Da li slaviti subotu ili nedelju

Slape, ne zelim da te mucim mnogim pitanjima zato cu ti postaviti samo jedno. Da li je ovo istina ili nije?

"Nedelju a ne subotu držimo zato što je Katolička crkva… prenela svetost sa subote na nedelju."
(The Convert's Catechism of Catholic Doctrin, 50, izdanje 1957)

Da li je istina da je Katolicka crkva prenela Subotu u nedelju?
 
Osvrnuo bi se na (kolosanima 2:16) koje Slap navodi kao dokaz da je subota ''sen'':


''Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote;
Koje je sve bilo sen od onog što htede da dođe, i telo je Hristovo
.''

Neka nam sada Slap objasni ''kako je to sedmicna subota bila sen od onog sto htede da dodje''.
Evo ja se trudih da shvatim kako je uopste mogla biti ''sen'' , kada su ''sve senke uvedene nakon pada u greh'' , a subota ''posvecena pre pojave greha'' , kako onda moze biti sen?
I ne nadjoh..

Neka nam Slap sada objasni biblijsku tipologiju?
 
Poslednja izmena:
Slape, ne zelim da te mucim mnogim pitanjima zato cu ti postaviti samo jedno. Da li je ovo istina ili nije?

"Nedelju a ne subotu držimo zato što je Katolička crkva… prenela svetost sa subote na nedelju."
(The Convert's Catechism of Catholic Doctrin, 50, izdanje 1957)

Da li je istina da je Katolicka crkva prenela Subotu u nedelju?

Ja sam već odgovorio na pitanje baš uz ovakav citat. Dakle, ako te baš interesira onda potrži moj odgovor.

A nisi čitao da su svaki dan lomili kruh u crkvi. Isto u Djelima.

Čitao sam, samo nisam pronašao da je to bilo u crkvi.

Osvrnuo bi se na (kolosanima 2:16) koje Slap navodi kao dokaz da je subota ''sen'':

''Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote;
Koje je sve bilo sen od onog što htede da dođe, i telo je Hristovo
.''

Neka nam sada Slap objasni ''kako je to sedmicna subota bila sen od onog sto htede da dodje''.
Evo ja se trudih da shvatim kako je uopste mogla biti ''sen'' , kada su ''sve senke uvedene nakon pada u greh'' , a subota ''posvecena pre pojave greha'' , kako onda moze biti sen?
I ne nadjoh..

Neka nam Slap sada objasni biblijsku tipologiju?

Džaba se tebi truditi da shvatiš. Po terminologiji koju koristiš posve je jasno da shvaćanje i ne tražiš u Svetom Pismu i zdravom razumu, nego kroz potpuno iskrivljeno adventističko gledanje. Ovladao si sofisticiranom i šupljom adventističkom terminologijom (sjenke uvedene nakon pada u hrijeh, posvećenje prije pojave grijeha, biblijska tipologija), i baš zbog toga i ne možeš razumijeti najjednostavniju Pavlovu rečenicu koja kaže: Subota je sjena.
 
Nastavio bih sa istorijom..
Videli smo da je istocna crkva sve do raskola 1054. svetkovala i subotu i dan Gospodnji(nedelju), sto Slap nevesto poklusava da sakrije:


Kardinal Humbert optuzujuci Pravoslavne kaze:

''Ipak vi Grci (pravoslavni) ako ne judeizirate, kazite nam zašto imate nešto zajednicko sa jevrejima u SLICNOM SVETKOVANJU SUBOTE? Oni svakako svetkuju subotu I VI JE SVETKUJETE; oni poste, i uvek prekidaju post u subotu.''


Mihajlo Kerularije u svom pismu crkvi u Antiohiji, govoreci o razlozima spora, ne porice ove optuzbe, vec naprotiv ovu praksu potvrdjuje recima:

''Jer nama je zapovedjeno da SVETKUJEMO SUBOTU isto kao i dan Gospodnji NEDELJU I DA NE RADIMO NIKAKAV POSAO NA TAJ DAN
[Cerularius,Letter I, to the Patriarch of Antioch, chap. 24, in Migne's Patrologia Graeca, Vol. CXX, cols. 777,778.]

Da su ovo kojim slucajem bile ''lazne optuzbe'', Mihajlo bi se branio, ali vidimo da se on ovde ne brani vec potvrdjuje optuzbe. Sto znaci da su optuzbe itekako bile osnovane i da je istocna crkva drzala subotu...


Mihajlo kaze da je ''njima bilo zapovedjeno da svetkuju subotu''..
Ko im je zapovedio?

Imamo apostolske konstitucije iz 375. godine gde se kaze:

Ali drzite subotu i dan Gospodnji nedelju; jer je prvi secanje na stvaranje, a drugi je uspomena uskrsnuća.
[Apostolic Constitution VII.36]

Dakle , to je bila praksa rane crkve, koju su Mihajlo i istocna crkva drzale..


Dalje citirao sam Sokrata, on kaze:

"Ljudi u Carigradu i gotovo svugdje, okupljaju se zajedno u subotu,
kao i prvoga dana u nedelji
,dok su u Rimu i Aleksandriji prestali to da cine
"[Sozomen,
Ecclesiastical History, 7. 19]

Odakle im ova praksa ako nije ostala od Apostola?
Zasto Rim odstupa od te prakse, dok ceo svet drzi drugacije?

Zasto vekovima kasnije vidimo prisiljavanje Rima da se crkve odvoje od svetkovanja subote?


Evo kako su to radili:

''Kršćani ne trebaju judaizirati (svetkovati subotu) i ljenčariti u subotu… već toga dana raditi; ali Gospodnji dan trebaju posebno štovati, i kao kršćani, ako je moguće, ne raditi toga dana.
Ukoliko se ustanovi da judaiziraju, bit će izopćeni… od Krista.
'' (A History of the Councils of the Church, sv. 2, str. 316)


"Nedelju a ne subotu držimo zato što je Katolička crkva… prenela svetost sa subote na nedelju." (The Convert's Catechism of Catholic Doctrin, 50, izdanje 1957)

Ko je ukinuo subotu?
Ko je izvrsio zamenu?
Svakako to nije Pavle, vec katolicka crkva..


Džaba se tebi truditi da shvatiš. Po terminologiji koju koristiš posve je jasno da shvaćanje i ne tražiš u Svetom Pismu i zdravom razumu, nego kroz potpuno iskrivljeno adventističko gledanje. Ovladao si sofisticiranom i šupljom adventističkom terminologijom (sjenke uvedene nakon pada u hrijeh, posvećenje prije pojave grijeha, biblijska tipologija), i baš zbog toga i ne možeš razumijeti najjednostavniju Pavlovu rečenicu koja kaže: Subota je sjena.

Nemas odgovor, naravno..
Jel da imas ti bi ga i dao.
 
Poslednja izmena:
Zasto vekovima kasnije vidimo prisiljavanje Rima da se crkve odvoje od svetkovanja subote?

Evo kako su to radili:

''Kršćani ne trebaju judaizirati (svetkovati subotu) i ljenčariti u subotu… već toga dana raditi; ali Gospodnji dan trebaju posebno štovati, i kao kršćani, ako je moguće, ne raditi toga dana.
Ukoliko se ustanovi da judaiziraju, bit će izopćeni… od Krista.
'' (A History of the Councils of the Church, sv. 2, str. 316)

Ovo nije odluka i deklaracija Rima, nego biskupa iz čitave Crkve. I gledajući ovo ponovo možemo potvrditi izreku - "Pod suncem ništa novo". Jednako kako su apostoli u Jeruzalemu morali postupiti protiv onih koji su judaizirali u njihovo vrijeme, morali su postupiti i biskupi tri stoljeća kasnije.

Ko je ukinuo subotu?

Židovima nitko, a kršćanima nije ni zapovjeđena. Subota je sjena, kaže sveti Pavao, jednako kao i svi ostali praznici koji su bili zapovjeđeni Židovima.

Ko je izvrsio zamenu?
Svakako to nije Pavle, vec katolicka crkva..

Potpuno je pogrešno pa i besmisleno govoriti o zamjeni, jer su i forma i sadržaj onoga što je vezano uz ta dva dana različiti. Židovi su trebali subotom odmarati kako bi se sjećali da ih je Bog izbavio iz egipatskog ropstva. Kršćani su se nedjeljom počeli okupljati kako bi slavili Krista i zahvaljivali mu.

Nemas odgovor, naravno..
Jel da imas ti bi ga i dao.

Ne postoji odgovor za one koji preko očiju i uma imaju prijevjes gusto protkan Jeleninim besmislicama.
 
Ti bi još i Bogu određivao što mu je razumno a što nerazumno. Ako se ne slaže s proročicom onda mu je to nerazumno.

Ja ti iznosim rec Bozju a ne reci prorocice, a ti upravo koristis svoju ljudsku mudrost i logiku i pobijas sve sto biblija jasno govori.
Ti bi i samom Bogu nametao svoje misljenje i govorio mu da nije u pravu ono sto je otkrio u reci Bozjoj.

Ne, ja tvrdim da subota u Novom zavjetu nije zapovjeđena kršćanima.

To je upravo posledica onoga sto sam vec naveo - tvog ne poznavanja pojma greha i pravde, plana spasenja, tipologije, pojma zakona i zaveta. a sto je najbitnije - ti pobijas sve one jasno uocljive istine koje bi shvatilo i malo dete, jer su one vidljive kao kuca, tako da je ne moguce coveku da ih ne uoci i shvati - osim ako nece namerno, sto je tvoj slucaj.



Ne samo iz Deset zapovijedi. Isus kaže da "ni slovce neće nestati iz Zakona", a vi adventisti kažete da 99.664 % Zakona više ne vrijedi, kažete kako iz Zakona vrijedi samo Dekalog. Mi kršćani kažemo kako je Zakon cjelovit, ništa iz njega ne može nestati, samo što se na nas odnose zapovijedi koje Isus daje u Novom zavjetu sklapajući Novi savez..

Ako je Isus rekao - kako ti kazes "da nece nestati ni jedno slovce iz zakona" sto po tebi znaci "ceo stari zavet sa deset zapovesti i obrednim zakonom" onda ti nesvesno tvrdis da je Isus rekao "da mi u novom zavetu trebamo da drzimo sve iz starog zaveta - da prinosimo zrtve, praznujemo praznike, da se obrezujemo..itd"
Ovo je tvoja kontradikcija i predstavlja apsurd.

U kontekstu biblije - Isus ovde govori o deset zapovesti koje su vecne i ne promenjive za sva vremena, ali i o tipologiji starozavetnih elemenata u novom zavetu.




Ne samo "ovom Jevrejinu", nego u čitavom Novom Zavjetu Isus nije zapovijed o suboti afirmirao kao zapovijed koja bi vrijedila za kršćane..

Onda su Isus i biblija kontradiktorni, jer oni kazu
"da ko sagresi I JEDNU zapovest - postaje prestupnik zakona" i "da ko pokvari i jednu najmanju zapovest - da ce se najmanji nazvati u carstvu nebeskom" odnosno - u njega nece ni uci.

Isusa i apostole predstavljas kao one koji su kontradiktorni i iznose neistine.




Samo ti citiraj tekst gdje su Isus ili apostoli spomenuli riječ Dekalog. Sve ćemo mi zajedno razmotriti.

Ne pominju rec "dekalog" ali svuda upucuju na drzanje SVIH deset zapovesti


Izvrsno. Onda ti samo nađi i citiraj Isusove riječi gdje spominje zapovijed o suboti kao što je spomenuo, "ne ubij", "ne laži", ... . Ili, nađi i citiraj Isusove riječi ili riječi apostoli gdje se kaže da vrijede sve zapovijedi iz Dekaloga.

Ja pisah sve vreme ali ne vredi.



Ako su farizeji po slovu zakona bili bez mane, onda su oni i ispravno zaključili kako je Isus "kršio subotu po slovu Zakona". Čak im i Isus to ne spori, samo domeće: "Otac moj sve do sada radi, pa i ja radim". To što farizeji tada nisu ovu novost razumijeli, i to što je ne razumijete ni vi adventisti danas, to je samo problem farizeja i vas adventista.

Ne razume onaj ko ne poznaje biblijski i istorijski kontekst.

Fariseji su optuzivali Isusa da u Subotu radi ono sto su oni nametnuli kao svoja licna pravila sta treba raditi a sta ne u Subotu, na primer - da leci Subotom.
Isus je Subotu postovao i to je posvedocio rekavsi "ja odrzah zapovesti Oca svojega" i "Boze moj zakon je tvoj meni u srcu"

Vidiš da ste po pitanju subote jednaki farizejima.

Kada se budes potpuno predao Bogu i dopustio mu da on u tebi deluje svojim Svetim Duhom na istinskom posvecenju - tada ces razumeti Isusov odnos prema Suboti i doziveti istinske blagoslove ovog dana koje on donosi sa sobom onome koji udje u Subotni mir i odmor.



Naravno, nije Isus kontradiktoran, kontradiktorni ste vi adventisti. Vi ponavljate Isusove riječi, "ni slovce neće nestati iz Zakona", a onda odbacite 99.664 % Zakona i kažete kako je vječan i kako vrijedi samo Dekalog.

Ako ti smatras da Isus ovde govori o celom starom zavetu - onda slobodno ispunjavaj ceo stari zavet - obrezuj se, prinosi zrtve, praznuj praznike..itd.

U biblijskom konteksti Isus ovde govori o deset zapovesti.



Čitaj u Novom zavjetu koje su zapovijedi Isusova Oca. Evo što Isus kaže svojim apostolima:

Iv 15,14-15: Vi ste prijatelji moji ako činite što vam zapovijedam. Više vas ne zovem slugama jer sluga ne zna što radi njegov gospodar; vas sam nazvao prijateljima jer vam priopćih sve što sam čuo od Oca svoga.

Evo, Isus kaže apostolima da im je "priopćio sve što je čuo od Oca" po pitanju onoga što im zapovjeda. Dakle, čitaj Novi zavjet i vidi što je Isus zapovjedio apostolima i nama kršćanima.

Naravno da Isus ovde govori i o zapovestima i o svemu onome sto je ucio dok je bio sa njima i narodom koji ga je pratio slusajuci njegove govore.

Da je u ovom slucaju mislio i na deset zapovesti - potvrdjuju Isusove reci koje sam vec citirao, gde on upucuje slusaoce da se zivot vecni nalazi u drzanju deset zapovesti.

Ovo su ucili i Hristos i apostoli.





Puno se toga nalazi u Tori (Zakonu), i zato ne možeš miješati i Toru (Zakon) i Deset zapovijedi (Dekalog).

SVE sto nisu deset zapovesti koje su stavljene u kovceg zaveta u Svetinji nad Svetinjama - je deo obrednog zakona i dato je za vreme kao Tipoloski elementi koji pronalaze svoje ispunjenje u dolasku Mesije Isusa Hrista.

Za razliku od toga - deset zapovesti su vecne i nepromenjive za sva vremena i predstavljaju ustav Bozjeg carstva i na zemlji i na nebu i jedan od osnovnih uslova spasenja.



Tako je, zato se kršćani po primjeru apostola nedjeljom na Euharistiju okupljaju već dva tisućljeća.
Kako bi Bog bio grešnik!? Vi adventisti griješite. Odbacili ste ono što su činili apostoli u prvoj Crkvi, a uzeli ste ono što je Bog zapovjedio samo Židovima.

Ne po primeru apostola ( jer apostoli i prvi Hriscani su postovali Subotu, a citirao sam ranohriscanske istoricare koji to potvrdjuju ), vec po primeru Rimske crkve koja je ukinula biblijsku Subotu i na njeno mesto postavila pagansku nedelju - simbol Boga sunca Mitre, polovinom 2 veka nove ere, a zvanicno ustanovljena u crkvi ediktom cara Konstantina 300 godine nove ere.





:roll: Laodikeja, pa nije Pavao kršćanima odredio da "razmišljaju o novcu i sticanju materijalne dobiti". Odredio im je da izdvoje koliko mogu za one koji su u potrebi. Ima li išta uzvišenije od toga da iz ljubavi učinimo za drugoga koliko možemo? Zar i čin ljubavi prema drugome subotom oskvrnjuje subotu. Prijatelju, ti si sto puta dublje zaglavio od onih farizeja.

Kao po starom.
Iskrivio si moje reci i pogresno ih predstavio kao da sam ja nesto rekao - i ako nisasm.

Ja znam sta sam napisao, a tvoje podmuklo iskrivljavanje je tebi na stetu, ja se od toga ogradjujem.



Što, biblijski redak Dj 20,7 ti je neozbiljan? Naravno, kad je nekome proročica Jelena ozbiljna, onda mu je sve u Bibliji neozbiljno.

Ne, nego ti si neozbiljan jer druge osudjujes da ponavljaju kao papagaj - a to ti upravo cinis ponavljajuci jedno pitanje po stotinu puta i ako je na njega odgovoreno.

Moj odgovor je glasio "da su se apostoli okupljali SVAKI DAN po kucama, a ti nisi jos uvek prilozio dokaze da su Hristos i apostoli ukinuli Subotu i postavili nedelju kao dan za pricest i slavljenje Hristovog vaskrsenja.



Točno, samo su okupljanja u prvi dan (nedjelju) bila brojnija i svečanija.

Mozda u odpaloj Rimskoj crkvi nakon polovine 2 veka, u prvoj apostolskoj crkvi to nije bio slucaj - jer su prvi Hriscani postovali Subotu.



Dakle, postaje kao i svaki drugi dan, jer su i svi drugi dani radi čovjeka.

Subota je stvorena radi coveka - to su Isusove reci.
Da Isus nije smatrao Subotu Svetom on ove reci ne bi izgovorio.



:mig: Pravi farizej. Subota se krši i kada se bježanjem čovjekov život spašava. Vrijednijim Isus smatra život jednog vola, nego ti čovjekov život.

Izokrenuo si smisao.

Naravno da i Subotom treba spasiti zivot, ali Isus daje savet Hriscanima da se mole da bezanje njihovo pred progoniteljima ne bude u ovaj dan, jer je Subota sveto vreme odmora i proslavljanja tvorca, i to je Isus znao i zato je i dao ovaj savet, jer ako se Hriscani mole za ovo sa svescu o velicini i svetosti Subote - Bog je spreman radi ovakvog stava i odnosa prema Suboti da uslisi ovu molitvu i ucini da ne bude progonstvo u ovaj dan.
U ovome se pokazuje Bozji i Isusov odnos prema Suboti.
 
Ja ti iznosim rec Bozju a ne reci prorocice, a ti upravo koristis svoju ljudsku mudrost i logiku i pobijas sve sto biblija jasno govori.

Ne treba previše ni pameti ni logike, vrlo lako se provjeri tko tvrdi da je Adamu zapovjeđen subotni odmor i da Je Adam subotom odmarao. Dakle, tvrdi li to Sveto Pismo ili proročica Jelena? Možete tisuću puta pročitati Bibliju, i ni slovce nećete naći o tome da je Adamu zapovjeđen subotni odmor, kao što nećete naći ni slovce o tome da su Adam i Eva subotom odmarali. S druge strane, tu tvrdnju ćete naći u spisima proročice Jelene kao i u mnoštvu adventističke literature. Sve je jasno. Najprije se proročica narugala i Bogu i njegovu Pismu, a onda i svi adventisti, stajući na stranu svoje proročice, okrenuli Bogu leđa.

To je upravo posledica onoga sto sam vec naveo - tvog ne poznavanja pojma greha i pravde, plana spasenja, tipologije, pojma zakona i zaveta. a sto je najbitnije - ti pobijas sve one jasno uocljive istine koje bi shvatilo i malo dete, jer su one vidljive kao kuca, tako da je ne moguce coveku da ih ne uoci i shvati - osim ako nece namerno, sto je tvoj slucaj.

Daj malom djetetu da ti provjeri i pronađe Adama kako odmara subotom.

Ako je Isus rekao - kako ti kazes "da nece nestati ni jedno slovce iz zakona" sto po tebi znaci "ceo stari zavet sa deset zapovesti i obrednim zakonom"

Ne kažem ja da je to Isus rekao, to piše u Svetom Pismu. Evo: Mt 5,18: Zaista, kažem vam, dok ne prođe nebo i zemlja, ne, ni jedno slovce, ni jedan potezić iz Zakona neće proći, dok se sve ne zbude. Vidiš da ja nisam ništa izmislio, već točno tako piše u Svetom Pismu.

onda ti nesvesno tvrdis da je Isus rekao "da mi u novom zavetu trebamo da drzimo sve iz starog zaveta - da prinosimo zrtve, praznujemo praznike, da se obrezujemo..itd"
Ovo je tvoja kontradikcija i predstavlja apsurd.

Nemoj meni podmetati što ja "nesvjesno tvrdim". Ništa ja od ovoga ne tvrdim ni svjesno ni nesvjesno. I ovo nije moj problem, jer mene kao kršćanina ne obvezuje ništa iz Zakona. Problem imate vi adventisti koji nakon ovih Isusovih riječi proglašavate nevažećim 99.664 % Zakona. Objašnjavajte vi Bogu odakle vam vlast da ovako kasapite i kljaštrite njegov Zakon.

U kontekstu biblije - Isus ovde govori o deset zapovesti koje su vecne i ne promenjive za sva vremena, ali i o tipologiji starozavetnih elemenata u novom zavetu.

U kontekstu Biblije Zakon je Zakon. Dakle, hebrejski Tora ili grčki Pentetauh. To je dakle sve ono što se nalazi u prvih pet knjiga Biblije (Petoknjižje).

Onda su Isus i biblija kontradiktorni, jer oni kazu
"da ko sagresi I JEDNU zapovest - postaje prestupnik zakona" i "da ko pokvari i jednu najmanju zapovest - da ce se najmanji nazvati u carstvu nebeskom" odnosno - u njega nece ni uci.

Niti je Isus kontradiktoran niti je Biblija kontradiktorna, nego vi adventisti uopće ne razumijete ono što u Bibliji piše.

Ne pominju rec "dekalog" ali svuda upucuju na drzanje SVIH deset zapovesti
A gdje je to uopće i spomenuta sintagma "Deset zapovijedi"?


Ja pisah sve vreme ali ne vredi.
Ne izmišljaj. Još ni jednom nisi citirao gdje je Isus spomenuo zapovijed o suboti, kao što je spomenuo, "ne ubij", "ne ukradi" ... .

Fariseji su optuzivali Isusa da u Subotu radi ono sto su oni nametnuli kao svoja licna pravila sta treba raditi a sta ne u Subotu, na primer - da leci Subotom.
Isus je Subotu postovao i to je posvedocio rekavsi "ja odrzah zapovesti Oca svojega" i "Boze moj zakon je tvoj meni u srcu"

Opet izmišljaš. Bog je rekao, "Nikakva posla nemoj raditi", nisu to izmislili farizeji.

Ako ti smatras da Isus ovde govori o celom starom zavetu - onda slobodno ispunjavaj ceo stari zavet - obrezuj se, prinosi zrtve, praznuj praznike..itd.

U biblijskom konteksti Isus ovde govori o deset zapovesti.

Nebitno je što ja smatram. Po Bibliji je Zakon (Tora) sve ono što spada u prvih pet knjiga Biblije. Prema tome Isus govori o Zakonu, a ne o Deset zapovijedi (Dekalogu). Dekalog u Svetom Pismu nikada nije nazvan Zakon (Tora).

Naravno da Isus ovde govori i o zapovestima i o svemu onome sto je ucio dok je bio sa njima i narodom koji ga je pratio slusajuci njegove govore.

Da je u ovom slucaju mislio i na deset zapovesti - potvrdjuju Isusove reci koje sam vec citirao, gde on upucuje slusaoce da se zivot vecni nalazi u drzanju deset zapovesti.

Opet izmišljaš. Navedi mi Isusove riječ gdje je Isus upotrijebio sintagmu "deset zapovijedi", u bilo kakvom kontekstu.

SVE sto nisu deset zapovesti koje su stavljene u kovceg zaveta u Svetinji nad Svetinjama - je deo obrednog zakona i dato je za vreme kao Tipoloski elementi koji pronalaze svoje ispunjenje u dolasku Mesije Isusa Hrista.

Za razliku od toga - deset zapovesti su vecne i nepromenjive za sva vremena i predstavljaju ustav Bozjeg carstva i na zemlji i na nebu i jedan od osnovnih uslova spasenja.

Idemo provjeriti:

Lev 23,1-: Jahve reče Mojsiju: "Kaži Izraelcima i reci im: Blagdani Jahvini koje imate sazivati jesu sveti zborovi. Ovo su moji blagdani: Šest dana neka se posao obavlja, a sedmi je dan subota - dan potpunog odmora, dan svetoga zbora, kad ne smijete raditi nikakva posla. .... A ovo su blagdani Jahvini - sveti zborovi - koje imate proglasiti u njihovo određeno vrijeme: U prvom mjesecu četrnaestoga dana u suton jest Pasha u čast Jahvi; ..... To je trajan zakon za vaše naraštaje gdje god vi boravili.' .... Onda na dan po sedmoj suboti, na Pedesetnicu, prinesite Jahvi novu žrtvu. .... To je trajan zakon za vaše naraštaje gdje god vi boravili. .... Govori Izraelcima i reci: 'Sedmoga mjeseca, prvoga dana u mjesecu, neka vam je potpun odmor, proglašen glasom trube, sveti zbor. ... Reče Jahve Mojsiju: Povrh toga, u deseti dan toga sedmog mjeseca pada Dan pomirenja. ..... Nikakva posla nemojte raditi. To je trajan zakon za vaše naraštaje gdje god vi boravili. ..... Jahve reče Mojsiju: "Reci Izraelcima: 'Od petnaestoga dana toga sedmog mjeseca neka se sedam dana drži Blagdan sjenica u čast Jahvi. ..... Neka je to trajan zakon za vaše naraštaje. .... I tako Mojsije objavi Izraelcima Jahvine blagdane.

Evo!? Gdje ovo gore citirano spada prema vašoj adventističkoj podjeli Biblije (adventističkom kasapljenju biblije)? Po onome što ti reče, reklo bi se da je ovo "nevječni i promjenjivi dio Zakona", ne spada u Deset zapovijedi. A Bog gore spominje i sedmi dan subotu? Što onda s njom? A što tek sa ovim Božjim riječima - "To je trajan zakon za vaše naraštaje"? Bog kaže Izraelcima da je to trajan zakon, a vi adventisti se drznuli proturiječiti Bogu i mijenjati ono što je Bog rekao. Bog kaže, to je trajan zakon, a eno ti reče da to više ne vrijedi jer ne spada u Deset zapovijedi. Od kuda vam ovlasti da ovako kasapite Zakon koji je Bog dao? Činite li to po autoritetu proročice?

Kao po starom.
Iskrivio si moje reci i pogresno ih predstavio kao da sam ja nesto rekao - i ako nisasm.

Ja znam sta sam napisao, a tvoje podmuklo iskrivljavanje je tebi na stetu, ja se od toga ogradjujem.

Ništa ja nisam iskrivio. Sam si napisao da bi odvajanje novca za siromašne bilo "razmišljanje o novcu i sticanju materijalne dobiti", pa bi to oskvrnulo subotu.

Moj odgovor je glasio "da su se apostoli okupljali SVAKI DAN po kucama, a ti nisi jos uvek prilozio dokaze da su Hristos i apostoli ukinuli Subotu i postavili nedelju kao dan za pricest i slavljenje Hristovog vaskrsenja.

Pa apostoli su to činili, okupljali se s kršćanima na Euharistiju nedjeljom. Zašto vi adventisti ne slijedite primjer apostola. Zašto vi adventisti ne skupljate prilog za siromašne svake nedjelje kako je to sveti Pavao odredio prvim kršćanima?

Subota je stvorena radi coveka - to su Isusove reci.

Dakle, kao što je i svaki drugi dan stvoren radi čovjeka.
 
Slape,vidi ovako...
Hrišćani ostanu kao spašeni u milenijumu ali i Jevreji takođe i stiže subota da se ide pokloniti Bogu Jevreji odreda idu po zakonu kao što Isaija u 66 gl.reče a šta će hrišćani raditi kad tamo nema biskupa sa mitrom kojeg dana će oni odmarati?
I onda Jevrejin pita Boga koji dan da odmara Rimski ili Božji i dolazi do pobune...ili je Isaijina 66 gl pogrešno proroštvo?
Zašto zaboravi reći da je Isus rekao kako trebaju moliti da subotom ne moraju bežati iz grada?
 
Slape,vidi ovako...
Hrišćani ostanu kao spašeni u milenijumu ali i Jevreji takođe istiže subota da se ide pokloniti Bogu Jevreji odreda idu po zakonu kaoštoIsaija u 66 gl.reče a šta će hrišćani raditi kad tamo nema biskupa sa mitrom kojeg dana će oni odmarati?
I onda Jevrejin pita Boga koji dan a odmara Rimski ili Božji i dolazi do pobune...ili je Isaijina 66 gl pogrešno proroštvo?
Zašto zaboravi reći da je Isus rekao kako trebaju moliti da subotom ne moraju bežati iz grada?
 
Natrag
Top