAT32 particija). Medjutim ako je particija na HDD-u Windowsi mi ne dozvoljavaju pristup particiji, ako je na USB disku mogu joj pristupiti normalno.
Zna li neko kako se na Windowsima promjene dozvole za ovu particiju, pokusao sam dodijeliti dozvolu za everyone ali to ne prolazi, odbija mi pristup.
 
VIP IPTV
Učlanjen(a)
17.10.2016
Poruka
1.028
Ma nije neki veliki problem, imam kopiju Clovera na USB pa ako i nesto zeznem uvijek mogu bootati Mac OS s njega i napraviti ispravke. Inace, ovo je u Win7 radilo ok, sada na Win10 mi spominje nekakav security tab kojeg jednostavno nema ili ga ja ne mogu naci.
 
Član
Učlanjen(a)
13.11.2009
Poruka
277
Ma nije neki veliki problem, imam kopiju Clovera na USB pa ako i nesto zeznem uvijek mogu bootati Mac OS s njega i napraviti ispravke. Inace, ovo je u Win7 radilo ok, sada na Win10 mi spominje nekakav security tab kojeg jednostavno nema ili ga ja ne mogu naci.
Koliko znam, a neka me neko ispravi ako griješim, Windows 10 može čitati FAT32 (recimo sa USB-a) ali se ne može instalirati na FAT32, isključivo je NTFS, pa je moguće da je u tome problem, jer ste rekli da je sve bilo OK na Windows 7...
 
VIP IPTV
Učlanjen(a)
17.10.2016
Poruka
1.028
Koliko znam, a neka me neko ispravi ako griješim, Windows 10 može čitati FAT32 (recimo sa USB-a) ali se ne može instalirati na FAT32, isključivo je NTFS, pa je moguće da je u tome problem, jer ste rekli da je sve bilo OK na Windows 7...
To stoji, ali ova EFI particija je dio Mac OS-a, ja je samo pokusavam mountati na Win10 sa R/W privilegijama tako da joj mogu pristupiti sa windows strane i editirati config.plist ili dodavati kext-e a da pritom ne moram bootati Mac OS.
Kazem, nije neki problem napraviti boot sa USB i onda mountati EFI particiju u Mac OS te napraviti potrebne izmjene ako sam slucajno nesto pogrijesio u prethodnim izmjenama pa se Clover ne zeli vise pokrenuti sa HDD-a, ali bilo bi puno jednostavnije kada bih je mogao editirati direktno iz windowsa.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
To stoji, ali ova EFI particija je dio Mac OS-a, ja je samo pokusavam mountati na Win10 sa R/W privilegijama tako da joj mogu pristupiti sa windows strane i editirati config.plist ili dodavati kext-e a da pritom ne moram bootati Mac OS.
Kazem, nije neki problem napraviti boot sa USB i onda mountati EFI particiju u Mac OS te napraviti potrebne izmjene ako sam slucajno nesto pogrijesio u prethodnim izmjenama pa se Clover ne zeli vise pokrenuti sa HDD-a, ali bilo bi puno jednostavnije kada bih je mogao editirati direktno iz windowsa.

Moguce da particija mora da bude napravljena na pocetku hard diska, i naravno odatle bi trebalo boot-ovati..
 
VIP IPTV
Učlanjen(a)
17.10.2016
Poruka
1.028
Sa ove particije mogu uredno odraditi boot, Clover pokupi i Windows particiju pa mogu i nju odabrati. Mislim da mi windowsi ne dopustaju pristup particiji jer je smatraju sistemskom (UEFI boot windowsa ide sa particije istog imena). Moram nekako dobiti pristup ovoj particiji kad je mountam na win a da je ovi ne proglase sistemskom.:)
 
VIP IPTV
Učlanjen(a)
17.10.2016
Poruka
1.028
Ovako, rijesio sam problem na slijedeci nacin:
prvo sam sa diskpart mountao EFI particiju, ako nekog slucajno interesira evo i sekvence (moja EFI particija je na disku 3, i particija je pod brojem 1, mountao sam je kao B drive):

Kod:
diskpart
list disk
select disk 3
list partition
select partition 1
assign letter=b
exit

Nakon toga sam skinuo Explorer++, mali open source file manager za windowse sa ovog linka:


Treba ga samo pokrenuti sa administratorskim ovlastima i eto ga, problem rijesen! :)
Zahvaljujem svima koji su pokusali pomoci. Pozdrav
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
Ovako, rijesio sam problem na slijedeci nacin:
prvo sam sa diskpart mountao EFI particiju, ako nekog slucajno interesira evo i sekvence (moja EFI particija je na disku 3, i particija je pod brojem 1, mountao sam je kao B drive):

Kod:
diskpart
list disk
select disk 3
list partition
select partition 1
assign letter=b
exit

Nakon toga sam skinuo Explorer++, mali open source file manager za windowse sa ovog linka:


Treba ga samo pokrenuti sa administratorskim ovlastima i eto ga, problem rijesen! :)
Zahvaljujem svima koji su pokusali pomoci. Pozdrav

Sad odgovorih u drugoj temi, skroz sam smetnuo sa uma, UEFI boot-uje samo sa fat32, tako da ako zelite da napravite particiju na hard disku formatirajte je u fat32.
 
VIP IPTV
Učlanjen(a)
17.10.2016
Poruka
1.028
Sad odgovorih u drugoj temi, skroz sam smetnuo sa uma, UEFI boot-uje samo sa fat32, tako da ako zelite da napravite particiju na hard disku formatirajte je u fat32.
Particija vec jeste na HDD-u i radi svoj posao sasvim OK, tj. boot-a racunalo u Mac OS ili Windowse, kako odaberem. Problem je bio sto je na windows strani nisam mogao mountati sa R/W privilegijama ali to sam rijesio na gore opisani nacin. Bilo mi je cudno da se kopija particije na USB disku vidi u win, ali ako je na HDD-u nije joj moguce pristupiti na klasican nacin.
No, sad je i to rijeseno. Planiram upgrade na Mac OS 10.12 Sierra pa sam se htio osigurati ako nesto krene naopako.:)
 
Natrag
Top