Da li slaviti subotu ili nedelju

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.350
Nema tu jezika simbola.
Ako je jezik simbola peimeni ga na subotu kao sen.

Kako god okrenuo sa subotom na isto ti dođe. Subota je u kategoriji čiste i nečiste hrane i židovskih blagdana i mlađaka, i baš ništa kršćane ne obvezuje što se toga tiče.



DOSLOVNO!
Bog je to rekao a pre toga čitaj razlog zašto su mu se gadile te stvari i valjda ćeš shvatiti kako to ima svoje značenje u tom vremenu jer po tvom igranju jednom je doslovno kad je subota sen a kad treba žrtva onda je simbol ma nemoj.

Naravno da je subota sjena. Niti je subota kršćanima uvjet niti pokazatelj spasenja.

Bog je IZRAILJU naredio u onom vremenu da budu svetlost svetu i to piše i oni nisu bili a od pagana se ne traćži oko za oko već stepenica iznad a to je PRAŠTANJE jesi čuo za tu reč?
A Bog će u svoje vreme staviti na tas svačija dela i tad će umesto kamenja ići teža stvar.
Možeš li bar to upamtiti?

Zašto bih ja pamtio što ti pišeš, kad ti ionako sam sebe slijedećeg dana demantiraš.

Ko pominje Kornelija...i koji smisao je u tome?
A ko kaže da Duh Sveti silazi samo na one što imaju neka DELA...o čemu ti to ovde sad pričaš?

Ja spominjem Kornelija, a to o djelima nešto ti se pobrkalo.


To je Slape BOLJI PUT o kojem Paja govori a ti ga NE NALAZIŠ.
To nije uslov da bi bio prihvaćen ali je posledica Duhovnog rođenja da se Bog ljubi i drži Njegova reč koja je zapovest a subota je Božja reč sve dok poglavica kaže da nije.

Zato i jesu za Isusa rekli da je kopile, subotu im skrnavio.

Aha, skoro da jesi.
Bog je rekao da MOLE a ako to ne čine imaju greh.
A ako subotom
beže imaju još jedan.
Može li to stati pod šeširić?

A kada čovjek subotom izvadi vola iz bunara, kome ide grijeh? Čovjeku ili volu?

Jesi li čuo za propagandni program, vidim da jesi i njime se baviš.

Ne brini, neću ja tebi zanimanje uzeti. I mogu ti reći da ti je propaganda zaista mizerna.

Ti si neka predhodnica Franji pa već godinama pokušavaš osporiti ono što on sad kaže da treba uništiti a to je verovanje u pisanu reč u Bibliji.

Riječ je najprije izgovorena i onda kasnije zapisana. Crkvi pripada i jedna i druga, tako da tvoja rabota nije ništa drugo nego skandalozno razglabanje o nečemu što ti i ne pripada.

Ti nemoj odmarati ko te tera da odmaraš?
Ti radi subotom Bog to voli,On je samo Jevreje mrzio i zatirao zbog odmora a ti dobijaš željezni križ.

Možda mu zbog ovoga Jevreji i uzvraćaju, Sina mu zovu kopile.

Tvoja logika je senzacija uzmeš iz 66 glave jedan red i staviš u simbol a drugi u doslovno značenja pa opet simbol i ponovo doslovno...remek delo čak bi ti se i Jelena divila.

Ti si je i napustio jer ti se nije divila.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Kako god okrenuo sa subotom na isto ti dođe. Subota je u kategoriji čiste i nečiste hrane i židovskih blagdana i mlađaka, i baš ništa kršćane ne obvezuje što se toga tiče.

To si ti trebao reći Isusu da i On zna.
On nije znao kao ti pa kaže da MOLE kako nebi subotom bežali i Isaija piše da u milenijumu dolaze svake subote u hram ni on nije znao tvoje ,znanje, baš šteta.

Naravno da je subota sjena. Niti je subota kršćanima uvjet niti pokazatelj spasenja.

Nije uslov ali jeste znak rođenja Duhom gde se UZVRAĆA primljena ljubav, nerazumeš ti to niti šta je bolji put.

Zašto bih ja pamtio što ti pišeš, kad ti ionako sam sebe slijedećeg dana demantiraš.

Ipak ti zapamti trebaće ti pre ili kasnije.


Zato i jesu za Isusa rekli da je kopile, subotu im skrnavio.
Isto što i vi činite žrtvujući ga svaki dan iznova.
Jevreji ga tad nisu poznali a vi ga sad ne poznajete zato će vam se pojaviti vaš lidar kao Isus.
Tad će Jevrejima spasti slepilo a na vama ostati.

A kada čovjek subotom izvadi vola iz bunara, kome ide grijeh? Čovjeku ili volu?
Gospod će ti reći kad dođe vreme.

Riječ je najprije izgovorena i onda kasnije zapisana. Crkvi pripada i jedna i druga, tako da tvoja rabota nije ništa drugo nego skandalozno razglabanje o nečemu što ti i ne pripada.

Naravno da ti je Biblija SKADALOZNA a vidiš meni nije i svako ko zastupa REČ je skandalozni vernik a koji gaze po reči ćale ih miluje i nudi ruju da celivaju i koleno.Ta reč IZGOVORENA je od PROROKA BOŽJIH koji su bili Jevreji ZAPISANA a ti ne veruješ PISANOM jer ne veruješ usmenom a usmeno ne staje jer ga Bog govori a ti imaš svoga u crvenom šeširiću.
 
Učlanjen(a)
24.01.2015
Poruka
218
Jurivaka, Nažalost..ili na sreću činjenice pokazuju suprotno, da je jedan deo Hrišćanske odpale crkve poštovao i subotu i nedelju sve do 1054 godine i nakon nje, pa bile to i samo odredjene grupe Hrišćana.

Pravi Hrišćani su poštovali subotu.

Preporučio bih jedno delo koje daje detaljnu istorijsku i biblijsku nalizu ovog problema subote, od stvaranja do današnjeg vremena.


-------------------------------------------

Patriot.
Ja te razumem, jer neznanje od strane onoga koji nezna se uvek veliča u odnosu na znanje, i to se čini iz neznanja.
Ti nemaš pojma o Bibliji,tj o Novom Zavjetu neznaš ništa!
"U prvi dan tjedna" piše lipo da su se sastajali!
I znaš li ti iočemu drugome pisati osim o subotetini?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nazalost..ili na srecu - upravo je suprotno.
Tradicionalne crkve su falsifikovale istorijske podatke da bi dokazale kako istorija ide njima u korist i kako njihove organizacije navodno poticu od samog Hrista i apostola.
Zato danas cesto imamo sukobe izmedju Rimokatolicizma i Pravoslavlja po ovom pitanju, gde jedni druge nazivaju sektom koja je proizisla iz ove prve.

Za razliku od toga - istorija prve crkve i velikog otpada je vrlo dobro poznata, kao i njenog vekovnog progonstva od strane crkve koja je otpadom i kompromisom sa svetovnim vlastima i u saradnji sa njima - progonila Isusove sledbenike.

Patriot, tvoje insinuacije me ne doticu i upravo su nesvesno uperene protiv tebe samog.

Ja sam subotu pomenuo samo u kontekstu velikog raskola - da je to bio jedan od razloga koji je do toga doveo.
 
Učlanjen(a)
24.01.2015
Poruka
218
Ja pak čitam da su se sastajali prvi kršćani SVAKI dan,molili i pjevali hvalospjeve a lijepo piše da su i lomili kruh "PRVI dan u tjednu!"Uskrsnuće Isusovo je bilo u Nedjelju a ne subotu a to je najvažniji dan za nas kršćane.Tad je pobjeđena smrt i sotona!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ja pak čitam da su se sastajali prvi kršćani SVAKI dan,molili i pjevali hvalospjeve a lijepo piše da su i lomili kruh "PRVI dan u tjednu!"Uskrsnuće Isusovo je bilo u Nedjelju a ne subotu a to je najvažniji dan za nas kršćane.Tad je pobjeđena smrt i sotona!

Tema je trojstvo a ne subota i nedelja.

Ako postoji i jedna zapovest u bibliji da treba poštovati Nedelju kao dan Hristovog vaskrsenja - ja sam otvoren da prihvatim taj dan kao Bogom određen.
Ako takve zapovesti u bibliji nema - onda je ona čisto ljudska tvorevina.

Apostoli su išli po kućama svaki dan i uzimali svakodnevnu hranu i lomili hleb - ne samo u prvi dan.
 
Učlanjen(a)
24.01.2015
Poruka
218
Ubrzo prvi kršćani počinju sve više naglašavati nedjelju i ona postaje novi Dan Gospodnji. Dovoljno je uzeti neke tekstove Novog zavjeta i potvrditi izrečenu tvrdnju. "U prvi dan sedmice, kad se sastadosmo da lomimo kruh, Pavao je govorio prisutnima" (Dj 20,7), svjedočanstvo je da već apostoli okupljaju vjernike na euharistiju nedjeljom, a to čini i Pavao osobno. Apostol Ivan ima viđenje na Dan Gospodnji: "U dan Gospodnji padoh u zanos i čuh kako se iza mene ori jak glas ..." (Otk 1,10). Tako Ivan "prvom danu u tjednu" daje naziv "Dan Gospodnji". S nedjeljom se počinju povezivati običaji koji su kod Židova vezivani uz subotu, npr. skupljanje milostinje: "Neka svakog prvog dana u sedmici svaki od vas zasebice stavi na stranu ono što mogne uštedjeti..." (1 Kor 16,2). U toj novoj perspektivi stara židovska subota dobiva značenje "pralika" i "znaka" onoga što je Isus učinio uskrsnućem. Pavao upozorava kršćane: "Neka vas nitko ne osuđuje zbog jela ili pića, ili zbog godišnjih blagdana, ili mlađaka, ili subota! To je SAMO SJENA stvarnosti koja je imala doći, a stvarnost je Krist" (Kol 2,16). Slaveći subotu, ljudi su slavili Božji počinak u kojeg je Isus ušao svojim uskrsnućem U NEDJELJU. Dakle, "kršćanska subota" je NEDJELJA. No, staje li ovdje naša argumentacija? Naravno da ne! Pogledajmo kako su se ponašale prve generacije kršćana nakon apostola.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Dakle, u bibliji nigde nema ni jedne zapovesti da se svetkuje nedelja na mesto subote.

u Otkrivenju 1. 10 u originalnom Grckom tekstu umesto `DAN NEDELJNI, stoji izraz `DAN GOSPODNJI.
Dan gospodnji i u starom i u novom zavetu pretstavlja Subotu - uporedi knjigu proroka Isaije 58. 13 i Otkrivenje 1. 10 ).

Tekst u Kolosanima govori o ZRTVAMA PALJENICAMA, koje su se prinosile za kakav praznik za mladine ili za subote, koje su bile simbol Hristovog tela, odnosno njegove zrtve na krstu kao jagnje Bozje.

"Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote; Koje je sve bilo sen ( PREDSLIKA - SIMBOL ) od onog što htede da dođe, i telo je Hristovo" ( Kolosanimaa 2. 16 ).

Obredni zakon je bio SEN odnosno predslika buducih stvari, i dat je za vreme, dok je moralni zakon vecan i nepromenjiv za sva vremena.
Svrha obrednog zakona ima spasonosnu funkciju, i u svojoj predslici je ukazivao na Mesiju Hrista koji ce doci i zrtvovati se za ljudske grehe na krstu Golgote.

Subota je deo večnog nepromenjivog zakona kao četvrta zapovest, i to će biti do kraja istorije sveta.
 
Učlanjen(a)
24.01.2015
Poruka
218
Dakle, u bibliji nigde nema ni jedne zapovesti da se svetkuje nedelja na mesto subote.

u Otkrivenju 1. 10 u originalnom Grckom tekstu umesto `DAN NEDELJNI, stoji izraz `DAN GOSPODNJI.
Dan gospodnji i u starom i u novom zavetu pretstavlja Subotu - uporedi knjigu proroka Isaije 58. 13 i Otkrivenje 1. 10 ).

Tekst u Kolosanima govori o ZRTVAMA PALJENICAMA, koje su se prinosile za kakav praznik za mladine ili za subote, koje su bile simbol Hristovog tela, odnosno njegove zrtve na krstu kao jagnje Bozje.

"Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote; Koje je sve bilo sen ( PREDSLIKA - SIMBOL ) od onog što htede da dođe, i telo je Hristovo" ( Kolosanimaa 2. 16 ).

Obredni zakon je bio SEN odnosno predslika buducih stvari, i dat je za vreme, dok je moralni zakon vecan i nepromenjiv za sva vremena.
Svrha obrednog zakona ima spasonosnu funkciju, i u svojoj predslici je ukazivao na Mesiju Hrista koji ce doci i zrtvovati se za ljudske grehe na krstu Golgote.

Subota je deo večnog nepromenjivog zakona kao četvrta zapovest, i to će biti do kraja istorije sveta.
"Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote; Koje je sve bilo sen ( PREDSLIKA - SIMBOL ) od onog što htede da dođe, i telo je Hristovo" ( Kolosanimaa 2. 16 ).

Zašto ti onda osuđuješ one koji ne drže do subote?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
"Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote; Koje je sve bilo sen ( PREDSLIKA - SIMBOL ) od onog što htede da dođe, i telo je Hristovo" ( Kolosanimaa 2. 16 ).

Zašto ti onda osuđuješ one koji ne drže do subote?

Na ovo sam već odgovorio u prethodnim diskusijama o suboti a i sada.

Dakle tekst u pravoj formi glasi:

"Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, (( KOJE SU SE PRINOSILE )) za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote; Koje je sve bilo sen ( PREDSLIKA - SIMBOL ) od onog što htede da dođe, i telo je Hristovo" ( Kolosanimaa 2. 16 ).

Ovde se u skladu sa načinom pisanja onoga vremena -govori o tome - da niko ne treba da osuđuje Hrišćane za jelo i piće ( jestive i naljevne žrtve koje se u bibliji nazivaju jelo i piće ). a koje su se prinosile za kakav praznik ili za praznik mladina i u vreme subota.

Dakle, akcenat je na osudi za neprinošenje jestivih i naljevnih žrtava koje su se prinosile u određeni praznik.
Ko poznaje stari zavet - on može da vidi da se na žrtvu nisu prinosile životinjske žrtve, već i plodovi zemlje, hlebovi, kolači, ulje, brašno, vino..itd.

ŽRTVE JELO I PIĆE:

"Ovim pokazivaše Duh Sveti da se još nije otvorio put svetih, dokle prva skinija stoji;Koja ostade prilika za sadašnje vreme, u koje se prinose dari i žrtve, i ne mogu da se svrše po savesti onog koji služi.Osim u jelima i pićima, i različnom umivanju i pravdanju tela, koje je postavljeno do vremena popravljenja.Ali došavši Hristos, poglavar sveštenički dobara koja će doći, kroz bolju i savršeniju skiniju, koja nije rukom građena, to jest, nije ovog stvorenja,
Ni s krvlju jarčijom, niti telećom, nego kroz svoju krv uđe jednom u svetinju, i nađe večni otkup.
Jer ako krv junčija i jarčija, i pepeo juničin, pokropivši njom opoganjene, osvećuje na telesnu čistotu;
A kamoli neće krv Hrista, koji Duhom Svetim sebe prinese bez krivice Bogu, očistiti savest našu od mrtvih dela, da služimo Bogu Živom i Istinitom?" ( Jevrejima 9. 8 - 14 )

Za ove žrtve kao deo obrednog zakona se kaže da su SEN ili TIPOS ( predslika ) Hristovog tela, a ne za subotu, ona nije Tipološkog karaktera.

Obredni zakon je bio SEN odnosno predslika buducih stvari, i dat je za vreme, dok je moralni zakon vecan i nepromenjiv za sva vremena.
Svrha obrednog zakona ima spasonosnu funkciju, i u svojoj predslici je ukazivao na Mesiju Hrista koji ce doci i zrtvovati se za ljudske grehe na krstu Golgote.
 
Natrag
Top