Dali je ravnopravnost polova civilizacijski napredak?

Član
Učlanjen(a)
23.03.2010
Poruka
160
Istorija se ne moze vratiti unazad koliko god mi to hteli.Mozda je emancipacija zena bila promasaj(po meni nije) ali to je proces kome nema povratka.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Naravno da nema vraćanja, za nove probleme treba tražiti nova rešenja a sad se vraćati u srednji vek samo bi još više pogoršalo našu situaciju. Cela ideja je suluda jer kako to izvesti , dekretima o zabranama ženskih prava ? Ili ukidanjem sekularne države ? Ne samo da bi izazvalo osudu civilizovanog sveta već bi nas privredno unazadilo tako da bi smo zaista bili u srednjem veku. A bez privednog i tehnološkog napretka džaba nam mnogobrojna deca, bili bi smo kao Palestinci. Znači natalitet bez tehnološkog (i privrednog ) razvoja ne vodi ničemu. TAkođe bi se moglo reći i obrnuto.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
02.09.2010
Poruka
27
Ko je uopste trazio povratak u proslost? Pitanje je bilo dali je ravnopravnost polova civilizacijski napredak ili greska a ne mozemo li se vratiti u proslost ili ne. Samo ja nebih bio tako siguran u to da je nemoguce vratiti se u proslost. Sta kada broj starih dodje na recimo 60% od ukupne populacije? Eutanazija ili penzija? Postojao je predlog u skupstini da se zeni koja rodi dosta dece da penzija. To je pasivizacija zene a takve smo zene imali pre 100 godina pa smo to odbacili jer smo jako pametna nacija. Svake godine raste postotak starih. To tako nemoze vecno. Zabijate glavu u pesak. Uostalom predlozite vi nesto.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
01.11.2010
Poruka
3
Ravnopravnost polova je, u svakom slučaju, civilizacijski napredak. I ne samo napredak, to je civilizacijska nužnost. Primjeri o pravima žena koje si naveo, implicite sugerišu da tamo gdje žene imaju prava, nama nataliteta, a tamo gdje nemaju prava, postoji natalitet. To je tendeciozan i netačan primjer. Zašto nisi uzeo za primjer SAD? I tamo žene imaju sva prava kao i muškarci, ali je natalitet pozitivan. Ravnopravnost polova, nema nikakve veze sa natalitetom, ali ima zaostalost i privitimizam.
radio moj prijatelj u nekoj radnji na trgu , u kineskoj trafici jbg ono prodavali kinesku hranu , i tu se nekako pojavio ganci neki koji je odnosio njima smece do kontejnera a za uzvrat je tu mogao da natoci vodu ili da nesto pojede sta je hteo ono prijateljski odnos / poslovni/ i tako iz dana u dan kaze lik koji radi u kiosku kao brate ja sam 76. godiste i imam jedno dete , a to bilo pre jedno sedam osam godina , a ti si 84. i imas troje , a ganci kaze , jeste brate al ti kuci imas televizor . ?
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Ravnopravnosti polova nikada nije bilo, niti će biti. Nekada su bile neravnopravne žene. Sada su ugroženi muškarci od ravnopravnih žena. Nikada neće biti u istoj ravni. I ne smatram to nekim civilizacijskim dostignućem.
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Mislim da ce jos dosta vode rekama proteci dok se ne uspostavi ravnopravnost polova na kugli zemaljskoj.Toga nema niti ce biti,bar ne u narednih sto godina.Mozda negde u svetu to i bude relativno blizu, koliko toga nikada na Balkanu biti nece.Ovde je mentalitet ljudi drugaciji i mozda se samo za milimetar promenio u poslednjih sto godina.Nikada ta ravnopravnost nece doci u nase krajeve nema sanse.Mozda bi se kad bi je bilo i ovde to moglo smatrati civilizacijskim dostignucem,ovako bas i ne.
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2009
Poruka
59
Ravnopravnost (u cemu?) je samo POJAM, nista opipljivo, sredstvo zavodjenja i manipulisanja. Civilizacija (sistem) je DIKTATOR-vlasnik svih zabluda. Ona ogoljuje i deformise sve sto je covecno. Hrani se strahom i patnjom - zapitajmo se zasto je ovoliko uplasenih i napacenih?
"Priroda" je stvorila suprotnosti koje se dopunjuju (muskarca i zenu) i oni treba da slede svoju prirodu. Zene su superiornije i zato "izlozene teroru muske sujete". Civilizacija je "servirala" zeni ravnopravnost kao suptilniji vid nasilja nad njenom prirodom, udaljavajuci je od njene osnovne ulogu STUBA porodice i same civilizacije. "Dali" su zeni pravo glasa - velike li tekovine, a onda su je "uvukli" u politiku i ostale sfere muske iskvarenosti - izjednacavajuci je sa muskarcem oduzimaju joj prirodnu lepotu - zenstvenost (i uspesni su u tomre).
Suptilno "uspavljuju" zensku prirodu i od nje prave jos "vernijeg roba". Ravnopravnost je civilizacijska zabluda-udica namenjena zenama.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Dobro ti je ovo rezonovanje, micicku. Ima tu mnogo istine. Ravnopravnost žena i ženska prava, još uvijek su u suštini samo šarena laža, kao što je slučaj i sa demokratijom, "najvećom civilizacijskom tekovinom"!
 
Član
Učlanjen(a)
04.08.2011
Poruka
23
Što se ravnopravnosti tiče moje je mišljenje da su žene u svim sferama života uvek bile ravnopravne (oduvek su bile kraljice i princeze, dobri vladari i tirani, heroji pojedinih revolucija, priznati naučnici, e jedino nisu imale 8 Mart), a samo je pitanje
o vremenu o kojem govorimo. Ranije je to značilo da radjaju i podižu decu, prate muškarce u rat i dočekuju, a
sada polako gube materinski instinkt (naravno ne sve, ali ogroman broj DA) i vise po šipkama do zore i naravno
započinju nerede, a kad mečka zaigra opet traže muškarce kao zaštitnike.Mislim da je jako nedifinisano
to njihovo traženje i poistovećivanje sa muškarcima (holivudski filmovi čuda čine na ovim našim prostorima)
jer nije prirodno da ONI i ONE budu isto, pa neću biti grub i ako kažem, da nisu ni slični.
Gore sam pročitao komentar u kojem je ovo sadašnje stanje nazivano
kojekakvim imenima i imalo prizvuk nametnutog i datog prava. Ništa dame i gospodo nije nametnuto ni dato,
već traženo i prihvaćeno.Setite se hiljada i hiljada žena koje su protestvovale širom sveta jer im je tobože dosadilo
da budu majke i supruge. Sotona se mača latio.
Pa dobro, onda budite ovo što jeste, a siguran sam da se i vama ne dopada u šta ste se pretvorile.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
civilizacija je dinamican proces i ne moze se posmatrati kroz trenutne "modne" trendove.
Osim toga, obicno se cijela prica o covjecanstvu svodi kroz naocale danasnjeg prosjecnog bijelca, iako "modu" diktiraju uz velike interese odredjene grupa u medijima ili bliske medijima.

Kada se govori o ravnopravnsti spolova moralo bi se obvezno definisati i podrucje-disciplina-anatomski dio itd. za razmatranje, jer "ravnopravnost spolova" je jedna sveobuhvatna-nistavna recenica bez sadrzaja.

To je usporedivo sa ravnopravnosti Marsa i Venere, na primjer. Oboje su planete, okrecu se oko Sunca, materijalne su i u svemu ravnopravne a "nepopravljivo" razlicite.

Ako govorimo o potrebi ravnopravnosti spolova, ja sam najveci pobornik.

Ravnopravnost spolova treba biti u ravnopravnom uzivanju: slobode, prava, blagostanja, srece, dostojanstva.....

Mozda zaviriti u amazonske prasume, tamo zive oni gologuzi ljudi (imaju pokrivalo za spolovila) i tamo "civilizirani" ljudi (koji su pokvarili sve odnose medju sobom) mogu da nauce vise nego iz bilo koje moderne filozofske milionestranicne biblioteke.
 
Natrag
Top