Danas je Sveti Nikola

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Danas je Sveti Nikola

Srpska pravoslavna crkva i pravoslavni vernici danas slave Svetog Nikolu Čudotvorca, jednog od najvećih vizantijskih svetitelja koji važi za zaštitnika putnika, moreplovaca, ribara i splavara.



Slava Sveti Nikola je po broju onih koji je slave, bez premca među Srbima.
Posvećeno mu je više od 600 crkava pod jurisdikcijom Srpske pravoslavne crkve, te je Sveti Nikola hramovna i manastirska slava SPC.
Kako Sveti Nikola pada u vreme (tačno na polovini) velikog božićnog posta, vernici pripremaju isključivo ribu i drugu posnu hranu.

Sveti Nikola je slava nepromenljivog datuma - šestog decembra po starom, odnosno 19. po novom kalendaru kada je, 343. godine, taj svetitelj preminuo.

Sveti Nikola se slavi i 22. maja, u znak sećanja na dan kada su njegove mošti 1096. godine prenete iz Mira u Likiji u tada pravoslavni Bari i položene u crkvu svetog Jovana Preteče, koja je ubrzo postala stecište hodočasnika. Tri godine potom gradjani Barija podigli su velelepnu crkvu Svetom Nikoli.

Tom hramu je docnije srpski kralj Stefan Dečanski slao bogate priloge i celu crkvu ukrasio srebrom u znak zahvalnosti što mu je, kako je verovao, Sveti Nikola povratio vid.

Sveti Nikola, arhiepiskop mirlikijski, slavi se i danas u celom hrišćanskom svetu. Roditelji su ga, kao sina-jedinca i kao dar od Boga, njemu i posvetili.

Svoj duhovni život započeo je u manastiru Novi Sion kod svog strica, gde se i zamonašio. Posle smrti roditelja, razdelio je siromašnima svu nasledjenu imovinu. Prema predanju, vodjen čudesnim glasom krenuo je u narod da širi veru, pravdu i milosrdje, i već je svojom pojavom donosio utehu, mir i dobru volju medju ljude.

I knez Miloš Obrenović slavio je Svetog Nikolu po svim narodnim običajima kao svoju slavu.


Izvor: Beta






Srećna slava Sveti Nikola Čudotvorac svima koji danas slave.
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Sv. Nikola,zaštitnik pomoraca,zaštitnik dece...na zapadu se slavi kao Sint Nicolaus, 5 decembra,po novom kalendaru,kod nas se slavi 19 decembra po novom kalendaru,inače je zaštitnik grada Bari u Italiji,i tamo bi trebalo da je sahranjen,inače interesantnio je da se u katoličkoj crkvi slavi ovaj dan kao dan dece kada deca dobijaju poklone od njega,ali su naši jos zapadniji susedi pomeranjem ovog dana nekako došli do toga da Sint Nicolaus dolazi nekako pred Božić i donosi poklone,kao što je Nemačka,Amerika... u Holandiji je to 5. decembra i to je jedna od retkih stvari koja je ostala od katolika ovde,jer su ovde uglavnom protestanti i evangelisti...
Kod nas Srba je u to vreme božićni post već počeo tako da je sv. Nikola posna slava(žito,vino,sveća,pasulj,riba,kolač..)....a možda ako vam nesto opširnije treba nije loše da pročitate žitije,ili da postavite pitanja na nekom crkvenom sajtu.
Sretnu slavu želim svima koji ju slave.


 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Молитвама је море кротио


Српска православна црква данас обележава празник свеца кога као једног од првих заговорника званичне хришћанске вере и цркве подједнако поштују хришћани истока и запада.


Православни верници данас славе Светог Николу Чудотворца, једног од највећих светитеља, заштитника путника, морепловаца, рибара и сплавара, али и трговаца, пекара, фармацеута, студената, деце. Био је велики борац против неправде па је данас у складу с тим и заштитник криво осуђених, лопова покајника...

Свети Никола је историјска личност, учесник Првог васељенског Сабора који је 325. године сазвао цар Константин (280–337) са жељом да уведе ред у хришћанској цркви коју је озваничио Миланским едиктом 313. године. Био је син јединац. Свој духовни живот започео је у манастиру Нови Сион код свог стрица, где се и замонашио. Након смрти родитеља, разделио је сву наслеђену имовину сиромашнима. Према предању, вођен чудесним гласом кренуо у народ да шири веру, правду и милосрђе, па је већ својом појавом доносио утеху, мир и добру вољу међу људе.
Много поштован у српском православљу Свети Никола је сматран заштитником српских краљева па су стога прве цркве њему посвећиване. Најстарија задужбина Стефана Немање је црква Светог Николе у Куршумлији. Подигнута је заједно са оближњим манастиром посвећеним пресветој Богородици, између 1159. и 1196. године. Старија је од Ђурђевих ступова шест година, Студенице 20, Хиландара 33, а од чувене катедрале Нотр-Дам у Паризу 92 године. Овај храм је прототип рашке школе, споменик монументалне средњовековне архитектуре код Срба, први немањићки манастир у коме је организована преписивачка делатност.
Међу многобројним сведочанствима забележено је и да је краљ Стефан Дечански коме је, према предању, Свети Никола вратио вид, златом окитио цркве у којој су мошти овог светитеља у Италији.
Овом свецу је посвећено више од 600 храмова под јурисдикцијом Српске православне цркве. Из године у годину ничу нове цркве чији ктитори су и појединци, као што је случај са брвнаром која се налази у оквиру комплекса „Моравски конаци” код велике Плане.
Скоро у свим насељима у близини Дунава цркве су посвећене овом „воденом заштитнику”: у Сланкамену, у Сурдуку, у Чортановцима... Саборна црква у Сремским Карловцима је такође посвећена Светом Николи. У садашњем издању завршена је 1762, са два велика звоника и малим између њих. Овај храм је чувен по лепоти иконостаса који представља врхунац уметничких остварења барокног сликарства у војвођанској уметности. Осликали су га Теодор Крачун и Јаков Орфелин. Краси га и 11 уљаних слика Паје Јовановића. На прозорима се налазе витражи, рад немачког мајстора, а изнад хорске апсиде је велики витраж Светог Николе.
У манастиру Морача су фреско-записи из 13. и 17. века на којима су приказана чуда Светог Николе који спасава морепловце у невремену које их је задесило на путу за свету земљу. „Молитвама је море кротио”, како је записао владика Николај Велимировић, па отуда и обичај да се уочи Светог Николе, у време празничног бденија, све лађе зауставе и баце сидра.
И кнез Милош Обреновић је славио Светог Николу по свим народним обичајима као своју славу. Како ова слава пада у време (тачно на половини) великог божићног поста, верници су одувек припремали искључиво посне ђаконије.
Каже се да у Србији сви славе Никољдан – половина јер им је то крсна слава, а друга половина јер је у гостима.
Свим православним верницима који славе, желимо срећну крсну славу Светог Николу!

..............


Зимска и летња слава

Никољдан је слава непромењивог датума и црква је обележава шестог децембра по старом, односно 19. по новом календару. Тог дана 343. године овај светитељ „заменио је земаљско за небеско царство”, пише у црквеним књигама.
Његово тело је свечано сахрањено у саборној цркви Мирликијске митрополије. Многи људи су долазили на његов гроб и молили му се да их од болести и беде избави. У старим се књигама помиње да су још за његова живота и Скити – стари Словени, са реке Дона долазили у Мир своме светитељу, а и после његове смрти су на његов гроб доводили своје болеснике. Отуда се може објаснити зашто је Свети Никола код српског народа толико уважен, те највећи део свечара њега слави.
Свети Никола, архиепископ мирликијски, слави се и 22. маја, у знак сећања на дан када су његове мошти 1096. године пренете из Мира у Ликији у Бари и положене у цркву светог Јована Претече. Да би три године касније грађани Барија подигли велелепну цркву посвећену овом свецу.

С. Берић
Објављено:Политика

Свима који данас славе, срећна слава!



 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Svima koji slave sv.Nikolu, neka je srećna slava i da je provedu u miru i dobrom raspoloženju.
 
Član
Učlanjen(a)
08.02.2010
Poruka
468
Srecna slava svima koji slave Svetoga Nikolu i da ih bog cuva.
sveti-nikola.jpg
 
Natrag
Top