Duhovni razgovori

Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Jurivaka: Ja sam davno postavljao pitanje zašto je Bogu bilo potrbno da mu se ljudi obraćaju (mole) na različite načine? Nikada nisam dobio suvisli odgovor od teista na to pitanje. Sada se stavljam u ulogu teiste i iz toga ugla razmišljam o tome pitanju. Ako postoje različiti načini obraćanja Bogu (čitaj religije i religijske denominacije), zar to nije Božija volja? Jer... ništa se na ovom svijetu ne dešava bez Božije kontrole i Božijeg htjenja. Dakle, svi vjernici različitih vjerskih denominacija, žele i teže istom - susretu sa Bogom, samo što tom cilju idu različitim putevima. Moraju li se zbog toga međusobno optuživati i satanizovati jedni druge? Ne bi trebalo, ako su zaista istinski vjernici. Zašto se Biblija shvata na različite načine, pitaće neko? Pa, i to je božija volja, jer je naš razum Božija kreacija.
Tako bi, po mom mišljenju, trebao da razmišlja onaj ko vjeruje u Božije postojanje i samo tako bi se harmonizovali odnosi među religijama i vjerskim zajednicama.
Međutim, očigledno je da to u stvarnosti ne može funkcionisati. Zašto? Zato što je u fundamentu svake religije, pa i svake vjerske denominacije, ugrađeno sjeme antagonizma i netrpeljivosti prema drugim i različitim - tvrdnjom da je svaka od njih jedina i istinska Božija vjera, a da su sve ostale vjere surogati, odnosno, izopačeno poimanje Boga i netačno tumačenje njegovih biblijskih poruka.
Dakle, "Nema mira među maslinama"!

Ovaj tvoj post je, po mom mišljenju, ostao nezapažen ili ga, hmm... neki ne žele komentirati da ne bi morali sebe preispitivati. :dtyste:

Ljudi se mole Bogu na različite načine jer su različiti. Koliko ljudi toliko načina molitve. I to je super!
Molitva zavisi o našem odnosu s Bogom, odnos koji se zasniva na vjeri, ufanju i ljubavi. (To su teologalne kreposti koje nas najčvršće vežu s Bogom). Iz tog različitog odnosa proizlaze i naše razlike.

Isus nam je ostavio samo jednu molitvu, jednostavnu i najljepšu. Očenaš. Svim ljudima je razumljivo: Boga možemo zvati Ocem.

Da postoji samo jedna vjera na čitavom svijetu, opet bi ljudi različito doživljavali Boga, na različite načine Mu služili ili tumačili Božju Riječ.
Znaš što je najgore? Kad Božja Riječ postane "ubojita", kad je vjernik koristi da "ubije" u pojam drugog čovjeka. (Jednom sam kod bake na selu našla Ilustriranu Bibliju za mlade, dopala mi se pa sam je ponijela kući. U vlaku je bila gužva, nisam je mogla držati u ruci i stavila am je na gornji pretiac za prtljagu. U naglom kočenju vlaka, moja debela Biblija je pala čovjeku na glavu. wacko2
Znaš kako me je frajer pogledao...?)
Tako ponekad izgledaju kršćanski razgovori, kao da te netko lupi Biblijom po glavi.
Božja Riječ je dana za izgradnju svakom čovjeku, za rast u vjeri i svi je najprije trebaju primjeniti na sebe.

Točno, ima mnogo načina kojim se ide k Bogu. Vjerujem da postoji i ateistički...Uglavnom sve kršćanske zajednice vjeruju u Isusa, Sina Božjega, tj. da je On Put.
Razlike su nastale greškama ljudi.

Jedna važna stvar: što je čovjek bližeBogu, bliže je i čovjeku. Što je više prožet Njegovom milošću, toliko Ga više odražava.
U tom smislu, kad bi vjernici u svim crkvama, nastojali omiljeti Bogu svojim životom, živjeti zapovijed Ljubavi, onda ne bi ni bilo podjela, ni izdizanja jednih nad druge, ni šikaniranja.
Kad čovjek ima malo Duha Božjega ili ga uopće nema, onda je pun sebe pa od sebe ni ne vidi nikoga drugog. Ne vidi bit, nego inzistira na sitnicama. Kad se sitničari, znak je da je Duh pao na niske grane.
"Nema mira među maslinama." Jako dobro. Kršćani su pozvani da budu svijetlo svijeta i sol zemlje, ako sol obljutavi, nije za drugo nego da se baci na zemlju da ljudi gaze po njoj.

 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Peko, sviđa mi se što si otvoren i iskren. Može se mnogo ugodnije razgovarati makar imali različita mišljenja.

Kako si me pročitala ? :dtyste: Možda ne sasvim jer znam da budem i zatvoren prema nekim koji mi ne odgovaraju , pravi bedem... mada ne volim što je tako ponekad. Neko kaže da sam zatvoren neko pak da sam otvoren izgleda da zavisi kako prema kome. Ali dobro, pazi sad ovako, kažeš mi da se vratim svojoj prvoj ljubavi pravoslavnoj crkvi ? Evo baš neki dan sam ušao u crkvu i video neke mlade ljude i žene kako se klanjaju i ljube ikone bogorodice koje su obilato postavili po crkvi. Prvo sam hteo da ih snimim ali sam se predomislio i odmah izašao iz crkve. Još uvek nisu naučili da je to čemu se klanjaju običan išarani papir ili drvo koje nije Bog niti može da ga zameni ni na koji način. A sveštenici umesto da objasne jadnom narodu da je to pogrešno baš rade nasuprot i izobilno postavljaju oltare sa takvim stvarima.

Isabeleta: Ne znam točno kako funkcioniraju kod vas župske zajednice, ali svećenici koji su nadareni, razboriti i kreposni znaju motivirati svoje vjernike različitim aktivnostima, jednom rječju oživjeti crkvu tako da se svaki vjernik osjeti kao dio obitelji.To bi bilo idealno.

Gledam ponekad vaše katoličke mise i mogu reći da mogu tu da se napune baterije na tim misama jer ima govora o Hristu ,to je važno, ali ima stvari koje pokvare sav utisak. Što se tiče naših sveštenika mislim pravoslavnih , kad nešta govore narodu to rade kroz pevanje i na starislovenski jezik tako da ih niko i ne razume šta govore. Kad neko umre oni izađu na sahranu opevaju mu opelo i to je to.

Isabeleta:Katolička Crkva je svjesna toga, te spoznaje da je »Crkva u Kristu kao sakrament ili znak i oruđe najtješnjeg sjedinjenja s Bogom i jedinstva cijeloga ljudskog roda« – pa je dakle posve primjereno da okuplja i predstavnike drugih religija, s njima stupa u dijalog i na taj način pridonosi i jedinstvu i spasenju čitavoga čovječanstva. A da je upravo Isusova želja da svi ljudi, jer su svi od Boga stvoreni, budu jedno, svjedoči i Isusov zazivu velikosvećeničkoj molitvi: “Da svi budu jedno”.
Isabela, poznato mi je da je katolička crkva predvodnik za ujedunjenje Hrišćana ali zamolio bih te da obratiš pažnju na kakvo se ujedinjenje misli i ko treba da ujedini Hrišćane. Sa jedne strane Bog insistira na ujedinjenju i miru. Sa druge strane i svetske vlasti sa religijama takođe teže ujedinjenju i miru. Zapitaj se u kojoj si struji od te dve. Cilj je doduše isti ali kad kažu mir i sigurnost tada će na njih navaliti pogibao. Ili u drugom stihu kaže : Skupite se narode nemili pre nego što dođe dan pogibli vaše. Tačno je da je mir i ujedinjenje cilj koji je postavio Isus ali postoji i još jedna struja koja teži tom istom cilju zapitaj se gde se ti nalaziš u tome.


 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
peko71: ... znam da budem i zatvoren prema nekim koji mi ne odgovaraju , pravi bedem... mada ne volim što je tako ponekad. Neko kaže da sam zatvoren neko pak da sam otvoren izgleda da zavisi kako prema kome. Ali dobro, pazi sad ovako, kažeš mi da se vratim svojoj prvoj ljubavi pravoslavnoj crkvi ? Evo baš neki dan sam ušao u crkvu i video neke mlade ljude i žene kako se klanjaju i ljube ikone bogorodice koje su obilato postavili po crkvi. Prvo sam hteo da ih snimim ali sam se predomislio i odmah izašao iz crkve. Još uvek nisu naučili da je to čemu se klanjaju običan išarani papir ili drvo koje nije Bog niti može da ga zameni ni na koji način. A sveštenici umesto da objasne jadnom narodu da je to pogrešno baš rade nasuprot i izobilno postavljaju oltare sa takvim stvarima.

Kad sam rekla da mi se sviđa što si otvoren i iskren, mislila sam u prvom redu na tvoju životnu priču kou si podijelio s nama.
Bio si ateist, pa onda imao iskustva sa zazivanjem duhova, pa JS...a sada zvanično ne pripadaš ni jednoj crkvi. Je li tako?
Mislim da moraš imati na umu da je tvoj put do Krista bio specifičan. U tom smislu budi realan i nemoj očekivati da će se stvari posložiti preko noći. Isto tako, ne misli i ne vraćaj se na ono što je iza tebe, osim da zahvališ Bogu.
Bog nam uvijek ide u susret ako se želimo vratiti u Njegovo prijateljstvo i ne sjeća se naše nevjere.
S naše strane, moramo graditi svoj duhovni život na Stijeni, a to je Krist. Dakle, ne kula u zraku, nego na Stijeni. Ako svaki dan učinimo ono što možemo, dat će nam Bog da svakim danom činimo sve više.
Sasvim te razumijem ako tvom duhu ne odgovara "klasika" pravoslavnih hramova. Možda je to baš zbog specifičnosti tvoga puta. Ali, nastoj ne gledati to vanjsko, nego gradi svoj unutarnji hram. Kaže sv. Pavao da smo hram Duha Svetoga i u nutrini duše čovjek se po molitvi susreće s Bogom.

Što se tiče naših sveštenika mislim pravoslavnih , kad nešta govore narodu to rade kroz pevanje i na starislovenski jezik tako da ih niko i ne razume šta govore. Kad neko umre oni izađu na sahranu opevaju mu opelo i to je to.

Na staroslavenskom? To nisam znala.
Onda je to znak da se liturgija mora reformirati. Nije smo svećenik važan za liturgijska slavlja nego i narod mora aktivno sudjelovati.
Čula sam od jednog rumunjskog svećenika da je teološko obrazovanje svećenika vrlo oskudno. Ako je tako, onda su vjernici primorani činiti "lude" pobožnosti je im ništa drugo ne preostaje. To svakako nije dobro. Svi moramo rasti u vjeri, ali ljubiti ikone cijeli život...hmm, to je infantilno, premalo.
Ne možemo ostati na razini pobožnosti (ponekad i ludih), to Bogo od nas ne traži. On nas poziva na zajedništvo i prijateljstvo s Njim, ali malo je onih koji se tome odazovu.

Što se tiče ekumenizma, već sam negdje napisala. Vi, ili neki ovdje, doživljavaju ekumenizam kao zavjeru protiv pravoslvlja. To je sasvim netočno, da mi je suvišno o tome pisati.

Peko, iznenadilo me je da ne vjeruješ u Presveto Trojstvo, ali kad bolje razmislim, možda nisi ni mogao prihvatiti sve istine viere, još si u procesu…u konstrukciji.

Presveto Trojstvo je misterij, teško shvatljiv, ali ujedno to je najljepša istina kršćanske viere. Sve ako sada još ne vjeruješ, na tebi i u tebi se ono očitovalo: Bog Otac te je stvorio, Isus – Sin oćji te je otkupio i Duh Sveti te posvećuje.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Kad sam rekla da mi se sviđa što si otvoren i iskren, mislila sam u prvom redu na tvoju životnu priču kou si podijelio s nama.
Bio si ateist, pa onda imao iskustva sa zazivanjem duhova, pa JS...a sada zvanično ne pripadaš ni jednoj crkvi. Je li tako?

Jeste tako. Malo me i iznenađuje kako se osobine čoveka vide dok nešta piše. Tvoja procena se podudara sa onima koji me lično znaju.

Isabeleta: Mislim da moraš imati na umu da je tvoj put do Krista bio specifičan.

Ova reč „ specifičan „ mi je uvek davala neki blaži osećaj nelagodnosti.

U tom smislu budi realan i nemoj očekivati da će se stvari posložiti preko noći.
Isabeleta:peko, iznenadilo me je da ne vjeruješ u Presveto Trojstvo, ali kad bolje razmislim, možda nisi ni mogao prihvatiti sve istine viere, još si u procesu…u konstrukciji.

Presveto Trojstvo je misterij, teško shvatljiv, ali ujedno to je najljepša istina kršćanske viere. Sve ako sada još ne vjeruješ, na tebi i u tebi se ono očitovalo: Bog Otac te je stvorio, Isus – Sin oćji te je otkupio i Duh Sveti te posvećuje.


Imam veru u Boga Oca, Sina i Svetog Duha ali ne baš na isti način kao vi što možeš videti iz mojih postova. Presveto Trojstvo ih izjednačuje po mom shvatanju to nije dobro objašnjeno bez obzira kakvi autoriteti stoje iza te doktrine. Iskren sam da kažem ono što mislim, ali vidim da se i tvoja vera ne podudara baš sa doktrinama katoličke crkve. To sam primetio kad smo razgovarali o paklu. :taunt: Ipak imaš svoje lično verovanje ijako pripadaš katoličkoj crkvi.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
peko71: Ova reč „ specifičan „ mi je uvek davala neki blaži osećaj nelagodnosti.

Nee. :dtyste: Nemaš razloga osjećati se nelagodno. Za svakog se može reći da ima specifičan duhovni put i razvoj, iz razloga jer je svaki od nas original. Iz mog kuta gledanja, tvoja životna priča je specifičnija od moje koja sam u crkvi od kad znam za sebe. To ne znači da nisam imala krize i ozbiljna razmišljanja, ali postoji jedan kontinuitet u vjeri. To ne znači da smatram da sam u prednosti ili nešto tako. Vrlo dobro znam da je Isus rekao: preteči će vas u Kraljevstvo Božje, carinici, bludnice, grešnici...a to znači da Isus nema problema s grešnicima, štoviše, kao da su baš oni privilegirani (jer rekao je da je došao spasiti grešnike, a ne pravdenike).


peko71: Imam veru u Boga Oca, Sina i Svetog Duha ali ne baš na isti način kao vi što možeš videti iz mojih postova. Presveto Trojstvo ih izjednačuje po mom shvatanju to nije dobro objašnjeno bez obzira kakvi autoriteti stoje iza te doktrine. Iskren sam da kažem ono što mislim, ali vidim da se i tvoja vera ne podudara baš sa doktrinama katoličke crkve. To sam primetio kad smo razgovarali o paklu. :taunt: Ipak imaš svoje lično verovanje ijako pripadaš katoličkoj crkvi.

Ja sam katolkinja od glave do pete :lol: i moja se uvjerenja perfektno podudaraju sa službenom naukom Katoličke crkve, ali točno je, imam svoje iskustvo kao i svi drugi. Dogme su istine kršćanske vjere, prihvaćamo ih, ali ih svaki živi na svoj način. Stoga je i tvoja primjedba o Presvetom Trojstvu vrlo diskutabilna...to je istina, nema veze što autoriteti stoje iza te doktrine, stojim i ja. :)
To je i moje iskustvo, a treba postati i tvoje. Što misliš da bi ti povjerovao da nije bilo Duha Svetoga? Ne bi. On te je rasvjetlio. On ti daje da spoznaš i razaznaješ duhove, On ti daje da razumiješ Božju Riječ, na kraju krajeva, On ti daje snagu. Ti možda ne vjeruješ u Njegovu prisutnost, ali On u tebi djeluje.
(Ostavit ću ti jednu molitvu Duhu Svetom na temi, meni je svojevremeno puno pomogla).

Poglavlje o paklu iz Katoličkog Katekizma s kojim se u potpunosti slažem:
Pakao

1033 Ne možemo biti s Bogom sjedinjeni ako se slobodno ne odlučimo da ga ljubimo. Ali, Boga ne možemo ljubiti ako teško griješimo protiv njega, protiv svog bližnjega ili protiv nas samih: "tko ne ljubi, ostaje u smrti. Tko god mrzi brata svoga, ubojica je. A znate da nijedan ubojica nema u sebi trajnoga, vječnoga života" (1 Iv 3,14.15). Nas Gospodin upozorava nas da ćemo biti od njega odijeljeni, ako u teškim potrebama ne priskočimo u pomoć siromašnima i malenima, njegovoj braći. Umrijeti u smrtnom grijehu, a da se čovjek za nj nije pokajao i prihvatio milosrdnu ljubav Božju, znači, po svom slobodnom izboru, ostati zauvijek odijeljen od njega. To upravo jest stanje konačnog samoisključenja iz zajedništva s Bogom i s blaženicima, koje označujemo riječju "pakao".

1034 Isus često govori o "geheni", o vatri "koja se ne gasi", pripremljenoj onima koji do kraja života odbijaju vjerovati i obratiti se, i gdje se istodobno može izgubiti duša i tijelo. Isus teškim riječima navješćuje da će "poslati svoje anđele da pokupe sve (...) bezakonike i bace ih u peć ognjenu" (Mt 13,41-42), i da će izreći osudu: "Odlazite od mene, prokleti, u oganj vječni" (Mt25,41).

1035 Crkva u svom naučavanju potvrđuje opstojnost pakla i njegovu vječnost. Duše onih koji umiru u smrtnom grijehu odmah nakon smrti silaze u pakao, gdje trpe paklene muke, "vječni oganj".[601] Glavna se paklena muka sastoji u vječnom odjeljenju od Boga, u kojemu jedinome može čovjek naći život i sreću, za što je stvoren i za čime teži.

1036 Izjave Svetoga pisma i učenje Crkve o paklu jesu poziv na odgovornost, kojom čovjek mora svoju slobodu upotrijebiti u cilju svoje vječne sudbine. Istodobno su hitan poziv na obraćenje: "Uđite na uska vrata! Jer široka su vrata i prostran put koji vodi u propast i mnogo ih je koji njime idu. O kako su uska vrata i tijesan put koji vodi u Život i malo ih je koji ga nalaze!" (Mt 7,13-14):

Budući da ne znamo ni dana ni časa, treba, kako opominje Gospodin, da ustrajno bdijemo da, dovršivši jedini tijek našega zemaljskog života, zaslužimo s njim ući na svadbu i ubrojiti se među blagoslovljene, i da ne budemo kao zli i lijeni sluge otjerani u vječni oganj, u vanjske tmine, gdje "će biti plač i škrgut zubi".

1037 Bog nikoga ne predodređuje za pakao; za to je potrebno svojevoljno odvraćanje od Boga (smrtni grijeh) i ustrajanje u tome sve do kraja. U euharistijskom slavlju i u dnevnim molitvama vjernika Crkva zaziva milosrđe Boga, koji "neće da itko propadne, nego hoće da svi prispiju k obraćenju" (2 Pt 3,9).
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Nee. :dtyste: Nemaš razloga osjećati se nelagodno. Za svakog se može reći da ima specifičan duhovni put i razvoj, iz razloga jer je svaki od nas original. Iz mog kuta gledanja, tvoja životna priča je specifičnija od moje koja sam u crkvi od kad znam za sebe.

Draga Isabeleta, Možemo da raspravljamo i delimo svoja iskustva, to je zaista potrebno za izgradnju čoveka jer neke stvari koje ja vidim ti ne vidiš i obrnuto, nešta što ti vidiš ja ne vidim. Nijednom neću reći : Ja sam u pravu i tačka, nisam od onih koji su isključivi. Kao što sam ti rekao bio sam u Jehovinim Svedocima i to ne celog života nego relativno kratko vreme tek dve ili tri godine. I mogu ti reći dok sam bio sa njima to je za mene bila apsolutna istina bez pogovora čak ne moraš ni da se trudiš da razumeš šta ti govore jednostavno im veruješ i prepustiš se njima. Sticajem okolnosti sam ih napustio i to iznenada jer sam promenio grad u kom sam živeo i počeo sve iz početka. Oni su me opet nekako pronašli i ja sam ih prihvatio da opet proučavamo. Ali ovaj put sam im rekao : Sačekajte malo, ja želim to što mi govorite da sagledam sa strane, kao podpuno neutralan. I mogu ti reći da sam tada video neverovatne zablude u kojim se nalaze. Čak sam se bio i razočarao u njih.
Ti sad kažeš da si celog života u katoličkoj crkvi. Znaš čega se setim kad pročitam ovo što si napisala ? Setim se miša ispod neke zatvorene posude odakle nikad nije izlazio i ne zna šta je van te posude. Opet kažem da ja ne znam tačno šta i kako će da prođe kod Boga, da li nas prihvata ili nas ne prihvata jer niko nije lično primio svedočanstvo da pripada i da je ugodio Bogu osim nekolicine ljudi za koje se zna i koji su imali potvrdu da su ugodili Bogu kao recimo Enoh i Danilo. Ipak mislim da nije toliko bitno da znamo tačno šta je i kako je koliko je bitno srce čoveka i odanost Bogu to jest vera da samo on može rešiti sve naše probleme a ne neki predsednici, političari,doktori i naučnici. Poštovanje svima ali pokazali su da to ne mogu da reše.
Pitanje je da li neko ima jače razloge za svoj zacrtani put od suvih dokaza.
:taunt:
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
@peko

Dobro je izmjeniti duhovna iskustva. Čovjek koji se pouzdaje samo u sebe i sve želi rješavati sam, nalik je na komad užarenog ugljena bačenog daleko od vatre koji se brzo ugasi, za razliku od ugljena koji je ostao gorjeti na hrpi.
Ne bih se zadržavala na tvom iskustvu s Jehovinim svjedocima. To je bila jedna etapa. Dobro si im rekao.
Čitanje i razmatranje Svetog Pisma možemo i moramo sami da bismo jasnije, u tišini, spoznali što nam Božja riječ poručuje.

Miš ispod zatvorene posude? Ja sam mali miš...
:blum3:
Neee, nije to. Ja sam i dalje tražiteljica, ali ne vjere ni crkve, nego Boga.
Sheti se prispodobe o skrivenom blagu na njivi. Ja sam našla svoje blago, imam svoje mjesto u crkvi ne trebam tražiti ni eksperimentirati s drugim crkvama. To bi bilo kao kad bi neki čovjek ili žena ostavili svoju ljubav, makar znaju da je ona/on prava/i i potražili drugu ljubav, za probu. Neee.
Rastemo tamo gdje nas je Bog stavio, produbljujući svoje korijenje u Njemu.
Ja sam se prije družila i išla na sastanke s predstavnicima drugih religija, to je uvijek svojevrsno obogačenje, ali ono što je moje, meni pripada.
Ovo zadnje...ne znam jesam li dobro razumjela.
Nije Bo Enohu i Danijelu dao veće milosti, i nama je dao. On se ne umara darivajući neprestano.
Kako omiljeti Bogu? Vršeći Njegove zapovijedi, u prvom redu zapovijed ljubavi. " Ljubi i čini što hoćeš".
Ili si htio reći: kako znamo da nas Bog ljubi i da smo u Njegovoj milosti?

 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246

Čitanje i razmatranje Svetog Pisma možemo i moramo sami da bismo jasnije, u tišini, spoznali što nam Božja riječ poručuje.


Odprilike tako, negde u planini u tišini uz kamin i sveto pismo u zimskoj idili ... takvih dvadesetak dana i sve će ti biti jasno.

kamin.gif




Isabeleta :Ja sam našla svoje blago, imam svoje mjesto u crkvi ne trebam tražiti ni eksperimentirati s drugim crkvama.

Nisam Baš dobro razumeo šta smatraš pod tim blagom, tvoju crkvu ili Hrista i Boga Oca ? Slažem se da je pogrešno eksperimentisati na taj način i ići od jedne do druge crkve i tražiti Hrista po crkvama jer Hrist je rekao Luka 17.23. I reći će vam: eno ga onde ,evo ga ovde ; ne idite tamo i ne trčite za njima. Upravo to čine crkve koja svaka za sebe govori : ovde je Hrist u ovoj crkvi a drugi govore nije u toj crkvi nego u ovoj i tako su postavili oko 30000 lokacija. Kad vidimo tako nešta mislim da bi već trebali da shvatimo da to nije to. Mada i ako idemo na neka predavanja, nije bitno gde, tačno je da se tu okupljaju ljudi koji su u potrazi za Bogom i lakše je usmeriti misli na Hrista. Mislim da je pogrešno ako svoju ljubav pokloniš crkvi umesto Hristu i to smatram velikim problemom.

Isabeleta :Ili si htio reći: kako znamo da nas Bog ljubi i da smo u Njegovoj milosti?

Hteo sam reći da ne možemo znati da li smo svojim životom ugodili Bogu jer čak i veliki proroci kao što je Isaija to nije znao Isaija 49.4. Osim onih kojima je Bog lično to rekao da su ugodili Bogu kao što je rekao Danilu. 12.13. A ti idi prema svom kraju. Počivaćeš ali ćeš ustati da dobiješ svoje nasledstvo na kraju dana. Zato ne možemo biti sigurni kako Bog gleda na nas sve dok nam direktno ne bi rekao. Mada i savest može da bude dobar vodič.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
26.06.2012
Poruka
110
peko71...oduvjek sam znao da su pobozni muskarci najveci shmekeri & njezno-meni...

...idila kraj kamina nadahnu poetu, da opjevam i vas dvoje u Biblijskom svijetu:



Ja ti nocas sapnuh, ti cuteci rece

Duhovni su razgovori u ljepoti srece

Kad pucketa drvo iz starog kamina

Zar sudbine, vatra zelja i gola istina


Samo nocas nama otkrivena tajna

Rijec Bozija, njezna, umilna i sjajna

Preplicu se pogledi, osmjesi i maste

On i Ona, na izvoru iz Edenske baste




( Isabela, vrati se, sve mi je oprosteno, ako je i ovo malo, iskupicu vam se jos po nekim stihom )
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Ambijent sam opisao za proučavanje svetog pisma mada i ovo drugo nije ništa lošije za takav ambijent. Isabeletu ne poznajem tako da možemo samo da vodimo duhovne razgovore.
 
Natrag
Top