Da li slaviti subotu ili nedelju

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Pa to i deca znaju da su prvi htriscani svetkovali subotu, to ti pise u Novom zavetu.

Citiraj kad piše u Novom zavjetu.

Nego reci ti nama gde pise u Novom zavetu da su htriscani svetkovali nedelju? Nigde!
Zar nije onaj kardinal potvrdio da je Bibliji ta promena nepoznata?

Ja nikada, baš nikada, nisam tvrdio da u Novom zavjetu piše da su kršćani "svetkovali nedjelju". U Novom zavjetu nalazimo da su se kršćani još u vrijeme apostola okupljali u nedjelju "Euharistijom slaviti Krista". Možeš li ti razumijeti razliku između "svetkovati nedjelju" i "slaviti Krista"? Izgleda da ne možeš, a ne mogu ni adventisti općenito, upravo zbog toga jer su svojevoljno pristali ostati u ropstvu Zakona sa Sinaja.

SVETKOVANJE SUBOTE U 14. i 15 VEKU U RUSIJI

Ovaj nas kratki prtegled, nedvosmisleno dokazuje da je u svim vekovima od Hrista pa do danas, bilo hriscana koji su, uprkos nevolja, progonstava i lomaca, ipak, verno sluzili Bogu drzeci Njegov zakon i praznovali Subotu

Ovo samo dokazuje da je bilo onih koji su kao i vi adventisti danas ostali zarobljeni u Zakon sa Sinaja. A "vjernost Bogu" ipak valja provjeriti na ozbiljniji način. Na primjer, vaši utemeljitelji su "praznovali subotu" i naučavali da je Bog u listopadu 1844. odbacio Crkvu i sav pokvareni svijet. Je li ovo "vjerno služenje Bogu".
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nikada Adventisti nisu verovali da je Bog odbacio SAV svet, dokazi su već priloženi u ranijim komentarima.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Za tebe nula, u realnosti jasni i čvrsti dokazi.

Kad ti kažeš tako mora biti, nego, vratimo se mi temi. Reci mi, zašto su Jelena i pioniri devet godina "krali Bogu njegovo sveto vrijeme"? Naime, subotni odmor nisu počinjali zalaskom sunca u petak i završavali zalaskom sunca u subotu, nego su počinjali petkom u 18 sati i završavali subotom u 18 sati.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Kad ti kažeš tako mora biti, nego, vratimo se mi temi. Reci mi, zašto su Jelena i pioniri devet godina "krali Bogu njegovo sveto vrijeme"? Naime, subotni odmor nisu počinjali zalaskom sunca u petak i završavali zalaskom sunca u subotu, nego su počinjali petkom u 18 sati i završavali subotom u 18 sati.

To mi nije poznato.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Kad ti kažeš tako mora biti, nego, vratimo se mi temi. Reci mi, zašto su Jelena i pioniri devet godina "krali Bogu njegovo sveto vrijeme"? Naime, subotni odmor nisu počinjali zalaskom sunca u petak i završavali zalaskom sunca u subotu, nego su počinjali petkom u 18 sati i završavali subotom u 18 sati.

Slape ne bi bio Slape, kad ne bi lupao bez veze.

Pre svega, prvi adventisti nisu ni praznovali subotu nego nedelju, onako kako ih je Rim naucio u njihovim crkvama. Onda kada su saznali da u Svetom pismu pise da je Subota sedmi dan i da ju je Bog posvetio i blagolovio, tada su je prihvatili i poceli svetkovati.
Adventisti su decenijam otkrivali nove istine u Svetom pismu i progresivno ih usvajali i sprovodili u zivot.
Prema trome ova Slapova primedba je obicna besmislica koja samo izrazava Slapovu mrznju prema adventistima i to je sve.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
To mi nije poznato.

Mnoštvo toga tebi nije poznato ni o nastanku ASD ni o njihovom naučavanju. Uostalom, da si to znao sigurno nikada ne bi ni postao adventist sedmog dana.


Slape ne bi bio Slape, kad ne bi lupao bez veze.


Prema trome ova Slapova primedba je obicna besmislica koja samo izrazava Slapovu mrznju prema adventistima i to je sve.

Jesam li ja što slagao? Jesu li Jelena i pioniri godinama subotu počinjali petkom u 18 sati a ne zalaskom sunca? Odgovori jasno pred svima. Ako sam ja iznio neistinu, dakle slagao, onda ima temelja i tvoja teza da ja "iznosim besmislice iz mržnje prema adventistima". A što ako je istina ono što sam ja iznio, da su subotu počinjali petkom u 18 sati, što onda? Nisi li ti u tom slučaju mrzitelj? Ne mrzitelj mene, nego mrzitelj istine. Zbog toga, odgovori jasno na slijedeće pitanje: Jesu li Jelena i pioniri godinama subotu počinjali petkom u 18 sati?
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
ZAKLJUCAK:

O ovoj temi diskutujemo vise od dve godine. Mislim da smo rekli sve sto bi se moglo reci o ovom predmetu.


Ustanovili smo da je Bog prilikom stvara
nja uspostavio subpotu i da ju je On sa Adamom prvi praznovao na nasoj Zemlji. Sazna li smo da je Bog posvetio i blagoslovio Dan subotni. Takodje, videli smo da je Bog licno ukomponovao subotu u Dekalog i posvetio joj celu cetvrtu zapovest. Saznali smo takodje, kako je to zvanicno izjavio i katolicki kardinal, da je Subota OBNOCLJENA na Sinaju, a da ne potice od onoga vremena. Istina je da su je Jevreji svetkovali, ali Isus nije rekao da je subota stvorena za Jevrejina, nego je stvorena za COVEKA.

Svi starozavetni proorci i patrijarsi svetkovali su subotu. Hristos i svi apostoli, svetkkovali su Subotu.

Posle svoga vaskrsenja, Isus se javio svojim ucenicima devet putsa, s njima je razgovarao, poucavao ih, objasnjavao prorovcanstva koja su se ispunila, ali nije ni spomenuo nikakvu promenu ili reviziju Bozjeg zakona niti odbacivanje subote.

Hristos, svi appostoli, i svi vernici prve Hristove crkve praznovali su Subotu. Nijedan od apostola ili pisaca Novoga zaveta nigde nije izjavio da treba bilo kakava zameni ili odbacivanje subote.


Na prvom Htriscsanskom saboru u Jerusalimu 50. godine posle Hrista, sabor je raspravaljao o obredima, zrtvama, obrezanju, dakle o obrednom zakonu, i ustanovio da su svi starozavetni obredi nasli svoje ispounjenje u Hristovoj zrtvi i da vise nisu potrebni hriscanima. Medjutim, na Saboru pitanje Subote nije ni spomenutu, a to znaci da je apostolska Crkva praznovala Subotu i posle Hristovog vaskrsenja.

Tako sa punim poverenjem mozemo zakljuciti da je Subota deo Bozjeg zakona i da je trajno na snazi.


Mi cenimo zalaganje i onih koji imaju drugacije misljenje, i njihovi komentari dosta su doprineli da se ova tema toliko dugo odrzala i stalno je bila aktivna. Priznajemo da je Slape ulozio mnogo truda da nas uveri da promenimo svoje verovanje i da odbacimo subotu. Medjutim, problem je u tome sto, ne samo on, nego i svi drugi koji se slazu sa njim, nemaju bibloijsku podlogu za odbacivanje subote, a jos manje za usvajanje nedelje.


Da je bilo neophodno da Crkva promeni Subotu u nedelju, Hristos ili bilo koji od apostola bi to objavio i izdao novu zapovest. Medjutim, u Bibliji takva zapovest ne postoji.


Slape je neprestano ponavcljao dva "argumenat", a oni su: Da su se prvi hriscani okupljali u nedelju. To je istina, ali oni su se okupljali i svakoga dana, pa ako su se svakog dana okupljali u to je ukljucena i subota i nedelja i to nije nikakav doikaz za proimenu subote u nedelju.

Drugo, Slape je neprestano ponavljao da je Pavao tvrdio da je subota ukinuta. Svi smo videli da to nije istina, Pavle ne govori o ukidanju subote, nego govori o ukidanju obrednog zakona, zakona o zrtvama i godisnjim svetkovivama, a ne o ukidanju subote.

Slape je naveo jos jedan stih iz Otkrivenja gde je Jovan napisao da je primio viziju u Dan Gospodnji, i Slape misli da je to bila nedelja. Medjutim, nigde i nikad se u Svetom pismu ne spominje nedelja kao Dan gospoidnji. U Svetom pismo, Starom i Novom zavetu, uvek je Subota dan Gospodnji. Medjutim, kad je Jovaan u Otkrivenju spomenuo Kuriake Hemera, Dan Gospodnji, on uopste ne govori o nikakvom prazniku niti o potrebi praznovanja ni subote ni nedelje, nego samo kaze kada je dobio viziju, prema tome ni to nije nikakav dokaz.


Najveci dokaz u prilog biblijskog ucenja je izjava katolickog nadbiskupa Gaspar del Fose, koji je zvanicno, na Triudenstskom saboru objavio ko je promenio subotu u nedelju:

Nadbiskup Gaspar del Foso, nadbiskupo grada Redjija na tridentinskom sabor 18. I 1562. izjavio je:
“SUBOTA NAJISTAKNUTIJI DAN U ZAKONU, PROMENJEN JE U NEDELJU. OVAJ I SLICNI PROPISI NISU UKINUTI HRISTOVOM IZJAVOM, jer sma kaze da nije dosao da promeni zakon, vec da ga ispuni, NEGO SU PROMENJENE VLASVCU CRKVE.”
Prorocka vera nasih otaca, sv I str. 478.

“BIBLIJA GOVORI: SECAJ SE DANA SUBOTNOG, DA GA SVETKUJES. Katolicka crkva kaze: NE...JA SAM UKINULA SUBOTNI DAN I ZAPOVEDAM VAM DA SVETKUJETE PRVI DAN SEDMICE. I GLE, SAV CIVILIZOVANI SVET KLANJA SE U ODANOJ POSLUSNOSTI, NAREDBI KATOLICKE CRKVE,”
American Santinel, (katolicka publikacija) p. 173, Kansas City, Missuri


Prema tome, posle toliko duge debate o promeni Subote u nedelju, ustanovili smo da to nije ucinio Hristos, apostoli, niti prva Crkva, nego su to uciunili ljudi u kasnija vremerna.

Zato, mi ostajemo pri onome sto je Bog ustanovio, i zao nam je sto ne mozemo da se udruzimo sa onima koji se suproite Bozjem zakonu.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
ZAKLJUCAK:

O ovoj temi diskutujemo vise od dve godine. Mislim da smo rekli sve sto bi se moglo reci o ovom predmetu.

Ne bi ti zaključio zbog duljine diskusije, nego zbog toga jer si pozvan dokazati da ja pišem besmislice i mrzim adventiste. Dakle, Jesu li Jelena i pioniri godinama subotu počinjali petkom u 18 sati?, ili je ovo moja besmislica koju iznosim zato što mrzim adventiste?

Slape je neprestano ponavljao da je Pavao tvrdio da je subota ukinuta. Svi smo videli da to nije istina, Pavle ne govori o ukidanju subote, nego govori o ukidanju obrednog zakona, zakona o zrtvama i godisnjim svetkovivama, a ne o ukidanju subote.

Dvostruki "uništa". Niti sam ja govorio o "Pavlovu ukidanju", niti je Pavao o tome pisao. Pavao je pisao da je subota sjena, jednako kao mlađaci i svi godišnji židovski blagdani.


Slape je naveo jos jedan stih iz Otkrivenja gde je Jovan napisao da je primio viziju u Dan Gospodnji, i Slape misli da je to bila nedelja.

Lako što slap misli, nego Ivanovi učenici svjedoče da je Ivanov dan Gospodnji (kirjake hemera) nedjelja.

Medjutim, kad je Jovaan u Otkrivenju spomenuo Kuriake Hemera, Dan Gospodnji, on uopste ne govori o nikakvom prazniku niti o potrebi praznovanja ni subote ni nedelje

Kršćani nikada nisu ni "praznovali dan". Kršćani ne "praznuju dane", nego slave Krista, a apostoli odabraše da to bude nedjeljom, i zbog toga nedjelju i nazvaše dan Gospodnji (kirjake hemera).

on uopste ne govori o nikakvom prazniku niti o potrebi praznovanja ni subote ni nedelje, nego samo kaze kada je dobio viziju, prema tome ni to nije nikakav dokaz.

Kršćanima je to sasvim dovoljan dokaz. S obzirom da kršćani ne "praznuju dane", nama ni ne treba Ivanova zapovjed o "praznovanju dana". Nama je sasvim dovoljno da znamo da su dan u koji su se okupljali na Euharistiju nazvali danom Gospodnjim (kirjake hemera), i da znamo da je to bila nedjelja.
 
Natrag
Top