Da li postoji religija u kojoj postoji istina ?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Tražio si kontradiktornosti koje postoje u Kur'anu.
  1. Kuran 109:1-6 (18)
    Reci: “O vi nevjernici,
    ja se neću klanjati onima kojima se vi klanjate,
    a ni vi se nećete klanjati onome kome se ja klanjam;
    ja se nisam klanjao onima kojima ste se vi klanjali,
    a i vi se niste klanjali onome kome se ja klanjam,
    vama – vaša vjera, a meni – moja!
1. Kuran 9:123 (113)
O vjernici, borite se protiv nevjernika koji su u blizini vašoj i neka oni osjete vašu stogost! I znajte da je Allah na strani čestitih.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2010
Poruka
119
zanimljiv tekst, ima neke kontradikcije , ali mislim da ne iskljucuju jedan drugog , jer se u prvom delu prica o tome kako vernik nece postati nevernik, a u drugom o tome kako treba nevernika uputiti na pravi put, nisam veliki ucenjak , ali sam 100% siguran da bi neko umeo da ti odgovori i da ti otkloni sumlje da to nije kontradikcija .
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
zanimljiv tekst, ima neke kontradikcije , ali mislim da ne iskljucuju jedan drugog , jer se u prvom delu prica o tome kako vernik nece postati nevernik, a u drugom o tome kako treba nevernika uputiti na pravi put, nisam veliki ucenjak , ali sam 100% siguran da bi neko umeo da ti odgovori i da ti otkloni sumlje da to nije kontradikcija .

Ne znam ko bi ovo mogao vidjeti kao neko saglasje. U prvom ajetu se u suštini govori o toleranciji i o tome da se svako moli svom Bogu, a u drugom je suština sasvim druga. Govori se o bezuslovnoj borbi protiv nevjernika "koji su u blizini vašoj". Nema više nikakve tolerancije.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2010
Poruka
119
a vidis da se kaze gore : O Vi Nevjernici ? da je trebalo da bude o toleranciji da se svako moli svome Bogu , zasto bi ih onda nazivali nevernicima ? ako i oni veruju u nesto i oni su vernici. Vec ta dva ajeta su veoma slicna po tome sto pozivaju nevernike. tolerancija vernika i nazivanje nevernika ne ide , tako da je sustina drugacija.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
a vidis da se kaze gore : O Vi Nevjernici ? da je trebalo da bude o toleranciji da se svako moli svome Bogu , zasto bi ih onda nazivali nevernicima ? ako i oni veruju u nesto i oni su vernici. Vec ta dva ajeta su veoma slicna po tome sto pozivaju nevernike. tolerancija vernika i nazivanje nevernika ne ide , tako da je sustina drugacija.
Zanš šta je ovdje problematično? Upravo taj pojam nevjernika. U Islamu je uobičajeno da se pripadnici drugih religija nazivaju nevjernicima, jer ne vjeruju u Islam.
 
Član
Učlanjen(a)
05.03.2010
Poruka
35
ako je Bog sveznajuci i svemoguci, zasto je onda lucifer bio andjeo? kako je Bog pogrijesio u vezi njega i nije nazreo njegovu pravu prirodu, vec mu je dopustio da nacini stetu, prije nego sto je postao "pali andjeo"?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2010
Poruka
119
Zanš šta je ovdje problematično? Upravo taj pojam nevjernika. U Islamu je uobičajeno da se pripadnici drugih religija nazivaju nevjernicima, jer ne vjeruju u Islam.

nije bas tako , kaze se, znam jedan primer a to je u vezi klanja zivotinja u ne islamskoj drzavi i jelu isitih od pripadnika islamskih verovesnika , a kaze se : Da je dozvoljeno jesti meso koje je zaklao onaj ko veruje u druge svete knjige, znaci hriscani i Jevreji . ali da Islam poziva sve ljude kako bi se okrenuli cistoj religiji to stoji . e sad , stoji i to da se neko naziva nevernikom ko se npr. ispoveda svesteniku, kao da mu on moze oprostiti grehe , umesto da se obrati Bogu i pokaje od sveg srca . ima jos slicnih primera , no nije vazno ,ali mislim da je to sustina .

Dodato posle 8 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

ako je Bog sveznajuci i svemoguci, zasto je onda lucifer bio andjeo? kako je Bog pogrijesio u vezi njega i nije nazreo njegovu pravu prirodu, vec mu je dopustio da nacini stetu, prije nego sto je postao "pali andjeo"?

o ovome ne znam mnogo , ali to ti je slican primer sa djavolom , Bog je Svemocan , pa djavo idalje svakog coveka navodi na zlo , mozda je to Bozja volja, jer svako ima razum , da oceni sta je dobro , a sta lose , i da samo oni koji cvrsto veruju izbegnu ono sto im se namece od strane djavola.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Koga interesuje pitanje Boga i Lucifera, njihovog odnosa, neka pročita "Luču mikrokozmu" u kojoj postoji odličan monolog Lucifera prilikom obraćanja čoveku. Ne zaboravite da je tekst pisao P.P. Njegoš, Vladika, jedan od najškolovanijih ljudi svog vremena.
 
Učlanjen(a)
10.04.2010
Poruka
2
Zašto se sve vladajuće religije ponašaju kao sekte? Imam utisak da ih mnogo manje interesuje bedni čovek i njegova duša, a mnogo više kesa. Toliko su se istrošile da se đavoli mnogo više kriju iza oltara...
 
Član
Učlanjen(a)
27.01.2010
Poruka
41
Mozda je istina iznad religije.



Znaci istina nije postojala do pre 2000 godina?

Istina jeste iznad religije...baš zato i jeste Istina.:)
Ali je svojevrsni "organ" za poimanje Istine najdublje svojstvo čovekove duše - vera...
Epistemiološka (epistemiologija, nauka o znaju) definicija znanja glasi: Znanje je istinito opravdano verovanje.
Kroz čitav niz objašnjenja i logičkih izvedbi zaključuje se da niti istinitost, niti opravdanost kao pojmovi ne mogu biti dokazani kao neopozivi običnim ljudskim umom, jer su sami po sebi beskonačni i apsolutni pojmovi, tako da se pojam znanja svodi zapravo na verovanje, kao potpuno subjektivni i opet nedokaziv pojam, ali najzavisniji od subjekta koji definiše i sam pojam znanja.
Dakle, istina bi po tom principu zaista bila nedokaziva. ALI, ako je znanje nedokazivo i oslanja se na verovanje, onda se i sam princip uočavanja nečega kao istinitog oslanja na isto to verovanje i otuda, vera je zapravo ta koja je svojevrsna osovina našeg bića i prema kojoj čovek i izgrađuje kako svest o sebi tako i o svetu oko sebe. A sve ovo je nužnost koja proističe opet iz nezaobilazne subjektivnosti našega uma.
I dotle ide logičko objašnjenje. A logika se prevazilazi onoga trenutka kada se sruše zakoni prirode. Tada ono što je nemoguće, postaje moguće i ono što je neshvatljivo postaje shvatljivo na opet neobjašnjiv način ljudskom umu. Taj "kamen o koji se sapeše zidari" nekada u istoriji beše Hristos koji je vaskrsao iz mrtvih ("a ako Hristos nije vaskrsao uzalud je vera naša"), a na pojedinačnom planu, o taj kamen se sapleše mnogi koji su sa NJim bili suočeni: da ga prihvate ili odbace...
Iznad Istine ne postoji ništa, jer je Istina Jedna i ona nije TO nego je ona zapravo ON (tj. Ličnost Božija), ali je jedini način spoznaje NJega, (a kroz NJega i potpune Istine, koja je Život sam po sebi) je putem vere, tog najdubljeg "organa" u čovekovoj duši....
Veru poseduju svi, nezavisno od ubeđenja koje imaju. Svako ko želi da se upozna sa time šta je zapravo manifestacija i svojstva vere kao principa ljudskog funkcionisanja, treba da prouči filozofe skeptike koji su doprineli da se ovaj pojam potpunije sagleda i razotkrije, i koji su dokazali da ljudski organizam zapravo zahvaljujući veri i obavlja svoj svakodnevni život, da zahvaljujući veri da tako kažemo, u nekom grubom smislu te reči - i živi. Setimo se samo raznih patoloških stanja svesti i umišljanja, gde poremećaj čovekovog ubeđenja u nešto - zapravo vere, uverenja, može dovesti čak i do letalnih posledica; zatim je tu hipnoza ili sugestija, placebo efekti i slične manifestacije ovog najrazvijenijeg domena u ljudskom umu...
Ali, da bi ličnost čovečija (doduše nedovršena i nepotpuna) prihvatila Ličnost Božiju, zapravo je potrebna vera, jer bez nje, čovek niti može pristupiti Bogu niti sagledati Istinu, slično kao što bez ubeđenja (čvrstog, skoro instinktivnog uverenja) da ćete se sutra probuditi, možda zaista i ne biste bili među živima...(naravno i ovo bi bila situacija krajnje nezamislivog ubeđenja koju bi pojedinac trebalo da isprojektuje da bi zaista samome sebi prekratio život - kao što su poznati primeri jogija koji zaustavljaju vitalne funkcije organizma, ili primeri pojedinaca koji se samoisceljuju; ali isto takva krajnje pozitivno razvijena vera u Jedinu Istinu Božije Ličnosti, otkriva Boga čoveku....)

PS. Čitam ponovo post koji sam okačila i moram da napomenem da sam pojam vere ovde koristila u filozofskom konceptu shvatanja tog pojma kao kategorije ljudske svesti, dok se u Pravoslavlju pojam vere koristi u potpuno drugom kontekstu , može se reći da ima širi obim. Vera je u pravoslavlju okarakterisana ne samo kao karakteristika duše ili prosto ubeđenje u postojanje Božije, već i kao spasonosna, eshatološki određena, kojom se poima svrishodnost Božijeg domostroja spasenja. Takođe, Hrišćanstvo (bolje reći Pravoslavlje) nosi pečat Otkrivenjske vere, čime je prevaziđen stepen religioznosti, kao skupa verovanja u neko božanstvo ili simbole, već se činom Otkrivanja samog Boga svome stvorenju ono što je ljudskom umu potpuno nepozato i nepristupačno objavljuje čoveku.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top