Da li je vaša veza postala zavisnost?

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
KNJIGA ETEL PIRSON

Da li je vaša veza postala zavisnost?


news_3290.jpg


“Kad se osvrnem unazad, ta veza mi liči jednostavno na bolest. Zaista. To je bilo isto kao da sam imala problem sa alkoholom ili drogom”. Ovo je jedno od svedočanstava koje iznosi u svojoj knjizi “Snaga ljubavi” dr Etel Pirson, koja tvrdi da postoji velika sličnost između psihološke dinamike kod bolesti zavisnosti i funkionisanja poremećenih odnosa u lošim ljubavnim vezama.


Prema mišljenju prof. Brende Šefer, koja je pisala o razlici između ljubavi i zavisnosti, zavisnot se prepoznaje na osnovu tri stvari: ako postoji opsednutost partnerom, osećanje da ne držite stvari pod svojom kontrolom, i nastavljanje veze i pored negativnih fizičkih i psihičkih posledica. Kao i kod drugih oblika zavisnosti, znaci ovog poremećaja u odnosima često postaju sve očigledniji, ali ne onima koji u njemu učestvuju, već posmatračima sa strane.

Partner kao “fiks”
Ovakve veze obično su u početku gotovo savršene. Kad ne bi izgledale tako magično, ne bi partner postao neophodni “fiks”.
- Ovo je jedini muškarac koji me ikad razumeo.
- Ovo je jedina žena o kojoj sam sanjao celog života.

Odlika zavisnosti, bilo da je reč o drogi ili ljudima, jeste da se ona transformiše.

Ona predstavlja “zamenu” za negativna osećanja, očaj, sumnju u sebe, bes, strah od napuštanja itd.

Suprotno zdravom odnosu koji ide od početnog stanja euforije do ljubavi i svesti da je partner odvojeno biće sa vrlinama i manama, zavisni odnos je izgrađen na rigidnom i strogom poimanju drugog.

U ovakvim vezama postoje ciklusi euforije i depresije koji čine da osoba počinje da poriče i izbegava stvarnost, i stalno traži početnu magiju.

Oslanjanje
Oslanjanje na drugu osobu reflektuje se u osećanju opsednutosti. U vezi zavisnosti ne postoji sposobnost da se veruje drugoj osobi. Stoga često dolazi do izliva ljubomore i paranoičnih strahova.

Gubitak kontrole
Stalno traženje dokaza privrženosti na kraju mora dovesti do odbijanja i nezadovoljstva kod partnera. Tada počinju napori da se veza “popravi”, dolazi do kajanja i želje da se sve istoleriše, samo da bi ostali zajedno.

Imajući ove činjenice u vidu, treba znati da niko ne može da bude sam u zavisnom odnosu, zato ne treba da iznenađuje što u njemu postoji obostrana zavisnost.

Drugi partner ima potrebu da bude obožavan i pod nečijom kontrolom, čak i po cenu svoje vlastite emotivne slobode.

Gubitak sebe
Jedan od najvećih gubitaka u ovakvom odnosu jeste gubitak samopoštovanja i samopouzdanja. Osoba ima nisko mišljenje o sebi, dok, s druge strane, idealizuje partnera.

Gubitak drugih veza
Ljudi koji upadnu u začarani krug, polako gube vezu sa okolinom, sa prijateljima, porodicom. Traže prijatelja često jedino da bude svedok svađa, ili kada pomisle da mogu da se izvuku iz pakla, ali se vrlo brzo opet odriču prijatelja i vraćaju se partneru.

Kako se izlečiti
Lečenje počinje kada osoba shvati i prizna da je postala zavisna od druge osobe. Lečenje podrazumeva postojanje želje da se život promeni, i često je potrebna pomoć stručnjaka.


Izvor: Blic



 
Natrag
Top