"Da me mimoiđe čaša ova". Šta to znači?

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Mozes li to sa sigurnoscu da tvrdis?

Ako i jesmo, to opet ne moze biti u apsolutnom smislu. Nismo apsolutno zli


Isus govori o našim stremljenjima, našoj prirodi koja je sklona ka onome što je suprotno principima zakona Božijeg. Naši motivi, naše pobude su iskvarene i protivne Bogu. To je naše stanje. Isus i kaže 'vi budući zli'. Naravno, naša savest koju namje Bog dao čuva nas od ekstremnih greha i omogućava nam da izaberemo da budemo drugačji, suprotni našoj prirodi i stremljenjima.

Na drugom mestu kaže 'vi ste od nižih, a ja od viših'. To govori o toj razlici između Isusa i nas. On jedini nema sklonosti ka zlu, nema takvu prirodu kao mi. Njegove pobude su čiste, bez mrlje i senke zla.

Otuda je i patio kada je osetio taj pritisak i i opterećenje koje mi osećamo i to je za njega bilo nepodnošljivo. Naravno, jer je trebao tako poneti naš osećaj grešnosti (silu greha) iako nikada greh nije učinio.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Isus govori o našim stremljenjima, našoj prirodi koja je sklona ka onome što je suprotno principima zakona Božijeg. Naši motivi, naše pobude su iskvarene i protivne Bogu. To je naše stanje. Isus i kaže 'vi budući zli'. Naravno, naša savest koju namje Bog dao čuva nas od ekstremnih greha i omogućava nam da izaberemo da budemo drugačji, suprotni našoj prirodi i stremljenjima.

Na drugom mestu kaže 'vi ste od nižih, a ja od viših'. To govori o toj razlici između Isusa i nas. On jedini nema sklonosti ka zlu, nema takvu prirodu kao mi. Njegove pobude su čiste, bez mrlje i senke zla.

Otuda je i patio kada je osetio taj pritisak i i opterećenje koje mi osećamo i to je za njega bilo nepodnošljivo. Naravno, jer je trebao tako poneti naš osećaj grešnosti (silu greha) iako nikada greh nije učinio.

Ne trebaju meni teorije o Isusu koji je savrsen, koji nije imao sklonosti ka grehu sto si ti izvukao, o cemu smo vec pricali, sto ne uci ASD..

Mene zanima gde su ti stihovi da se ljudi radjaju zli. Znaci gde pise eksplicitno da nam je dusa zla cim se rodimo?

Hocu da vidim zbog sebe...

A sto tvrdis za Isusa, da on nije mogao naslediti ljudsku palu prirodu jer bi time nasledio i greh. Sta je greh, i gde je greh? To nije samo telesna osnova, vec i dusa mora biti uprljana da bi se mogao smatrati gresnikom!

Tako Isus moze naslediti i palo telo, a dusa mu ne mora biti uprljana. Mi znamo da je Hristova Dusa preneta sa neba u telo, pa ona ostaje cista i bez mane! Dakle, on ne mora biti gresnik samo zato sto mu je telo bilo uprljano.

Ako ja obucem odelo prosjaka, smrdim i ruzan sam, ja sam iznutra i dalje isti. Ja nisam postao neko drugi. Tako ni Isus nije postao gresnik samo zato sto je uzeo gresno telo..

Ovo sto ti pises nema nikakve logike. To su samo tvoje filozofije i nagadjanja, proizasle iz nerazumevanja.

I sto kazes za "sklonost", opet je tvoje nerazumevanje.. Kako je satana mogao navuci Adama i Evu na greh ako nisu skloni? Pa nije sklonost nesto sto se javlja samo po sebi, vec je uzrokovano spoljasnjim uticajem. Dakle, nije sklonost sama po sebi greh, vec ako tome podlegnes. Tako je i satana kusao Hrista, i on je mogao podleci, ali nije.. Isto i nas kusa telo, ali mi se ne moramo predati. Kad bi se odbranili, ne bi imali greha..

Dakle, nije sama "sklonost" greh! Ti nisi gresan sto te nesto navlaci na greh, vec ako tome podlegnes...
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
A sto tvrdis za Isusa, da on nije mogao naslediti ljudsku palu prirodu jer bi time nasledio i greh. Sta je greh, i gde je greh? To nije samo telesna osnova, vec i dusa mora biti uprljana da bi se mogao smatrati gresnikom!

Samo zameni izraz 'duša' sa unutrašnji motivi i onda se razumemo. Ono što ti nazivaš 'dušom' šta god mislio pod time, ja pod time podrazumevam unutrašnje motive. Pa tako oni nisu bili uprljani grehom, da. A telo koje pominješ, pod izrazom 'telo grešno' i ja to verujem s time što pod time podrazumevam slabo telo tj. grešno. U smislu da je Isusovo telo isto kao i naše denenerisano smanjenom intelektualnim i fizičkim kapacitetima u odnosu recimo na Adamovo savršeno, a te degeneracije tela je posledica greha svih generacija nakon Adama.

Kako je satana mogao navuci Adama i Evu na greh ako nisu skloni?

Dobro pitanje a u njemu i odgovor. Adam i Eva nisu bili skloni i pogrešili su. Njihova odluka. Isus je mogao isto tako odlučiti da pogreši i mogao je pogrešiti iako nije bio sklon grehu kao ni Adam ni Eva. Ali, za razliku od Adama i Eve, Isusovo psihofizčko stanje tela je bilo daleko ispod Adamovog u savršenom stanju. Dakle, zbog slabosti tela Isus je bio u gorem položaju od Adama i veća mogućnost je postojala da može pogrešiti. Adam je bio u savršenom stanju ljudskog tela, Isus nije. Tu je razlika između Isusa i Adama. Ali Isus nije sagrešio.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Samo zameni izraz 'duša' sa unutrašnji motivi i onda se razumemo.

Dusa, to si ti to je tvoja licnost.

Ono što ti nazivaš 'dušom' šta god mislio pod time, ja pod time podrazumevam unutrašnje motive.

Kad je Bog stvorio Adama, njegovo telo je bilo bezivotno bez Duha, a kada mu je udahnuo Duh, Adam je poceo da razmislja. On nije pitao Boga, kako cu da hodam, kako da govorim, on je znao sve unapred... Nije postavljao pitanja! Adam je dobio gotovu LICNOST. Unapred mu je bilo usadjeno svo znanje koje je trebao znati.

Na slican nacin je Isusova dusa preneta sa neba u telo. Kad se rodio Isus, on je unapred sve znao, kao i Adam. Zato se i kaze da je on drugi Adam.

pod time podrazumevam slabo telo tj. grešno

Da, telo je slabo. Ali telo ne moze biti gresno, ono moze biti palo i oslabljeno. Zato bas to i nije pravi termin..

Tvoja dusa je odvojena od tela. To znas po tome sto dobijas novo telo prilikom vaskrsenja. Tvoje palo telo ne mora uprljati dusu. Ono moze da te vuce na greh, ali ne moras pokleknuti.

Isus je zato mogao boraviti u palom telu i ostati cist... Tako on boravi i u svima nama i daje nam pobedu!

U smislu da je Isusovo telo isto kao i naše denenerisano smanjenom intelektualnim i fizičkim kapacitetima u odnosu recimo na Adamovo savršeno, a te degeneracije tela je posledica greha svih generacija nakon Adama.

Ako se Bog nastani u palom telu on moze nadoknaditi sve nedostatke. Svakoga dana i nama pomaze u nasim slabostima..

Ne postoji dakle razlog zasto ne bi uzeo palo telo. Zasto bi uzeo savrseno? Bozja slava se u slabosti pokazuje sasvim..

Dobro pitanje a u njemu i odgovor. Adam i Eva nisu bili skloni i pogrešili su. Njihova odluka. Isus je mogao isto tako odlučiti da pogreši i mogao je pogrešiti iako nije bio sklon grehu kao ni Adam ni Eva

Sklonost je samo unutasnji uticaj. Ja mogu biti sklon secernoj bolesti, pa opet ako zivim zdravo, izbegavam slatko, mogu ziveti zdravim zivotom.. Mnogi to uspevaju.

Isto tako, ako me telo vuce na greh, a ja mu se protivim, moja dusa ce ostati cista..

Druga je stvar sto mi vise nismo u stanju. Ali Hristos moze, jer on nije ni nasledio covecju Dusu, on moze pobediti palo telo. A dokaz za to je sto i sada zivi u nama svojim Duhom i daje nam pobedu.


Adam je bio u savršenom stanju ljudskog tela, Isus nije. Tu je razlika između Isusa i Adama.

Cekaj..

Zar nisi ti tvrdio da je Isus rodjen u savrsenom telu kao Adam? Zadnji put kad smo pricali to si tvrdio? A sad kazes da je ipak imao nesavrseno telo? Sta se promenilo?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Cekaj..

Zar nisi ti tvrdio da je Isus rodjen u savrsenom telu kao Adam?

Savršeno u psifizčkom smissu, ono kako je Bog zamislio telo pre pada u greh. Isus nije imao takvo savršeno telo. Njegovo telo je bilo uskladu sa visinom,težiom, intelektualnim potencijalima i sl...kao i naše. Adamovo je bilo više, teže, snažnije, intelektualno daleko složenije i moćnije nego Isusovo.

Ono što je pak isto kod Adama i Hrista je samo to što Isus kao i Adam, pre pada, nema početne sklonosti ka grehu. Tu se razlikuje od nas jer mi imamo tu sklonost. Eto, da taj detalj razjasnimo.
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
978
„Oče moj! Ako je moguće, neka me mimoiđe ova čaša.”

(Mt 26,39)

Poznate su vam ove riječi iz pripovijesti o Isusovoj muci, kada se Isus moli Bogu Ocu u Getsemanskome vrtu.

Te je pomalo zbunjujuće. Što je Isus time mislio? Zar se Isus odjednom bio uspaničio, i počeo razmišljati o tome da odustane od svojega poslanja da umre zbog naših grijeha?

Čitajte dalje kako biste doznali što tu simbolizira čaša, što znači Isusova molitva, i koju izvanrednu istinu iz ove pripovijesti možemo primijeniti na svoj život.

Čaša

U Starome zavjetu čaša je simbol Božje kazne izlivene na neki grešan narod (vidi Iz 51,17.22; Jr 25,15-16; Ez 23,33; Tuž 4,21). Tako se koristi i u Knjizi Otkrivenja (vidi Otk 14,10; 16,19).

Isus pak o čaši govori kao o metafori za patnju i smrt s kojima će se suočiti kada bude na sebe uzeo kaznu za naše grijehe (vidi Mt 20,22-23). Budući da će On uskoro morati ispiti čašu svojega trpljenja, Isus osjeća punu težinu onoga što to znači za njega. Papa Benedikt XVI. jednom je objasnio: „Isusov je strah umnogome radikalniji od straha što ga svatko osjeća pred smrću. Tu se radi o sudaru između svjetlosti i tame, između samoga života i smrti – o kritičnome trenutku u ljudskoj povijesti.” („Isus iz Nazareta”, 2. dio)

Kristovo čovještvo

Dakle, je li Isus razmišljao o tome da se predomisli u vezi s umiranjem zbog naših grijeha? Naravno da nije.

Njegova molitva jednostavno odražava činjenicu da je Isus uistinu čovjek. Budući da su ljudskoj prirodi trpljenje i smrt odbojni, mučna smrt koju će Isus pretrpjeti nije bila nešto čemu bi se On radovao. Drugim riječima, ako je Isus uistinu čovjek, On neće govoriti: „Jedva čekam da to učinim!”

Trpljenje, razapinjanje i smrt ljudskoj su prirodi odbojni. Ako je Isus uistinu čovjek, njemu je pomisao na ono što će pretrpjeti odbojna. Njegova molitva, dakle, „[…] izražava užas što ga smrt predstavlja za njegovu ljudsku narav.” (KKC § 612)

No Isus nije samo čovjek, On je i Bog. Za razliku od naše slabe, pale volje, Isusova ljudska volja savršeno je ujedinjena s Očevom (vidi KKC § 475). Zato On u toj istoj molitvi kaže: „Ali ne kako ja hoću, nego kako hoćeš ti.” (Mt 26,39)

Iako On u svojoj ljudskoj prirodi osjeća averziju prema smrti, On je također posve voljan prihvatiti križ radi našega spasenja, i ispuniti plan svojega Oca. Isus gleda smrti ravno u oči, osjeća punu težinu onoga što će podnijeti, a ipak svesrdno pristaje.

Isusov primjer nam je izazov da budemo više poput Njega. Kada se suočimo s trpljenjem, mi često oklijevamo učiniti pravu stvar, ili se uklanjamo od Božje volje. Bojimo se žrtvovati se, bojimo se promjene, bojimo se nepoznatoga, i dopuštamo da nas naš strah od trpljenja spriječi da učinimo što je ispravno. No Isus se suočio s tim trpljenjem, prihvatio je njegovu punu žestinu, a ipak ga je slobodno prihvatio radi našega spasenja, potpuno prihvaćajući Božju volju.

Evo zalijepio sam tekst, a nisam ga još pročitao....pa da vidimo kako se tekst sviđa slapu, a kako Jovanu.

Preuzeto sa https://www.bitno.net/vjera/duhovnost/neka-me-mimoide-ova-casa-je-li-se-isus-predomisljao/
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Mislim da sam jasno precizirao šta je to što je Isus želeo izbeći i zašto. Ovaj tekst naravno akcentuje fizičke patanje.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Savršeno u psifizčkom smissu, ono kako je Bog zamislio telo pre pada u greh. Isus nije imao takvo savršeno telo. Njegovo telo je bilo uskladu sa visinom,težiom, intelektualnim potencijalima i sl...kao i naše. Adamovo je bilo više, teže, snažnije, intelektualno daleko složenije i moćnije nego Isusovo.

Ono što je pak isto kod Adama i Hrista je samo to što Isus kao i Adam, pre pada, nema početne sklonosti ka grehu. Tu se razlikuje od nas jer mi imamo tu sklonost. Eto, da taj detalj razjasnimo.

Ti ako se dobro secam, govorio si da je bio savrsen kao Adam. A sto se tice "sklonosti", to ti je potpuno pogresan termin. Ti pokusavas izbeci sklonost po svaku cenu, kao kao da je sama sklonost po sebi losa. A sklonost ne znaci da si oboleo. Sklonost ka secernoj bolesti ne znaci da ces ikada dobiti secernu bolest, ako se pridrzavas uputstva lekara.

Zato je Bog dao uputstva za nas zivot..

Tako ako je Isus i bio u telu koje je sklono grehu, ne znaci da je zato bio gresan.

Ti ne razlikujes "sklonost" od "razvijene forme bolesti".

Dakle, sama terminologija ti je pogresna, i zato verovatno niti Slap ne razume sta pises. A meni se cini da si sad promenio ucenje, jer te ja nisam video da pises ovo na pocetku..

U svakom slucaju, sa ovim gore mogu da se slozim, ako je to ono sto mislim, imao je palo telo, ono ga je vuklo na greh, ali nije podlegao njegovim prohtevima. Ako te nesto vuce na greh, nisi automatski gresan. Ne mozes ti biti gresan ako ti satana stoji i sapce "ucini zlo" a ti se neprestano opires, ili ako te telo vuce na greh a ti se opires. Ti onda savladavas greh. Tako i Isus, imao je slabosti kao i mi, osecao je da ga telo pokusava savladati, osecao je i napade satane, ali nije poklekao.

To je ono sto uce sve crkve, pa i adventisticka. I ja stvarno ne znam sto si ti od toga napravio toliku filozofiju, da si sam sebe zbunio..
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Te je pomalo zbunjujuće. Što je Isus time mislio? Zar se Isus odjednom bio uspaničio, i počeo razmišljati o tome da odustane od svojega poslanja da umre zbog naših grijeha?

Vec smo objasnili gore da nije mislio da odustane od plana spasenja. Vec je mislio da mozda postoji i neki drugi nacin da se to izvede, a da ne ukljuci toliku zrtvu i patnju, tu razdvojenost od Oca. Najvise zbog te duhovne patnje kroz koju je trebao proci i razdvojenosti od Boga, on je to izgovorio, jer mu je to najteze palo. A na fizicku patnju je bio spreman, na smrt, to nije hteo izbeci.

Dakle nije se on premisljao, vec je mislio da mozda Otac ima neko drugo resenje, ali Bog je odlucio drugacije, iako je mogao da nadje i drugo resenje, odlucio je da Isus propati.

Da je Isus hteo izbeci sve i da se predomisljao, rekao bi - 'neka bude kako ja hocu', a ne - 'neka bude volja tvoja'... On je imao slobodu izabrati da polozi izvot ili ne polozi.. Seti se da je rekao: "I niko ga ne uzima od mene (zivot) nego ga ja polazem. Imam vlast poloziti ga i imam vlast uzeti ga nazad"

Koliko puta se i mi sami suocavamo sa raznim iskusenjima pa kazemo Bogu "ako je moguce da ne prolazim kroz sve to", a opet kazemo neka bude tvoja volja na kraju. Jer zelimo izvrsiti njegovu volju. Time pokazujemo da se podlazemo Bozjem autoritetu i da ne zelimo izbeci patnju, ali nije nam drago kroz sve ovo prolaziti. A kome je drago? Ni najhrabrijem coveku nije... Pa ni samom Adamu koji je bio savrsen nije bilo drago prolaziti kroz patnju i smrt, seti se samo kako su se pravdali i pokusavali da izbegnu smrt i patnju...

Dakle, Isus je imao slabosti, kao i svaki covek. To moraju svi da shvate. On je uzeo ljudsko telo.. Ne znam zasto tolike mistifikacije i filozofije oko Isusa, pa se pokusava izbeci da je Isus osecao i strah. Zelite ga predstaviti kao apsolutno savrseno bice, oslobodjeno od svake pomisli na greh, sto on nije bio! On je bio obican covek, jer je uzeo ljudsko telo, i normalno je da i kod njega vidimo te borbe i strahove koje svi mi dozivljavamo..

Da on nije sve ovo prosao, ne bi onda ni nama mogao pomoci kada se iskusavamo! Zato i kaze, da je - "Isus u svemu iskusan kao i mi, osim greha.. zato i moze pomoci onima koji se iskusavaju". On je bio suocen sa svim izazovima s kojima se i obican covek suocava, i njemu je satana saputao lazi na uho, i njega je telo vuklo na greh, samo sto on nije poklekao. On je ostao veran i savrsen. Zato i nama moze pomoci.

Jovan pokusava Isusa predstaviti osobom koja to nije, kao da nije imao nikakve sklonosti ka grehu, da ga telo nije vuklo na greh, kao da ga satana nije ni mogao nagovoriti da zgresi...

Ovo nije ucenje biblije..

Isus je oterao Petra jednom prilikom. Rekao je: "Odlazi od mene satano, TI SI MI SABLAZAN, jer govoris ljudske reci a ne Bozje". Da je Isus bio neko misticno savrseno bice, oslobodjeno sklonosti ka grehu,, ne bi ovako oterao Petra od sebe!

Jer sta mu kaze Isus? --> TI SI MI SABLAZAN! Dakle, Petar je uzburkao njegovo bice, stvorio u njemu strah zebnju i nepoverenje, sto nije bila volja Oceva, jer on ga je nagovarao da ne odlazi u jerusalim da ga razapnu! Pokusavao je dakle nagovoriti Hrista da odustane od zrtve!

Zanci, Petar je kod Isusa stvorio odredjenu dozu kolebanja.. Pa ako Isus nije imao nikakve sklonosti ka grehu, ne bi ga onda Petrove reci tako uznemirile, i ne bi ga tako grubo oterao od sebe!

Ajde malo razmislite pre nego sto pisete..

Molim i Jovana da razmisli dobro o onome sto pise, da se mane filozofija i pogresne terminologije, te price o nekakvom Isusu koji je bio oslobodjen svih ljudskih sklonosti ka grehu. Nije! To sto mi osecamo, osecao je jednako i Isus, i njega su iskusavale i vukle sve ljudske strasti, ali on se opirao..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
To je ono sto uce sve crkve, pa i adventisticka.


Ne baš, ja sam i od adventističkih teologa čuo ovo pre par godina, ali nisam zbog toga to prihvatio, već sam to sada zaista tako razumeo i malo razradio detaljnije. Ima adventista koji tvrde što i ti ali ima i onih koji tvrde Isto ili slično što i ja. To nam ne treba da bude parametar.

Kažem, sklonost ka grehu je ono što Adam nije imao, to nije imao ni Isus.
 
Natrag
Top