Da li je Hristos Božanske prirode na zemlji?

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Šapće ti đavlina. Odlazite o kršćanskih duša.

Ako se Bog utjelovio u Isusu iz Nazareta (Iv 1,14), koji je Sin, onda je očito riječ o Bogu Sinu.

P. S. Hoćeš li ti konačno reći što ti zapravo ovdje želiš i tražiš

Kakvo je to pitanje, zašto si OVDE..ne razumem. Šta bi s time hteo reći? To se pitanje nepostavlja forumašima..jer ovo je slobodan blog.

Jovan 1,14 govori da je Reč postala telo. Tvoja je lična interpretacija da je On Božanske prirode u telu. Ti si lično tako shvatio.

No, izraz Bog Sin ne postoji već Sin Božiji. On je u vremenskoj kategoriji a ne u večnosti.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.261
Ne postoji Mire moj, Sin Božiji-Mešijah pre dolaska na zemlju. Njegova pojava je označena terminom "danas" tj.vremenskom kategorijom. Apostoli to opisuju u kontekstu rođenja, krštenja i vaskrsa.

U Torah to de odnosi proročki, u budućnosti...kada se pojavi taj Sin. Judaizam inače ne poznaje nekog Sina Božijeg na nebu tj. Torah nigde to se pominje. To je rekoh vezano za zemaljsko utelovljenje.

Ps..ne poznaje genetsko poreklo od Boga u smislu doslovnog rođenja.
Ne vredi tebi pisati, ti ces sve poreci, kao sto su i judeji tvrdili da nema SINA u Starom Zavetu tako i ti, kao sto su oni tvrdili da je Isus OBICAN COVEK tako i ti isto tvrdis!

Znaci bukvalno sva teologija ti je "antihriscanska" i tu nema govora da nije!

Ako se izraz SIN u starom zavetu ne odnosi na njegov odnos koji je imao prema Ocu na nebu, pada sva Hriscanska teologija, bukvalno! Jer ako on nije imao drugaciji odnos sa Ocem, onda on nije to sto je tvrdio da jeste!

Kako ces objasniti njegov odnos nakon vaznesenja koji ostaje ISTI, isto se naziva, isti je odnos u pitanju, a to bi se promenilo da si ti kojim slucajem u pravu!

Nisi Jovane u pravu!

Hristos je isti i pre i posle dolaska na zemlju i to se ne menja!
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Kako ces objasniti njegov odnos nakon vaznesenja koji ostaje ISTI, isto se naziva, isti je odnos u pitanju, a to bi se promenilo da si ti kojim slucajem u pravu!

Nisi Jovane u pravu!

Hristos je isti i pre i posle dolaska na zemlju i to se ne menja!

Hristos je istog odnosa prema Ocu. Ali odnos koji je preslikan sa zemlje. Taj odnos ostaje uvek. On je večno naš posrednik pred Bogom i zato će ostati takav odnos. Naravno.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Kakvo je to pitanje, zašto si OVDE..ne razumem. Šta bi s time hteo reći? To se pitanje nepostavlja forumašima..jer ovo je slobodan blog.

Svatko je slobodan, naravno, ali je ovo i kršćanski forum pa bi ljudi trebali biti i iskreni. A s obzirom da nisi najbolje razumio moje pitanje, ja ću ga pojasniti. Dakle, jesi li ovdje došao poučavati, ili nešto saznati naučiti ili pak k'o "ričući lav" pokušavaš "stado rastjerati"?

Jovan 1,14 govori da je Reč postala telo. Tvoja je lična interpretacija da je On Božanske prirode u telu. Ti si lično tako shvatio.

Nisam ja ništa interpretirao, a teško da sam mogao i krivo shvatiti. Jer sveti Ivan, jasno da ne može jasnije, kaže da je "Bog postao tijelom", i da se taj Bog "nastanio među ljude".

No, izraz Bog Sin ne postoji već Sin Božiji. On je u vremenskoj kategoriji a ne u večnosti.

Itekako postoji. Ako je Sin - Isus Krist - po riječima svetog Ivana "utjelovlhjeni Bog" (koji se nastanio među ljudima), onda ništa toliko čvrsto i sigurno ne postoji koliko postoji Bog Sin.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Svatko je slobodan, naravno, ali je ovo i kršćanski forum pa bi ljudi trebali biti i iskreni. A s obzirom da nisi najbolje razumio moje pitanje, ja ću ga pojasniti. Dakle, jesi li ovdje došao poučavati, ili nešto saznati naučiti ili pak k'o "ričući lav" pokušavaš "stado rastjerati"?



Nisam ja ništa interpretirao, a teško da sam mogao i krivo shvatiti. Jer sveti Ivan, jasno da ne može jasnije, kaže da je "Bog postao tijelom", i da se taj Bog "nastanio među ljude".



Itekako postoji. Ako je Sin - Isus Krist - po riječima svetog Ivana "utjelovlhjeni Bog" (koji se nastanio među ljudima), onda ništa toliko čvrsto i sigurno ne postoji koliko postoji Bog Sin.

Ok...samo pitam da znam šta tačno podrazumevaš. Evo isto bih tebi pitanje postavio? Da li ti isto želiš poučavati ili razmeniti mišljenje. Ja sam za ovo drugo.

Jovan 1,14 kaže da je Reč postala telo. Reč nije sinonim za Bog u ovom slučaju. To je jedno..."Reč BEŠE Bog"...odnosno Reč je projavila Boga...Reč je delovala kao Bog..radila je Božansko delo.. to je poenta teksta.

Vidiš i sam recimo kada kaže Reč beše sa Bogom. Reč je nešto "drugo" u odnosu na Boga...imamo Reč i Bog..odvojeni entiteti.

Zašto je Bog stvarao kroz Reč(zašto je uzet obličje koje je opisano apstraktni terminom Reč) ima razloga naravno. I to mislim da se može razumeti.

Ali kada već navodiš taj stih iz Jovana...imaj na umu da pod Reč ipak ne možeš podazumevati Bog Svemoćni jer je jasno odvojeno...Reč i Bog...Reč beše sa Bogom...Reč i Bog dva pojma.

Reč postade telom..POSTADE..promenila je identitet.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Ok...samo pitam da znam šta tačno podrazumevaš. Evo isto bih tebi pitanje postavio? Da li ti isto želiš poučavati ili razmeniti mišljenje. Ja sam za ovo drugo.

Po tisućiti put ovdje napisati - Isus vam nije Bog - nema veze s razmjenom mišljenja. To je notorno maltretiranje kršćana.

Jovan 1,14 kaže da je Reč postala telo. Reč nije sinonim za Bog u ovom slučaju.

Koje li drskosti. A tko si ti da određuješ da ono što Ivan piše uopće to ne znači? Ako sveti Ivan kaže da je ta Riječ bila Bog, onda to naprosto tako i je. Samo đavlina, sotona i antikristi čine ovo što ti činiš. Odlazi sotono.

To je jedno..."Reč BEŠE Bog"...odnosno Reč je projavila Boga...Reč je delovala kao Bog..radila je Božansko delo.. to je poenta teksta.

Lažeš antikriste. Sveti Ivan kaže da je ta Riječ bila Bog.

Vidiš i sam recimo kada kaže Reč beše sa Bogom. Reč je nešto "drugo" u odnosu na Boga...imamo Reč i Bog..odvojeni entiteti.

Tako je, radi se o dvije odvojene Osobe. Riječ nije Otac, ali jest Bog. Riječ je Isus, Sin, dakle, Bog Sin. Zato i reče sveti Ivan da se ta Riječ, taj Bog, nastani među ljude. Tko se nastani među ljude? Isus Krist.

Zašto je Bog stvarao kroz Reč(zašto je uzet obličje koje je opisano apstraktni terminom Reč) ima razloga naravno. I to mislim da se može razumeti.

Pitam ja tebe zašto je sve stvoreno kroz Riječ? Prije nego što je bilo što stvoreno, postojao je samo Bog. A od Ivana saznajemo da da je sve stvarano "kroz ovu Riječ", dakle ova Riječ jest Bog. I točno nam se u Novom zavjetu otkriva kako je to ova Riječ Bog. Tako saznajemo da je jedini Bog zapravo Trojstven - Bog Otac, Bog Sin i Bog Duh Sveti.

Ali kada već navodiš taj stih iz Jovana...imaj na umu da pod Reč ipak ne možeš podazumevati Bog Svemoćni jer je jasno odvojeno...Reč i Bog...Reč beše sa Bogom...Reč i Bog dva pojma.

Kako ne bih mogao, kad Ivan kaže da je Riječ Bog?

Reč i Bog...Reč beše sa Bogom...Reč i Bog dva pojma.

Nisu dva pojma nego dvije božanske Osobe - Otac i Sin.

Reč postade telom..POSTADE..promenila je identitet.

Riječ je Bog, a Bog ne mijenja identitet. Ništa Bog ne mijenja.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Pitam ja tebe zašto je sve stvoreno kroz Riječ? Prije nego što je bilo što stvoreno, postojao je samo Bog. A od Ivana saznajemo da da je sve stvarano "kroz ovu Riječ", dakle ova Riječ jest Bog. I točno nam se u Novom zavjetu otkriva kako je to ova Riječ Bog. Tako saznajemo da je jedini Bog zapravo Trojstven - Bog Otac, Bog Sin i Bog Duh Sveti.

Ili da pojasnimo "pametnjakovićima", jedno Biće, tri osobe, ipostasa, koje nisu delovi, nego celina.

Nisu dva pojma nego dvije božanske Osobe - Otac i Sin.

Hmm, ovo već ide iz krajnosti u krajnost. Sada im je Bog pojam.... krasne li "teologije"...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Po dogmi forumasa iz tradicionalnih crkava - Bog je hemofrodit, jedno telo sa tri glave, sest ruku, sest nogu. To je mnogobostvo, jer mnogobozacke religije tako prikazuju svoje Bogove. Biblija uci o tri licnosti koje imaju zasebna odvojena tela, ali koji su povezani uskim duhovnim vezama, iste su Bozanske supstance, jednomisleni, i cine jednog Boga jer su identicni u svakom pogledu.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Po tisućiti put ovdje napisati - Isus vam nije Bog - nema veze s razmjenom mišljenja. To je notorno maltretiranje kršćana.


Onda brate ti nisi sposoban za diskusiju. Ako tebe vređa tuđe mišljnje i ako se ti osećaš maltretiran što čuješ drugo mišljenje onda nije preproučljivo za tebe da se izlažeš diskusiji. Jako si osetljiv onda.

Koje li drskosti.

Iz tvoje osetljivosti proizilazi osećaj da je neko drzak..jer pazi molim te..kako on sme da ima drugačije mišljenje..kme, kme..on je drzak. On mi uzima igračku..koja je samo moja..to je ipak nivo dečaštva. Ozbiljni ljudi neće kme, kme...za drugačije mišljenje..nego ideo no...slažem se ne slažem se..a ako nemam argument ili sam iznenađen nekim argumentom neću reći da je neko drzak..već ću reći..ok..ako se i ja u to osvedočim poverovaću..ili ne znam sada videću kasnije...itd..kme, kme je samo odlika dece.

A tko si ti da određuješ da ono što Ivan piše uopće to ne znači?


Čuj..ja određujem..ne znam je li smem da imam mišljnje koje ti ne poznaješ. Pa smem naravno.

Ako sveti Ivan kaže da je ta Riječ bila Bog, onda to naprosto tako i je.

Jovan kaže "Bog BEŠE Reč"...ovde je izraz "BEŠE" jedan psecifičan izraz koji treba razumeti. Jovan ne kaže "Bog jeste Reč"..kao stanje izjednačenosti sa Bogom kroz pojam Reč..već kaže Bog "BEŠE"..u tom trenutku. Ono u stihu 1 kada se kaže:

"U početku beše Reč"...po tvojoj logici taj početak bi bio Reč ili Bog.....kako ti drago. Ne, ovde nam Jovan daje smernice kako da razumemo taj izraz "BEŠE"...on upućuje na "uzročnost" ili "projavljivanje"..šta Jovan kaže ovde?

" U početku"...šta je to? To je početak stvaranja. Reč je dakle uzročnik početka...zato u Otkrivenju isti Jovan kaže "On je početak stvaranja", Otkrivenje 3,14...tj. On je uzrok stavaranja..On je pokretač stvaranja...stvaranje je kroz Njega-

Ali u Jovanu 1,1 kaže se da je On u početku. Ne da je On početak sam po sebi nego je On uzročnik početka.

Sada, kada se kaže " Bog BEŠE Reč" to ukazuje da je Reč "uzročnik", "projavitalj" Boga. Kroz Nju je Bogučinio proces stvaranja i Ona nosi Boga u sebi. To tekst hoće da kaže.



Uh...bolje nemoj jer nisi svet ni posvećen..to se vidi iz one čuvene vulgarne reči. Tako da ne pravi se svetac..nisi..

Tako je, radi se o dvije odvojene Osobe. Riječ nije Otac, ali jest Bog.

Radi se o dva odvojena entiteta..jer Reč je apstrakcija a ne ličnost ili Osoba. Grešiš dakle.


Pitam ja tebe zašto je sve stvoreno kroz Riječ? Prije nego što je bilo što stvoreno, postojao je samo Bog. A od Ivana saznajemo da da je sve stvarano "kroz ovu Riječ", dakle ova Riječ jest Bog.


Reč je bila instrument stvaranja...a ne da je Ona sama isto što i Bog. Zašto bi moralo kroz Reč? Pa zato što je potreban "posrednik" između Boga i stvorenja. Zapitaj se zašto?

I točno nam se u Novom zavjetu otkriva kako je to ova Riječ Bog. Tako saznajemo da je jedini Bog zapravo Trojstven - Bog Otac, Bog Sin i Bog Duh Sveti.


Sin Bog ne postoji. Reč sama po sebi je apstraktan pojam zato nije ispravno Nju porediti sa Osobom.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Čuj..ja određujem..ne znam je li smem da imam mišljnje koje ti ne poznaješ. Pa smem naravno.

Da, ti bi određivao. Ti bi određivao kad u Bibliji Bog jeste Bog, a kada, ako tebi ne paše, Bog u Bibliji nije Bog.

Jovan kaže "Bog BEŠE Reč"...ovde je izraz "BEŠE" jedan psecifičan izraz koji treba razumeti. Jovan ne kaže "Bog jeste Reč"..kao stanje izjednačenosti sa Bogom kroz pojam Reč..već kaže Bog "BEŠE"..u tom trenutku. Ono u stihuu 1 kada se kaže:

"U početku beše Reč"...po tvojoj logici taj početak bi bio Reč ili Bog.....kako ti drago. Ne, ovde nam Jovan daje smernice kak oda razumemo taj izraz "BEŠE"...on upućuje na "uzročnost" ili "projavljivanje"..šta Jovan kaeže ovde?

Oprosti, čovječe, ali kakva je tvoja dijagnoza?

" U početku"...šta je to? To je početak stvaranja. Reč je dakle uzročnik početka...zato u Otkrivenju isti Jovan kaže "On je početak stvaranja", Otkrivenje 3,14...tj. On je uzrok stavaranja..On je pokretač stvaranja...stvaranje je kroz Njega-

U pravu si. :)

da je On u početku. Ne da je On početak sam po sebi nego je On uzročnik početka.

I opet si u pravu.

Sada, kada se kaže " Bog BEŠE Reč" to ukazuje da je Reč "uzročnik", "projavitalj" Boga. Kroz Nju je Bogučinio proces stvaranja i Ona nosi Boga u sebi. To tekst hoće da kaže.

Ti si uvijek u pravu.

Uh...bolje nemoj jer nisi svet ni posvećen..to se vidi oi one čuvene vulgarne reči. Tako da ne pravi se svetac..nisi..

Koja je ..., pardon, ti si u pravu.

Radi se o dva odvojena entiteta..jer Reč je apstrakcija a ne ličnost ili Osoba. Grešiš dakle.

Ti si u pravu.

Reč je bila instrument stvaranja...a ne da je Ona sama isto što i Bog. Zašto bi moralo kroz Reč? Pa zato što je potreban "posrednik" između Boga i stvorenja. Zapitaj se zašto?

Što? OK, u pravu si.

Sin Bog ne postoji. Reč sama po sebi je apstraktan pojam zato nije ispravno Nju porediti sa Osobom.

Ako ti đavlina tako zbori, OK, neka ti bude. ... Vas dvojica ste u pravu.
 
Natrag
Top