Doživljaji Mike Alasa i Pupina

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Doživljaji Mike Alasa i Pupina

Edicija slikovnica za decu i roditelje o srpskim velikanima nauke. Gajić: knjige protiv vremena skandala

2zq4l15.jpg


Od malih nogu Mihailo Petrović (Mika Alas) posvećen nauci, tadašnji učenik legendarnog Koste Vujića, budući tvorac računara koji je radio pomoću hemijskih reakcija, ali i sistema šifara koji će decenijama koristiti vojska i diplomatija, voleo je i muziku dorćolskih kafana. Kao već poznati naučnik osnovaće i sviračko društvo, ali premda pasionirani alas i "rečni vuk" - nikada neće naučiti da pliva! Davio se čak 12 puta u svojoj voljenoj reci, iako je plivanju pokušao da ga nauči i jedan drugi velikan nauke - Milutin Milanković.

Sve ovo ispripovedao nam je Nikola Veselinović u slikovnici o Alasu iz edicije "Srpski naučnici u slici i reči" ("Makondo"), a ilustrovao Aleksa Gajić, čija je ruka "oslikala" i život fizičara Mihajla Pupina. Od čuvanja goveda po idvorskim pašnjacima do statusa jednog od vodećih naučnika u SAD, koji je prijateljevao sa Urošem Predićem, ali i sa Vudroom Vilsonom - teku sličice Pupinovog životopisa i dostignuća, o kojima već mesecima naša publika "uči" i zahvaljujući atraktivnoj izložbi Muzeja istorije Srbije.

- Projekat "Naučnici u slici i reči" pokrenut je sa namerom da se deci usade prva znanja o velikanima naše naučne prošlosti, a roditeljima da malo osveži gradivo - objašnjava Gajić, poznati naš ilustrator i crtač stripova. - Istina je da se o tim ljudima malo zna, i sam sebe sam uhvatio u neznanju radeći na ovim knjigama. Živimo u vreme senzacije i skandala, i mislim da će potreba za ovakvim izdanjima uvek postojati. Takođe, ovakve knjige lepo se uparuju sa izložbama i raznim godišnjicama koje takođe služe da nas malo podsete na prave vrednosti naših predaka i prava značenja patriotizma.

Upravo će životna priča Milutina Milankovića, koji je učio Alasa da pliva, biti naredni izdavački poduhvat u sklopu projekta koji su pomogli Centar za promociju nauke i Srpski legat, otkriva nam Gajić.

ŽIVOT JOVANA CVIJIĆA

TESLA - svakako najslavniji naš elektroinženjer i pronalazač je, naravno, našao mesta u ovoj ediciji, a njegov životopis je zabeležen u slikama Davida Vartabedijana. Život geografa Jovana Cvijića je, pak, ilustrovao Dragutin Vukelić.

(Novosti)
 
Natrag
Top