Da li je rasizam urođen ili se uči?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ako je tumačiti po Frojdu da se ljudi rađaju sa potencijalnim zlim u sebi, onda je moguće shvatati ili prihvatati rasizam kao urođenu empatiju. Ali ima gomila experimenata sa decom gde dete od 4 godine ne vidi nikakavu razliku između vršnjaka u vrtiću koji su druge nacionalnosti (‚‚boje kože") a kamoli veroispovesti. Rasizam je u stvari stvar ubeđenja (barem po meni, što ne znači da je tačno!!), iskustvo ili znanje bazirano na nekoj emociji ili situaciji ali na nesvesnom nivou. Jer nema potrebe da ‚‚ne voliš" nekog ko ti ništa nije uradio (ovde mislim na etničkom, verskom i nacionalnom nivou). Mislim da se rasizam usvaja (učiti je možda reč koja ne odgovara kontekstu, opet po meni!!) to je u suštini model ponašanja okoline a pre svega porodice kao nukleus svakog (ne)zdravog društva, naroda, nacije...

Svaka cast. :)
 
Član
Učlanjen(a)
24.06.2010
Poruka
18
i jas mislam deka se uci, steknuva. Jas ne sum rasista nikogash i ne sum bila. Vo moeto semejstvo ne se gledaa filmovi vo koj imashe crnci, ne se mrazea ama ne se gledaa so nekoj interes. Dolgo vreme i jas ne gledav i koga gledav sakav da ima nekoj bel artist. Denes ne samo shto gledam filmovi so crnci tuku nekoi od niv mi se omileni. Nekolku godini sum fan na Paul Pierce;) Ona shto sakam da kazam e deka nekoi afiniteti, interesi so tek na vreme se menuvaat neli i zivotot e proces
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Prosto, prirodno tj. urođeno je da se ljudi lakše identifikuju i da su empatijski bliži sličnima, tu je i socijalna distanca manja. Međutim to još uvek nije rasizam , radi se samo o većoj empatijskoj i socijalnoj distanci prema različitima.
Sa ovim se u potpunosti slazem !

Rasizam je posedovanje i gajenje negativnih osećanja (mržnje, prezira, gađenja) koje su posledica stečenog sredinskog uticaja, znači naučenog

I sa ovim se slazem do dela koji govori o posledici i uticajima.
Zanimljiviji je uzrok tog posedovanja i gajenja negativnih osecanja prema pripadnicima druge rase. U prvom citiranom delu si upravo dao pravi odgovor na to.
Dakle, ako imamo odsustvo empatije usled neidentifikovanja sa pripadnikom druge rase, logichno je da se stvori plodno tle za ZLO, odnosno za negativna osecanja.
Dalje, postoji i taj uticaj sredine ali samo u vidu gregarnog instinkta ili "motiva stada".
I ne znajuci zasto mrze, ljudi se povedu za masom ne bi li ikako bili i ostali deo neke grupe i pripadnost. Forumash Bazar je u delu Religija na jednom topicu dao odlichan primer koji oslikava ovo o chemu govorim pa cu ga citirati :

Ako je tumačiti po Frojdu da se ljudi rađaju sa potencijalnim zlim u sebi, onda je moguće shvatati ili prihvatati rasizam kao urođenu empatiju.

Ovo je kontradiktorno ili pak nisi dobro razumeo a mozda je i samo gaf.
Zlo se upravo i tumachi kao odsustvo empatije kod individue.
Slazem se da malo dete nema oformljen osecaj-razumevanje za saosecanje tudje boli/nesrece, ali zaista nije dobar primer za rasizam :)

Ali ima gomila experimenata sa decom gde dete od 4 godine ne vidi nikakavu razliku između vršnjaka u vrtiću koji su druge nacionalnosti (‚‚boje kože") a kamoli veroispovesti. Rasizam je u stvari stvar ubeđenja (barem po meni, što ne znači da je tačno!!), iskustvo ili znanje bazirano na nekoj emociji ili situaciji ali na nesvesnom nivou. Jer nema potrebe da ‚‚ne voliš" nekog ko ti ništa nije uradio (ovde mislim na etničkom, verskom i nacionalnom nivou). Mislim da se rasizam usvaja (učiti je možda reč koja ne odgovara kontekstu, opet po meni!!) to je u suštini model ponašanja okoline a pre svega porodice kao nukleus svakog (ne)zdravog društva, naroda, nacije...

Pokretac je strah. Strah od nepoznatog. Iz tog straha se po automatizmu pokrece mehanizam samoodrzanja. Na kraju, usled tog straha i osecaja ugrozenosti dolazi i do mrznje, odnosno agresije. Strah i nesigurnost se radja iz neznanja i nerazumevanja. To je plodno tle za sva zla ovoga sveta. U neznanju se da lako biti izmanipulisan od strane odredjenih manjinskih iliti interesnih grupa koji ce tu ljudsku prirodu okrenuti u zeljenom smeru iskoristivshi je kao orudje za svoje lichne ciljeve. :vorred:
I za kraj, setih se jedne dobre jevrejske izreke "Plashi se coveka sa jednom knjigom" yes3
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Moguće je da sam u predhodnom mom postu bio nedorečen, pa bih da razjasnim. Pre svega slažem se da je nepoznavanje drugačijeg osnov iz kojeg se može stvoriti strah od drugog, što opet generiše predrasude i mržnju. Na neki način to sam i rekao, jer urođena sklonost je da se ljudi teže identifikuju sa drugačijima a samim tim empatijski su udaljeniji od njih. Znači nepoznavanje drugačijeg dovodi do manje empatije prema njemu. Međutim samo nepoznavanje drugačijega nije rasizam, potrebno je još nešto da se stvori strah a po meni presudan (ključan) uticaj ima sredina i znanje koje se dobija od nje . Međutim ja u ovom nisam siguran jer na čovekove stavove,ponašanje i na njegove osnovne orjentire u životu, utiče stečeno znanje (naučeno) iz sredine ali i razni nivoi kompleksa . Ovaj primer sa majmunima je nivo instiktivnog ponašanja koje poseduju sve životinje pa i ljudi. Ovu vrstu ponašanja proučavao je i čuveni etolog Konrad Lorenc. Konkretno tvoj primer tj. takvo ponašanje se kod ljudi naziva i logika čopora, (ili logika mase) . Znači ljudi oponašaju masu ili pojedince u njoj iako ne znaju zašto to rade. Ovo ponašanje se (zlo) upotrebljava u raznim oblastima - politici , ekonomiji i trgovini - reklamama (poznato je da ako u jednoj grupi ljudi jedan čovek kupi proizvod, velika je verovatnoća da će svi ostali kupovati za njim a ukoliko se to ne desi niko neće ništa kupiti - naravno ovo ne treba shvatiti kao nužno )
Pored instinktnog nesvesnog postoje i drugi nivoi kompleksa - individualno nesvesno , kulturološki nesvesno, kolektivno nesvesno.
E sad, zašto sam se opredelio da je stečeno znanje i sredinski uticaj u slučaju rasizma najveći ? Pa iz prostog razloga jer deca nemaju rasističke stavove, ti stavovi se stiču tek kasnije. Međutim ja u ključni uticaj sredine i naučenog nisam siguran, jer je psihički život dinamičan pa ne možemo biti sigurni da rasistički stavovi nisu posledica uticaja nekog sazrelog upliva urođenog kompleksa.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
scan0002on6.jpg
I šta ti ova slika govori??? Da je rasizam urođen ili naučen??? Meni ovo drugo, jer nije mališa to radio sam, već u prisustvu roditelja. U tim godinama deca samo imitiraju roditelje...
 
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
62
Rasna svest je urodjena , savremeno drustvo pak tezi da vaspitanjem izbrise prirodne mehanizme kojima se jedna rasa ( i nacija u uzem smislu ) stiti od mesanja a samim tim i od rasne degradacije i propadanja. Rasizam nije mrznja prema drugim rasama vec ljubav prema svojoj !
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Konstatacija

Ako je tumačiti po Frojdu da se ljudi rađaju sa potencijalnim zlim u sebi, onda je moguće shvatati ili prihvatati rasizam kao urođenu empatiju

Komentar

Ovo je kontradiktorno ili pak nisi dobro razumeo a mozda je i samo gaf.
Zlo se upravo i tumachi kao odsustvo empatije kod individue.
Slazem se da malo dete nema oformljen osecaj-razumevanje za saosecanje tudje boli/nesrece, ali zaista nije dobar primer za rasizam :)

Simpatija predstavlja pozitivne emocije, osećaje koji ljudi gaje prema nekom drugom. Takođe se naziva kao i mogućnost da budeš neko drugi-da se poistovetiš (meni je ovo malo čudno. Ograđujem se!!).

Empatija predstavlja odsustvo simpatije. Ako nema simpatije, ili se nije razvila postoje onda samo 2 moguća stava (prema nekome ili nečemu). Neutralnost (ni dobro ni loše) i odbojnost (po Frojdu ‚‚instikt smrti").

Evo objašnje za dete. Dete kada se rodi (i u prirodi većina sisara i ptica) je bespomoćno i kao takvo automatski postaje zavisno od prisustva ostalih elemenata (roditelja) na putu ‚‚instikta života" (opet po Frojdu gde se misli na nagon samoodržanja, reprodukcije, ishrane itd. tj. gde se primarna životna akcija odvija ka nečemu, što je suprotno od ‚‚instikta smrti" gde se akcije primenjuju da se skloni od nečega ili nekoga).

Izneo sam stav da ako je tumačiti po Frojdu da se ljudi rađaju sa potencijalnim zlim u sebi (možda je bolje reći agresijom (onaj primer sa rađanjem ili probijanje ljuske da bi se pile oslobodilo, gde se pojma agrisija stavalja u pozitivnu relaciju ali u kasnijoj dobi ta pozitivna se prepliće za negativnom agresijom što zbog posrednog što zbog neposrednog doživljaja situacija) onda je moguće shvati da je rasizam (empatija) urođen (‚‚instikt smrti"). U prirodi postoje slučajevi gde se tek rođeni predator (lovac) plaši i sklanja od 5 puta manje lovine (samo zato što ona ima indigo telo sa crvenim pečatima!!)

A takođe sam demantovao i rekao primer kako dete ne vidi (ne oseća) razliku. Upravo zbog ‚‚instikta života" koje kaže zakmeči i hrana stiže. I tu ne postoji mogućnost izbora. Da bira od koga će da uzme hranu a od koga ne. Koga će da voli a koga ne. Tek kasnije se (negde oko 5 godine ako je za prihvatiti britanska istraživanja) javlja odbojnost od drugih ljudi i osećaj zbunjenosti (straha) od nepoznatih lica. Ne bih mogao 100% da tvrdim ali činimi se da je rasizam nastao od straha (‚‚instikt smrti") prema drugim etničkim (nacionalnim) grupacijama. Kontradikcija se pojavljuje upravo zbog toga što je čovek kao novčić, sazdan od oba instikta. I problem se javlja kada se naruši balans (kada novičić padne na jednu stranu).

Ja sam jungovac i mislim sledeće. Dete se javlja sa dve ‚‚hartije":
1) Individualno nesvesno - koje je poput čistog belog papira i gde ti ispisuješ definicije.
2) Kolektivno nesvestno - koje je poput ispisanog ‚‚kroki" modela ponašanja porodice, plemena, naroda ili nacije i gde na osnovu toga ti gradiš individualno nesvesno.

Tako da je po priodi čoveka i ‚‚Rat" i ‚‚Mir" za nešto. Šta preovladava u nama jeste nesvesnog tipa. Ja ne mogu da kažem da osećam odbojnost prema ciganima, crnicam, žutima... jer nemam empatiju prema čoveku. I takođe ne mogu da ruzumem čoveka koji mrzi drugog samo zato što je druge boje ili druge nacije. Kao što taj isti ne može da ruzme mene kako ja ne mrzim.

Ja sam po prirodi konfunzan, što, nemam pojma.
Ali poenta je samo da se rasizam stiče ili usvaja.
Pogledaj usvojenu decu. Beli bračni par usvojio je crnu bebu. I beba kada je odrasla nije poznavala rasizam.
A sada pogledaj geto i netrpeljivost između dve grupacije. Mislim da su vrlo jasni primeri za decu koje sam naveo. Barem je bilo jasno da se ne rađaš sa rasizmom. Još + usvajnje dece koja zbog zdrave društvene okoline nikada neće moći da pojme pozadinu reči rasizam. I neka tako bude.
pozz
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Rasna svest je urodjena , savremeno drustvo pak tezi da vaspitanjem izbrise prirodne mehanizme kojima se jedna rasa ( i nacija u uzem smislu ) stiti od mesanja a samim tim i od rasne degradacije i propadanja. Rasizam nije mrznja prema drugim rasama vec ljubav prema svojoj !

Prouci ti jos malo sta znaci termin "rasizam" a sta "nacionalizam".Deluje mi da si malo permutovao...
 
Natrag
Top