Duh,dusa i sveti duh

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ako pogledaš u Stefanovom vapaju nema nikakve razlike u obraćanju u odnosu na Jezekijino. I jedno i drugo je direktno obraćanje: "Gospode primi moj duh"...a ovde:"duni duše....dođi duše". Ako postoji neka razlika molio bih da se objasni. I Stefan i Jezekija prizivaju. Nisu molitve u pravom smislu reči. Ali jeste obraćanje Duhu ili Isusu.

ISUS GOVORI Luka 23:46 » "I povikavši Isus glasno reče: Oče! U ruke Tvoje predajem duh svoj. I rekavši ovo izdahnu."


STEFAN GOVORI 59 I dok su ga kamenovali, Stefan je zazivao: Gospodine Isuse, primi duh moj! Djela 7

Isus "povikavši glasno reče"- dakle opet vapaj a ne čista molitva. Isus je bio siguran da će Otac primiti njegov duh jer je verovao. Stefan se molio Bogu a zatim je sa sigurnošću predao duh svoj Gospodu Isusu.

Djela apostolska 9,11 A Gospod mu reče: ustani i idi u ulicu koja se zove Prava, i traži u domu Judinom po imenu Savla Taršanina; jer gle, on se moli Bogu,
Djela apostolska 9,12 I vidje u utvari čovjeka, po imenu Ananiju, gdje uđe i metnu ruku na nj da progleda.
Djela apostolska 9,13 A Ananija odgovori: Gospode! ja čuh od mnogijeh za toga čovjeka kolika zla počini svetima tvojima u Jerusalimu;
Djela apostolska 9,14 I ovdje ima vlast od glavara svešteničkijeh da veže sve koji prizivaju ime tvoje.

Ovde je rečeno da "priziva" ime Gospodnje. Može se razumeti u smislu ime Jehovino, nije precizirano kako. Naravno da su se obraćali Isusu ali ovde iz ovih tekstova se to ne precizira.

Ali kao što rekoh nema zabeležene ni jedne direktne molitve Isusu, gde se spominje konkretno njegovo ime i molitva upućena Njemu lično. Ako ima navedi mi jednu takvu zabeleženu molitvu. Navedi i druge molitve. Čak šta više jedan izveštaj kaže ovako."I svaki dan bijahu jednako jednodušno u crkvi.....Hvaleći Boga, i imajući milost u sviju ljudu...", Dela 2,46.47. Imamo li izveštaj da kaže:Hvaleći Isusa"...."Moliše se Isusu"? Učenici hvale Boga(uopšteno) a nema konkretnog primera koji naglašava da se hvali ime Isusovo.

Ono što želim reći je da iako nemamo u Pismu nekada razrađenu praksu nečega to ne znači da mi ne trebamo je upražnjavati. Određena praksa mora imati utemeljenje u Pismu ili odobrenje Pisma tj.njena radnja mora proizilaziti iz konteksta. Ako i nevidimo da se u Novom Zavetu direktno molilo Isusu(ne možemo reći da nije ali nije zapisano) mi znamo da ne grešimo jer je Isus Gospod i sve Njegove osobine nas upućuju da to možemo i trebamo praktikovati. Isto je za Svetog Duha. I On je Gospod. I Njegove osobine i funkcije nas upućuju da je On dostojan naše hvale i slave. On ima iste funkcije kao i Gospod(On postavlja starešine i Gospod postavlja starešine....Mole se Gospodu da postavi...Duh je postavio..kao da su se molili Duhu). Zato je pogrešno osuđivati određenu praksu samo zato što je to šturo opisano u Pismu. Ako se ne suprotstavlja načelima Božije reči svaka praksa šrienja znanja o Bogu je dobrodošla.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ako pogledaš u Stefanovom vapaju nema nikakve razlike u obraćanju u odnosu na Jezekijino. I jedno i drugo je direktno obraćanje: "Gospode primi moj duh"...a ovde:"duni duše....dođi duše". Ako postoji neka razlika molio bih da se objasni. I Stefan i Jezekija prizivaju. Nisu molitve u pravom smislu reči. Ali jeste obraćanje Duhu ili Isusu.

Niđe veze, nema potrebe za širokim objašnjenjima ova nauke je jednostavna, dakle oborio sam sve tvoje navode. Ti da bi dokazao svoju neistinu morao si da napadneš da se ljudi ne mole Isusu.

Isus "povikavši glasno reče"- dakle opet vapaj a ne čista molitva. Isus je bio siguran da će Otac primiti njegov duh jer je verovao. Stefan se molio Bogu a zatim je sa sigurnošću predao duh svoj Gospodu Isusu.

Na taj navod sam već dokazao da je molitva.

Ovde je rečeno da "priziva" ime Gospodnje. Može se razumeti u smislu ime Jehovino, nije precizirano kako. Naravno da su se obraćali Isusu ali ovde iz ovih tekstova se to ne precizira.

A izbjegao si prethodni dio.

Ono što želim reći je da iako nemamo u Pismu nekada razrađenu praksu nečega to ne znači da mi ne trebamo je upražnjavati.

Da treba imali bi je, dakle ne trebamo.

Određena praksa mora imati utemeljenje u Pismu ili odobrenje Pisma tj.njena radnja mora proizilaziti iz konteksta. Ako i nevidimo da se u Novom Zavetu direktno molilo Isusu(ne možemo reći da nije ali nije zapisano) mi znamo da ne grešimo jer je Isus Gospod i sve Njegove osobine nas upućuju da to možemo i trebamo praktikovati. Isto je za Svetog Duha. I On je Gospod. I Njegove osobine i funkcije nas upućuju da je On dostojan naše hvale i slave. On ima iste funkcije kao i Gospod(On postavlja starešine i Gospod postavlja starešine....Mole se Gospodu da postavi...Duh je postavio..kao da su se molili Duhu). Zato je pogrešno osuđivati određenu praksu samo zato što je to šturo opisano u Pismu. Ako se ne suprotstavlja načelima Božije reči svaka praksa šrienja znanja o Bogu je dobrodošla.

Puni filozofuraš, ja najviše volim da se sve dokaže stihovima iz Biblije.

Nemaš dokaza, nema potrebe za ovim.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Na taj navod sam već dokazao da je molitva.

Meni nije ubedljivo. Izvini. Jedno je u nadahnuću zatražiti nešto što čovek ispunjen Duhom zna da će dobiti a drugo je molitva. Stefan je kao i Isus nadahnut Duhom samo izustio ono što je očekivano da će se dogoditi. To po mom shvatanju nije molitva. Možda bi odgovaralo da je drugačije ali ja to ne vidim tako.

Puni filozofuraš, ja najviše volim da se sve dokaže stihovima iz Biblije.

Nemaš dokaza, nema potrebe za ovim.

I ja tražim stihove gde se neko moli Isusu. Samo to.

Neka nas Gospod vodi.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
I dato ti i objašnjeno, znači da nećeš da prihvatiš istinu.

Hoću naravno. Ali smatram da dokazi nisu ubedljivi. Stefan se ne moli već samo pun Duha Svetog predaje svoj "duh"(život) Isusu(dokaz da je Isus Bog) ali to nije molitva već ishod koji Stefan nadahnut samo pominje. U nadahnuću on zna da će Gospod Isus primiti njegov duh i on to samo sada javno potvrđuje. Možda ovo objašnjejne tebi nije uverljivo ali uredu, imamo svoje mišljenje.

Najvažnije je da razumemo zašto se trebamo moliti Isusu iako u Novom Zavetu nemamo decidan primer. Istom logikom Pisma ja smatram da se Duhu Svetom možemo moliti jer je lice Božanstva. Ne postoji nikakva prepreka jer dužnost Duha je da nas obrati i učini svetima. On nas vodi Bogu svakako ali ta dužnost nema veze sa ograničavanjem da mu odajemo Božanske počasti jer nas On i posvećuje. Ako nas već posvećuje(što čini i sam Otac i Sin) onda sigurno nemožemo zgrešiti tražeći od Njega da čini ono što već čini. Možemo se moliti da nas posveti i da nas vodi Bogu....zar se ne krštavamo u ime Oca i Sina i Duha Svetoga? Meni je zaista neverovatno da pored tolikog izjednačavanja Duha sa Ocem i Sinom sada najednom se ne može izjednačiti u tome da mu se možemo moliti. Jednostavno mi nije u skladu sa duhom Svetog Pisma.

Još jednom, svako neka porazmisli o ovome. Svako dobro:).
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Našao sam jedan stih koji ide u prilog onoga što Tripo tvrdi. U 1.Korinćanima 1,2 stoji:"Crkvi Božijoj u Korintu...sa svima koji prizivaju ime Gospoda našega Isusa Hrista na svakom mestu i njihovom i našem". Ovde decidno stoji da su rani hrišćani prizivali ime Isusa Hrista. Prizivanje u ovom slučaju bi značilo da su se i molili i pozivali u pomoć iako nemamo neku molitvu zapisanu upućenu Isusu. Sada imam ono što sam želeo da mi Tripo pronađe. Tripo upravu si u vezi prizivanja Isusa.

Ostaje otvoreno pitanje u vezi Duha Svetoga. Onaj koji nas nadahnjuje i vodi ka Bogu i koji je sam Bog teško da može biti po strani po pitanju našeg obožavanja i molitve. Naravno naša logika nije važna ali je važno ono što Pismo kaže. A Pismo uči da je Duh Sveti Bog i da su Troje što svedoče jedno. Meni je to dovoljno da bih razumeo kakav odnos treba da imam prema onome koji je Bog.

Svako dobro i pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Hoću naravno. Ali smatram da dokazi nisu ubedljivi. Stefan se ne moli već samo pun Duha Svetog predaje svoj "duh"(život) Isusu(dokaz da je Isus Bog) ali to nije molitva već ishod koji Stefan nadahnut samo pominje. U nadahnuću on zna da će Gospod Isus primiti njegov duh i on to samo sada javno potvrđuje. Možda ovo objašnjejne tebi nije uverljivo ali uredu, imamo svoje mišljenje.

Najvažnije je da razumemo zašto se trebamo moliti Isusu iako u Novom Zavetu nemamo decidan primer. Istom logikom Pisma ja smatram da se Duhu Svetom možemo moliti jer je lice Božanstva. Ne postoji nikakva prepreka jer dužnost Duha je da nas obrati i učini svetima. On nas vodi Bogu svakako ali ta dužnost nema veze sa ograničavanjem da mu odajemo Božanske počasti jer nas On i posvećuje. Ako nas već posvećuje(što čini i sam Otac i Sin) onda sigurno nemožemo zgrešiti tražeći od Njega da čini ono što već čini. Možemo se moliti da nas posveti i da nas vodi Bogu....zar se ne krštavamo u ime Oca i Sina i Duha Svetoga? Meni je zaista neverovatno da pored tolikog izjednačavanja Duha sa Ocem i Sinom sada najednom se ne može izjednačiti u tome da mu se možemo moliti. Jednostavno mi nije u skladu sa duhom Svetog Pisma.

Još jednom, svako neka porazmisli o ovome. Svako dobro:).

Pa ako Stefan predaje svoj duh Bogu,a kome ga predaje Isus Hrist ?
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Bogu, koji je izvor zivota, koji je bio i u Isusu kao telesnom bicu rodjenom na zemlji.
Bogu Ocu,Svemogucem Bogu Jehovi je predao svoj duh njegov sin Isus Hrist kad je umirao.
Dok je Isus umirao i umro,dotle njegov Otac nikada nece morati da iskusi ni umiranje niti smrt.
Jehova Bog je taj koji daje duh svima ,kako andjelima,tako i ljudima...
 
Natrag
Top