Da li slaviti subotu ili nedelju

Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
Kad vec raspravljate koji dan treba slaviti, kao sabat, da li ubijate one koji ga ne slave? Mislim, tako pise u bibliji...

Da ubijamo, ti si sledeci na redu! Jesi li zadovoljan sto neces dugo cekati?

Pazi, ko smo mi da bilo kome sudimo ili da unistavamo neposlusne Bogu. To nije nas posao, a kako ce Bog suditi prestupnicima Njegovog zakona to je jano napisano samo citaj i pazi se! Za sada samo toliko.

Sve najbolje

Alo bre
pa vi ste odlutali od teme.
Tema je da li treba slaviti subotu ili nedelju,a mozda i ponedeljak.
Nedelja se u hriscanstvo uvukla na kukavicja vrata ,jer je to dan Boga Sunca.Izgovor je bio Isusovo vaskrsenje u "nedelju".
Ipak takvi su zaboravili da broje dane od Isusove smrti do vaskrsenja.Po takvima ispade da je Isus bio samo jedan dan u grobu.
Mnogo logicnije je da je Isus vaskrsnut u ponedeljak. Posto su Isusa nezakonito sudili i ubili u petak (na Pashu),verovatnoi su dodali neradni dan na nedelju,i prvi radni dan posle sabatnog praznika bio je ponedeljak.
Subota ili sabat 15 nisan je bio dupli iz osnovnog razloga,jer je bio i subota i prvi dan praznika presnih hlebova koji je takodje neradni dan.
Sta vi mislite da li je 15 nisan neradni ili radni dan.Sta mi radimo kad nam se ukrsti praznik sa neradnim danom?(naprimer 1.januar sa nedeljom).
Samo Isusovim vaskrsenjem u ponedeljak se Ispunjava Isusovo prorocanstvo o tri dana i tri noci u grobu.(naravno ne doslovnih 72 sata).

Rise, mani se tih predpostavki, "logike" i tolikog lutanja a zasto se ne drzis Bozje reci?

Zar ti ne verujes u ono sto pise? Da li si ikad procitao Matej 27. i 28. poglavlje?
Lepo je napisano da je Isus bio razapet u petak, Da li se slazes?
Pa onda pise: "A Posle subote na ositak prvoga dana sedmice..."

I deca znaju koje je prvi dan sedmice po Bibliji.

Iz koga razloga vi Jehovini svedoci zelite da dokazete da Isus nije vaskrsao iz groba u Nedelju?
Citaj smao onako kako pise a mani se vsojih fantazija.
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Miko
sve je veoma lako ako odbacis predrasude koje imas.Hajde probaj barem jednom,nije tesko.
Tacno je da je ubijen sesti dan u sedmici,to je bila pasha,oni nisu imali petak...tako da zaboravis na dane kao petak,ili nedelja.
Nadalje njima je dan pocinjao od 18:00 i trajao do 18:00 sutradan.
Ali neka taj sesti dan kad je bila pasha ,nazovemo petak.Sta mislis kolko je sati tog sestog dana (petka) bio u grobu? (samo 3 sata)
sedmi dan je bio Sabat (po nasem subota),slazemo se da ju je proveo 24 sata u grobu.
prvi dan u sedmici (po jevrejskom-nasem nedelja),vaskrsnut rano u nedelju.Kolko je sati bio u grobu? (9 sati)
ukupno samo 36 sati,to je dan ipo....
Gde je tu po prorocanstvu tri dana i tri noci?

Ali sati nisu tolko ni bitni,prorocanstvo je sam Isus Hrist ponovio i odnosi se iskljucivo na 3 dana i 3 noci.
Dal ti to zelis da kazes da nas je Isus slagao za 3 dana i 3 noci?
Zar ne vidis da je tu jos 24 sata od nedelje i tacno u ponedeljak u zoru biva vaskrsnut.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ris, ja sam i ovo objasnio, da u biblijskoj terminologiji, ako se jedan događaj desio u polovini dana, onda se računao ceo taj dan.
Isus je u tom kontekstu bio puna tri dana u grobu.
Bibliija je jasna - Isus je u petak pre početka subote položen u grob, a cvaskrsao je u nedelju ujutru, sto je u ovom kontekstu tri dana.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2010
Poruka
44
Ко има доказ да оно што је пре 2000 година било субота, сада није недеља или уторак???
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ко има доказ да оно што је пре 2000 година било субота, сада није недеља или уторак???

Subota je oduvek bila subota, i u tom smislu sedmica se nije menjala, jer je sam Bog u starom zavetu stavio pecat na ovaj dan, da on bude postovan do kraja istorije sveta.

Ako ne mozemo prihvatiti ovu istinu, onda smo spremni da se odreknemo i svih drugih, sto vodi u ateizam..
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2010
Poruka
44
На основу чега се може тврдити да је то истина? Прошлост може да се провери?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
На основу чега се може тврдити да је то истина? Прошлост може да се провери?

Postoje istorijski i filozofski dokazi da je sedmica oduvek zadrzala oblik koji danas poznajemo.

postoji biblijski izvestaj po kome je Bog stvarao svet za sest dana, a sedmi dan je nazvao SHABBATH - Subota sto znaci odmor, i dao ga prvim ljudima kao dan pocinka i secanja na stvaranje.
Usled greha i pojave mnogobostva, ljudi su stvarali svoja Bozanstva i posvecivali im drug dane u sedmici osim Subote koja je bila znak pravoga Boga, koga su slavili Adam i Jeva, Noje, Avram, Mojsije, itd..

U bibliji je zapisano da je Nevrod - Nojev praunuk bio onaj koji je sagradio Vavilonsku kulu sa ciljem da prkosi Bogu, i iz istorijskih izvora se zna, da su Nevrod i njegova zena semiramida, bili prvi koji su osnovali mnogobozacku religiju naspram Bozje, koja je obozavala Boga sunca i njemu posvetili Nedelju.

Kasnije mnogobozacke frakcije su stvorile mnostvo Bogova kojima su posvecivani dani u sedmici, i Iz nekih evropskih jezika može se i danas videti kojem božanstvu, odnosno kojoj planeti je bio posvećen koji dan.
U nemačkom jeziku se za nedelju kaže Sonntag (die Sonne – Sunce), a na engleskom Sunday (the sun – Sunce).
U francuskim nazivima: lundi, mardi, mercredi, jeudi, vendredi, vidi se da je ponedeljak bio posvećen Mesecu (engl. Monday), utorak Marsu (engl. Tuesday, po skandinavskom bogu zvanom Tiw), sreda Merkuru (engl. Wednesday, po bogu zvanom Woden, ekvivalentu rimskom bogu Merkuru ili grčkom Hermesu), četvrtak Jupiteru (engl. Thursday, po bogu Thoru, staroskandinavskom ekvivalentu rimskom bogu Jupiteru), a petak bio posvećen Veneri (engl. Friday, po boginji Friggi, staroskandinavskom ekvivalentu rimskoj boginji Veneri).
U engleskom jeziku subota se kaže Saturday, što znači da su mnogobosci ovaj dan posvetili Saturnu.

Jevreji su dane u sedmici samo jednostavno nabrajali, osim subote ( Sabbath ) koja je bila na kraju kao sedmi dan.

Iz ovih cinjenica se moze zakljuciti, da su Jevreji, kao i drugi narodi koji su krenuli putem mnogobostva, sacuvali autenticni sedmicni ciklus onakav kakav je sam Bog uspostavio pri stvaranju sveta.

U istoriji su postojale reforme kalendara, ali one se nisu doticale menjanja dana i njihovog redosleda, vec dodavanja ili oduzimanja dana u okviru jedne godine, sto nije remetilo sam sedmicni ciklus.

Da je kojim slucajem bilo tako, to bi se sigurno otkrilo, i nastao bi haos u razlicitosti redosleda dana na globalnom nivou, ali istorija tako nesto ne poznaje, vec je sedmicni ciklus oduvek bio isti.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
Miko
sve je veoma lako ako odbacis predrasude koje imas.Hajde probaj barem jednom,nije tesko.
Tacno je da je ubijen sesti dan u sedmici,to je bila pasha,oni nisu imali petak...tako da zaboravis na dane kao petak,ili nedelja.
Nadalje njima je dan pocinjao od 18:00 i trajao do 18:00 sutradan.
Ali neka taj sesti dan kad je bila pasha ,nazovemo petak.Sta mislis kolko je sati tog sestog dana (petka) bio u grobu? (samo 3 sata)
sedmi dan je bio Sabat (po nasem subota),slazemo se da ju je proveo 24 sata u grobu.
prvi dan u sedmici (po jevrejskom-nasem nedelja),vaskrsnut rano u nedelju.Kolko je sati bio u grobu? (9 sati)
ukupno samo 36 sati,to je dan ipo....
Gde je tu po prorocanstvu tri dana i tri noci?

Ali sati nisu tolko ni bitni,prorocanstvo je sam Isus Hrist ponovio i odnosi se iskljucivo na 3 dana i 3 noci.
Dal ti to zelis da kazes da nas je Isus slagao za 3 dana i 3 noci?
Zar ne vidis da je tu jos 24 sata od nedelje i tacno u ponedeljak u zoru biva vaskrsnut.

Postovanje RISE,

Drago mi je sto mozemo tako lepo da diskutujemo o jednoj istini iz Pisma.

Pre svega, nema nikakvog problema da li cemo navoditi dane kao prvi i sedmi ili po imenu.
U cetvrtoj zapovesti Bog je rekao da je SEDMI dan subota.

Medjutim, nijedno pororocanstvo o Hristovom boravku u grobu ne precizira da Isus mora da provede u grobu 72 casa.
Ako nije tako, daj nam to prorocanstvo.

Kada je Isus bio razapet, koji je to bio dan? Sesti ili petak. Da li se slazes? Pa koga je dna Hristos razapet? U petak.
Slazes se sa mnom da je sedmoga dana u Subotu bio u grobu.
Kada je vaskrsao? Zar nije u prvi dan sedmice ili nedelju? Jeste.
Pa da saberemo: Petar + Subota + Nedelja = 3.
Prorocanstvo je predvidelo tri dana, a ne 72 casa.

Svatri ta dnas spominju se u Novom zavetu u vezi Hristovog stradanja i vaskrsenja.

Koji bi razlog bio da mi sada dodajemo ono sto bi po nasoj ogranicenoj logici trebalo da bude, a nije,
i da dodjemo tektu ono sto ne pise?
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2010
Poruka
44
Postoje istorijski i filozofski dokazi da je sedmica oduvek zadrzala oblik koji danas poznajemo.

Шта је доказ да је библијски извештај истинит? Шта је доказ да су историјски записи истинити? Веровање у њих???
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
@bojanxy
vidječeš uskoro kada se pronađe Božji Zavjetni Kovčeg što je istina
jer unutra se nalazi Božji Zakon koji poziva na svetkovanje subote
opipljivijeg i jačeg dokaza neče biti
 
Natrag
Top