Da li moze Adobe after Effects na Ubuntu?

MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Adobe Creative Suite jeste i dalje jedna od najvecih boljki na GNU/Linux ali za ostalo, uglavnom ima ili kvalitetnih alternativa ili komercijalnog software-a koji je podrzan na Linuxu.

Postoji gomila komercijalnog software-a koji je podrzan na Linux-u i to sto Adobe ne zeli da napravi verziju iz mozda neisplativosti i skupe podrske nije generalno problem Linux-a. Nedostatak kvalitetne alternative jeste. Adobe CS ima dominantnu poziciju na trzistu i razumljivo je da je to prepreka za dosta korisnika.

Sa druge strane, Linux je dominantan u enterprise okruzenjima tako da reci da nije za profesionalni rad je takodje pogresno. Zapravo vecina stvari profesionalnih, razvojnih i naucnih projekata se obavalja na Linuxu. I Windows i Linux su ozbiljni operativni sistemi i sluze svojoj svrsi. Nema potrebe raspravljati se sta je bolje. To su samo alati koje koristimo koji imaju svoje prednosti i mane.

Za prosecnog korisnika, i Windows i Linux pruzaju sve potrebno out of box. Danas je teze naci neku AAA igricu da ne radi preko protona nego sto je nekada bilo naci neku koja radi.
Sto se tice Linuxa, za naprednije korisnike pruza dosta mogucnosti koje ne postoje na Windows-u, ali to ne znaci da je Windows los za naprednije korisnike. Naravno postoje i dalje stvari koje mogu da se urade samo na jednom ili drugom, mada je recimo Microsoft dosta uradio na tome sa integracijom Windows Subsystem for Linux u moderne OS. Sa druge strane, Linux ne moze da uradi isto zbog zatvorenog koda.

Samo bih dodao par stvari, na Linux-u, nikako niste ograniceni samo na software iz software centra, naprotiv, mozete instalirati mnogo vise, dodati druge repository-je, pa cak i napraviti svoje, mozete instalirati pakete iz drugih distribucija, i postoji nekoliko razlicitih nacina na koje mozete instalirate pakete na razlicitim distribucijama iz razlicitih source-va. Windows sa druge strane, kao najzastupljeniji desktop OS ima dosta kvalitetnijeg software-a jer vecini manjih developer-a se ne isplati da ima podrsku za Linux. Postoji za linux mnogo alata koji ne postoje na Windows, ali dosta cesto, kao produkt individualnih napora, nedostaje im zavrsna optimizacija, kvalitetan i optimizovan interface, jer jednostavno develeoper nema resurse za sve to. Naravno dosta cesto ti alati budu prihvaceni od zajednice i vremenom napreduju i postanu jako dobri.

Sve u svemu, za prosecnog desktop korisnika, koji je vec naviknut na Windows, Linux ne nudi mnogo, osim sto je besplatna verzija i radi sve to isto, ali je ponekad potrebno malo se vise pomuciti.
Naravno, svima bih i dalje preporucio da probaju da koriste neki linux, Linux Mint, Manjaro, Ubuntu ili POP OS su sjajni za pocetak. Posebno bi bilo dobro da probaju oni koji nisu dugo iskljucivo koristili Windows, jer onda je mnogo lakse navici se. Problem koji cesto srecem je da neki korisnici su jednostavno navikli da koriste Windows i ocekuju da se sve radi na isti nacin. Linux nije Windows, i normalno je da postoje razlike, isto kao sto postoje izmedju MacOS i Windowsa i Linuxa. U mom slucaju, mogu koristiti bilo koji bez problema, jer znam razlike i kako sta funkcionise na svakom. Ali za nekoga, ko je navikao samo na jedno, treba malo istraziti i navici se.
Za naprednije korisnike, svakako preporuka za Linux i preporuka za izbegavanje obskurnih distribucija na pocetku. Iako se tako mnogo vise nauci, dosta ljudi ce odustati pre nego sto se to desi. Mainstream distro su odlicni za pocetak zbog odlicne podrske, bukvalno mozete napisati u google How to do X on my distro i naci cete gomilu step by step uputstava. Kasnije, kada vec razumete kako sve funkcionise, mozete da se igrate sa razlicitim distribucijama i preuredite ih onako kako vama odgovara.
 
Natrag
Top